Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

TROY (2004) un film excelent... sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
@wildsnake03 : am vazut si Piratii din Caraibe. Dar inainte si de Pirati si de Troy am vazut LOTR si de fiecare data cand ma uit la Orlando Bloom il vad cu plete, urechi lungi si o cadentza fenomenala de tragere cu arcul

ma insel eu sau asediul Troiei a durat mai mult decat este prezentat in film?

#20
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Legenda zice ca a durat vreo 10 ani... Oricum, multe in film sunt altfel decat ne-a zis tata Homer (ca de exemplu, ca si Paris moare in razboi, ca, de fapt, Ahile i-a dat lui Patrocle spada si armura sa si altele). Marul Afroditei nu apare nicaieri, filmul e mult "laicizat", mai omenesc, mai pamantean.

#21
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
asta vroiam sa subliniez si eu, ca istoria asa cum o stim noi a fost denaturata in film.

si parca bataliile au un parfum suav de Gladiator...

#22
wiSeBoy

wiSeBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.12.2003
A fost dragutz filmu m-a impresionat Peter O'Toole (doooh) si Eric Bana ... Orlando Bloom  a jucat bine ca de obicei... iar Brad Pitt a stricat tot filmu... cu accentu ala stupid...total inadecvat filmului... ca sa va dau exemplu... uitati-va la trailerul de la filmul Alexander...sa vedeti accent acolo la Colin Farrel. La actori cam asta a fost... actiunea mi s-a parut buna...m-a dezamagit foarte mult faza aia care e si in trailer, cand ii ataca spartanii si primu rand de la troieni sta neclintit si spartanii zboara peste iei... aiurea rau. Nu ma asteptam la cine stie ce, avand in vedere ca Peterson nu prea a iesit in evidenta cu nimic pana acum. nota 6.5/10 .
Astept Alexander ... Oliver Stone nu cred ca o sa ma dezamageasca vreodata ;)

#23
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
Am vazut si eu filmul aseara...Orlando Bloom si Eric Bana au facut tot filmu'. Brad Pitt s-a kkat pe el ca intotdeauna (inafara de Snatch) si a stricat tot filmu'.

M-a dreanjat faptul ca regizorul a ales sa nu aduca aminte de detaliile in legatura cu zeii. De exemplu ca Zeus a indreptat sageata cu care Paris l-a omorat pe Ahile etc.

Asediul Troiei a fost mult simplificat, fata de Iliada. Filmul nu a avut deloc greutate, poate si din cauza lui Brad Pitt.

Sincer, ma asteptam la mult mai mult de la acest film.

Poate ca o sa fie un sequel, dupa "Eneida" a lui Vergilius, avand in vedere ca spre finalul filmului Paris i-a dat spada Troiei unui tanar pe care il chema Aeneas, care, potrivit legendei va intemeia orasul Lavinium pe teritoriul unde va exista Imperiul Roman mai tarziu.

#24
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Va mirati ca a fost simplificat atacul asupra Troiei ? Ca "multe in film sunt altfel decat ne-a zis tata Homer (ca de exemplu, ca si Paris moare in razboi, ca, de fapt, Ahile i-a dat lui Patrocle spada si armura sa si altele). Marul Afroditei nu apare nicaieri" ? Este o super-productie americana, ei fiind experti in a amesteca legendele intre ele si a adauga si de la ei. Oricum nu s-a exagerat, sunt alte filme mult mai rele la acest capitol - 'Omul cu masca de Fier - AL.Dumas (Man In The Iron Mask), Bicentennial Man etc.

#25
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
In cinematografe
Vineri, 04.06.2004 - Joi, 10.06.2004

Arad - Dacia
Vineri - Joi: 11:00 - 14:00 - 17:00 - 20:00

Brasov - Bulevard
Vineri - Joi: 10:00 - 13:00 - 16:00 - 19:00

Bucuresti - Hollywood Multiplex
Vineri: 15:45 - 19:15 - 22:45
Sambata: 12:15 - 15:45 - 19:15 - 22:45
Duminica: 11:15 - 15:00 - 18:30 - 22:00
Luni - Joi: 15:00 - 18:30 - 22:00

Galati - Central
Vineri - Joi: 09:30 - 12:30 - 15:30 - 19:30

Oradea - Hollywood Multiplex Lotus
Vineri, Luni - Joi: 14:30 - 18:15 - 21:30
Sambata, Duminica: 10:45 - 14:30 - 18:15 - 21:30

Pitesti - Bucuresti
Vineri - Joi: 10:30 - 13:30 - 16:30 - 19:30

#26
wildsnake03

wildsnake03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.05.2004
Singurul lucru care m-a impresionat in filmul asta a fost Eric Bana care a jucat super bine.

#27
Adr|aN

Adr|aN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.11.2003
Parerea mea:
Filmul nu are nici un farmec atat timp cat nu apare nici un zeu. Si nu numai asta a stricat filmul - parca s-au grabit sa ne bage scenele de bataie pe gat...
Trebuie sa mergi la el ca la un film usor, fara sa ai cine stie ce pretentii.

Quote

Originally posted by Jack-The-Knife
De exemplu ca Zeus a indreptat sageata cu care Paris l-a omorat pe Ahile etc.

Parca era Apollo dar nici eu nu sunt 100% sigur...

#28
picimoc

picimoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2002
vazut, pe 2 cd-uri  :)

in primul rind,  nimic maret. dar probabil ca celor de peste balta o sa le placa si asa...

despre roluri... senzatia mea a fost ca ahile a avut profil de hacker (lupta de unul singur doar pentru glorie, stiind ca treaba se termina tragic). despre hector, a avut profil de inginer (as indrazni sa spun chiar (sw) testing engineer - omu' are arata problemele cu degetu' si eventual propune analiza lor). paris si elena au facut figuratie, in zigzag.  priam nu ofera nici cea mai mica posibilitate de exprimare artistica lui o'toole.  odiseu nu sclipeste de siretenie sau inteligentza (btw... el parca trebuia sa debarce primul, aruncind un scut pe plaja, ca sa fenteze blestemul conform caruia cel care calca primul nisipul plajei va muri pe loc...)

una peste alta, mi s-a parut aceeasi mary (bataie... bataie... bataie) cu alt hat  (marca ILIADA). adica un film avind acelasi 'motor' care are succes peste ocean (bataie artistica, eroi) la care se adauga o 'fatza' istorica/de legenda.  cumva, as dori sa vad un remake facut in europa...

ma feresc sa il evaluez...

alex

ps : poate reusiti sa imi explicati gestul umanitar al lui ahile, alergind prin troia si indemnind oamenii sa se ascunda  :D

#29
Sub-Zero

Sub-Zero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 27.11.2003
mie mi-a placut filmul ,  este o realizare tehnica destul de buna ....dar in rest nimic iesit din comun

am mers cu prietena la film si saliva dupa Brad Pitt  :drac:

#30
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
am adormit la el......asta spune tot :)

#31
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
In cinematografe
Vineri, 10.09.2004 - Joi, 16.09.2004

Bucuresti - Festival
Vineri - Joi: 12:00 - 15:00 - 19:00

Bucuresti - Hollywood Multiplex
Vineri, Luni - Miercuri: 18:45
Sambata, Duminica: 12:45 - 18:45
Joi: 18:45 - 22:00

Bucuresti - Lira
Vineri - Joi: 13:15 - 16:30 - 19:45

Oradea - Hollywood Multiplex Lotus
Vineri - Joi: 15:15 - 21:15

#32
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Asediul Troiei a fost mult simplificat, fata de Iliada. Filmul nu a avut deloc greutate, poate si din cauza lui Brad Pitt.
Plus ca scenele de lupta au cam fost de ras. Atac terestru in masa, impotriva unei cetati cu ziduri imense, fara arme de asediu  :cursing:

#33
jenna

jenna

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.03.2004
prost.


neasteptat de prost...

#34
Bobby_14

Bobby_14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 12.09.2004
mi-a placut la nebunie filmul...

de ce nu ti-a placut jenna?

Edited by Bobby_14, 12 September 2004 - 10:26.


#35
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
i-as da o nota de 6.50-7. Nu pot sa spun altceva ca am uitat deja cu ce era. A fost un film comercial, nimic deosebit.

#36
wiSeBoy

wiSeBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.12.2003
a aparut si pe net calitate dvd... dar pare sa fie interlaced

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate