Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hrana potrivita pt pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003
De unde cumparati mancare de buna calitate pentru pisici ? Ce inseamna hrana "buna" ? De ce nu este bun Whiskas-ul, ca eu asta le dau (mai dau si o groaza de bani pe el). Magazinele din apropierea locului unde stau nu au altceva mai bun. Am gasit totusi bobite Royal-canin cu ph control si le dau motanilor. Problema este ca Bubinica nu mananca decat "cu sos" ! Bobite nu vrea nici s-o pici cu ceara. :( In zona Unirea unde pot gasi un magazin de mancare sanatoasa pentru ele ?

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
hai sa-ti spun cum mi s-a spus si mie: e la fel de sanatos sa le dai whiskas, ca si cum tu ai manca zilnic doar hamburgeri. lamurita?

in zona Unirea nu stiu (fostul restaurant Budapesta se incadreaza? acolo-i yo-yo-pet), dar eu am slabiciune pentru un site - da o cautare dupa pet   si mania   scrise impreuna, sa nu zica cineva ca fac reclama, da' telepatia nu-mi functioneaza la ora asta, ai intrebat si ti-am raspuns  :P  gasesti aproape toate sortimentele de royal, livreaza la domiciliu, io-i iubesc de cand au carat sacul de 10 kg cu nisip 6 etaje, ca n-aveam habar ca-mi intra liftul in revizie.

cand mai ziceti ca aveti un exemplar felin caruia "nu-i plac crantanelele", recomand un experiment: iesiti cu un castronel plin in fata blocului. nu se poate sa n-aveti 4-5 tomberoneze in zona. veti fi surprinsi sa vedeti cat de repede le devoreaza. credeti ca-s modificate genetic, sau li s-a facut lobotomie? eu nu cred.

inca n-am auzit de pisoi mort de foame cu castronul plin langa el. o zi n-o sa vrea, a doua zi n-o sa vrea, a treia zi ma indoiesc ca le va mai refuza. fireste, daca o puneti sa aleaga, va alege varianta mai usoara - e si normal asa. ganditi-va ca o faceti pentru binele ei. daca ne gandim numai la problema tartrului - v-ar placea sa vi se faca detartraj anual sub anestezie generala?

mancarea "sanatoasa" e mancarea premium cu ph-control: royal, hills, pro-plan... cred ca mai sunt si altele, eu folosesc doar royalul.

#3
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Asa e si tziganul meu, Neelix. Nu vroia crontzonele de nici o culoare. Ii dadeam cam un plic de Whiskas Junior pe zi. M-am desteptat si am redus plicul de Whiskas la 1 plic la 2 zile... Nu te teme ca si noaptea la 2 il aud cum rontaie la Royal Kitten 34. :) Nu-i plac? Ba-i plac, dar ii prost sa le mance daca primeste "carnita" frageda. Acuma goleste blidul in 2 zile. Si e matuc de nici 2 luni.

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
Diane, n-am idee ce varsta are Bubinica ta, dar daca i se potrivesc mai multe sortimente, ia intai o cantitate mica din fiecare (desi eu nu prea sunt de acord cu mancare varsata, iau numai cand nu gasesc la punga ambalata ceea ce doresc, adica foarte rar, dar pentru un experiment merge) sa vezi de care-i plac.

de fapt sigur i se potrivesc mai multe sortimente - eu ma gandeam la mai multe tipuri din gama Royal, dar poti incerca cu tipul indicat ei si de la Royal, si de la Hills, si de la Purina Pro-plan... pana la urma tot o sa-i placa unul din ele. dar aloca-ti putin timp sa studiezi problema - nu-i mare filosofie, se tine cont de varsta pisicii, de greutate, presupun ca-i pisica de apartament, deci daca-i adulta merg si variantele indoor; o sa te lamuresti repede despre ce vorbesc. toate au ph control.

cand n-ai ce face, baga un ochi aici
din pacate nu-i prea sistematizata informatia  :P

#5
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
din cora :))

#6
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
din metro  :D

#7
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004
faci comanda pe http://www.petmania.ro
in Bucuresti daca faci comanda pana in ora 10.00 iti ajunge sigur in acceasi zi acasa.
eu mai cumpar de la Yoyo Pet-ul de pe Cantemir, de langa fostul restaurant Budapesta (de la fostul restauranta acum Flamingo,Doma si Piritex) mergi spre Tineretului si pe stanga, imediat dupa intersectia cu Str. Poteras, e si clinica. intai e o farmacie unama (in reconstructie) si apoi e Yoyo Pet. (cred ca sunt cam 50-60 de m - maxim 100m, de la Domo pana la YoyoPet)
In curand o sa intre in renovare, pentru 2-3 zile. Cand aflu perioada, o sa va anunt.

Cred ca orice magazin veterinar ceva mai dotat ar trebui sa aiba si genul asta de manacare, nu numai Whiskas si Friskies.

Edited by bogho, 04 August 2006 - 23:56.


#8
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004
Royal Canin sunt de mai multe feluri: fit 32, indoor 27, hair & skin 33, etc.
Numerele astea reprezinta nr. de proteine. Pentru o pisica matura normala (fara tendinte de ingrasare, probleme digestive etc.) FIT 32 e mancarea potrivita. Si Indoor 27, aceasta e special pentru pisicile tinute doar in interior (micsoreaza mirosul neplacut al fecalelor etc.)
Pentru pisici cu tendinte de ingrasare: Royal Slim 38. E posibil sa fie ceva mai scumpa caci, probabil, magazinele de profil o achizitioneaza doar la ambalaje mai mici (400 gr), neavand la fel de mare cautare ca celelalte tipuri, dar e cea mai buna!
O alta hrana ar fi Purina Pro Plan, formula Light, apropiata ca si calitate.
Aceste tipuri de hrana trebuie administrate pana cand pisicuta isi recapata talia zvelta de mai inainte, dupa care se poate continua hranirea cu Fit 32.


Brutus al nostru se hraneste cu Indoor 27

#9
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 mianna, on Aug 4 2006, 23:17, said:

hai sa-ti spun cum mi s-a spus si mie: e la fel de sanatos sa le dai whiskas, ca si cum tu ai manca zilnic doar hamburgeri. lamurita?

Nu le dau numai Whiskas. Dar asta este tipul de conserva pe care-l cumpar pt ele cand n-am timp sa pregatesc eu ceva. De regula le dau zilnic lapte (1.5% grasime) sau iaurt. Iaurtul il combin frecvent cu cereale sau musli. Mancarea din conserva o amestec uneori si cu morcov proaspat, ras foarte fin cu razatoarea, sau masline fara sare, tocate marunt. In general le dau si lor din carnea pe care o pregatesc la cuptor pentru mine, peste, de toate felurile, sau pui. Daca fac salata, o parte din zeama care se scurge din legume o amestec cu carnita facuta la cuptor. Le place foarte mult. Pisica este mare amatoare de lapte, motanii mai putin. Am observat ca atunci cand amestec lapte cu o lingurita de dulceata de zmeura, motanii devin si ei amatori. Ling pana la ultima picatura. Incerc sa-i mentin pe alimentatie "mediteraneana" . Ma rog, "some kind of"... Sunt ele feline, dar nu le las sa manance zile la rand numai carne sau conserve.

Am cumparat odata orez cu lapte si caise. Le-am dat si lor si, spre surpriza mea, au mancat cu tot cu caise. Le-am cumparat si iarba pisicii, desi par mai incantate de mararul pe care-l cumpar eu de la piata. Am obiceiul sa pastrez patrunjelul si mararul intr-un pahar cu apa pana ajung sa le folosesc in mancare. Daca scapa vreuna din pisici in bucatarie, este clar ca trebuie sa mai fac un drum la piata.

Cei de la Biovet am vazut ca fac reclama produselor de la Hills. Totusi nimeni nu-mi explica de ce este mai buna conserva de la Hills decat cea de la Whiskas. Apropo de pisica mea care refuza bobitele, am impresia ca este o caracteristica a pisicilor negre. Am mai auzit cazuri de genul asta, nu stiu daca este intamplator sau nu, dar tot pisici negre erau. O sa incerc sa o infometez, cred ca o sa ajung sa manac eu Royal Canin, dar ea tot nu o sa se atinga de ele. I-am inmuiat in lapte crantanelele, le-am amestecat cu mancare gustoasa. Nu vrea si pace. Mai rau. Nu mai mananca nici mancarea cealalta.

Eu nu sunt asa o mare admiratoare a crantanelelor. Ma gandesc ca sunt si alea amestecate cu tot soiul de agenti de aglomerare, conspergare etc. Nu stiu ce mare fericire o fi sa mananci niste pietricele, in loc sa tragi cu dintii de o carnita cumsecade. Mi se pare o mancare artificiala. Mama Andreei, fetita care arunca cu Tanase (am povestit despre ea la intamplari haioase), era atat de preocupata de calitatea crantanelelor, incat pe vremea cand cumpara mancare pentru prima ei pisica, pe care o iubea ca pe ochii din cap, gusta ea din crantanele si isi dadea seama daca pisica o sa manance din ele sau nu. Alea pe care le refuza cica aveau gust de pamant. Pe vremea cand imi povestea ea inflacarata despre merindele matzei, eu nu aveam nici in clin nici in maneca cu pisicile, chiar consideram nitel sariti de pe fix oamenii care stau in casa cu pisici si caini. Ei, uite ca am luat o lectie de la viata, sa nu mai rad de lucruri pe care nu le pricep destul. Desi nu gust (inca !  :D ) din crantanele prin pet-shopuri, ca sa verific calitatea mancarii, am ajuns sa fac lucruri inimaginabile pentru mine cu cativa ani in urma, doar de dragul lor.

Nu vreau sa ajung prin Metro sau in Cora. Asta ar insemna sa merg o data si sa cumpar in cantitati mari. Dar daca tot veni vorba, acolo ce conserve au ? Si de ce sunt mai bune ? Stie cineva sa explice treaba asta in functie de compozitia mancarii sau aditivilor ?

PS Bubina are aproape 1 an. Sa va bag si o poza cu ea langa iarba matzii.  :)

 bogho, on Aug 5 2006, 01:00, said:

Royal Canin sunt de mai multe feluri: fit 32, indoor 27, hair & skin 33, etc.
Numerele astea reprezinta nr. de proteine. Pentru o pisica matura normala (fara tendinte de ingrasare, probleme digestive etc.) FIT 32 e mancarea potrivita. Si Indoor 27, aceasta e special pentru pisicile tinute doar in interior (micsoreaza mirosul neplacut al fecalelor etc.)
Pentru pisici cu tendinte de ingrasare: Royal Slim 38. E posibil sa fie ceva mai scumpa caci, probabil, magazinele de profil o achizitioneaza doar la ambalaje mai mici (400 gr), neavand la fel de mare cautare ca celelalte tipuri, dar e cea mai buna!
O alta hrana ar fi Purina Pro Plan, formula Light, apropiata ca si calitate.
Aceste tipuri de hrana trebuie administrate pana cand pisicuta isi recapata talia zvelta de mai inainte, dupa care se poate continua hranirea cu Fit 32.
Brutus al nostru se hraneste cu Indoor 27


Astea sunt numai croante. Ce fac cu pisica ? O sa ma uit imediat si pe site. Mersi pentru informatii.

Attached Files



#10
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004

 Diane, on Aug 5 2006, 01:14, said:

Astea sunt numai croante. Ce fac cu pisica ? O sa ma uit imediat si pe site. Mersi pentru informatii.

amesteci croantele cu mancare umeda si de fiecare data reduci cantitatea de mancare umeda.
nu zice nimeni sa nu consume mancare umeda, dar in cantitati mai mici, deoarece hrana umeda favorizeaza depunerea tartrului

daca ai obisnuit pisicul cu un fel de mancare, sa nu treci direct la altul. ar fi bine sa aiba o perioada de acomodare, in care sa manace combinat, din ambele feluri, reducand treptat concentratia din primul fel de mancare. (o perioada de 7-8 zile ar trebui sa fie ok)
o trecere brusca de la un tip de hrana la altul provoaca pisicii mici probleme digestive (diaree)

Edited by bogho, 05 August 2006 - 00:21.


#11
ofelia

ofelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.07.2006
caini |  pisici |  pesti |  pasari |  rozatoare |  reptile    



     In aceasta saptamana

         NutraLine
Numai in aceasta saptamana,
la cumpararea a 10 plicuri de hrana umeda
NutraLine de 100g cu somon sau vanat,
primesti GRATUIT inca 10 plicuri NutraLine
pentru pisica ta.
pret 14 RON


In atentia noastra

     Produse cu pret redus
Bewi Dog BASIC MENUE 15Kg - pret 5,1 RON/Kg
Royal Canin MAXI MATURE 15Kg - pret 10,8 RON/Kg
Biomill JUNIOR MEDIUM 15Kg - pret 8,6 RON/Kg
Pro Pac Dog LOW FAT 15Kg - pret 10,6 RON/Kg
Hill's Adult ORAL CARE 5Kg - pret 16,4 RON/Kg
Hill's Senior LAMB&RICE 15Kg - pret 12,9 RON/Kg
Happy Kit Caine - pret 124 RON
Hill's Feline ADULT LAMB 10Kg - pret 15,1 RON/Kg
Royal Canin INDOOR 10Kg - pret 15,1 RON/Kg
Royal Canin SENSIBLE 15Kg - pret 14,3 RON/Kg
Cat's Best OKO PLUS 10l - pret 12 RON

   Produse cu livrare express
Royal Canin GIANT ADULT 15Kg - pret 11,3 RON/Kg
Royal Canin GIANT PUPPY 15Kg - pret 12,3 RON/Kg
Set cleste si pungi NIPPY - pret 18 RON
Royal Canin HAIR&SKIN 400g - pret 9 RON
Royal Canin FIT 400g - pret 9 RON
Royal Canin LIGHT 400g - pret 9 RON


Oferte speciale


RC INDOOR 2kg
pret 39 RON
GRATUIT
5 Plicuri NutraLine
RC HAIR&SKIN 2kg
pret 41 RON
GRATUIT
5 Plicuri NutraLine
RC FIT 2kg
pret 37 RON
GRATUIT
5 Plicuri NutraLine



   Promo caini



MEDIUM JUNIOR 15Kg+ Maxi Lindo
pret 162 RON

  


Pachet MAINTENANCE
pret 50 RON

  



Promo pisici




Leonardo Adult 7,5Kg + 10 plicuri NutraLine
pret 76 RON


  

  Promotiile sunt valabile pana in limita stocului disponibil.



Livrarea este gratuita in Bucuresti pentru comenzile peste 50 RON.  >>

Iata ce informatii despre hrana animalelor primesc in mail...Ce parere aveti despre ea ( hrana ) ?

#12
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 bogho, on Aug 5 2006, 01:18, said:

amesteci croantele cu mancare umeda si de fiecare data reduci cantitatea de mancare umeda.
nu zice nimeni sa nu consume mancare umeda, dar in cantitati mai mici, deoarece hrana umeda favorizeaza depunerea tartrului.

Nu vrea, frate, sa manance. I-am combinat si rascombinat.
Pentru tartru nu o exista o pasta de dinti pentru pisici ?

#13
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004

 Diane, on Aug 5 2006, 01:26, said:

Pentru tartru nu o exista o pasta de dinti pentru pisici ?

nu.
dar exista un tratament cu adormirea pisicii cu anestezic, si chestii de astea :)
mai bine o las cu mancarea umeda, decat sa il duc la medic pentru "stomato"

#14
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003
NutraLine am cumparat de la un magazin din apropiere. Era o oferta speciala, 4 sau 5 plicuri la pachet. Habar n-am cat de bun este din punct de vedere nutritiv, cert este ca putzea mancarea aia de ziceai ca am cal mort in casa. Nu vreau sa mai aud de NutraLine !  :confuzzled:

#15
ofelia

ofelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.07.2006

 Diane, on Aug 5 2006, 01:32, said:

NutraLine am cumparat de la un magazin din apropiere. Era o oferta speciala, 4 sau 5 plicuri la pachet. Habar n-am cat de bun este din punct de vedere nutritiv, cert este ca putzea mancarea aia de ziceai ca am cal mort in casa. Nu vreau sa mai aud de NutraLine !  :confuzzled:


bine k mi-ai zis!! Multumesc!!  :coolspeak:

#16
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 bogho, on Aug 5 2006, 01:31, said:

nu.
dar exista un tratament cu adormirea pisicii cu anestezic, si chestii de astea :)
mai bine o las cu mancarea umeda, decat sa il duc la medic pentru "stomato"

Nu inteleg de ce trebuie anesteziata ? Probabil ca se sperie din cauza aparatului si se misca, ca de durut nu are de ce sa o doara.

#17
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004

 Diane, on Aug 5 2006, 01:34, said:

Nu inteleg de ce trebuie anesteziata ? Probabil ca se sperie din cauza aparatului si se misca, ca de durut nu are de ce sa o doara.

si eu la fel cred. datorita aparaturii. insa nu vreau sa aflu pe blanita lui Brutus.

Edited by bogho, 05 August 2006 - 00:36.


#18
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Diane, on Aug 5 2006, 01:14, said:

PS Bubina are aproape 1 an. Sa va bag si o poza cu ea langa iarba matzii.  :)
Astea sunt numai croante. Ce fac cu pisica ? O sa ma uit imediat si pe site. Mersi pentru informatii.


in primul post intrebai de "mancare de calitate" si "sanatoasa". de aceea ti s-a raspuns asa.

pisica e frumoasa si in forma. nu pare sa aiba nevoie de mancare light. fit 32, indoor si hair & skin sa-i straluceasca frumos blanita i s-ar potrivi de minune.

e buna si mancarea pe care le-o dai tu in casa - mai putin dulciurile, pisicile nu prea au voie - dar crantanelele contin suplimente pe care nu le poti furniza altfel si de care ea are nevoie. altadata cand o sa fiu mai odihnita o sa detaliez, ca sa nu zic tampenii acum.

de ce e mai bun hills-ul? repet: ph control. chestia asta trebuie sa iti spuna ceva. asociat cu faptul ca in special motanii sunt predispusi la litiaza renala (dar nici femelele nu-s scutite), intelegi de ce ar trebui sa te intereseze mentinerea unui ph optim.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate