Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutati-ma sa salvez un cal

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
stylez

stylez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Scurt si la obiect.
E vorba de un cal (o iapa), un exemplar deosebit de frumos.
Ingrijit ca pe propriul copil, calul s-a imbolnavit de o boala a picioarelor, necunoscuta medicilor veterninari din zona rurala a judetului Braila.
A fost supus mai multor controale / tratamente din partea medicilor veterinari din zona, fara niciun fel de succes.
Problema ar fi ligamentele si tendoanele calului, din aceasta cauza nu se mai poate misca, e de-a dreptul intepenita de picioare, abia daca poate face 2-3 pasi.
Daca aveti cateva indicii catre site-uri de specialitate sau sfaturi va rog sa mi le impartasiti.
Iapa nu este la o varsta inaintata, ba chiar este la tinerete, este ingrijita foarte atent de catre stapani, probabil cel mai frumos specimen din zona.
Astept raspunsuril dvoastra foarte urgent, avand in vedere ca iapa va fi sacrificata curand.
Va multumesc.

#2
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Poststylez, on Aug 12 2007, 18:34, said:

Va salut,
Scurt si la obiect.
E vorba de un cal (o iapa), un exemplar deosebit de frumos.
Ingrijit ca pe propriul copil, calul s-a imbolnavit de o boala a picioarelor, necunoscuta medicilor veterninari din zona rurala a judetului Braila.
A fost supus mai multor controale / tratamente din partea medicilor veterinari din zona, fara niciun fel de succes.
Problema ar fi ligamentele si tendoanele calului, din aceasta cauza nu se mai poate misca, e de-a dreptul intepenita de picioare, abia daca poate face 2-3 pasi.
Daca aveti cateva indicii catre site-uri de specialitate sau sfaturi va rog sa mi le impartasiti.
Iapa nu este la o varsta inaintata, ba chiar este la tinerete, este ingrijita foarte atent de catre stapani, probabil cel mai frumos specimen din zona.
Astept raspunsuril dvoastra foarte urgent, avand in vedere ca iapa va fi sacrificata curand.
Va multumesc.
Inteleg ca iapa iti apartine tie sau unui membru al familiei tale.
O solutie cred ca ar fi sa o duci la o facultate de farmacie (Bucuresti e cea mai aproape), dar asta presupune bani pentru transport.
Sper sa nu spun vreo tampenie, insa sigur nu este o boala a nervilor de la picioare?? Pentru ca am citit undeva (nu mai tin minte unde), ca se excizeaza nervii aia vinovati (cazul respectiv era al unei camile parca), printr-o operatie, desi suna absurd, pentru ca ma gandesc ca fara nervi la picioare .. cazi in fund.
Site: http://www.harvestfi...s/01/032/00.htm

Edited by nile, 13 August 2007 - 02:26.


#3
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006
Cauta bine-bine pe google, dar cred ca de medic tot nu scapi. Incearca macar sa vorbesti cu medici de prin Bucuresti sau alte zone despre ce are calul, inainte sa trebuiasca sa il chinui cu drumul pina acolo. Altceva nu stiu ce sa zic...

Edited by me_and_myself, 15 August 2007 - 06:38.


#4
stylez

stylez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007
Am discutat astazi cu un veterinar de la o clinica din zona (fara reclama). Dupa ce am facut putin "research" despre bolile pe sistem locomotor ale cailor si am ajuns la concluzia ca fara niste raze X si o investigatie amanuntita nu poate da nimeni un diagnostic corect.
Boala credem ca s-ar numi laminitis, o afectiune a osului care e imbracat in copita.
Tratamentul acestui boli nu exista la noi in tara, cel putin eu nu am gasit.
Am gasit totusi tratament in UK si SUA, am citit despre acest tratament la care a fost supus o legenda a hipismului in SUA. Timp de 8 luni de zile,un adevarat santier pe langa acel cal.
Bineinteles acel cal castiga cateva sute de mii poate milioane de dolari, iapa din subiect nu face decat sa fie un simplu membru al familiei care se bucura de simpla viata de cal.
Tratamentul pentru aceasta boala este extrem de costisitor si foarte indelungat (de la 3 la 8 luni) si nu este eficient 100%, adica afectiunea poate reveni oricand.
Iapa va fi pastrata asa, bolnava dar stapanii se gandesc cu groaza asupra durerilor la care este supusa atunci cand paseste, de aceea s-a ales ca solutie sacrificarea acesteia, nu prin impuscare cum sugera carman, banuiesc ca inca traieste in anii 1920, mai nou avem de respectat niste norme impuse de Uniunea Europeana; sper ca atunci cand te va durea un picior sa fie cineva langa tine sa te impuste, n-avem nevoie de specimene ca tine in societate.
Multumesc pentru atentia acordata.

PS: iapa apartine bunicilor mei; pe vremea cand caii erau la loc de cinste in Romania acestia vindeau intre 12 14 manji anual (manji pentru tractiune si trapasi).
Dupa anii '90 s-au limitat la cresterea cailor strict pentru gospodaria taranului roman din anii 2000.

#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Acum am avut si eu niste belele cu o iapa acum cativa ani, i s-au facut tratamente, degeaba. A facut artrita sau cam asa ceva- nu stiu exact termenul. Deci din cauza ca a fost iarna grea- nu a fost scoasa din grajd decat de cateva ori pe luna sa se tavaleasca in zapada. De pus la caruta/sanie- nu a tras in acea iara, care a tinut mai bine de 3 luni zapada groasa. Asaca s-a hotarat sa fie vanduta. Era un animal cuminte, ascultator, harnic si ... haios!!! Facea niste scheme de radeai cu gura pana la urechi: manca zahar si-si sugea limba- avea un stil de radeai ca prostu', manca prune si dadea afara samburii, manca bomboane, caramele- orice ii dadeai, stetea la calarit- mergea la pas cu mine in spinare- in picioare, unde o lasai- acolo o gaseai- foarte cuminte. Ni s-a spus ca a murit la omul care a luat-o, undeva pe malul Moldovei, intr-un sat apropiat. Mi-a parut rau dupa ea, deci il inteleg pe colegul stylez, care inceaca sa-si salveze animalul crescut de mic.
Prietene, sper sa reusesti sa-ti vindeci animalul! Adu un medic bun- poate pana la urma reuseste cineva sa-i salveze viata!

Edited by me_and_myself, 15 August 2007 - 06:39.


#6
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Poststylez, on Aug 13 2007, 12:31, said:

.........
Iapa va fi pastrata asa, bolnava dar stapanii se gandesc cu groaza asupra durerilor la care este supusa atunci cand paseste, de aceea s-a ales ca solutie sacrificarea acesteia....
Te contrazici, pana la urma va fi pastrata sau sacrificata??

#7
stylez

stylez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007
intr-un final va fi sacrificata, nu stiu cat de aproape e finalul, in functie de agravarea bolii si intensitatea durerilor.

#8
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Am gasit cateva site-uri dedicate cailor in care sunt numeroase informatii despre bolile acestora. Tu stii cel mai bine cum se manifesta respectiva boala. Poti cauta AICI , AICI sau AICI

P.S. sper sa-ti fie de ajutor

#9
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007

View PostThe Kid, on Aug 13 2007, 23:17, said:

Am gasit cateva site-uri dedicate cailor in care sunt numeroase informatii despre bolile acestora. Tu stii cel mai bine cum se manifesta respectiva boala. Poti cauta AICI , AICI sau AICI

P.S. sper sa-ti fie de ajutor

sa ne tii la curent
frumos gest

#10
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Daca animalul iti e drag, il pastrezi dar trebuie sa cheltuiesti bani . Am avut si noi (la bunici) o manza f frumoasa care tot la fel a avut o problema netratabila la un picioar (nu mai era buna nici de tractiune nici de calarie) si am vandut-o unora care o tineau de monta ( si chiar aveau grija de ea) O idee ar fi sa o dai la monta (daca boala care sufera nu impiedica o viitoare monta) si cat timp o sa traiasca o sa mai scoti bani din manji ( e dificil dar decat sa devina o povara!!!).

#11
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
sal, am citit cele scrise mai sus, imi plac caii, cu toate ca pana acum n-am avut nici unul al meu, maiestuase animale, au ceva impunator, o gratie aparte, dar... calul fara picioare e mort... piciorul calului, anatomia si fiziologia lui este o opera de arta, care odata creata functioneaza, pana la un punct, cand punctul e depasit... nu mai poti face nimic (de cele mai multe ori), ceea ce poti face e, fie sa incerci sa-i oferi toate conditiile pentru a-i alina suferinta, fie sa-i oferi o odihna linistita (nu stiu cati ani are, dar oricati ar avea, nu merita sa se chinuie)... pacat, dar...

#12
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
e gata salamul?

#13
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postcarman, on Aug 17 2007, 15:55, said:

---------------

Parerea mea : http://forum.softped...m...t&p=3246225

#14
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Ei, @stylez, ce mai face caluta?
Au sacrificat-o deja  :crying:, sau a obtinut vreo amanare?  :)

#15
SchumyAlex

SchumyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcarman, on Aug 17 2007, 15:55, said:

e gata salamul?
Sadismmm...n-ai inima  <_<

#16
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Sorry pentru iapa, imi plac caii foarte mult! Sper sa-i fi gasit un tratament ceva pana la urma.

#17
Covaci_Dorina

Covaci_Dorina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2017
Buna dimineata!
Ajutatima,am o iapă care a fatata in 25 luna aceasta,si manza nu sa putut tine pe picioarele din fata si nu sa ridicat de jos a curatato tata la picioare si ia tăiat cordonul ombilical fara sa il lege si a pierdut si niste sânge pana la legat.
A fost veterinarul ia facut tratament siliciu 2ml și dexametazona 1ml. Ceva antibiotic si acum ii dau promotor, se ridica dar tot nu sta bn se scapă de la glezna
Oare ce sai mai fac are sanse!

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
https://forum.softpe...ina-veterinara/

Cred ca aici se gasesc raspunsuri mai la obiect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate