Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Linspire - combinatia intre windows si linux, asanumitul lindows

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dex1rr

dex1rr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 12.10.2006
Intrebari si raspunsuri referitoare la acest OS

Attached Files



#2
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
O combinatie nereusita intre windows (xp) si linux. Atata timp cat userul de pc poate lua fara nici o problema windows de pe retelele P2P nu va avea nici un motiv sa aleaga linspire, si nici nu o va face.

#3
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
intrebarile care sunt?

#4
dex1rr

dex1rr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 12.10.2006

View PostBobby_ro, on Aug 6 2007, 02:21, said:

O combinatie nereusita intre windows (xp) si linux. Atata timp cat userul de pc poate lua fara nici o problema windows de pe retelele P2P nu va avea nici un motiv sa aleaga linspire, si nici nu o va face.

nici macar pt viteza? pt aspect, pt securitate.. nu stiu cati snt de aceeasi parere cu tine. Eu cel putin l-am incercat si mi-a placut, pacat ca era demo, Live CD.. unii Useri de PC snt satuli de erorile, bugurile, slabiciunile pt spyware cu tot cu firmeware din winXP si aleg sa foloseasca ori Linux ori MAC OS X (mai ales daca folosesc PCul in scopuri precum filme, muzica si altele ..multimedia). Uite eu foloseam pt windows Webroot SpySweeper with Antivirus ..numai pt ca am intrat pe retea mi-a blocat pe putin 80 incercari spyware in doar cateva ore.. inainte de a-l folosi imi mai lipseau fisiere din PC, rar dar se intampla, iar eu tin la intimitatea PCului meu si nu vreau sa o impart cu alti dobitoci care se pretind a fi hacheri, scuze de jignire pt cei ce snt

----------------------
nu stiu daca exista vreun antivirus, fireware care sa protejeze complet winXP, conectat la it iti asumi riscuri folosindu-l

#5
dex1rr

dex1rr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 12.10.2006

View PostYehppael, on Aug 6 2007, 07:38, said:

intrebarile care sunt?

o intrebare ar fi daca a reusit careva sa instaleze versiunea full si care au fost pasii

----------------------

Si apropo, cu Acronis se pot realiza partitii asa incat sa poti folosi Dual, adica si Linspire si windows nu neaparat doar unul dintre ele

Edited by dex1rr, 06 August 2007 - 11:09.


#6
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
exista freespire daca chiar o tii mortis sa vezi cum e

Linspire arata frumos, da, dar poti face orice distro sa arate asa, ba chiar mai bine exista n teme pentru kde, iconite etc etc, cat despre securitate, fiecare distro are iptables, tu doar alegi un frontend, Firefox din linspire e acelasi ca peste tot, si toate aplicatiile care le vezi acolo le poti baga in orice distro ...

#7
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Am testat Linspire 5 (recunosc ca luat de pe p2p) si Freespire 1.0.13 pentru CNR.

+
Partea de video+3D recunoscuta si instalata inca din procesul de instalare (chiar de e veche placa mea video ambele primesc + pentru ca este singura distributie care instaleaza automat suportul 3D).
KMenu - foarte asemanator Start-ului din Windows (+ pentru ca pot fi considerate in categoria new user friendly).
Atat.

-
Viteza - chiar daca este KDE (si nu unul nou 3.4 sau maxim 3.5 parca) se misca mai greu ca Debian-ul stock (neconfigurat).
KMenu - desi este trecut si la + un utilizator de Linux nu va agrea meniul.
Pachetele - chiar daca Linspire 5 poate fi considerat vechi, Freespire nu are nicio scuza sa vina cu Firefox 1.5 sau gaim 1.5 (parca).
Media - plusul de la media se transforma intr-un mare minus pentru ca driverele sunt vechi sau nu sunt bine integrate in sistem rezultand muzica distorsionata, codecuri in care audio nu este sincronizat cu video.
CNR - creat special pentru ajutarea utilizatorului de Linux sa instaleze/cumpere soft/drivere/etc, mi se pare o aplicatie in faza incipienta de alfa (desi este specificat ca fiind beta): contul pe care trebuie sa il creezi la Linspire si la care trebuie sa schimbi 3-4 parole ca sa te poti conecta (pe Freespire am mai schimbat odata de 3-4 ori parola ca sa ma conectez pe acelasi cont pe care eram conectat pe Linspire); pachetele sunt foarte bine structurate (singurul plus) insa odata cu alegerea aplicatiei de instalat intri intr-o zona crepusculara, click pe iconita te duce la saitul aplicatiei, click pe nush_ce iti arata detalii => cauti minute intregi o modalitate de a instala ceva.
Stabilitate - anul acesta am reusit sa intep Kubuntu de doua ori (ambele din cauza lui Beryl pe care l-am si --purge din sistem) si Sabayon-ul aproape odata (am reusit sa inchid un proces nervos - nu intrebati care - si si-a revenit) cat despre Debian stable poti sa-i dai si cu paru-n cap ca tot iti zambeste frumos si isi face treaba in continuare, Linspire mi-a murit la inchiderea CNR-ului (poate din cauza ca inca este beta) iar Freespire odata la folosirea playerul lui audio standard (nush cum se numeste si nici nu vreau sa aflu) si odata la nush ce optiune prin control center.
Daca as vrea sa ma enervez in fata calculatorului as tine unul din aceste sisteme de operare; prefer totusi sa ma relaxez cu o compilare de kernel ;).
De ce Lin/Freespire.
Incercam sa gasesc o distributie care sa fie Up & Go in cateva minute fara configurari, instalari de una de alta, se pare ca tot Kubuntu: 10 min instalarea+30 min un apt-get install x y .... z ramane solutia.
Daca Lindows inseamna o combinatie intre ce este mai rau in ambele lumi, Lin/Freespire le cumuleaza.

#8
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

View PostkkLM, on Aug 6 2007, 18:55, said:

Partea de video+3D recunoscuta si instalata inca din procesul de instalare (chiar de e veche placa mea video ambele primesc + pentru ca este singura distributie care instaleaza automat suportul 3D).
Nu chiar si Sabayon-ul iti baga automat suportul 3D (chiar si la v3.3) si sunt sigur ca mai sunt(cand am instalat Vector Linux acu vreo luna, parca si ala a pus un driver nvidia din seria 1.0.9x)

Edited by bigguy82, 06 August 2007 - 23:19.


#9
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
bigguy82, cred ca ai dreptate cu Sabayon, nu tin minte sa ii fi instalat suportul 3D, pacat ca nu pot edita postul anterior ca sa inlocuiesc "singura" cu "printre putinele", oricum aspectul acesta merita sa fie amintit.

#10
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cam in toate distributiile lipseste suportul 3D , codecurile pt mp3 ,dvd ,divx etc din cauza patentelor.N-am prea inteles care e beneficiul sa interzici includerea acestor pachete in playere ,OS-uri etc dar sa le dai gratis pe net pt oricine vrea sa le instaleze dar asta e.
  Daca reusea sa faca ceva functional Linspire ar fi avut un merit pt ca sistemul CNR isi propunea sa ofere o cale usoara pt userii fara  aptitudini  calculatoristice de a instala soft free dar si de a cumpara si instala unele programe de uz profesional .Partea proasta e ca functionarea e cam patetica .Cred ca mai bine faceau un synaptic customizat care sa permita accesul cu ceva parola la un repository si faceau un fel de magazin virtual cu soft profesional de linux precompilat pentru cateva distributii mai folosite .Cand au vazut ca Linspire-ul lor e cam de rahat au facut ceva  intelegere cu Canonical sa includa CNR in Ubuntu dar nu stiu daca a iesit mare lucru.
  Nu se merita sa folosesti distributii care sunt modificate prea tare gen Linspire sau Xandros pentru ca sunt niste fundaturi.

#11
GhostMaster

GhostMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.05.2007
de unde sa fac si eu rost de acest windows ?  va rog mult sami ziceti si mie ca la urma ma descurc eu si dupa mine cred ca ar fi ceva fain si las incerca si eu :D DAK MIATI PUTEA DA UN LINK VAS FI RECUNOSCATOR un link de ex care sa fie imaginea cdului windowsului oricum ms mult

#12
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

View PostGhostMaster, on Sep 15 2007, 23:30, said:

de unde sa fac si eu rost de acest windows ?  va rog mult sami ziceti si mie ca la urma ma descurc eu si dupa mine cred ca ar fi ceva fain si las incerca si eu :D DAK MIATI PUTEA DA UN LINK VAS FI RECUNOSCATOR un link de ex care sa fie imaginea cdului windowsului oricum ms mult
Vrei ca ai gresit sectiunea:aici e sectiunea Linux, nu Windows.
Ceea ce cauti tu (ma refer la varianta free) se numeste Freespire, si o poti lua de aici

#13
rottariu

rottariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2007
salut!

totusi eu nu am inteles... interfata ca interfata... dar ruleaza executabilele de windows ??

#14
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
In nici un caz nu ruleaza executabile de windows.
Poate folosind wine.

#15
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View PostFratello_2007, on Feb 21 2008, 16:43, said:

In nici un caz nu ruleaza executabile de windows.
Poate folosind wine.

sau daca iti place sa experimentezi : ReactOS in dual bot cu LINUX ;)

Edited by crysty2k5, 21 February 2008 - 16:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate