Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

un pixel defect

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Borish

Borish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.02.2007
mi`am achizitionat monitorul in ianuarie a.c. si este vorba de un lg flatron de 19". Problema cu acel pixel defect ( culoare verde ) am descoperit`o cam a doua zi dupa achizionare, dar, sincer, nu prea m`a interest atunci de problema. Fiind inca in garantie, il pot schimba doar pentru acest lucru marunt? ( dar totodata sacaitor, intotdeauna imi sare in ochi numai pixelul ala ), si ..cred ca este o intrebare cam prosteasca..il pot face sa dispara? ( cred ca solutia ar fi o carioca  :ciocan: )

#2
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View PostBorish, on Aug 8 2007, 17:42, said:

mi`am achizitionat monitorul in ianuarie a.c. si este vorba de un lg flatron de 19". Problema cu acel pixel defect ( culoare verde ) am descoperit`o cam a doua zi dupa achizionare, dar, sincer, nu prea m`a interest atunci de problema. Fiind inca in garantie, il pot schimba doar pentru acest lucru marunt? ( dar totodata sacaitor, intotdeauna imi sare in ochi numai pixelul ala ), si ..cred ca este o intrebare cam prosteasca..il pot face sa dispara? ( cred ca solutia ar fi o carioca  :ciocan: )

incearca sa-i faci un  ''masaj'' cu degetul , apesi usor...eu am luat in iulie 2006 un samsung 920 n, probat in magazin era ok, am ajuns acasa cu el, dupa cateva ore a aparut un pixel albastru aprins :cursing: ...am facut masajul, a disparut...de atunci nu a mai aparut nimic..totul e okkk :coolspeak: ..incearca si bafta!!

#3
Borish

Borish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.02.2007
nu merge :(

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nu se poate repara si nu poti schimba pentru 1 singur pixel. La ora actuala un singur producator (Philips, nu mai stiu exact) garanteaza ecranele 100%. Dar, oricum, vinzatorul NU garanteaza 100%. Trebuie sa ai 3-5-7 pixeli, grupati, in colt, in centru, pe margini etc. etc. etc. Cel mai bine e sa te interesezi cit mai exact la firma.
E nasoala faza, eu stau cu frica-n sin, am 2 monitoare LCD...
Un prieten si-a luat de la Altex (or something) si i-au aparut, pina acum, progresiv, vreo 6-7, da' i-e lene sa se intereseze daca-l schimba...

#5
_Gio_

_Gio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 11.06.2006
Acum depinde ce conditii de garantie au aia de unde l-ai cumparat. Unii schimba la un pixel (cam putini intr-adevar), altii la 2, 3, 5, ma rog. Marea greseala ai facut ca nu te-ai dus cu el de-atunci. Una e sa vii cu un pixel mort a doua zi, una e sa vii dupa 8 luni. Oricum succes!

#6
SchumyAlex

SchumyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 27.02.2006

View Postbogdy68, on Aug 8 2007, 22:35, said:

incearca sa-i faci un  ''masaj'' cu degetul , apesi usor...eu am luat in iulie 2006 un samsung 920 n, probat in magazin era ok, am ajuns acasa cu el, dupa cateva ore a aparut un pixel albastru aprins :cursing: ...am facut masajul, a disparut...de atunci nu a mai aparut nimic..totul e okkk :coolspeak: ..incearca si bafta!!

Cum sa masezi pixelu??? :huh:

#7
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006

View PostSchumyAlex, on Aug 9 2007, 08:50, said:

Cum sa masezi pixelu??? :huh:
apesi cu degetul in zona in care se afla, si asa se mai agita putin cristalele si cine stie poate dispare  -_-

#8
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View Postqueensoft, on Aug 9 2007, 09:47, said:

La ora actuala un singur producator (Philips, nu mai stiu exact) garanteaza ecranele 100%.

Intr-adevar, Philips are la monitoarele cap de serie, facilitatea (daca se poate spune asa), Philips Perfect Panel, care garanteaza acest lucru. Am luat in 4 mai modelul 190B7CS si asa este. Nu am avut nici o surpriza inca de la inceput si sper ca nici pe viitor.

#9
devlin3x

devlin3x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.07.2007
Asta cu masatul pixelului chiar e tare. :))
Mai asteapta sa apara si altii...daca vor mai aparea, daca nu obisnuieste-te cu situatia. Sunt sigur ca nu e chiar asa de grav. Ai un punct pe tot ecranul..nu e ca si cand ai avea o pata.(desi era mai bine, asa puteai sa il schimbi)
Am auzit de la cineva ca exista modalitati prin care poti sa faci mai multi ca sa poti sa il duci la garantie. Dar nu iti recomand. Risti sa il strici si sa pierzi si garantia

#10
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
mai sunt si niste programele care cica stimuleaza pixelii, si pot repara pixelii blocati. acum, problema ta e daca pixelul e chiar defect, sau doar blocat. daca e negru cica e defect, daca e colorat cica e blocat si se poate debloca cu unul din programelele astea. da-i si tu un google.

#11
grp

grp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 08.08.2004
Deci masaj muahahahaha, sry dar nu m-am putut abtine  :lol:  :lol:

Faza cu programul e iar degeaba. Intreaba un electronist si o sa vezi care e raspunsul. "Aparitia" unui "subpixel" e legata de o lipitura rece. Nu prea ai ce sa-i faci. Pixelul ramane "blocat" pe culoarea respectiva pentru ca nu primeste curent si nu isi poate schimba pozitia in matrice LCD.

Cat despre pixeli si garantie nu va mai da-ti cu parerea sau spuneti prostii ca e foarte simplu.

The ISO 13406-2 norm defines 4 classes of screens. The strictest and best one, “class 1”, allows no defects. The worst, “class 4” authorizes up to 549 malfunctions for a 15” screen, and 1344 pixels and faulty sub-pixels on a 20” screen. Fortunately no manufacturers use this class. Almost all manufacturers use class 2 to establish their warranties:


Gasiti tot ce inseamna informatii despre schimbarea monitoarelor LCD dpdv al pixelilor morti aici:

http://www.behardwar...ead-pixels.html

Bafta maxima tuturor.

PS: Inca o data lol cu masajul. Fratilor nu masati nimic, ca s-ar putea sa ramaneti cu urma de la degete pe monitor aka cristale distruse  B)

Attached Files



#12
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Maseaza si tu mai tare sa mai apare vreo 5 pixeli la fel si du-l la garantie  -_-

#13
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postgrp, on Aug 22 2007, 15:01, said:

Deci masaj muahahahaha, sry dar nu m-am putut abtine  :lol:  :lol:

Faza cu programul e iar degeaba. Intreaba un electronist si o sa vezi care e raspunsul. "Aparitia" unui "subpixel" e legata de o lipitura rece. Nu prea ai ce sa-i faci. Pixelul ramane "blocat" pe culoarea respectiva pentru ca nu primeste curent si nu isi poate schimba pozitia in matrice LCD.

Cat despre pixeli si garantie nu va mai da-ti cu parerea sau spuneti prostii ca e foarte simplu.

The ISO 13406-2 norm defines 4 classes of screens. The strictest and best one, ?class 1?, allows no defects. The worst, ?class 4? authorizes up to 549 malfunctions for a 15? screen, and 1344 pixels and faulty sub-pixels on a 20? screen. Fortunately no manufacturers use this class. Almost all manufacturers use class 2 to establish their warranties:
Gasiti tot ce inseamna informatii despre schimbarea monitoarelor LCD dpdv al pixelilor morti aici:

http://www.behardwar...ead-pixels.html

Bafta maxima tuturor.

PS: Inca o data lol cu masajul. Fratilor nu masati nimic, ca s-ar putea sa ramaneti cu urma de la degete pe monitor aka cristale distruse  B)

iti spun eu sigur ca am avut un pixel blocat pe albastru, am apasat usurel in zona lui de cateva ori si din a doua zi pana in prezent , nici ca a mai aparut ;) ..monitorul -samsung 920n- l-am probat in magazin, cand am ajuns acasa l-am instalat si am vazut un ''punct'' albastru :death:(parca se vedea pe fond galben, rosu, verde,,pe albastru nu se vedea :)  )...am apasat de cateva ori in zona lui, am stins monitorul...a doua zi a mai aparut cateva ore--dimineata--si spre seara cand am dat o tura cu toate culorile de fond, nu mai era...si din iulie 2006 pana acum, ecranul este ok..

Edited by bogdy68, 22 August 2007 - 15:04.


#14
grp

grp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 08.08.2004

View Postbogdy68, on Aug 22 2007, 16:03, said:

iti spun eu sigur ca am avut un pixel blocat pe albastru, am apasat usurel in zona lui de cateva ori si din a doua zi pana in prezent , nici ca a mai aparut ;) ..monitorul -samsung 920n- l-am probat in magazin, cand am ajuns acasa l-am instalat si am vazut un ''punct'' albastru :death:(parca se vedea pe fond galben, rosu, verde,,pe albastru nu se vedea :)  )...am apasat de cateva ori in zona lui, am stins monitorul...a doua zi a mai aparut cateva ore--dimineata--si spre seara cand am dat o tura cu toate culorile de fond, nu mai era...si din iulie 2006 pana acum, ecranul este ok..

Ce s-a intamplat la tine are o singura explicatie. Prin "masajul" pixelului respectiv ai avut noroc sa se lipeasca la loc. Poti insa la fel de bine prin "masaj" sa-i dezlipesti si pe cei din jur, sau pur si simplu sa spargi cristalele, desi pentru varianta din urma trebuie "masat" mai sanatos :D. Oricum eu zic ca ai avut noroc, dar problema de la tine va reaparea cand vei misca monitorul ... Eu am un Sony sdm-e96d de 19" si vad ca dupa ce l-am "plimbat" intr-o zi a aparut un pixel rosu in stanga sus, care nu a fost pina acu', adica de vreo 10 luni....

#15
deveritas

deveritas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2007
si eu recomand masajul, pui wallaper o tipa buna, si apesi usor cu degetul. la mine a mers, adica a disparut un pixel albastru  :rolleyes:

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Noroc că n-ai ajuns cu el la nămol sau altundeva :lol: .

Cu masajul văd explicația, prin faptul că pe ecran era ceva mizerie, care a fost îndepartată. De multe ori sunt diferite chestii minuscule pe ecran care dau impersia de (sub)pixel mort.

Dacă are o anumită culoare, înseamnă că un subpixel este mort, nu un pixel (un pixel îi format din 3 subpixeli, roșu, verde și albastru).
Și eu am un subpixel verde decedat. Cred că a aparut când am scăpat monitorul pe jos <_< . Asta-i soarta :mellow: !  
  Dacă ați fi vrut să nu fi avut așa ceva trebuia să fi achiziționat un Philips cu Perfect Panel. Am observat că și Viewsonic îl schimbă mai ușor decât restul, pentru (sub)pixeli morti.

#17
chrlvclaudiu

chrlvclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2006
sal. in legatura cu masatul zonei in care apar acei subpixeli(pixeli) morti. mie nu-mi vine sa cred dar chiar a functionat  :D
am un lg flatron L192WS din februarie 2007 si in urma cu cateva zile mi-a aparut un punctulet de culoare rosie pe ecran. am fost destul de dezamagit insa am citit
raspunsul cu masajul, si nu-mi vine sa cred. chiar a mers :D nu stiu ce sa zic dar fara sa-l mai sting monitorul mi-a disparut instantaneu.

ms frumos pentru sfat  :D

#18
spok

spok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.05.2004
Am vazut ca a aparut si un magazin online care iti schimba monitorul in perioada de garantie si la aparitia unui singur pixel defect (nu spun care ca sa nu sune a reclama :P )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate