Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dozaj Augmentin/Enhancin

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
helloween

helloween

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2006
Buna seara tuturor.

Iata care este dilema mea: astazi, in urma unui control, mi s-a prescris Enhancin (nu stiu daca am citit bine pe reteta denumirea antibioticului) capsule de 625 mg timp de 5-7 zile la fiecare 8 ore. Doctora a precizat ca este varianta mai "ieftina" a Augmentinului. Eu aveam acasa 10 pastile de Augmentin de 1g si de aceea nu am cumparat si Enhancinul. Acum, nu stiu cum sa le iau din moment ce difera gramajul de amoxicilina continut. Augmentinul il iau tot o capsula la 8 ore (1 g) sau jumate de capsula? Pe prospectul Augmentinul se precizeaza ca se ia o capsula intreaga la 12 ore in cazul infectiilor serioase.

Sper sa nu deranjez pe nimeni cu "nestiinta" mea, dar nu am istoric de bolnava, nu prea am luat medicamente la viata mea.


Mersi anticipat, o seara buna.

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu stiu daca difera concentratia de amoxi, intrucat nu reusesc sa gasesc un prospect de enhancin care sa spuna clar cata amoxicilina si cat acid clavulanic are. inclin sa cred ca e la fel cu augmentinul 625, adica 500, respectiv 125.

in nici un caz nu lua jumatati de capsula. ori iei una la 12 ore, ori te duci frumusel si iei enhancinul de pe reteta sau augmentin 625, si il iei asa cum ti s-a prescris.

#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu am gasit prospectul enhancinului pe net, asa ca nu am avut de unde sa aflu cata substanta activa are (adica mai exact cata amoxicilina si cat acid clavulanic, probabil 500 cu 125!).
calculul la antibiotice se face la subst.activa administrata la un anumit interval, ideea e ca daca ti-a fost indicat intervalul de 8 ore stie medicul ce stie si nu prea vad cum ai putea imparti un comprimat de 1g ca sa dea 625...pentru ca augmentinul de 625 contine 500 mg amoxicilinã ºi 125 mg acid clavulanic si cel de 1 g. conþine 875 mg amoxicilinã ºi 125 mg acid clavulanic. Intreaba medicul tau daca se poate sa iti modifice orarul (adica daca iti da voie sa iei 1g la 12 ore)...numai el stie daca pentru ce ai tu se preteaza si alta concentratie si alt interval orar!

LE: @mianna  :coolspeak:

Edited by anknic, 07 August 2007 - 18:58.


#4
helloween

helloween

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2006
Va multumesc pentru raspunsurile prompte. Deci situatia e clara. Voi cobori dupa enhancin, nu vreau sa iau pastile aiurea. Voi respecta pana la urma reteta doctorei cu enhancin 625 la 8 ore ca stie ea de ce mi-a dat asa.

Multumesc frumos si o seara buna tuturor.

#5
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 helloween, on Aug 7 2007, 19:35, said:

Buna seara tuturor.

Iata care este dilema mea: astazi, in urma unui control, mi s-a prescris Enhancin (nu stiu daca am citit bine pe reteta denumirea antibioticului) capsule de 625 mg timp de 5-7 zile la fiecare 8 ore. Doctora a precizat ca este varianta mai "ieftina" a Augmentinului. Eu aveam acasa 10 pastile de Augmentin de 1g si de aceea nu am cumparat si Enhancinul. Acum, nu stiu cum sa le iau din moment ce difera gramajul de amoxicilina continut. Augmentinul il iau tot o capsula la 8 ore (1 g) sau jumate de capsula? Pe prospectul Augmentinul se precizeaza ca se ia o capsula intreaga la 12 ore in cazul infectiilor serioase.

Sper sa nu deranjez pe nimeni cu "nestiinta" mea, dar nu am istoric de bolnava, nu prea am luat medicamente la viata mea.
Mersi anticipat, o seara buna.

Ia Augmentin de 1g, un comprimat la 12 ore, timp de 7 zile.

Edited by Woland, 07 August 2007 - 19:24.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Woland, on Aug 7 2007, 20:23, said:

Ia Augmentin de 1g, un comprimat la 12 ore, timp de 7 zile.


si daca ia asa cum i s-a prescris, ce are?

#7
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 helloween, on Aug 7 2007, 20:13, said:

Va multumesc pentru raspunsurile prompte. Deci situatia e clara. Voi cobori dupa enhancin, nu vreau sa iau pastile aiurea. Voi respecta pana la urma reteta doctorei cu enhancin 625 la 8 ore ca stie ea de ce mi-a dat asa.
Multumesc frumos si o seara buna tuturor.

 mianna, on Aug 7 2007, 22:13, said:

si daca ia asa cum i s-a prescris, ce are?

Dozarea se face in raport de substanta activa, amoxicilina in acest caz. Acidul clavulanic nu are efect terapeutic direct.

Augmentin de 1g contine 875mg amoxicilina si 125 mg acid clavulanic. 2 comprimate inseamna 1750 mg amoxicilina pe zi.
Enhancin 625mg contine 500 mg amoxicilina si 125 mg acid clavulanic. 3 comprimate pe zi inseamna 1500 mg amoxicilina.

Precum se vede, cantitatile sunt foarte apropiate, iar substitutia este perfect valabila.

#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu prind ideea de a recomanda pe un ton atat de hotarat inlocuirea unei recomandari cu o varianta "foarte apropiata". daca vedeam un "poti lua" suna altfel ... dar hmmm - ar fi fost totuna cu "e bine ce-a zis mianna" :D

#9
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 mianna, on Aug 7 2007, 22:35, said:

nu prind ideea de a recomanda pe un ton atat de hotarat inlocuirea unei recomandari cu o varianta "foarte apropiata". daca vedeam un "poti lua" suna altfel ... dar hmmm - ar fi fost totuna cu "e bine ce-a zis mianna" :D

Daca ai citi postarile pana la capat, ai prinde si "ideea". Iti fac hatarul de a o repeta:
"Precum se vede, cantitatile sunt foarte apropiate, iar substitutia este perfect valabila. "
In plus, e o aiureala sa dai bani, probabil cateva sute de mii, pe Enhancin cand ai Augmentinul in sertar.

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
de ce s-or mai fi ostenind aia sa faca augmentinu' in doua dozaje, in loc sa intrebe un asemenea expert? :P

#11
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 mianna, on Aug 7 2007, 23:32, said:

de ce s-or mai fi ostenind aia sa faca augmentinu' in doua dozaje, in loc sa intrebe un asemenea expert? :P

Din acelasi motiv din care nu se fabrica doar oale de 10 litri, pempersi XXL, lentile de ochelari cu 10 dioptrii, etc.

Cat despre "expert", da-mi voie sa refuz calificativul. Oricat de greu ti-ar veni sa crezi, abilitatea de a efectua operatii aritmetice elementare nu te face expert in nimic.

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Woland, on Aug 8 2007, 00:43, said:

Din acelasi motiv din care nu se fabrica doar oale de 10 litri, pempersi XXL, lentile de ochelari cu 10 dioptrii, etc.

Cat despre "expert", da-mi voie sa refuz calificativul. Oricat de greu ti-ar veni sa crezi, abilitatea de a efectua operatii aritmetice elementare nu te face expert in nimic.

mai ales cand ti se pare ca-i totuna = si >

#13
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ia Augmentinu nu lua medicamente facute pe vapor cum e Emhancinu asta. :)

#14
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
auzi, pe vapor.
:)
daca e deja augmentinul, chiar nu are rost sa cumperi altceva.

da ma intrebam, vizavi de timpul de injumatatire al preparatului : de ce luam atunci amoxicilina la 8 ore si asta merge la 12 ??
(DACA AM INVATAT CEVA LA SCOALA REFERITOR LA ASTA, SA-MI FIE RUSINE, AM UITAT, DESI ERAM FOARTE ACAPARAT DE FARMACOCINETICA)

#15
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Scuze nu pe vapor ci pe malul Gangelui. :P
Pentru ca are acid clavulanic.
Amoxicilina nu este egal Augmentin.
Stii cum le zicem noi astia din Cluj la produsele Terapia-Ranbaxy ? Medicamente tiganesti :D

Edited by gamezcdr, 10 August 2007 - 18:39.


#16
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
poi bine atunci, cum si de ce influenteaza acidul clavulanic cinetica amoxicilinii ??

#17
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
O sa-i intrebam pe astia de la Glaxo cand mai vin prin farmacie sa promoveze produsele :).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate