Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Medicamente care nu se mai fabrica

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
De la depozitul PharmaNord. Evident ca pe farmacie :). Sunt din Cluj. Mai dau si eu 1 -2 cutii fara reteta deobicei ca oameni suntem si oricum n-am auzit inca sa fi murit cineva ca a luat asa ceva. Cand aud nu mai dau :). Ideea e ca nu a disparut de pe piata.

#20
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 gamezcdr, on Aug 8 2007, 19:45, said:

De la depozitul PharmaNord. Evident ca pe farmacie :). Sunt din Cluj. Mai dau si eu 1 -2 cutii fara reteta deobicei ca oameni suntem si oricum n-am auzit inca sa fi murit cineva ca a luat asa ceva. Cand aud nu mai dau :). Ideea e ca nu a disparut de pe piata.
sarumana. O sa-i caut.

#21
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Stai asa ca nu lucreaza cu persoane fizice numai cu farmacii.Cred ca o sa apara si prin farmacii probabil.

#22
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 gamezcdr, on Aug 9 2007, 06:57, said:

Stai asa ca nu lucreaza cu persoane fizice numai cu farmacii.Cred ca o sa apara si prin farmacii probabil.
esi tare draguta :D . Normal ca pentru farmacie imi trebuie, doar nu credeai ca am adoptat jumate de cartier de babute si veterani de razboi! Numai ca in Brasov nu mai are nici un depozit si onoratii pacientii vin zilnic sa intrebe ce mai stiu de distonocalm.

#23
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Is baietel :blush:

#24
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
si s-a scumpit ? daca nu probabil e doar un stoc rebel, uitat pe un colt de etajera.

#25
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
1,5 roni.

#26
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
1,5 roni. Daca era OTC era 15 roni.
Nu sunt prosti deloc astia de la zentiva cu z mic, ii "admir". Cand vine o mamica cu copilasu si-mi cere  o cutie de Ser fiziologic imi vine sa intru in casa de marcat la ce mutra face cand ii zic pretul. Pentru copilu meu am luat un "bidonas" de 500 ml de Ser Fiziologic, l-am gaurit cu o seringa si ma tine de 3 luni deja.

Edited by gamezcdr, 10 August 2007 - 18:45.


#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 gamezcdr, on Aug 10 2007, 19:41, said:

1,5 roni. Daca era OTC era 15 roni.
Nu sunt prosti deloc astia de la zentiva cu z mic, ii "admir". Cand vine o mamica cu copilasu si-mi cere  o cutie de Ser fiziologic imi vine sa intru in casa de marcat la ce mutra face cand ii zic pretul. Pentru copilu meu am luat un "bidonas" de 500 ml de Ser Fiziologic, l-am gaurit cu o seringa si ma tine de 3 luni deja.

    Propun sa ai mare atentie cu bidonul ala de ser desigilat acum 3 luni . O viata de om valoreaza mai mult decat ai dat pe chestia aia , si puteai sa renunti la cativa lei obositi macar saptamanal .

In alta ordine de idei , ii inteleg pe astia de Zentiva cel putin dintr-un unghi al problemei ...
   Nu este deloc profitabil sa fabrici ace de gamalie ieftine . Logic este sa renunti la asa productie , chiar daca exista persoane care sunt dependente de asemenea produse .

Edited by me_and_myself, 27 October 2007 - 12:19.


#28
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

 cspot, on Aug 13 2007, 22:55, said:

In alta ordine de idei , ii inteleg pe astia de Zentiva cel putin dintr-un unghi al problemei ...
   Nu este deloc profitabil sa fabrici ace de gamalie ieftine . Logic este sa renunti la asa productie , chiar daca exista persoane care sunt dependente de asemenea produse .
poi ma mir. deja pretul majoritatii fiolajelor aproape ca s-a dublat. sper sa se reia fabricatia la toate deficitarele.

tot in contextu asta, eu nu inteleg de ce nu gasim lagosa peste tot, chiar preductal mr etc.
ai niste produse care se vand deja fara nici un efort si pe alea nu le asiguri farmaciilor ??

ca sa nu rasculam mortii, adica neocristepin, apa de plumb etc.

Edited by oaspetele, 14 August 2007 - 02:44.


#29
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 oaspetele, on Aug 14 2007, 03:32, said:

poi ma mir. deja pretul majoritatii fiolajelor aproape ca s-a dublat. sper sa se reia fabricatia la toate deficitarele.

tot in contextu asta, eu nu inteleg de ce nu gasim lagosa peste tot, chiar preductal mr etc.
ai niste produse care se vand deja fara nici un efort si pe alea nu le asiguri farmaciilor ??

ca sa nu rasculam mortii, adica neocristepin, apa de plumb etc.


         Preductalul se fabrica acum in mai multe forme de mai multi fabricanti cu alte denumiri comerciale . Este normal ca produsul original sa nu se mai fabrice cu acelasi entuziasm . La fel si Lagosa .
      Productia de medicamente nu inseamna numai sa bagi substante in capsule . Productia de medicamente noi insemna cercetare si asta se face cu bani foarte multi . Banii ala multi se fac din vanzarea medicamentelor scumpe . Asadar eforturile cele mai mari de productie si promovare sunt indreptate catre aceste medicamente cu adevarat profitabile .

#30
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 cspot, on Aug 14 2007, 12:32, said:

Preductalul se fabrica acum in mai multe forme de mai multi fabricanti cu alte denumiri comerciale . Este normal ca produsul original sa nu se mai fabrice cu acelasi entuziasm . La fel si Lagosa .
      Productia de medicamente nu inseamna numai sa bagi substante in capsule . Productia de medicamente noi insemna cercetare si asta se face cu bani foarte multi . Banii ala multi se fac din vanzarea medicamentelor scumpe . Asadar eforturile cele mai mari de productie si promovare sunt indreptate catre aceste medicamente cu adevarat profitabile .
Lagosa a reaparut, la depozitele Europharm. Daca stii, spune-mi si mie alta silimarina de 150.
Preductalul MR va fi in continuare cu probleme vreo luna. Genericele mai ieftine nu se mai fabrica, Labormed si Terapia au fost date in judecata de Servier si deocamdata nu au voie sa le faca. Am inteles ca atunci cand s-au facut contractele pentru import s-a luat in cosiderare doar cantitatea de preductal care se vindea anual atunci cand inca existau trimetazidina si dilatan, cantitate care a crescut (evident) de cand nu mai sunt pe piata produsele ieftine.

Am si eu o intrebare: despre Vitreolent ce se aude?

#31
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

 cspot, on Aug 14 2007, 12:32, said:

Preductalul se fabrica acum in mai multe forme de mai multi fabricanti cu alte denumiri comerciale . Este normal ca produsul original sa nu se mai fabrice cu acelasi entuziasm . La fel si Lagosa .
      Productia de medicamente nu inseamna numai sa bagi substante in capsule . Productia de medicamente noi insemna cercetare si asta se face cu bani foarte multi . Banii ala multi se fac din vanzarea medicamentelor scumpe . Asadar eforturile cele mai mari de productie si promovare sunt indreptate catre aceste medicamente cu adevarat profitabile .
1.da-mi exemplu de mai multe forme de trimetazidina de 35 si lagosa.
:)
2.productia de medicamente inseamna chiar sa bagi substante in capsule, printre altele. productia de medicamente noi e altceva.
da eu intrebam cu totul altceva : de ce niste produse FARA CONCURENTA reala pe piata romaneasca, nu sint importate in cantitati indestulatoare.
pretul lor nu e chiar mic, asa ca sint convins ca aduc profit, mai ales daca tinem cont ca nu mai trebuiesc promovate ca un produs nou. ele merg aproape "de la sine".

#32
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 oaspetele, on Aug 15 2007, 00:05, said:

1.da-mi exemplu de mai multe forme de trimetazidina de 35 si lagosa.
:)
2.productia de medicamente inseamna chiar sa bagi substante in capsule, printre altele. productia de medicamente noi e altceva.
da eu intrebam cu totul altceva : de ce niste produse FARA CONCURENTA reala pe piata romaneasca, nu sint importate in cantitati indestulatoare.
pretul lor nu e chiar mic, asa ca sint convins ca aduc profit, mai ales daca tinem cont ca nu mai trebuiesc promovate ca un produs nou. ele merg aproape "de la sine".

nu stiu exact care e situatia acum, in urma cu cativa ani lucram pentru unicul importator al produselor Servier. in momentul in care am plecat eu de la firma respectiva, Servier-ul tocmai isi inasprise brusc conditiile de import, astfel incat si noi am schimbat conditiile pentru farmacii - nu mai livram decat cu plata pe loc; vorba unei farmaciste, "ca la curve" :P

#33
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 oaspetele, on Aug 15 2007, 00:05, said:

1.da-mi exemplu de mai multe forme de trimetazidina de 35 si lagosa.
:)
2.productia de medicamente inseamna chiar sa bagi substante in capsule, printre altele. productia de medicamente noi e altceva.
da eu intrebam cu totul altceva : de ce niste produse FARA CONCURENTA reala pe piata romaneasca, nu sint importate in cantitati indestulatoare.
pretul lor nu e chiar mic, asa ca sint convins ca aduc profit, mai ales daca tinem cont ca nu mai trebuiesc promovate ca un produs nou. ele merg aproape "de la sine".
1. vezi mai sus: trimetazidina de Labormed si dilatanul MR de Terapia. Altele nu stiu sa mai fie. Lagosa iar nu stiu, ca d-aia va rugam sa-mi spuneti si mie alta, macar sa stiu sa caut.

Nu se importa in cantitati suficiente pentru ca importatorii fac contractele la inceputul anului si ca niste baieti destepti ce sunt nu s-au gandit ca daca alea ieftine nu se mai fac vanzarea de preductal va creste. Sunt sigura ca acum se zgarie pe ochi si-si dau pumni in cap.

revin cu intrebarea mea: ce-i cu Vitreolent?

#34
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

 cspot, on Aug 13 2007, 22:49, said:

Propun sa ai mare atentie cu bidonul ala de ser desigilat acum 3 luni . O viata de om valoreaza mai mult decat ai dat pe chestia aia , si puteai sa renunti la cativa lei obositi macar saptamanal .
Stai nu te ambala ca-l spal pe urechiuse pe la nasuc nu i-o dau i.v. :D Si are acul cu seringa tot timpul in el nu are pe unde sa intre bau bau :).

#35
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Acum o luna am intrat intr-o farmacie si am intrebat de un medicament obscur pre numele sau hermetic "Viplex". Produsul magic este o multivitamina uscata si redusa la dimensiunea unei pilule, chiar mai mica decit altele (daca va puteti imagina asa ceva). Imi placea sa o rontai pentru ca avea si vitamine B si era ieftinutza. Nu mai era si mi-a spus farmacista ca nu se mai face. Nu am mai incercat de atunci. Voi stiti ceva de magicul Viplex? :huh:

Un alt lucru pe care il apreciez enorm sunt noile vitamine C. Sau scumpe si pline de colorant albastru sau roz-portocaliu cu gust metalic, sau pur si simplu foarte scumpe. Singurele mai normale care se gasesc sunt facute de Ozone. Mi-a spus o farmacista odata ca nu prea sunt apreciate. Ideea e ca sunt ( a ) albe si ( b ) ieftine si nu pot sa inteleg de ce nu ar fi apreciate (gustul de metal colorant al "concurentei" e... bleah!).

Edited by Dihorul Razboinic, 16 August 2007 - 22:16.


#36
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
am sters posturile despre zeama de lamaie, sa nu-i vina oaresce idei vreunuia care n-are rabdare sa le citeasca pe toate :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate