Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

contestatie pv

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sfinxx

sfinxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.08.2007

am luat o amenda intr-un campus universitar de la politia campusului cum ca as consuma bauturi alcoolice pe aleea din fata caminelor. ideea este k intr'adevar era ziua unui prieten si fusesem deja in oras si bausem putin, ne intorsesem in camin unde mai aveam o lada de bere si in timp ce o beiam au venit de vreo 2 ori politistii campusului sa ne avertizeze verbal sa bagam lada in camera si sa nu mai facem scandal etc. intr'un final am parasit caminu si stateam in fata lui pe alee si terminam fiecare berile cand au venit si s-au luat iar de noi, sa ne legitimeze si prostii. noi aruncasem berile cand au venit si oricum nu era niciun martor.

    

poveste mai lunga cu legitimarea, am ajuns pana la urma la sectie la ei sa dam declaratii, le-am dat aiurea ca eram beti, dar la cateva zile dupa m-a cautat un politist din seara aia, eu fiind singurul care stateam in camin, sa dau o declaratie calumea, cu antet si etc. si sa spun ce s-a intamplat k pe el l-a trimis sefu sa clarifice situatia si etc. eu am scris k eram beti pe alee, nu ca am fi consumat alcool pt k este interzis, el are in schimb declaratia portarului care spune k intr'adevar am consumat alcool in camin, dar pe alee nu are martori.


    

pe pv mi-a scris k eu consumam bere pe aleea din fata caminului, adaugand apoi dupa bere ursus, in gandirea lui k aia nu poate fi fara alcool. numai k pe procesul verbal se vede clar ca este o completare ulterioara pentru ca este scrisa mai sus decat restul cuvintelor si cu un semn de completare acolo cum faceam la scoala cand uitam un cuvant. eu am semnat procesul verbal cum ca recunosc fapta, m-am ales cu amenda de 3 mil, in schimb am facut contestatie pentru faptul ca noi consumam de fapt bere fara alcool in fata caminului si ca eu am semnat procesul verbal doar cu faptul ca am consumat bere pe alee, el adaugand dupa ce am semnat eu cuvantul ursus. in mod normal are dreptate, insa eu consider k am motive serioase sa castig contestatia.

      

momentan mi-a venit citatie acasa knd o sa fie procesul si in citatie ma cam desfiinteaza k nu as avea motive sa fac contestatie, dar eu sunt dispus sa merg in instanta si sa ma cert cu ei.

  

a mai trecut cineva prin asa ceva? sau ma poate ajuta cu un sfat sau cu o informatie pls?

scuze k l-am pus la auto, da tot pv e pana la urma deci tot cam aceleasi reguli sunt

Edited by sfinxx, 03 August 2007 - 14:01.


#2
Marooned

Marooned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 31.05.2007

View Postsfinxx, on Aug 3 2007, 13:55, said:

poveste mai lunga cu legitimarea, am ajuns pana la urma la sectie la ei sa dam declaratii, le-am dat aiurea ca eram beti, dar la cateva zile dupa m-a cautat un politist din seara aia, eu fiind singurul care stateam in camin, sa dau o declaratie calumea, cu antet si etc. si sa spun ce s-a intamplat k pe el l-a trimis sefu sa clarifice situatia si etc. eu am scris k eram beti pe alee, nu ca am fi consumat alcool pt k este interzis, el are in schimb declaratia portarului care spune k intr'adevar am consumat alcool in camin, dar pe alee nu are martori.


    

pe pv mi-a scris k eu consumam bere pe aleea din fata caminului, adaugand apoi dupa bere ursus, in gandirea lui k aia nu poate fi fara alcool. numai k pe procesul verbal se vede clar ca este o completare ulterioara pentru ca este scrisa mai sus decat restul cuvintelor si cu un semn de completare acolo cum faceam la scoala cand uitam un cuvant. eu am semnat procesul verbal cum ca recunosc fapta, m-am ales cu amenda de 3 mil, in schimb am facut contestatie pentru faptul ca noi consumam de fapt bere fara alcool in fata caminului si ca eu am semnat procesul verbal doar cu faptul ca am consumat bere pe alee, el adaugand dupa ce am semnat eu cuvantul ursus. in mod normal are dreptate, insa eu consider k am motive serioase sa castig contestatia.

      

momentan mi-a venit citatie acasa knd o sa fie procesul si in citatie ma cam desfiinteaza k nu as avea motive sa fac contestatie, dar eu sunt dispus sa merg in instanta si sa ma cert cu ei.

  

a mai trecut cineva prin asa ceva? sau ma poate ajuta cu un sfat sau cu o informatie pls?

scuze k l-am pus la auto, da tot pv e pana la urma deci tot cam aceleasi reguli sunt


Salut!
Am inteles ca exista practic doua declaratii (a ta si a portarului - care a mentionat ca nu v-a vazut consumand alcool). Una din regulile de baza la completarea pv (de organ) este ca trebuie sa se bazeze pe ceea ce a constatat el personal (si nu pe declaratia unui portar) - asta oricum ar fi fost bine de mentionat la contestatia ta (banuiesc ca e tardiv deja).
Cat despre copletarea ulterioara referitoare la marca de bere... absolut irelevant, nu schimba cu nimic valabilitatea pv (nu e ceva ce tine de numele contravenientului / organului, samd) - o fi avand contract cu URSUS si le face reclama...  :rolleyes:

Ce ar fi bine sa tii minte pe viitor e sa nu semnezi niciodata pv si sa adaugi (/ sa-i spui organului sa adauge) in rubrica "ce declara contravenientul" ca nu recunosti fapta si sa ti-l comunice (PV). Asta trebuie comunicat in 30 de zile, daca nu "ai scapat".

Eu am patit-o de multe ori si se pare ca functioneaza, evident ca se trimite prin posta, recomandat dar... cred ca s-au adunat ceva recomandate la Posta deja...  :naughty:
Functioneaza din cauza sistemului ultrasofisticat si extrem de bine pus la punct de la romanica.  :lol:

Iar nu e indicat sa te bazezi pe ce solutie va da instanta, ca la cat de ocupati sunt, daca vad contestatie la asa ceva... (mai depinde si de fiecare judecator, totusi)
N-am inteles partea cu :ma desfiinteaza ca n-am motive de contestatie..." adica scrie asta in citatie sau mentiune separata de la organ??? (mai degraba a doua)...

Daca se respinge contestatia, stai linistit, nu au ce sa-ti execute (salariu banuiesc ca nu ai daca esti student) so, no worries.

Bafta!

#3
andreeafoxy

andreeafoxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.08.2007
:rolleyes: nu mai bea !

#4
sfinxx

sfinxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.08.2007
portarul ne-a vazut in camin cu alcool, numai ca pv nu se refera la consumul in camin ci pe aleea din fata. deci din pctul meu de vdr, atata timp cat nu mi s-a dat amenda atunci pt consum in camin acum e prea tarziu. ei au ales sa ne dea pt consum in afara caminului pe alee, loc unde nu ne-a vazut nimeni, iar in citatie am tras eu concluzia k m-au cam desfiintat... sunt mai multi termeni juridici dar din ce mi-am dat eu seama nu prea vor sa cedeze, sa zic asa...
si referitor la completarea din procesul verbal, eu sunt de acord k am consumat bere, insa era bere fara alcool, motiv pentru care nu pot fi sanctionat. el a adaugat ursus in ideea k nu poate fi fara alcool, pentru ca tocmai el mi-a dat ideea sa contest k nu consumam alcool, fara sa-si dea seama, cand mi-a facut completarea "Ursus" mi-a spus k scrie asa k sa nu pot eu sa zic k era fara alcool berea. Eu o sa sustin in instanta pana in panzele albe ca era bere fara alcool, e singura mea sansa...
si referitor la remarca andreei nu mi se pare o solutie buna :P:P:P

#5
Marooned

Marooned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 31.05.2007

View Postsfinxx, on Aug 5 2007, 19:18, said:

portarul ne-a vazut in camin cu alcool, numai ca pv nu se refera la consumul in camin ci pe aleea din fata. deci din pctul meu de vdr, atata timp cat nu mi s-a dat amenda atunci pt consum in camin acum e prea tarziu. ei au ales sa ne dea pt consum in afara caminului pe alee, loc unde nu ne-a vazut nimeni, iar in citatie am tras eu concluzia k m-au cam desfiintat... sunt mai multi termeni juridici dar din ce mi-am dat eu seama nu prea vor sa cedeze, sa zic asa...
si referitor la completarea din procesul verbal, eu sunt de acord k am consumat bere, insa era bere fara alcool, motiv pentru care nu pot fi sanctionat. el a adaugat ursus in ideea k nu poate fi fara alcool, pentru ca tocmai el mi-a dat ideea sa contest k nu consumam alcool, fara sa-si dea seama, cand mi-a facut completarea "Ursus" mi-a spus k scrie asa k sa nu pot eu sa zic k era fara alcool berea. Eu o sa sustin in instanta pana in panzele albe ca era bere fara alcool, e singura mea sansa...
si referitor la remarca andreei nu mi se pare o solutie buna :P:P:P

Da, e normal sa nu te sanctioneze pt consum in camin (ca e oarecum loc privat - sau ar trebui sa fie, considerand ca teoretic nu intra nimeni fara legitimatie / ceva similar).

Cat despre berea fara alcool... mai sus ai scris ca erati beti cand ati dat declaratiile... e drept ca si aia fara alcool are un % de alcool (nici una nu are 0 % cum se spune), dar ca sa te imbeti din aia cred ca trebuie sa bei tot depozitul...  :lol:  (Cat timp n-a mentionat organu' in pv ca erati beti, poti veni cu argumentul ca berea era fara alcool. altfel... n-ai credibilitate).

Dar din nou, sfatul meu e sa nu te agiti ca nu e nimic grav, nici sa nu te prezinti in instanta - vei primi poate 1, 2 cateva somatii si dupa aia gata...

PS: Citatia are rol doar de a te informa despre locul si data judecarii procesului... nu poate contine pareri personale / altceva similar (daca e asa, ai motiv de Recurs) Poate poti copia / scana (ar fi mai bine) partea respectiva..

#6
teo_san77

teo_san77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2007
deci sa clarificam putin situatia ....tu nu trbuie sa recunosti fapta , si nici nu semnezi PV ca si cum ai recunoscut fapta . Tu semnezi pt continutul PV intocmit.
Iar referitor la amenzile multe si cumulate AI GRIJA.!!!! aceste amenzi nu itzi vin acasa ci se duc la circa financiara asa ca s-ar pute sa ai surprize cand ai sa mergi sa iei o adeverintza sau sa platesti impozit ceva ,etc etc .

#7
Marooned

Marooned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 31.05.2007

View Postteo_san77, on Aug 5 2007, 20:24, said:

deci sa clarificam putin situatia ....tu nu trbuie sa recunosti fapta , si nici nu semnezi PV ca si cum ai recunoscut fapta . Tu semnezi pt continutul PV intocmit.
Iar referitor la amenzile multe si cumulate AI GRIJA.!!!! aceste amenzi nu itzi vin acasa ci se duc la circa financiara asa ca s-ar pute sa ai surprize cand ai sa mergi sa iei o adeverintza sau sa platesti impozit ceva ,etc etc .

Da, dar odata semnat pv e mai greu de contestat ulterior, esti de acord cu mine?
Stiu ca ajung la circa fin. dar cat timp n-am nimic pe numele meu...
Plus ca majoritatea s-au cam prescris.

Chiar de curand am fost sa-mi eliberez certificatul de cazier fiscal (daca am retinut bine denumirea tembela) si n-au fost probleme. Adica se pune problema daca in Ro functionarii stiu cum sa foloseasca un computer pt niste operatii simple (ca asta sa vada daca si de cand am debite la stat), deci...  ^_^

#8
sfinxx

sfinxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.08.2007
caminul este loc public si te poate sanctiona, camera este loc privat oarecum pt ca este inchiriata de tine si poti face aproape orice. nu prea conteaza dak eram sau nu beat, pentru ca puteam sa beau in camera sau in alt loc, in bar, ideea e ca atunci nu consumam alcool ci bere fara alcoo, care apropo nu are chiar deloc alcool.
dak eu semnez procesul verbal ca recunosc ce s-a scris in el si dupa ce semnez politistul mai adauga ceva care ma incrimineaza, nu e normal sa contest? eu nu am semnat pentru adaugarea ulterioara facuta de el, ci numai pentru ce era scris initial.
in citatie normal ca nu sunt pareri personale, eu am spus ce parere am eu legata de argumentele care le-au adus ei prin care m-au contrazis. citatia este legala

#9
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Am mai spus pe aici de cateva ori: semnati procesele verbale. Mentionezi ca nu esti de acord si semnezi, in felul asta politistul este obligat sa-ti dea o copie a procesul. Daca nu semnezi ti se trimite acasa prin posta si se poate intampla, ca in cazul de mai sus, sa mai apara ceva adaugat. Cand contesti un p.v. nu conteaza daca l-ai semnat sau nu; nu are nici o importanta asta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate