Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

HC91 si CIP03

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Posibil de la comunicatia "RS 232". :D
Se foloseau MC1488 (Quad Line Driver) care se alimenteaza cu +/- 12V fata de GND.

#38
Morgoth

Morgoth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 29.02.2008

View Postbit 61, on Jul 21 2008, 10:21, said:

Posibil de la comunicatia "RS 232". :D
Se foloseau MC1488 (Quad Line Driver) care se alimenteaza cu +/- 12V fata de GND.

Eheeeee..... cine avea pe atunci extensie cu port RS232 era extrem de tare eu cand aveam hc de acum disparuse mai tot pentru ele asta fiind acum 6 ani :D deci nu avea cum sa raportez tensiunea aia cu RS232 :D pe atunci ma gandeam sa fac eu toate porturile de care e nevoie pentru HC nici decum sa le cumpar ca nu se gaseau :D

#39
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,991
  • Înscris: 10.02.2007

View PostMorgoth, on Jul 21 2008, 00:59, said:

...Dac avreti puteti uploada Schemele de hc-uri si alte datasheeturi pe serverul Meu serverul este deschis pe timp de zi ...
Am intrat si eu de curiozitate pe serverul Tau, ieri si azi.
Azi m-a intampinat cu "You are banned", urmat de o fraza nepoliticoasa, nu o mai retin.
Pentru ce ai dat linkul, sa faci misto de vizitatori?

#40
Morgoth

Morgoth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 29.02.2008

View Postem2006, on Jul 22 2008, 18:52, said:

Am intrat si eu de curiozitate pe serverul Tau, ieri si azi.
Azi m-a intampinat cu "You are banned", urmat de o fraza nepoliticoasa, nu o mai retin.
Pentru ce ai dat linkul, sa faci misto de vizitatori?


Imi pare rau imi fluda cineva din italia serverul de pe 3 ip-uri si din greseala cred am prins si ip-ul tau imi pare rau :D
Imediat dupa ce am vazut greseala am scos banul de pe ip-ul tau
Ma confrunt cu multe flooduri pe server, sunt unii care vor sa il sparga sau incearca sa il dea peste cap cu gandu ca cine stie ce as avea ascuns pe server :D si de asta sunt cu ochii ca pe butelie pe el :D
Dupa ce ti-am scos banul am vazut ca ai mai intrat pe 2 pagini :D

Edited by Morgoth, 22 July 2008 - 19:32.


#41
dorutomkat

dorutomkat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.06.2008
salut,
amuzant ca se mai ocupa cineva de spectrum.
am scheme de la Cobra cu flopy si hc (nu mai stiu care), si mai am si un mb de cobra pe care nu l-am mai terminat.
prin '90 am construit cateva, dar a venit repede era PC-ului, asa ca am renuntat.
cine le vrea sa ma contacteze pe e-mail, dar dupa 11.08.2008. (plec la Mare).
e-mail: [email protected]

#42
0sAND1s

0sAND1s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.02.2006

View Postnailuy, on Jul 18 2008, 18:20, said:

bai am si eu un hc 91 merge baranelul destul de binisor... am bagat un stabilizator la 9v alimentarte sa nu se mai blocheze restarteze... si vreo 50 60 caste de 90min problema este cum naiba sa fac cu un flopi disc modern sa il atasez jocurile sa nu mai fie pe casete ci pe dischete... am jocuri romanesti care nu sunt pe siteul oficial.. am niste jocuri facute de mine la 7 -10ani... vreau o schema ceva... ajutor ... mor de nerabdare sa il fac cumva sa mearga ce comenzi sa ii dau .. nu l-am mai avut cu flopidisk uite mailul meu [email protected] si la titlu puneti HC91 mrc pt ori ceajutor :D

Salut,

Pentru a cupla floppy la HC iti trebuie "Interface 1", o placa care se cupla la placa initiala de HC. Merge cu floppy modern de 3.5".
Ca sa transferi casetele pe PC poti folosi http://www.ramsoft.b...rg/maketzx.html .

Pentru conversia programelor in format audio intr-un format compresat, pentru a se incarca (mult) mai repede: http://personal.auna...k7zx4/k7zx4.htm .

Pentru transferul pe discheta de HC (cu PC-ul): HCDisk .

Succes! Daca ai intrebari, intreaba :).

View Postserban73, on Aug 4 2008, 10:58, said:

Am un HC 91.Daca intereseaza pe cineva.

E cu IF1 (discheta)? Daca da, ma intereseaza.

#43
danip00

danip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.05.2006

View Post0sAND1s, on Aug 4 2008, 17:11, said:

Pentru a cupla floppy la HC iti trebuie "Interface 1", o placa care se cupla la placa initiala de HC. Merge cu floppy modern de 3.5".

interface 1 de la hc merge cu unitati floppy hd numai sd si cred ca si dd (highdensity 1.44 M, simple density 3sute si ceva de kile dd double density 720 k) am incercat eu acu 15 ani cand au inceput sa dispara floppy-urile sd si dd. Nu mai tin minte ce m-a impiedicat sa modific interfata, cred ca are ceva controller mai vechiut sau asa ceva. Acuma nu vreau sa bag strambe ca vorba aia zx spectrumu e o amintire tare frumoasa. bafta.

#44
0sAND1s

0sAND1s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.02.2006
IF1 are ca si controller de floppy I8272, care merge doar cu densitate Double Density si Single Density. In HC se foloseau Double Density.
Unitatile de 5.25" aveau 40 de piste, cu o capacitate de 320 KB. Cele de 3.5" aveau 80 de piste, capacitate de 640 KB.
Sunt 18 sectoare pe pista de 256 bytes fiecare.
Se pot folosi unitati floppy de PC si dischete HD.

Edited by mister_rf, 05 August 2008 - 16:01.
fara QUOTE integral la interventia precedenta!


#45
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Tare-ar fi sa adapteze cineva stick-urile la spectrum. Desi, cu un mp3 player, ce-ti mai trebuie ? :) Eventual inresgistrate softurile cu viteza marita (parca Copy86M stia asta pe vremea aia).

Edited by mister_rf, 05 August 2008 - 16:01.
fara QUOTE integral la interventia precedenta!


#46
0sAND1s

0sAND1s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.02.2006
Exista solutii de stocare sau USB, IDE, Memory Card pentru Spectrum/HC, de ex. aici .
Copy86M era tare, stia sa comprime in timp real datele pentru a economisi memorie, dar nu salva cu viteza marita. Era unul pe nume Turbo Copy care salva cu viteze variabile.
Aveam casete cumparate cu jocuri comprimate si salvate la viteza dubla. Intrau 25-30 de jocuri pe o caseta de 60 min, erau ultima tehnologie :).

Edited by mister_rf, 05 August 2008 - 16:00.
fara QUOTE integral la interventia precedenta!


#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Am 3 manuale pt. H.C.-91. Cine se oferă cu un scanat?

#48
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Poate sa-mi trimita si mie cineva schema la CIP-03? I-am facut o interfata pentru card Compact Flash, merge binisor, dar ca sa-l pot monta in cutie impreuna cu CIP, am nevoie de schema.

Multumesc.

#49
sor1np

sor1np

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.08.2008
Are cineva un mp3/wave cu BASIC-S -ul pentru CIP02? NU mai gasesc nici un wave/mp3/trx/tap pe net.

Thanks

PS: Versiunea originala (nu cea comprimata) ca vreau sa o pun ca si alarma sau sonerie la telefon :D

Edited by sor1np, 08 January 2010 - 16:05.


#50
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Vezi in mesajul #28 din topicul asta. Pare ca inca mai exista..

#51
aditza_25

aditza_25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2010

View Postflorin_tm, on 2nd May 2008, 17:31, said:

daca este cineva interesat , mai am pe acasa un HC90 si vreo 150 de casete cu detoate, dar alimentatorul l-am pus la altceva.. deci nu il mai am.
LA ce pret vindeti hc si o poza cu el daca se poate

#52
mistretzsalbatic

mistretzsalbatic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2010
Vad ca se mai discuta si in 2010 de spectrumuri :)) personal am un hc91 la care am pus un cdrom antic cu functia de play in loc de casetofon si romurile le trag pe cd cu pc`ul....
M-ar interesa daca cineva ar avea ceva scheme de IF1 sau adaptoare pt ps2 sa pot folosi o tastatura moderna caci cea originala e cam tzeapana dupa atatzia ani :D, orice alte scheme de `upgradeuri` folositoare sun apreciate de asemenea....

Edited by mistretzsalbatic, 26 January 2010 - 22:40.


#53
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
În afara testelor și modificărilor făcute din pasiune, ați reușit să găsiți o utilitate pentru hc în prezent?

#54
geogrig

geogrig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.02.2008
Schemele la HC90, HC91 si Interfata1 le mai are cineva? Nu mai sunt valabile linkurile

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate