Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Animale de companie in calatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Oana31

Oana31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.07.2008

 iulia_400, on May 6 2009, 11:43, said:

daca catelul nu are rau de masina, nu va avea nici de avion. in unele aeroporturi, medicul veterinar de acolo te cam obliga sa iti sedezi cainele...eu nu i-as da nici o pastila, decat la sfatul veterinarului meu si numai daca cainele are rau sau e agitat tare cand e singur. oricum avioanele transatlantice au compartimente speciale pt animale, cu temperatura si lumina cam ca si in zona de pasageri. poate sa il deranjeze putin la urechi la decolare si aterizare, cum simtit si noi presiunea...dar nu e cine stie ce. eu i-as pune un os sau ceva de ros si o jucarie preferata sa isi faca de lucru pana il ia somnu.si o patura sa fie confortabil, plus ca daca e o cusca metalica, poate raci. oricum, i se va spune la aeroport daca e musai sa il sedeze.

si va rog pe cei care postati numai sa va aflati in treaba si veniti cu idei gen "lasa cainele la pensiune" mai bine vedeti-va de treaba. probabil nu aveti un animal acasa si nu stiti ce inseamna atasamentul fata de acesta si cum te urmareste un caine prin toata casa, ca o umbra. eu imi iau cainele oriunde ma duc, nu conteaza ca platesc in plus pt transportul lui sau cazare. omul si-a exprimat clar "problema" si de ce informatie are nevoie, asa ca dati raspunsuri la subiect.



din cati amici am in zona clujului-arad care au dus caini in state, au cam plecat din budapesta cu avionul... cusca , imi pare rau ca nu stiu dimensiunile cainelui tau, dar te descurci tu, acum ai gasit sursele. asta de plastic, intr-adevar e mai sensibila la rontaieli si racaituri, stiu si bichon care poate roade la ea...asa ca mai bine te-ai orienta spre modelul celalalt de sarma, si sunt sigura ca accepta modelul ala. vorbeste cu medicul tau veterinar de faza cu sedarea, sunt si ceva medicamente naturiste bune . in aeroport, cand dai bagajele va veni cineva si va lua cusca...am auzit ca se ocupa ok de cainii pe care ii transporta, deci sa nu te stresezi.

Da, ideea e că nu m-aș putea despărți de ea. Și dacă aș pleca fără ea, aș lăsa-o unde stau acum, la ai mei, că li-i dragă și lor de numa. Dar nu aș putea merge fără ea, îmi petrec foarte mult timp cu ea. Mda, cu cușca trebuie să mă gândesc ce și cum, să nu roadă.
Voi vorbi și cu medicul despre sedare, însă sunt sigură că va fi contra. Dar dacă cei de la compania aeriană nu o vor lua altfel, va trebui să-i las s-o sedeze. oricum e o cățea foarte echilibrată, deșteaptă și nu va face crize dacă se va vedea singură. Doar să nu se streseze ăia când o vor vedea așa mare (bașca, că e rottweiler și reputația lor nu e nepătată)  :confuzzled:
Cei care au dus animale sau care cunoașteți pe alții care au dus: mă îngrijorez de cum se va simți ea odată ajunsă. Nu va mai găsi livada ei dragă unde lătra la ciori, nu își va mai găsi tovarășul de joacă (celălalt câine din curte), totul va fi absolut străin pentru ea. Deși are deja toate condițiile create: backyard mare, doggyhouse etc-etc, mi-e frică să nu o apuce depresia. Sper totuși că nu. La urma urmei, sunt eu acolo cu ea, și asta ar trebui să conteze mai mult decât orice.  :console:

#38
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 Oana31, on May 6 2009, 12:31, said:

Cei care au dus animale sau care cunoașteți pe alții care au dus: mă îngrijorez de cum se va simți ea odată ajunsă. Nu va mai găsi livada ei dragă unde lătra la ciori, nu își va mai găsi tovarășul de joacă (celălalt câine din curte), totul va fi absolut străin pentru ea. Deși are deja toate condițiile create: backyard mare, doggyhouse etc-etc, mi-e frică să nu o apuce depresia. Sper totuși că nu. La urma urmei, sunt eu acolo cu ea, și asta ar trebui să conteze mai mult decât orice.  :console:
Pisica mea a fost fericita cand a ajuns, ca se saturase de drum. :) S-a adaptat foarte bine. Si tine cont: pisica e un animal teritorial, e mult mai atasata de locul ei decat de mine (da, da, e dureros sa recunosc asta :lol: ). Sunt convinsa ca fetei tale ii va fi si mai usor.

Nu-ti mai face atatea griji, totul va fi bine. :)

#39
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
s3ction31 parca mi-a citit gandurile pt ca vroiam sa scriu si eu si exact si identic si la fel :).

 s3ction31, on May 6 2009, 11:40, said:

Pisica mea a fost fericita cand a ajuns, ca se saturase de drum. :) S-a adaptat foarte bine. Si tine cont: pisica e un animal teritorial, e mult mai atasata de locul ei decat de mine (da, da, e dureros sa recunosc asta :lol: ). Sunt convinsa ca fetei tale ii va fi si mai usor.

Nu-ti mai face atatea griji, totul va fi bine. :)


#40
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
cainele meu - bichon bolognese- se adapteaza oriunde merge cu mine. l-am dus si pe tren , si pe autocar si pe masina. am dormit la hotel, am mers in locatii necunoscute. cand ajunge, primul lucru e sa exploreze...putin avem probleme cu mancarea. se poate intampla ca 2-3 zile sa faca figuri, dar depinde de caine.  eu zic ca va veti descurca excelent, atata daca vei avea timp sa ii acorzi mai multa atentie in primele zile. dupa aceea se va simti ca acasa.

#41
Bianca_Chiriguti

Bianca_Chiriguti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2010
Buna,

Am tot citit peste tot si nu sunt lamurita 100%. Eu am un catelus micut, de 8 saptamani si am fost cu el la doi doctori veterinari (deorece primul la care m-am dus a zis ca e bine catelusul si are la zi ce ii trebuie si nu avea nici deparazitarea externa si interna la 7 saptamani) si primul doctor a zis ca nu pot sa il scot din tara pana ce nu ii fac vaccinul anti-rabic iar al doilea veterinar mi-a facut toate vaccinurile si deparazitarea si are pasaport si microcip. Acuma pana la urma pot sa il scot din tara daca oricum nu are varsta la care sa ii faca anti-rabic? sau trebuie sa astept pana la 3 luni si ceva ca sa i-l fac si apoi pot sa il scot? Am mare nevoie de ajutor :) Multumesc

#42
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
NU poti sa il scoti din tara fara antirabic. Acum ceva timp se cerea si sa aiba cel putin 3 sapt de la vaccinarea antirabica pana la data calatoriei da nu stiu daca mai e asa. De ce vrei sa-l iei cu tine la varsta asa mica? :habarnam:

#43
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 Bianca_Chiriguti, on 22nd July 2010, 17:53, said:

Buna,

Am tot citit peste tot si nu sunt lamurita 100%. Eu am un catelus micut, de 8 saptamani si am fost cu el la doi doctori veterinari (deorece primul la care m-am dus a zis ca e bine catelusul si are la zi ce ii trebuie si nu avea nici deparazitarea externa si interna la 7 saptamani) si primul doctor a zis ca nu pot sa il scot din tara pana ce nu ii fac vaccinul anti-rabic iar al doilea veterinar mi-a facut toate vaccinurile si deparazitarea si are pasaport si microcip. Acuma pana la urma pot sa il scot din tara daca oricum nu are varsta la care sa ii faca anti-rabic? sau trebuie sa astept pana la 3 luni si ceva ca sa i-l fac si apoi pot sa il scot? Am mare nevoie de ajutor :) Multumesc


Nu conteaza atat de mult cerintele din Romania cat cerintele din tara unde il duci. Cam peste tot se cere deparazitare, vaccinurile, inclusiv antirabicul, la zi, microcip, pasaport/adeverinta de la medic pentru animal, dar mai bine te interesezi ca sa nu ai surprize cand ajungi, sa doreasca sa ti-l bage in carantina (cu plata) vreo 6 luni de zile.

#44
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Mă poate lămuri și pe mine careva, dacă este nevoie de test de sânge pentru nivelul de anticorpi antirabici atunci când introduci un animal în România? Mă interesează în cazul în care îl aduci dintr-o țară non-UE, ca de ex. Ucraina. M-am uitat pe net aici http://www.customs.r....comunitar.aspx și nu se menționează deloc așa ceva. Știe careva sigur cum este?

#45
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cred ca nu, dar poate iti raspund clar ce-i de la AMVAC?! Pana la urma ei fac controalele la frontiera.

http://www.amvac.ro/

Si daca iti raspund pe mail printezi si scrisorica in caz ca ai surprinze la vama o scoti si le-o arati. :D

#46
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Am încercat să sun acolo, dar e ceva în neregulă cu numărul acela de telefon.

#47
magnolia7

magnolia7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.10.2011
Buna!
Am nevoie si eu de un sfat, am un catel in virsta de 2 ani,nu e de rasa, sta la curte la soacra mea,dar cat am stat acolo m-am atasat de el foarte mult,intre timp m-am mutat in Portugalia si mi-i dor enorm de el, as vrea sa-l pot aduce in Portugalia ,alta problema este ca intre timp a crescut si e un caine de talie mare, intrebarea mea ar fi daca e posibil ca intr-o saptamina sa-i fac actele necesare pentru a putea sa il scot din tara,in ciuda faptului ca el nu are nici pasaport si nici o vaccina ? daca poate sa ma ajute cineva cu vreun sfat sau sa imi spuna daca poate deveni realitate visul meu.

#48
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Catelul trebuie deparazitat si vaccinat (anti-rabic, parvoviroza si-un polivalent probabil), moment in care primeste si pasaport UE. Trebuie sa iei in considerare ca pentru a calatori in strainatate are nevoie si de chip. Poti incerca, daca veterinarul accepta sa ii faca vaccinurile o data, ai timp intr-o saptamana.

#49
buterrflyyal

buterrflyyal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.12.2011
Buna ziua !
Ma numesc Ioana si sunt noua pe aici . Pana acuma am citit o mie si unu de forumuri si am cautat o mie si una de companii de transport atat aeriene cat si autocare pt animale dar nu am reusit sa aflu nimic sigur, Ma intereseaza daca Blue air transporta animale pt uk PT ca am citi pe un site ca in uk pot intra animale doar cu british airlines atat. Desi am vazut la blue air o sectiune pt animale si sunt nelamurita. Daca poate careva sa ma ajute v-as ramane recunoscatoare. De asemenea ma intereseaza daca blue air transporta animale daca ii pot cumpara direct de la aeroport bilet pt ca persoana care vine deja si-a luat biletul si nu mai pot adauga si cainele. Multumesc mult

Mentionez ca e un pug si imi este foarte drag, mai exact sunt obsedata de caini si ii ador iar aki pt mine e ca si un copil de aceea v-as ruga sa raspunda cei care stiu sigur ca blue air transporta animale. Multumesc in suflet

#50
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
De pe site-ul Blue Air:

8.7.4. Pe destinatiile Marea Britanie si Irlanda nu se accepta transportul animalelor vii, nici in cabina de pasageri, nici in cala de bagaje.

Intr-adevar British Airways este singura companie autorizata sa transporte animale pe aceasta ruta. Pe langa aceasta, din cate stiu eu, pana in ianuarie 2012, pe langa vaccinul antirabic este nevoie si de testul de sange pentru stabilirea nivelului de anticorpi. Acest test se face doar in laboratoarele acreditate de UE.

#51
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Intrebare: cum sa trimit bestia canina de la Focsani in alt judet, ce mijloc de transport e mai accesibil? Sa nu fie pret mai mare ca la masina proprie... aveti cunostinta de firme care fac acest lucru? Daca firma e din Bucuresti (am gasit doar una care face taxi) va trebui platit oare si drumul pina la mine si apoi de la destinatie la sediul firmei?

#52
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Cred că cel mai simplu, pui cățelul într-un transportor, mergi cu el la gară și rogi fie conductorul, fie mecanicul de locomotivă, să îl ducă până în localitatea X, unde îl va aștepta persoana Y. Te interesezi exact la ce oră ajunge trenul, îi dai pentru orice eventualitate nr. de telefon al persoanei respective, iei și nr. lui de telefon, îi dai acolo 30-40 RON și se rezolvă. Eu am procedat de câteva ori așa și totul a fost ok.

#53
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Mda insa nu am nici cusca si nu am legatura cu destinatarul (asta ca sa implice cheltuieli suplimentare).

#54
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Salut tuturor am un pui de Labrador , are aproape 4luni.
A terminat schema de vaccinare si-a facut antirabicul pe data de 28aprilie
Pe 5mai i-am implantat CIP-ul,  si am fost si la DSV ptr trecutul serilor si legalizare.
Pe 18mai o sa plec in Rep. Moldova ,  am cateva nelamuriri:
1. Acel certificat de sanatate se obtine de la Veterinarul Cainelui sau de catre un anumit veterinar aprobat de DSV?
2. Ce trebuie sa contina pasaportul , deparazitarile si antirabicul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate