Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Petitii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
778 replies to this topic

#37
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005
Hai sa regizam situatia descrisa de tine si sa vedem pe cine musca cainele :D
Daca nu musca pe nimeni te inchidem pe tine intr-o camera cu el, sa vedem, te musca ?

Dupa aia putem sa decretam pe baza dovezilor daca se verifica sau nu ipoteza cu simtitul !

Edited by madalinutza, 13 February 2006 - 16:18.


#38
ham

ham

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.08.2005
ATACATĂ DE CÂINI
Tânără mușcată de câini, în stare critică
SOCIAL



O tânără din localitatea constănțeană Topraisar a ajuns astăzi în stare critică la spital, după ce a fost mușcată de mai mulți câini vagabonzi. Fata are răni grave pe tot corpul, iar medicii îi dau șanse minime de supraviețuire.
Text montaj

Fata suferea de mai multe afecțiuni psihice și ar fi trebuit ținută permanent sub supraveghere. Dimineață a reușit însă să se strecoare din casă și a ajuns la marginea comunei, unde este plin de câini. Aceștia au atacat-o, iar fata nu a putut să fugă sau să se apere. A fost găsită de localnici în stare de inconștiență.

Tânăra a fost transportată imediat la Spitalul de Urgență din Constanța. Medicii nu îi dau șanse mari de supraviețuire și sunt chiar și ei uimiți de violența cu care a fost atacată.

"Nu există o porțiune de pe corp care să nu fi fost mușcată sau zgîriată, începând cu pielea păroasă a capului, unde are răni mari, adânci la nivelul cefei, i-a fost smulsă o ureche întreagă și terminând cu picioarele", a declarat directorul Spitalul de Urgență Constanța, Ioan Tiberiu Tofolean.

Localnicii din Topraisar spun că iarna aceasta, câinii au devenit și mai agresivi, de foame.
http://www.realitate...x.php?web_dom=2
Marti 14 Februarie 2006, 20:04


asa este in jurul tuturor localitatzilor, ar trebui un program natzional, nu local...
daca, prin absurd, s-ar elibera strazile de maidanezii existentzi, ar fi mai rau, locu' ar fi repede ocupat de aia, din suburbii si sa vezi atunci distractziune!
eu ii vad in capatul gradinii, la buftea, in marginea padurii, vaneaza de-a dreptul, de aia nu te mai apropii cu hingherii, sunt mai rai k lupii, lupului ie frica de om, astora nu...
tareee-as trimite catziva iubitori d-astia de maidanezi pe strazi, sa mearga sa-ncerce sa-i hraneasca p-aia.
sigur o sa reuseasca, da' nu cu pedigree, ci cu propria personulitate!

#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
avea un suflet hain si cateii au simtit-o ;)

#40
ham

ham

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.08.2005
Asa a aparut OUG155/2001.Asadar, nu e prima data cand maidanezii ucid oameni:

http://old.revistapr...ential&ID=15392

#41
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
pe mine ma enerveaza ca umbla in haita si latra toata noaptea sub geam

#42
Hamadryad

Hamadryad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.02.2006
Și se cacă și eu calc în căcatul lor când plec la muncă. Eu dacă mă piș într-un boschet, că-s beat și nu găsesc un WC public pe o rază de 20.000 de leghe sub mări, iau amendă, dar jigodiile care-și duc javrele la defecat la ora 5 pe trotuare sunt persoane cu frică de dumnezeu.

#43
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
Numai pe voi va musca si va omoara cainii...Am si eu caini prin zona, se mai strang si in haite, dar niciodata nu m-au muscat, nici macar nu m-au marait. Simt daca vrei sa le faci rau. Exemplu ar fii rromii, nu stiu daca ati observat, dar cainii intodeauna latra si se dau la rromi. De ce oare? Simt de ce e in stare omu'... Orium, intr-adevar nu au ce cauta pe strazi, dar daca ii exterminam in masa nu vom fii decat niste nazisti canini asistand la un holocaust canin. Niste criminali mai pe scurt. Daca ar exista motivatie ar fi castrati, dar de ce sa-i castreze cand pot sa-i omoare direct... Isi satisfac si nevoia de sadism "calaii" (doar nu credeti ca sunt omorati in somn cu injectie letala, nu?)...

#44
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
si daca ii castreaza nu mai musca? din cate stiu eu la castrare se scot "bilutele" nu dintii. Cainii nu au ce cauta pe strazi. Trebuie sa dispara. Voi cei care ii tot pupati sub coada pe caini va doresc sa fiti macr odata fugariti de o haita cand aruncati gunoiul. si mai vorbim dupa....

#45
ham

ham

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.08.2005

View PostYoYo69ErS, on Feb 20 2006, 08:38, said:

Numai pe voi va musca si va omoara cainii...Am si eu caini prin zona, se mai strang si in haite, dar niciodata nu m-au muscat, nici macar nu m-au marait. Simt daca vrei sa le faci rau. Exemplu ar fii rromii, nu stiu daca ati observat, dar cainii intodeauna latra si se dau la rromi. De ce oare? Simt de ce e in stare omu'...

nu te spala o luna, imbata-te sau drogheaza-te si sa vezi cum, oricat ai fi de buna la suflet, te papa, cu fulgi cu tot!

cainii simt frica (fiindca si asta miroase), mirosurile ciudate, etc

vrei sa verifici?
imbraca-te cu hainele unui nespalat si du-te la cainele tau, fara sa spui ni'ca; te alegi garantat cu neste "capse", pana sa-i iecsplici tu cum ie cu simtzirea!

#46
ham

ham

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.08.2005
...sau si mai simplu:

daca sunt asa de simtzitorii, de ce vine spargatoru' c-o carpa-n buzunar, data in prealabil pe la fofoloanca unei catzele in calduri, iar monstru' casei, in loc sa-l faca arsice, da din coada si vrea sa-l cotzaie?
simplu:
cainii se iau dupa ce le spune mirosu', iar in acest caz, mirosu' le spune ca ie "ceva de tras in tzeapa"!

nu mai tot aberatzi despre simtzirile animalelor, fiindca gandirea lor ie mult mai simpla decat atzi vrea voi:
papa, cotzaiala si aparat tarlaua de intrusi ce pot pune in pericol papa si cotzaiala.
atat!

#47
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005
Madalinutza este infiorata de cruzimea celor care indraznesc sa-si apere viata, copii si demnitatea de oameni.
Pentru mintea ei putina si simplutza ajung cateva argumente trase de par de genul "cainii simt omul rau", "copii sunt muscati de caini din vina parintilor care ii lasa nesupravegheati". Cand astea nu mai sunt suficiente trece in registrul "ohtatului" patetic, propovaduind valorile "milei".

In realitate nu este vorba de mila sau de argumente.

Madalinutza, ca si alti "iubitori de animale", pur si simplu este doar ideologizata, nu miloasa. Este o adepta a ideologiei "drepturilor animalelor", care mi se pare in fond ca poarta rudimente de gandire religioasa ...totemica... :-) Este retardata pe treptele primare ale dezvoltarii gandirii religioase...
Este spalata pe creier, asa ca nu are rost sa va obositi sa o convingeti.
Ea NU VREA sa fie convinsa.

Puteti sa-i aratati un copil decapitat de un pit bull, ca nici o tresarire de compasiune nu ii va tulbura sincer apa linistita si tulbure a mintii si a sufletului. Imediat s-ar gandi cum sa isi apere "ideologia" asta noua a "drepturilor animalelor" pretextand cele mai aberante argumente. Va spune probabil ca oricum copilul ala oricum era un mic pervers sodomizat de portarul scolii (nu-i asa?). Sau ca oricum murea, nu-i asa!
Vedeti tot ce a scris mai sus in forumul asta si cautati o manifestare sincera de regret pentru cei care sufera, real si dureros, din cauza cainilor vagabonzi. Nu veti gasi nimic de genul asta in noianul de istericale pro-canine. Pe mine m-au cutremurat plangerile acelui parinte care se teme  efectiv si justificat sa-si trimita copilul la scoala. M-a cutremurat poza cu copilul muscat. Nu conteaza ca ACEL copil poate nu a fost muscat de un caine vagabond din Bucuresti. Conteaza doar ca astfel de lucruri se pot intimpla. Si chiar se intimpla... Am vazut la stiri copii muscati infiorator.

Desigur, copii muscati ar fi trebuit supravegheati..., ar spune idiotii cu ochelari de cal. Iar daca parintii trebuie sa se duca si la munca, nu numai sa se ia la tranta cu haitele de caini, in acelasi ton milos, Madalinutza le poate gasi solutii pentru rezolvarea problemei:
-parintii sa nu mai faca copii care sa deranjeze cainii care se harjonesc in parc!
-parintii sa construiasca custi pentru copii lor!
-parintii sa fuga din oras, cu tot cu copii, CATEL, purcel... sa se refugieze prin paduri mancand coaja de copac, pentru a lasa cainii sa traiasca in pace la oras!

Sunt solutii bune, acceptabile, nu-i asa? Totul e doar sa vrem! Sa facem putin bine in dreptul nostru, alegand una din variantele de mai sus, ca se poate, nu-i asa? Trebuie doar sa vrem...

Numai bascalie, invective si acuze ipocrite de "cruzime" tocmai la adresa celor cutremurati de suferinta semenilor. Mai mult decat atat! Bascalie si la adresa victimelor... ODIOS!!! M-a cutremurat la ce a dus-o primul gand pe Madalinutza cu privire la soarta copilului care cica daca nu e muscat de caine, poate fi "sodomizat de portar"... Ceva nu e OK la mansarda Madalinutzei...

Tocmai ea si toti nebunii ca ea sunt de un cinism si de cruzime neomeneasca. Si ANTI-omeneasca!
Domnisoara asta isterica va descoperi ca are colegi ilustri in inclinatia ei patologica filo-animala. Hitler era vegetarian (ca si Madalinutza) si isi iubea cainele mai ceva ca pe femeia lui (Madalinutza si-o iubi femeia ei?...). Femeie pe care de altfel nici nu prea o satisfacea, fiindca era impotent, fapt care il facea sa isi proiecteze ura pe care o avea impotriva lui insusi asupra semenilor lui, fiind un mizantrop absolut. Si poate in mizantropie gasim resortul intim al "iubirii de animale" patologice. Din mizantropie, fratilor, din ura fata de oameni vine "dragostea" asta patologica fata de animale. Fiti siguri ca Madalinutza are ceva defect in haurile din "sufletelul" ei de mironositza plina de "dragoste". Unii se refugiaza in "iubirea neconditionata" a animalului din cauza ca le este mai greu sa indeplineasca conditiile de a te face iubit intre oameni. Uni oameni sunt chiar "caini"...

Fiindca este inuman ca societatea sa dea bani pe stabilimente pentru caini, atata timp cat exista oameni care mor cu zile fiindca nu au bani de medicamente. Daca banii pentru acele stabilimente pentru caini ar veni din surse particulare, desigur ca nu ne putem impotrivi, dar nici nu ne poate nimeni obliga sa-i consideram pe acei "generosi" niste campioni ai "umanitarismului". In opinia oricarui om normal la cap, ar fi demni doar de un zambet ironic sau de o flegma intre ochi fiindca in loc sa-si ajute semenii aflati in nevoie, arunca banii pe mofturile, pe slabiciunile lor egoiste.

Culmea este ca nu poti fi suparat pe caini. Asa cum nu poti fi suparat pe o sfoara de care te impiedici. Sa fiu suparat pe caini e la fel de infantil ca si cum as bate sfoara "na, na, na!" fiindca m-a lovit. Pe o asemena problema precum cainii vagabonzi, nu te superi, ci o rezolvi, asa cum ai dezlega sfoara ca sa nu te mai impiedici alta data. Eficient, prin eutanasiere.

Nu poti fi suparat nici pe „sistem”, „societate” la modul general. Mai exista pareri ca tot oamenii sunt de vina (Deh, Ceausescu a daramat casele, lasand cainii fara stapan, deci oamenii sunt de vina, asa ca sa accepte fara cracnire sa le fie sfasiati copii. Clar, nu???). Madalinuta vede oamenii vinovati viindca dau „un rau exemplu cainilor” (!?!), sau cel putin fiindca oamenii ii „ignora” pe cainii vagabonzi. Nu fratilor, nu trebuie sa ignoram cainii. Trebuie sa-i invitam la o cafea, sa vorbim frumos cu ei, sa-i pupam in fund ca sa ne dea voie si noua sa traim. Asta in cazul in care nu cumva „simt” ca avem suflet hain.
Daca sistemul, statul, societatea au vreo vina in faptul ca exista acesti caini vagabonzi, vina este aceea ca nu i-a eutanasiat pe toti. Dar iata ca nu pot fi eutanasiati fiindca primariile, statul, indivizii sunt terorizati de o minoritate de nebuni precum Madalinutza. Daca primariile vor sa stranga cainii, hingherii se pomenesc batuti si alungati de o haita isterica de „iubitori de animale”. Daca primaria nu a reusit nimic si vrei tu, ca parinte, sa-ti faci curatenie in fata blocului si le dai verde de paris la bestii, vine statul si te amendeaza, impins de la spate de aceiasi isterici „iubitori de animale” si de fundatiile lor.

Deci problema nu sunt nici cainii, nici societatea, sistemul, statul, oamenii la modul general. Vinovati pentru suferintele atator oameni sfasiati de caini, unii de-a dreptul ucisi in mod bestial sunt nebunii, ipocritii „iubitori de animale” si organizatiile lor. Din punct de vedere moral, din pacate nu si juridic, cel putin deocamdata, sunt CRIMINALI!

Rupeti-le botul canin reprezentantilor acestei specii de om care nu vibreaza la suferinta semenului! Locul lor este la puscarie sau la casa de nebuni, in camasa de forta.

Propun sa infiintam o asociatie care sa lupte impotriva acestor fundatii, vinovate de orori infioratoare, de adevarate „crime impotriva umanitatii” .
Pentru toti batranii care si-au sfarsit zilele sfasiati, pentru toti copii mutilati pe viata, pentru toti cei ucisi in accidente rutiere provocate de incercari de a evita cainii care hoinaresc pe sosele, pentru toti cei care au murit in chinurile groaznice ale rabiei. Acesti oameni se rasucesc in mormant daca nu aratam cu degetul si nu acuzam cu voce tare pe adevaratii lor criminali: fundatiile mizantropilor „iubitori de animale”, adevarate „fundatii de ura impotriva oamenilor”.

Adevarul este ca aceste fundatii nu sunt numai criminale, ci si mecanisme de furat bani. Iau bani de pe afara pentru diverse proiecte de „stabilimente” pe care nu le mai construiesc. Captureaza caini din Bucuresti pe care ii deporteaza in afara Bucurestiului, formand haite uriase, de sute caini salbaticiti de foame care efectiv au ajuns sa devoreze oameni: http://old.revistapr...ential&ID=15392
Cainii acestia apoi figureaza in acte ca eutanasiati, tratati, pudrati, coafati, rujati etc. fapt pentru care curg banii de la fraierii din vest. De ce exista problema asta? Fiindca statul si cetatenii nu sunt lasati sa elimine problema simplu si eficient, tocmai de cei care tipa in gura mare despre „drepturile animalelor”, dar de fapt au doar interese financiare. Ca vrea si gura lor sa „mananca” (sic!) ceva!  Ca ca le e si lor foame si doar n-ati vrea sa se duca la munca „cei mai superiori” (sic!) oameni, „iubitorii de animale”. Si ce daca pretul pentru nebunia si huzurul lor este dat de peste 350 de copii care anual, numai in Bucuresti, sunt muscati de fata, deci mutilati pe viata...

Iata un citat interesant:
„in Bucuresti, numai pe parcursul anului 2005, 14.928 de persoane au fost muscate de cainii vagabonzi. Dintre acestea, 3.668 au fost copii, iar din acest numar, 10% au fost muscati de fata. De asemenea, peste 270 de persoane au fost muscate de caini, anul trecut, in judetul Covasna, ajungand la sectiile de boli infectioase pentru adulti si copii din cadrul Spitalului judetean "Fogolyan Kristof" din Sfantu Gheorghe. Seful Sectiei de boli infectioase, Kovacs Istvan, a declarat ca numarul persoanelor muscate de caini creste constant cu fiecare an. "Numai anul trecut au fost tratate 215 persoane, din care 184 au beneficiat de vaccin antirabic", a declarat doctorul Istvan. Mai mult, in judetul Covasna, s-au inregistrat 56 de cazuri la copii, dintre care 30 au beneficiat de tratament antirabic.
In concluzie, potrivit autoritatilor, la nivelul tarii se inregistreaza anual sute de mii de romani ce cad victime patrupedelor.”

Scrieti-mi pe adresa [email protected]. Vom cauta avocati, vom face presiuni asupra primariilor si asupra fundatiilor de protectia animalelor, pentru a ne apara dreptul la viata si la demnitate.

#48
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005
Nu am mai intrat pe aici de ceva vreme pentru ca sincer mi s-a parut pierdere de timp ... nici nu mai aveam de gand sa intru sau sa raspund ceva dar ...
@Calin, trecand peste faptul ca ma insulti si imi atribui afirmatii scoase din context sau pe care nu le-am facut, cred ca ai inteles gresit cateva lucruri ;
- NU sunt IMPOTRIVA eutanasierii cainilor vagabonzi, sunt impotriva omorului in general, nejustificat si crud; sunt de acord ca maidanezii sunt o problema grava cu care ne confruntam dar nu cred ca rezolvarea este exterminarea speciei canine !
- faptul ca iubesc animalele nu inseamna ca nu imi iubesc semenii sau ca ma lasa rece suferinta celor muscati de caini, ci este o situatie foarte clara: daca pot sa ajut un om aflat in necaz il ajut, daca pot salva de la moarte un caine am s-o fac, daca am de ales intre caine si om am sa aleg, evident, omul !
- nu fac parte dintre aceia care iau fonduri pentru animale si le fac pierdute si nici dintre cei care zic una si fac alta, asa cum insinuezi; nici nu ma cunosti si nici nu stii nimic despre mine dar pot sa-ti spun ca decat sa fiu ca ham care ajuta voluntar vreo asociatie si striga "kill the dogies" pe forum mai bine lipsa !

Atitudinea mea nu este una militanta si nici radicala. Incercam doar sa trezesc putin bun simt si spirit umanitar in cei care isi dau cu parerea pe aici si sa ii fac sa inteleaga, asa cum spuneai si tu, ca nu ne putem supara pe caini ... dar traim in democratie, fiecare face ce vrea ! Daca tie ti se pare o atitudine potrivita sa bei 5 beri si sa te duci sa dai cu ranga in cap la caini si crezi ca asta rezolva situatia nu mai am nimic de adaugat ... suit yourself !

#49
dodo_m

dodo_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 18.02.2006
... sincera sa fiu cred ca fiecare are drepatate in felul lui! -_-  mie mi-e mila de caini  si imi plac foarte foarte mult  dar nu putem  sa lasam cainii de pe strazi sa omoare oameni...totusi...  cred ca periculosi sunt cainii din afara orasului..aia care se strang in haita ...pana acum am vazut 2- sau 3 cazuri in care oamenii au fost OMORATI :o ..omorati repet nu muscati :nonobad:  de cainii adunati in haite... adevarul e ca e o problema serioasa ... si ca incheiere .... chiar daca ne dam noi cu parera si ne facem sange rau ... vad ca nimeni nu se inchesuie sa adune cainii de pe strazi sau sa-i duca undeva ...sau sa elimine haitele....  -_-  :smoke: In plus am vazut acum un an sau doi un caz cutremurator in care cainii adunati erau loviti cu ranga in cap pana isi dadeau ultima suflare sau erau bagati de vii in smoala fierbinte... cand am zis sa stranga cainii nu ma refeream la torturare lor de psihopati!!!!

#50
camytza

camytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.11.2005
Bun...deci m-am convins..eu de obicei sustin cainii, le recunosc inteligenta (chiar daca o sa imi sariti in cap pentru asta), pentru ca STIU ca si ei simt, chiar daca nu gandesc, dar sunt de acord ca ar trebui facut ceva cu haitele care musca pe toata lumea... nu locuiesc in capitala sau in apropiere, nu au avut loc astfel de cazuri la noi in oras (putinii maidanezi de la noi sunt cuminti), si de aceea am ramas socata sa citesc stirile sumbre. In cazul haitelor salbaticite si moarte de foame, cred ca o hranire de la distanta a acestora le va diminua furia, dar banuiesc ca nu sunteti de acord sa ii (re)domesticiti, deci cred ca ar trebui sa le dati mancare otravita, ca sa nu mai fie lumea in pericol, dar nici sa ii omoram in bataie sau sa ii schingium, ca sa aratam ca suntem chiar mai rai decat ei. cat despre cainii care inca mai sunt blanzi, ar trebui castrati si hraniti frecvent (chiar si la 2 zile, daca nu vreti altfel) pana cand, intr-o buna zi, o sa moara. Asta numesc eu o solutie pasnica (sau, cel putin, cea mai pasnica) pentru a scapa de caini. sigur ca veti zice ca nu are rost sa ma amestec, pentru ca nu am vazut cu ochii mei, dar cred ca orice om normal ar propune odata si odata aceasta solutie, nici prea costisitoare, nici prea violenta. acum, spuenti ce vreti pentru ca eu mi-am spus parerea.

#51
corcoos

corcoos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.12.2004
Am si eu o intrebare pt. moderator(i): Kkt-ul asta de petitie ce cauta in Pet World? Nu-i o initiativa civica sau asa ceva?

Va rog eu frumos s-o mutati in Poiana sau unde stiti voi mai bine, ca mie, ca iubitor de animale, imi sta ceva in gat de fiecare data cand o vad aici.


Cu stima,
corcoos

#52
ham

ham

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.08.2005

View Postmadalinutza, on Mar 3 2006, 16:47, said:

....nici nu ma cunosti si nici nu stii nimic despre mine dar pot sa-ti spun ca decat sa fiu ca ham care ajuta voluntar vreo asociatie si striga "kill the dogies" pe forum mai bine lipsa !...

ham ia de pe strazi pui de caini, ii deparaziteaza si vaccineaza si le gaseste stapan (amanunte pe PM, pt. cine este curios cum, unde si catzi), pe banutzii lui (asta fiindca a constatat ca este mai eficient daca se implica direct), asa ca crede ca are dreptul sa-si dea cu parerea despre o situatzie a carei rezolvare, oricum ai intoarce-o, ie neplacuta!
ham nu ar avea ce sa dea spre adoptzie daca strazile nu ar fi pline de puii produsi de cei 50-200 de mii de caini fara stapan, existentzi in bucuresti (o singura catzea fata in medie 12 pui pe an, daca nu este castrata, iar marea majoritate a celor 25-100 de mii de femele nu sunt!); fa un calcul simplu si vezi catzi pui sunt condamnatzi la moarte anual, fiindca se zbiara "nu eutanasia!"; din 12 pui per catzea nu scapa nici macar 2, fiindca altfel in fiecare an s-ar dubla nr. de caini de pe strazi.
asa ca ham trebuie sa recunoasca cu durere ca matematica bate sentimentele:

LASAREA PE STRAZI A CELOR MINIM 50 DE MII DE CAINI FARA STAPAN CONDAMNA LA MOARTE IN KINURI MINIM DE CINCI ORI MAI MULTZI PUI, ANUAL!

asa ca ham spune:

decat sa condamni la moarte, indirect este drept, si mai putzin vizibil, dar tot moarte este, 10 pui de caine IN FIECARE AN, mai bine eutanasiaza O DATA 2 caini!

...si ham dac-ar putea i-ar salva pe totzi, cum ar salva multe alte animale, dar doar atata poate....

#53
ham

ham

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.08.2005
Fetita de 7 ani, sfasiata de o haita de maidanezi- 17 mai 2006


O fetita de sapte ani, din municipiul Brad, judetul Hunedoara, a fost internata de urgenta in spitalul judetean din Deva, dupa ce a fost atacata si sfasiata, ieri, de o haita de caini.

Geanina Giurca se intorcea de la scoala cand s-a intalnit cu haita de caini pe strada. Maidanezii s-au repezit si au muscat-o de cap, maini si picioare. Fetita a fost internata in spitalul judetean din Deva, unde a fost operata la sectia de Chirurgie Plastica. “Pacienta are foarte multe plagi, i-am pus peste 200 de copci. O parte din pielea capului, cam de marimea unei palme de adult, scalpata de animale, i-a fost adusa de primarul de la Brad. Picioarele ii sunt pline de rani. Fetita a fost adusa in stare de soc hemoragic si traumatic. Ea va fi dusa la sectia Terapie intensiva, iar urmatoarele 24 de ore sunt critice”, a declarat pentru Mediafax chirurgul Marius Blendea.

Mama copilei, Iuliana Giurca, era, ieri dupa-amiaza, in stare de soc. “Vecinii m-au strigat si au spus ca fata mea a fost omorata de caini. Am iesit in strada si am vazut-o pe Geanina plina de sange. Cainii rupeau din pielea capului. Sangera de peste tot”, spune mama victimei.

Politia a inceput cercetarile in acest caz, pentru a se stabili imprejurarile in care a avut loc incidentul. Oricum, ca si in cazul, de acum, celebrului maidanez Boschito, cainii care au sfasiat-o pe micuta vor fi greu de identificat si nici nu se pune problema ca sa fie “trasi la raspundere” prin eutanasiere. Ca de obicei, hingherii vor aduna haita care bantuie in acea zona.

Japonez ucis la Bucuresti de un caine

La sfarsitul lunii ianuarie, in Capitala, un japonez a fost ucis de un caine maidanez care l-a muscat de picior provocandu-i o hemoragie abundenta. Atacul ucigas indreptat asupra omului de afaceri Hajime Hori, care s-a stins din viata in cel mult 20 de secunde din momentul in care a fost muscat, s-a produs in fata scarii blocului din bd. Nicolae Titulescu nr. 1, acolo unde acesta locuia. Ancheta procurorilor bucuresteni a stabilit - dupa vizionarea unor imagini surprinse de camerele de luat vederi ale Bancii Ion Tiriac - ca ucigasul asiaticului e un caine fara stapan.

A urmat un proces in toata regula cu avocati, magistrati si procurori, un caine a fost chiar arestat, dar pana la urma a fost eliberat pentru ca nu s-a putut stabili daca este sau nu cel care l-a rapus pe omul de afaceri. Cel pe care lumea l-a poreclit Boschito, considerat multa vreme cainele asasin, a fost pana la urma adoptat de o familie din zona Moldovei.

Articol semnat de Lucian Manea,Cristian Burcioiu - Libertatea


#54
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postham, on May 17 2006, 00:27, said:

ham ia de pe strazi pui de caini, ii deparaziteaza si vaccineaza si le gaseste stapan (amanunte pe PM, pt. cine este curios cum, unde si catzi), pe banutzii lui (asta fiindca a constatat ca este mai eficient daca se implica direct), asa ca crede ca are dreptul sa-si dea cu parerea despre o situatzie a carei rezolvare, oricum ai intoarce-o, ie neplacuta!
ham nu ar avea ce sa dea spre adoptzie daca strazile nu ar fi pline de puii produsi de cei 50-200 de mii de caini fara stapan, existentzi in bucuresti (o singura catzea fata in medie 12 pui pe an, daca nu este castrata, iar marea majoritate a celor 25-100 de mii de femele nu sunt!); fa un calcul simplu si vezi catzi pui sunt condamnatzi la moarte anual, fiindca se zbiara "nu eutanasia!"; din 12 pui per catzea nu scapa nici macar 2, fiindca altfel in fiecare an s-ar dubla nr. de caini de pe strazi.
asa ca ham trebuie sa recunoasca cu durere ca matematica bate sentimentele:

LASAREA PE STRAZI A CELOR MINIM 50 DE MII DE CAINI FARA STAPAN CONDAMNA LA MOARTE IN KINURI MINIM DE CINCI ORI MAI MULTZI PUI, ANUAL!

asa ca ham spune:

decat sa condamni la moarte, indirect este drept, si mai putzin vizibil, dar tot moarte este, 10 pui de caine IN FIECARE AN, mai bine eutanasiaza O DATA 2 caini!

...si ham dac-ar putea i-ar salva pe totzi, cum ar salva multe alte animale, dar doar atata poate....
este cel mai stupid, mai inuman si mai fals post citit vreodata.oare ham s-a gandit ca decat sa eutanasiezi 2 caini sau sa lasi 10 pui sa moara e mai simplu sa castrezi animalele? fugi d-aici cu ham al tau...cine e in stare sa zica asa ceva despre niste animale nu e altceva decat un prefacut cu sange rece

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate