Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Nehotarit...new iMac sau Mac Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Oameni buni, am nevoie de un sfat pentru a  ma putea hotari ce sa cumpar la sfirsitul anului cind planuiesc sa trec definitiv de pe PC pe Mac.
De mai bine de un an ma tot chinui sa fac trecerea si nu reusesc, sper ca anul asta sa trag aer in piept si s-o fac inainte de sarbatori.
N-am folosit niciodata Mac insa citind o gramada despre tot ce are legatura cu subiectul sunt convins ca merita trecerea de la PC la Apple, sunt satul de upgrade-uri, mestereli la nesfirsit, adaugari de placi/componente/etc....
Am doua optiuni:

1. Un iMac 24" din cele lansate saptamina asta, C2D Extreme 2,8 GHz cu 4 GB RAM (imi cumpar eu memoria ca n-am de gind sa lesin de la preturile modulelor Apple), 500 GB HDD si Ati HD 2600 Pro
2. Un Mac Pro 2,66 GHz la fel cu 4 GB RAM, 1xHDD 500 GB, Ati X1900XT si un Apple Cinema 23".

Ambele cu Leopard pentru ca la sfirsitul anului totul se va vinde cu 10.5 instalat probabil.

Evident, optiunea Mac Pro ma duce aproape la dublul pretului iMac-ului si ar insemna un mare efort financiar pentru mine.
Intrebarea e daca merita. Nu sunt profesionist in publicistica/grafica/retusare photo etc. Am sa-l folosesc acasa, probabil in majoritatea timpului cu iLife08, iWork08, eventual Office 2008 cind va apare si cam atit in principiu. OK, poate un joc gen WoW desi m-am plictisit de el, poate ceva procesare de poze dar nu cred ca as merge pina la nivelul Photoshop (decit daca-l gasesc stind in mijlocul drumului pe gratis :))
Pe de alta parte nu stiu cum se misca iMac-ul si cred ca nimeni nu poate spune la ora actuala cum se va misca cu Leopard. E diferenta mare la viteza de lucru in utilizarea normala (sistem, iLife, iwork, internet, mail, etc.)? Sau diferenta de viteza se simte numai la aplicatiile profesionale gen Photoshop, Aperture, etc.?

Stiu ca la MAc Pro ai avantajul modularitatii si expandabilitatii insa pe de alta parte nu stiu cita lume schimba efectiv piese din Mac Pro in cursul vietii sistemului. Poate placa video desi cred ca si aceea e extrem de scumpa luata separat.

Edited by dtancu, 11 August 2007 - 17:04.


#2
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 08.08.2005
Pentru Home Use este suficient un iMac. Acum pe cele noi ai si Super Drive de la primul asa ca totul este super OK. Cred ca poti conta linistit pe trei sau poate patru ani de utilizare (este vorba de uzura morala) atat timp cat nu cazi victima a marketing-ului destept facut de Apple. De restul banilor poti sa faci altceva. PowerMac merita cand faci bani cu el.

#3
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
mergi la sigur pe noul imac...pt ce vrei tu sa faci e mai mult decat suficient..si in mod cert 3-4 ani va fi un produs decent..
pt ilife,iwork si un mac nini e ok..
ai sa vezi ca lucrurile stau putin altfel la mac decat la pc...

#4
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Da, ce ma enerveaza e ca nu-mi dau seama unde incepe publicitatea si unde se termina realitatea.
Daca stai sa crezi tot ce zice Apple, trebuie sa schimbi Mac-ul o data pe an, cam asta e ritmul de introducere al noilor modele.
Daca stai sa asculti ce zic utilizatorii de Mac Pro, ecranul de iMac e prost comparativ cu cel de la Apple Cinema.

Intuitiv si eu simt ca un iMac 24" ar fi arhisuficient pentru ce-mi trebuie mie.

#5
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
"Daca stai sa crezi tot ce zice Apple, trebuie sa schimbi Mac-ul o data pe an, cam asta e ritmul de introducere al noilor modele"___fals.te tine cam 3-4 ani..decent,chiar mai mult da nu poti sa mai ai pretentii de super performanta..apple au si un marketing fff agresiv, iar in state e fff la moda sa ai un mac...si poate nu toti posesorii stiu cu ce se manaca si il folosesc la adevarata lui valoare..

"Daca stai sa asculti ce zic utilizatorii de Mac Pro, ecranul de iMac e prost comparativ cu cel de la Apple Cinema"__de acord...e o oaresce diferenta..dar oricum ,cel de la imac e peste un lcd obisnuit...au fost cica unele probleme la modelele de 17.

#6
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Multumesc mult pentru sfaturi.
Oricum Leopard apare in octombrie deci probabil vor incepe sa livreze in Romania Mac-uri cu el preinstalat undeva in noiembrie. La momentul respectiv o sa ma hotarasc fie spre un imac fie un Mac Pro.
Poate pina atunci apuc sa le si butonez pe amindoua la istyle sau Noumax si sa-mi fac o idee despre cum merg ca viteza si cum se vad ecranele respective.
Marele avantaj in a avea un monitor separat gen Apple Cinema e ca il poti folosi la mai multe calculatoare totusi. Daca iti iei ulterior un Macbook il poti folosi si la el, daca mai ai prin casa un PC vechi il poti folosi si acolo in caz de urgenta, pe cind la iMac e ca si cind ti-ai lua masina de spalat sau frigider.
Pe de alta parte diferenta de pret e enorma intre un Mac Pro + Apple Cinema si un iMac. O sa vad la sfirsitul anului...sper sa n-am bani de MAc Pro pina atunci ca altfel parca ma vad facind ceva nebunesc :D

Edited by dtancu, 13 August 2007 - 07:43.


#7
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Ia-ți un iMac + Apple Cinema Display 23". Vei avea putere arhisuficientă pentru ce-ți trebuie ție, în plus vei vedea că lucrul pe două monitoare este grozav.

#8
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostBeavix, on Aug 13 2007, 09:32, said:

Ia-ți un iMac + Apple Cinema Display 23". Vei avea putere arhisuficientă pentru ce-ți trebuie ție, în plus vei vedea că lucrul pe două monitoare este grozav.

Da, uite ca la asta nu m-am gindit, e o idee buna.

#9
beosro

beosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.05.2006
Jos palaria Beavix. Naiba s-a gandit. Chiar e cea mai buna solutie pt. cine isi permite. dtancu, GO FOR IT.

#10
mju

mju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 02.07.2005
in romania cand apare noul imac?

ca sa raspund la intrebare
cel mai bun ar fi un imac

#11
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postmju, on Aug 15 2007, 19:48, said:

in romania cand apare noul imac?

ca sa raspund la intrebare
cel mai bun ar fi un imac

Probabil prin septembrie.

Sincer sa fiu, cel mai "bun" ar fi un Mac Pro probabil, insa la pretul respectiv ma depaseste.
Nu ca n-as avea pina la urma banii dar un Mac Pro 2,66 GHz cu un HDD de 500 GB, cu 8 GB RAM, cu x1900XT si cu un Apple Cinema 23" ajunge pe la 150 mil (daca iei memorii crucial sa zicem, sau Kingston) ceea ce mi se pare nebunie totusi daca nu faci bani din el.

Asa, cel mai scump iMac din seria noua, cel de 2,8 GHz, e 2219 EUR in Europa, deci cam jumatate din pretul de mai sus.

Edited by dtancu, 15 August 2007 - 20:11.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
viena e atat de aproape... si nu trebuie decat sa suni in avans cu cateva zile sa te asiguri ca au pe stoc tastaturi in format us english.

cu adaosul comercial pe care il practica romanii iti poti finanta lejer un zbor low cost sau eventuala benzina pana la viena si retur si o noapte de cazare.

#13
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Nu sunt asa convins. Sa vedem la ce pret vin noile iMac-uri. Trebuie sa fie peste 80 mil un 2,8 GHz ca sa merite un drum pina la Viena.

Edited by dtancu, 15 August 2007 - 21:53.


#14
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postdtancu, on Aug 15 2007, 21:10, said:

Probabil prin septembrie.

Sincer sa fiu, cel mai "bun" ar fi un Mac Pro probabil, insa la pretul respectiv ma depaseste.
Nu ca n-as avea pina la urma banii dar un Mac Pro 2,66 GHz cu un HDD de 500 GB, cu 8 GB RAM, cu x1900XT si cu un Apple Cinema 23" ajunge pe la 150 mil (daca iei memorii crucial sa zicem, sau Kingston) ceea ce mi se pare nebunie totusi daca nu faci bani din el.

Asa, cel mai scump iMac din seria noua, cel de 2,8 GHz, e 2219 EUR in Europa, deci cam jumatate din pretul de mai sus.
Crede-ma, imacul mai vechi, de 2.16, merge de duduie si baga in cofa 90% din pc-urile din Romania.
Mac Pro e pentru a face bani! Randare, 24/24 tehnoredactare si constructii vectoriale, film (dar film se poate face si pe imac). Cred ca chiar nu intelegi cu ce masina ai de a face!
Deci: daca NU esti un profesionist, ia-ti iMac (ca e destul de scump!), si chiar la 2,4, dar plin de RAM!

#15
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postfloriniaru, on Aug 18 2007, 09:52, said:

Crede-ma, imacul mai vechi, de 2.16, merge de duduie si baga in cofa 90% din pc-urile din Romania.
Mac Pro e pentru a face bani! Randare, 24/24 tehnoredactare si constructii vectoriale, film (dar film se poate face si pe imac). Cred ca chiar nu intelegi cu ce masina ai de a face!
Deci: daca NU esti un profesionist, ia-ti iMac (ca e destul de scump!), si chiar la 2,4, dar plin de RAM!

In mod sigur daca e sa fie iMac va fi cu 4 GB RAM.
Oricum astept pina de sarbatori, ca sa apara Leopard si sa inceapa sa livreze cu el preinstalat. Poate pina atunci aduc si dealerii romani iMac-ul de 2,8 GHz. Daca nu, o sa-l iau de afara. Din punctul de vedere al cuiva care nu are inca Mac si vrea sa-si cumpere, nu vad absolut nici o logica in a lua altceva decit modelul de 24" si 2,8 GHz (in afara banilor desigur). Upgrade la iMac nu se face deci cu ce ai cumparat, cu aia ramii.

Mac Pro intr-adevar nu merita la banii respectivi decit daca faci bani din el sau daca n-ai ce face cu banii :)

#16
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

View Postmju, on Aug 15 2007, 19:48, said:

in romania cand apare noul imac?

ca sa raspund la intrebare
cel mai bun ar fi un imac

In Romania am fost eu la Media Galaxy din Mall Vitan unde chipurile are Apple Romania un stand. Era un iMac vechi la 2,16 Ghz si 20" , 2 macbook si o vitrina iPod.
Personalul...un bou sau atot nestiutor care foarte non-salant imi spunea sa caut noul iMac pe apple.ro
Eu ii spuneam ca nu exista si ca Apple.ro nu se afla in lista magazinelor autorizate de pe apple.com... iar el o tinea cu apple.ro si ca ei sunt apple romania si cand ii ziceam de noul iMac ...imi arata ala de 2,16 Ghz.
Du-te la Viena si ia-l de acolo. E la acelasi pret in toata Europa. Astia din Romania de la Apple sunt pafaristi rau.
Macar aia de la Mac Gallery stiau ca a aparut un nou iMac si mi-au zis oamenii ca nu au idee cand va ajunge in Romania.
Probabil inainte sa apara in SUA un alt model...dar in nici un caz in septembrie. Lansarea s-a facut simultan pe toate site-urile Apple...dar Romania nu face parte din planurile lor.

#17
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Media Galaxy nu intelege nimic. Patru firme in Buc: NouMax, iStyle, eMag si GroupTransilvae. Apoi, abia, apple.ro si Iris!

#18
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
apple.ro=iris....de fapt ei sunt "importatorul oficial"...atentie..sunt importatori..nu reprezentanta apple in romania..
toti ceilalti cumpara de la ei...
ca si preturi bune...emag...istyle..noumax(daca sti sa negociezi) te scoti bine cu baietii..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate