Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

TROY (2004) un film excelent... sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Alexcd2003

Alexcd2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 17.11.2003
Cine la vazut? E ceva de capul  lui sau nu?

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
probabil nu toti avem acces la cduri piratate. la mine in oras ajunge abia next week in cinema.

ps: loose the signature

#3
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
lol nici la mine nu a aparut  :)

#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
L-am vazut la Hollywood Multiplex. Pe cuvant. In afara de un Brad Pitt care nu prea arata el a razboinic feroce si neiertator, singura lui legatura cu Ahile fiind legenda care ne zice ca si el era frumusel, filmul e excelent. Parerea mea.

#5
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
cate ore are?

#6
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Durata: 165 minute

Premiere
Bacau - Central
Vineri - Joi: 10:00 - 13:00 - 16:00 - 19:00

Bucuresti - Bucuresti
Vineri - Joi: 09:00 - 12:00 - 15:00 - 18:30 - 22:00

Bucuresti - Corso
Vineri - Joi: 10:30 - 13:30 - 17:00 - 20:15

Bucuresti - Hollywood Multiplex
Vineri: 12:45 - 14:30 - 16:15 - 18:00 - 19:45 - 21:30 - 23:15
Sambata: 11:00 - 12:45 - 14:30 - 16:15 - 18:00 - 19:45 - 21:30 - 23:15
Duminica: 11:00 - 12:15 - 14:30 - 15:45 - 18:00 - 19:15 - 21:30 - 22:45
Luni - Miercuri: 14:30 - 15:45 - 18:00 - 19:15 - 21:30 - 22:45
Joi: 15:15 - 15:45 - 18:30 - 19:15 - 22:00 - 22:45

Craiova - Gradina Patria
Vineri - Joi: 21:00

Craiova - Patria
Vineri - Joi: 13:00 - 16:00 - 19:00 - 22:00

Oradea - Hollywood Multiplex Lotus
Vineri, Luni - Joi: 14:30 - 18:00 - 21:30
Sambata, Duminica: 11:00 - 14:30 - 18:00 - 21:30

Targu Mures - Arta
Vineri - Joi: 14:00 - 17:00 - 20:00 - 23:00


De-a lungul timpului, oamenii au purtat rãzboaie. Unele pentru putere, unele pentru glorie, unele pentru onoare - si altele pentru iubire.
În Grecia anticã, pasiunea unuia dintre cele mai celebre cupluri ale literaturii, Paris, Printul Troiei (ORLANDO BLOOM) si Elena (DIANE KRUGER), Regina Spartei, genereazã un rãzboi care va devasta o civilizatie.
Când Paris o rãpeste pe Elena sotului ei, Regelui Menelau (BRENDAN GLEESON), aceasta este o insultã care nu poate fi suportatã. Mândria familialã spune cã un afront adus lui Menelau este un afront fratelui sãu, Agamemnon (BRIAN COX), puternicul rege din Micene, care uneste imediat toate armatele vaste ale Greciei pentru a o aduce pe Elena înapoi din Troia, pentru a apãra onoarea fratelui sãu.
De fapt, lupta lui Agamemnon pentru onoare este coruptã de aviditatea lui coplesitoare- trebuie sã cucereascã Troia pentru a câstiga zona egeeanã, asigurând astfel suprematia vastului sãu imperiu.
Fortãreata, sub comanda Regelui Priam (PETER O’TOOLE) apãratã de puternicul print Hector (ERIC BANA), este o citadelã pe care nici o armatã nu a reusit sã o înfrângã. Un singur om reprezintã cheia victoriei sau a înfrângerii Troiei - Ahile (BRAD PITT), considerat unul dintre cei mai mari luptãtori în viatã.
Arogant, rebel si aparent invincibil, Ahile nu are devotament fatã de nimic si de nimeni, cu exceptia propriei glorii. Nevoia lui nestãvilitã de renume etern este cea care îl determinã sã atace portile Troiei sub steagul lui Agamemnon - dar iubirea va fi în final cea care îi decide soarta.

#7
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
Bun filmu....joaca bine Brad ca de obicei  :D

#8
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Cred ca filmul acesta este o parodie dupa 'Titanic', cu Brad Pitt în rolul lui Leonardo di Caprio.
De fapt e parodie dupa mai multe filme, printre care si 'Kung Fu'; în rolul lui David Carradine e tot Brad Pitt.
E parodie si dupa 'Iliada' de Homer si partial dupa sequel-ul 'Odiseea' (unde se gaseste de fapt faza cu calul troian).

Daca esti atent, sharp si nu te iei numai dupa comentariile din ziare sau articole probabil ca vei sesiza aluziile permanente la razboiul de ocupatie din Iraq; de fapt cred ca asta este miezul filmului, restul sunt pretexte.


:asthanos:

#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
azi a inceput.. marti cred ca il vad si eu.. intai sa scap de o teza

#10
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Lady_in_Red
Cred ca filmul acesta este o parodie dupa 'Titanic', cu Brad Pitt în rolul lui Leonardo di Caprio.
De fapt e parodie dupa mai multe filme, printre care si 'Kung Fu'; în rolul lui David Carradine e tot Brad Pitt.
E parodie si dupa 'Iliada' de Homer si partial dupa sequel-ul 'Odiseea' (unde se gaseste de fapt faza cu calul troian).

Daca esti atent, sharp si nu te iei numai dupa comentariile din ziare sau articole probabil ca vei sesiza aluziile permanente la razboiul de ocupatie din Iraq; de fapt cred ca asta este miezul filmului, restul sunt pretexte.


:asthanos:

mah dar ai gandit mult ... :drac: , nu crezi ca exagerezi... un pic acolo  :drac:

e OK filmu , chiar daca nu arata toata povestea ,nici nu a fost chiar asa ca in film  si numai la razboiul din Iraq nu ma gandeam cand ma uitam la acest film... :)

#11
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
l-am vazut. nu pot sa spun ca este extraordinar, dar mi-a placut.
m-a amuzat teribil faza aia cu bataia dintre ahile si cel mai bun luptator din armata adversa... mutantu' ala :)

ps: Gladiator mi s-a parut mult mai bun (si cred eu ca faca parte cam tot din aceeasi "gama")

#12
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
n-am vazut filmul dar nu trebuia ca ahile sa se bata cu hector?

#13
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
ba da. asa se si intampla... daca vrei sa afli mai multe, vezi filmu'

ps: faza aia^ de care ziceam eu, e la inceputul filmului.

#14
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
Am vazut si eu filmul ieri... in primul rand, nu va duceti la cinematograful "Bucuresti"!!! E jale!
Asa... in legatura cu filmu'... prima ora m-a dezamagit destul de tare, regie slaba, adaptare si mai slaba... apoi... apoi au inceput bataliile, pentru care de fapt ma dusesem la film... si a fost ceva mai OK... per ansamblu, superproductie acceptabila, multi figuranti, efecte speciale destule... cateva poante (voluntare sau nu :) )... fanii LOTR o sa priveasca filmu' de undeva de sus :) ... la fel si fanii Gladiator
of... si, bineinteles, interminabilele discutii despre dragoste si alte sentimente atunci cand totul este pe muchie de cutit...

acu' astept urmatoarele superproductii: The Day After Tommorow si Alien vs. Predator :)

#15
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Lui Orlando Bloom ii sta mai bine cu arcul in mana decat cu sabia

#16
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
cel mai bine ii sta cu o femeie...

#17
wildsnake03

wildsnake03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.05.2004
Ii sta bine cu amandoua in mana lui orlando bloom (si cu sabia si cu arcul ) asta in cazul in care ai vazut si Pirati din caraibe.

#18
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004
Si mie mi-a placut.

Brad Pitt face un Ahile cam 'rebel fara cauza' - destul de asemenator cu Tristan din Legendele Toamnei.
Insa deh, da bine din toate pozitiile...astept DVD-ul cu scenele nude  :drac:

Hector (Eric Banna) mi se pare cel mai convingator ca personaj.

In rest, scenele de lupta 1:1 sunt originale, filmari din unghiuri inedite. Coloana sonora insa nu straluceste.

Merita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate