Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cartile WW II

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ca participant la discutiile despre filmele WWII am facut o lista a cartilor dedicate WWII. Din motive evidente nu am trecut si editurile, dar ce interesati imi pot scrie pe personala si pe cele pe care le stiu...
Mi se par clar ca voi trece doar ce am citit si ce imi amintesc acum, pt ca literatura dedicata subiectului este atat de vasta. Imi doresc din suflet ca celalti forumisti sa vina cu completarile lor.
Vreu sa fie clar ca nu doresc fac propaganda pt nici una dintre partile implicate in conflict. Mi-ar place doar sa starnesc o analiza a celor descrise si de ce nu, sa aflu carti noi.

Cu nick-ul meu, cred ca va era evident ca "special guest" vor fi submarinele germane. Dar nu ii voi neglija nici pe ceilalti. Asa ca, Clio, pls F1(adica ajuta-ma):
„Memoirs. Ten years and twenty days” scrisa de Marele Amiral Karl Dönitz
”The U-boat Commander’s handbook”,
"Das Boot" de Lothar-Günther Buchheim, Dzeu sa-l ierte..
„U-Boote. The story of Wofgang Lüth”de Jordan Vause
"Iron Coffins" de  Herbert Werner
"U 977, l'odyssée d'un sous-marin allemand" de Heinz Schaeffer
”Submarinele germane în Marea Neagră“ de Aristide Liviu Popescu,
“Războiul submarin în Marea Neagră” de dr. ing. Cristian Crăciunoiu
“În acțiune: submarinul” de Ilie Ștefan în revista “Dosarele Istoriei”
“Connaissance de l’histoire” revista cu nr 1, martie 1978, număr special dedicat Bătăliei Atlanticului.
“U-Boats history, development and equipament” de David Miller
”I corsario degli abissi” de Lowell Thomas
“Krupp pentru țar. Submarinul Forel” de Mihai Georgescu,
„U-Boote! Les sous-marines allemande” de Jean-Paul Pallud
Si cateva articole dedicate marilor asi ca Prien, Wendigen, de la Periere, in revista romaneasca dedicata modelismului..

Aliati.
“Mon sous-marin l’’Unbroken’’” de Alastair Mars,
“Atacă și scufundă” și respectiv “Bătălie în adâncuri” de Douglas Reeman
"Marea cea cruda" a lui Nicholas Monsarrat si respectiv "HMS Ulyses" a lui Alistair MacLean. Secventele in care descrie cum ardeau bieti marinari in petrolul care lua foc din vasele torpilate sunt cumplite..
"Convoaie masacrate" si "Supravietuitorul din Pacific"
"Tunurile albe" despre sfarsitul razboiului si primele luni ale pacii..

Pe pamant.
“Un război ultrasecret” de R.V.Jones. O singur cuvant. MERITA.
“Procesul de la Nürenberg” de Joe Heydecker și Johannes Leeb
Alt autor remarcabil este Sven Hasel. Cine nu ii stie numele sau cartile scrise, sa il caute. Merita.
"The Guns of Navarone" de Alistair MacLean.
Chiar, era sa uit "4 tanchisti si un caine" ...

In aer. "Marele circ" de Clo-Clo -Pierre Henri Clostermann- (Dzeu sa-l odiheasca, si el s-a dus sa isi intalneasca amicii si inamicii in flotila cerului). Si evident super adversarul
"Stuka Pilot" de Hans-Ulrich Rudel..Desi cateva randuri in care descria comportarea unei anumite armate aliate pe atunci cu germani m-au intristat profund. Dar mi-au explicat ceea ce stiam..
O sa mai adaug si altele pe masura ce imi voi aminti.. Dar va astept si pe dvoastra.

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Data trecuta uitasem sa trec cateva nume, carti si sa fac niste comentari personale.
"Handbuch fur UbootKomandanten." (tradusa in engleza sub numele "The U-boat Commander’s handbook")  Manualul, practic Biblia, scuzati blasfemia, comandantilor de submarin. Redactat pe baza experientelor de front a celor care reusisera sa-si faca "treaba". Si evident sa se mai si intoarca. Idea de baza este ATACA, ATACA si cand nu poti sa mai faci altceva ATACA.

"Uboote" de Wolfgang Frank. O istorie a cresterii si descresteri armei submarine germane in WWII. Scrisa de cineva care a fost corespondent de razboi si a participat la cateva misiuni, din care una a ajuns celebra ( U'47 in Scapa Flow). Ca inginer electronist m-am bucurat sa aflu ce importanta a avut (radio)electronica in detectia si anihilarea inamicilor, in spargerea codurilor, indiferent de care parte.
Prevedea intr-un fel "das Boot", a mult mai cunoscutului Lothar-Günther Buchheim, care a stat la baza filmului omonim..

„U-Boote. The story of Wofgang Lüth” de Jordan Vause. Povestea unui comandant de submarin care si-a facut din plin treaba si a supravietuit la nenumarate  momente critice, in care numai simpla BAFTA nu era de ajuns, trebuia sa fi si extrem de priceput. Iar dupa sfarsitul razboiului si incheierea pacii, a fost impuscat din gresela de o santinela speriata, intr-o noapte in care ploua in rafale, pt ca nu i-a raspuns la parola...

"Iron Coffins" de Herbert Werner. Aproape nu exista pagina in sa nu citesti "Azi a fost distrus U xx(x), in care se afla(u) colegul/colegii mei de clasa, promotie, sau prietenul, prietenii..."..
Imaginati-va randurile in care descrie o croaziera care i-a dus aproape de iad...Iar cand la intoarcere, capata o permisie, in drum spre casa parintesca, se intalneste in tren cu o fosta prietena. Care ii spune verde in fata" nu ai nici un pic de suflet, nu esti de loc afectat. Macar ei au avut o imormantare frumoasa, ca ne-am ocupat noi, ca tu nu ai putut sa iti misti fundul si sa ajungi si tu. De parca ti-ar fi murit dusmanii, nu parintii care s-au sacrificat ca sa te creasca."...
Iar bietul om, in fond un tanar de nici 25 de ani, se gandeste ca in mod normal, el ar fi trebuit sa fie mort, nu ai lui, din oraselul fara importanta, bombardat din greseala...
Mi s-a taiat tot cheful cand am citit asta...
Peste alte cateva zeci de pagini, in conditiile in care aviatia aliata distrugea orice submarin vazut la suprafata, ei primesc ordinul sa nu mai intre in imersiune si sa lupte impotriva avioanelor, indiferent de numarul acestora. Daca si dupa ce si-au golit rezervoarele de torpile sa pinteneze (sa intre cu submarinul) in prima nava aliata pe care o gasesc, nu sa se mai intoarca in port pt reaprovizionare...
Trebuie sa fi tampit, nu comandant de submarin, ca sa nu iti fie clar ce sansa de supravietuire mai poti avea. Dar asta nu trebuia sa fie transmis echipajului, pt ca cine stie, poate da Dzeu si scapam...

"U 977, l'odyssée d'un sous-marin allemand" de Heinz Schaeffer. In principal descrie cum, dupa incheierea razboiului au plecat din Norvegia strabatand Atlanticul, ca sa ajunga in Argentina dupa 108 zile...
Dar pt ca daca ar fi fost vazut, imediat ar fi fost distrusi, au mers fara sa iasa afara din apa, tragandu-si aerul printr-un fel de periscop numit schorkel. Asta timp de 66 de zile incontinuu, timp in care tot lemnul de la bord se inverzea. Ca de mucegait o facuse de mult...

Cartea cartilor in acest domeniu e "Das Boot" . Descrie atat de bine teama si frica indurata in timpul atacurilor inamicului incat simti ca la fel ca si celor din "copaie" ti se relaxeza sfinceterul si te uzi pe tine..

"Vanatoare incrancenata", Piratul de fier", "Tunurile Albe" a celebrului Douglas Reeman. Se vede ca sunt scrise de cineva care a supravietuit unor clipe de infern si nu bate campii cand povesteste..Dar e tabara invingatorilor..

Eram obisnuit sa ma gandesc la razboi ca o confruntare intre o arma si tinta, (om sau blindaj de orice fel). Asta implica anumite deplasari pt atingerea pozitiei optime de lansare. Si evident determina anumite raspunsuri, logice sau nu, ale adversarului, care trebuie prevazute si anihilate conform legilor verificate ale strategie si tacticii militare..
Vedeam stiinta doar in metalurgia necesara obtineri otelului tunului sau armurii, sau a avioanelor, tancurilor, etc. Evident ca si in electronica radarului sau a echipamentelelor radiourilor si altor "scule" necesare la transmisia/receptia informatiilor..
Dupa ce mi-a cazut in mana “Un război ultrasecret” a lui R.V.Jones, gratie omului extraordinar de inteligent si plin de umor ce a fost, am ajuns sa ii stimez pe savanti militari ai ambelor parti. Pacat ca au inventat ceva atat de distrugator si ca a fost nevoie de atatea milioane de morti ca realizarile lor sa ajunga si la civili de rand...

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Uitasem de "Inside the Third Reich" tradusa la noi sub numele de "Am fost arhitectul lui Hitler" a lui Albert Speer.

Nu ma credeam singurul care a citit carti despre WWII..
Sau poate inca nu realizez ca am deschis un subiect neinteresant. Si combat la fel ca Don Quijote...

#4
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
eee, nu fi pesimist. eu, cel putin, iti citesc cu placere recomandarile. numai ca... lenea m-a "impiedicat" sa postez.

dar recuperam :D.

Foarte interesante sunt cartile lui antony beevor. Primele doua, Berlin si Stalingrad, au fost traduse in romana. Sunt extrem de bine documentate(pagini intregi de referinte) si scrise intr-un stil cursiv, foarte placut la citit. Le recomand cu placere tuturor celor ce vor sa alfe mai multe despre ceea ce a insemnat al doilea razboi mondial.

Sven Hassel e autorul care a facut din mine un pacifist convins. Prezinta viata unui soldat german (dintr-un batalion disciplinar) asa cum a fost ea. Fara a ascunde nimic, fara a exagera nimic. reich-ul 'milenar' e prezentat printr-o perspectiva unica in literatura universala. Daca mai multi oameni i-ar citi cartile... Anyways, daca nu ati auzit de omul asta pana acum, puteti accesa porta's kitchen.

Puneti mana pe tot ce gasiti de Jacques de LAUNAY. Are carti extrem de bine documentate si un stil placut. Uneori e cam subiectiv, dar ce sa-i faci, doar e francez :D.

As mai mentiona 'Stuka Pilot', scrisa de Hans Ulrich Rudel. Dar cum initiatorul topicului a prezentat-o deja, nu o voi face :D. :P

"Victorii Pierdute" a lui Mannstein e o carte extrem de interesanta. E fascinanta incercarea de a descifra ce s-a aflat in sufletul acestui general, stiind ca o parte din vina dezastrului de la stalingrad ii apartine.

Cam atat pentru acum :D. Ar mai fi multe  carti, dar acestera sunt cele mai interesante. Cel putin din ce am citit eu :D.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Archon, on Aug 2 2007, 16:09, said:

eee, nu fi pesimist. eu, cel putin, iti citesc cu placere recomandarile. numai ca... lenea m-a "impiedicat" sa postez. dar recuperam :D."
Eram singur ca nu sunt singurul care a mai citit. Iti multumesc pt ce ai scris. Dar numai cu 1 +1 nu se staresc cititorii. Si (inca) mai e vacanta, concediu, etc.  Asa ca LA MUNCA, pls.

 Archon, on Aug 2 2007, 16:09, said:

"Victorii Pierdute" a lui Mannstein e o carte extrem de interesanta. E fascinanta incercarea de a descifra ce s-a aflat in sufletul acestui general, stiind ca o parte din vina dezastrului de la stalingrad ii apartine.
M-ai facut curios. Nu o stiam si evident ca nu am citit-o. O sa ma zbat sa mi-o procur.

 Archon, on Aug 2 2007, 16:09, said:

Puneti mana pe tot ce gasiti de Jacques de LAUNAY. Are carti extrem de bine documentate si un stil placut. Uneori e cam subiectiv, dar ce sa-i faci, doar e francez :D.
Adevarat ai grait. Pardon, scris. Il uitasem pe de LAUNAY. "Decizi cruciale ale celui de-al doilea razboi mondial", "Ultimele zile ale fascismului in Europa".
Off topic, ca sunt rautacios. Plus o carte despre cizamarul din fruntea tarii...
Mi-am reamintit si de "Cruciada asupra Europei" de Dwight D.(Ike) Eisenhower. E misto de vazut cum expediaza in 2 randuri operatiunea "Gradina de zarzavat" in timp ce la altele...
Sa nu uit de "Ziua cea mai lunga" si "Un pod prea indepartat", scrise de Cornelyus Ryan si ecranizate sub numele greu de ghicit. Pe care nu vi le spun pt ca e "Stat Gehaim".

Din orgoliu national vreau sa comntez un pic "Si acum infernul" de Ioan Grigorescu. Cel face ciclul de reportaje "Spectacolul lumii" difuzat de tembeliziunea nationala. Despre cum au pregatit si bombardat americanii Ploiestul, in cadrul misiuni "Val ucigas". Va recomand calduros aceasta carte. Eventual faceti si o corelatie cu "Un razboi ultrasecret" si alte articole despre bombardierele atacatorilor@ radarele + aviatia folosite de aparatori (ro + aliati) aparute in cateva numere din revista sus citata. Oricum rafinarile au "plecat" aproape imediat. Si dupa cateva saptamani, dpdv al productiei, nu era nici o diferenta fata de inainte de raid. In schimb, se gaseau foarte, chiar multe piese de avion. E adevarat ca nu prea erau prea intregi. Iar in avioanele care s-au intors puteai intra fara sa te apleci, ba chiar si cu o masina mica. Evident ca nu prin usile proiectate. Imaginile de arhiva sunt elocvente. Traduceti numele misiunii si cautati-le pe net..

Cred ca o sa fiu "mustrat", dar daca nu o zic(scriu)  ma voi dispretui singur.
Am cunoscut un om, pe atunci baietandru, care si azi ii iubeste pe yankei, ce au gresit doar nitel si l-au lasat fara tata, mama, casa, frate...
Si am vazut in Cismigiu un monument dedicat aviatorilor americani cazuti in bataliile pt Ploiesti. Dzeu sa ii odihnesca pe bieti baieti. Au murit pt ca tara lor era in razboi cu a noastra. Si reciproc. Respect din start ideea de " Dulce si decorum..."
Dar noi sa ii cinstim pt ca ne-au dat cu bombe. Se vede ca noi romanii suntem neam de c. r(ve)...

Edited by Prien, 02 August 2007 - 17:27.


#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sapand prin bibiloteca personala am mai gasit "Cuptoarele lui Hitler" de Olga Lengyel si "Post scriptum la Nurnberg" de Cristian Ionescu.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Azi am "scapat" de 2 poli noi (40 Ron) din FNSN (Fondul de care NU Stie Nevasta, pls nu ma turnati) si mi-am luat  "222 Best Romanian Royal Navy Pictures, 1941 - 1945" de Cristian Craciunoiu si Raimond Stanescu.  
Evident ca stiam o parte din poze, mai ales pe aia cu morcovul- un submarinist, oltean la baza, intrebat cum a fost in misiune, arata obiectul cu frunze cu tot si zice ca nu mai are alt comentariu de facut-.
Am auzit ca fotografia s-a raspandit ca fulgerul in interiorul (sub)Marinelor lumi, pt ca multi s-au regasit in ea. Poate pt ca si lor le intrase  chestia aia (nu zic in ce parte a corpului), impreuna cu vanatorul si iepuras si pusca  si ..ma rog, cu tot...
M-a mai amuzat si povestea despre botezarea motoarelor unui submarini romanesc, cu numele a 2 fete bune la suflet pe care multi din flota le...hm,  apreciasera pozitiv...
Sunt si multe chesti noi. De ex povestile despre cum au rezolvat probleme de obtinere a periscoapelor si a eliminarii siajului produs de acestea. Ca si mana neamtului, daca are ceva ca_caviarul in gura, semneaza mai usor, cat o fi el de ...
Cel mai mult am apreciat, desi nu am mai ras, povestile despre ce ce au patimit ostasii si mai ales ofiterii romani dupa ce au venit rusii....
De multa vreme ma gandeam ca de fapt e (relativ) usor sa supravietuiesti in razboi, dar mult mai greu dupa...Mai ales cand esti invins, dupa ce ti-ai facut datoria con brio fata de tara ta, iar inamicul nu prea are de ce sa te felicite....
Dar ca sa te sinucizi, pt ca consideri o dezonoare faptul ca trebuie sa asculti ordinul de predarea a navei catre cel ti-a fost inamic si ti-a omorat atatia camarazi...
Pacat ca prea putini stiu ca am avut si BARBATI...
Ca anti reclama, de fapt o sa ii si mail-ez autorului/editor, versiunea in limba romana are si unele greseli de paginare, alocari gresite si traduceri incomplete...
Si ca roman mi se parea normal s-o scot in romana, cu adenda in engliceasca..
Oricum, ma bucur ca am mai gasit o carte scrisa de un roman de-al nostru..

#8
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Am citit de curand "Tancuri in flacari" de Lt. Col. ® Ion S. Dumitru. Cartea asta respira militarie la fiecare rand. Tonul sobru face cartea destul de greu de citit insa efortul e pe deplin raspandit de calitatea informatiei transmise.

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Foarte interesant ce spui. Iti multumesc pt informatie. O sa o caut.
Chiar, (inca) nu stiu cine a fost cel mai bun tanchist roman in WWII, chiar si cu specificatia frontul de est si respectiv cel de vest...Dar o sa ma interesez.
(Mai de mult am generat aparitia unui articol despree Agarici, in care i se demola mitul. Totul se baza pe numarul de victori omologate, mult inferior altor aviatori romani, mai putin intrati in constiinta publicului).

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cum azi noapet am vazut "Memphis Belle" mi-am reamintit ca prin '80 am citit o carte, in 2 volume, intitulata "Bombardierul". In care se descria organizarea si efectuarea unui raid asupra Germaniei.
Era aratati si nemti, civili, primarul unui orasel care a fost bombardat si evident ras...La final tipul inebuneste..
Dar avioanele confundasera si evident ratasera tinta, din greseala si eroare de navigatie...
Nu mai retin autorul...

#11
clandher

clandher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.08.2007
Inimi cit sa cuprinda cerul patriei, spre rusinea mea am uitat cine a scris-o, dar nu o sa va para rau ca ati citit-o...numai sa o gasiti.
Apoi, rascolindu-mi memoria cu ce citeam in adolescenta cind eram tare preocupat de asta:
Ziua cea mare, Giles Perault
Victoria de la Midway, Pearl Harbour - Walter Lord
De la Pearl Harbour la Hiroshima - scrisa de un roman, bine documentata, e tot razboiul din Pacific, cred ca e de Florea Tuiu, el se ocupa de japonia prin anii '80
Batalia pentru Guadalcanal
Isotia secreta a celui de-al doilea razboi mondial - Gh. Buzatu, actualul deputat, singura carte, publicata prin 1988, in care, scria negru pe alb, e drept ca la note de subsol, ca "rusii au impus un regim comunist in Romania" (citat din memorie)..deci nu lupta poporului...jugul fascist ...masele populare ..etc etc
Hai sa mai insir niste titluri...Ziua cea mai lunga a Japoniei, Enola Gay, Mai stralucitor decit 1000 de sori, Doctorul SS si copii, Am fost medic la Auschwitz, Remagen podul sansei,  ...si multe altele pe care le-am citi atunci si nu imi mai amintesc pe moment titlurile. Sunt carti publicate inainte de 1990 asa ca le gasiti prin anticariate. Partea "pozitiva" e ca am vazut unele din cartile astea, care aveau mare trecere (si pret la fel de mare) inainte de 1990, le-am vazut ziceam la preturi absolut derizorii prin anticariate, unele la 1 ron bucata.
Astea sunt carti documentare ca sa folosesc expresia unei prietene de-a mele, deci nu literatura. La literatura...hmmm..poate gasiti E M Remarque - Soroc de viata , soroc de moarte..si mai erau si altele, prin fosta colectie Delfinul.

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
clandher
Iti multumes pt completare. Da, desi sunt pasionat de WW II, marturisesc faptul ca ma atrag mai mult europenii, decat prea indepartati japonezi.
Dar fiindca i-ai adus in discutie mi-ai amintit despre 2 lucrari care trateaza subiectul " Kamikaze". Prima a aparut prin '85, parca autor era un rus...
Iar a doua prin '95,parca la Teora. Nu mai retin numele, dar sunt sigur ca nu era reeditarea primei...
Cartile enumerat de tine MERITA sa fie citite. "De la Pearl Ha.." e o carte scrisa si structurata superb. Scrisa de un bun cunoscator al istoriei si maestru al condeiului.
Mi-a placut si faptul ca ai precizat locurile unde se pot gasi si eventualele preturi. Asta poate determina pe cineva care e speriat de ideea ca isi va toti banii din buzunar...

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
La autori romani despre WW II ar trebui introdus si Radu Theodoru "Brazdă și paloș", "Atac la sol", etc.

#14
Peter Pan

Peter Pan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 04.06.2006
Daca ati citit vreo carte care are legatura cu al doilea razboi mondial sau despre lagarele de concentrare, va rog sa postati opinia voastra aici.
(va rog sa postati doar daca ati citit acea carte)

Voi incepe eu.
Printre ultimele carti citite (am dat de net :D) a fost "Armele lui Krupp" (The Arms of Krupp) de William Manchester. Pot sa zic ca este una dintre cartile mele preferate.
Autorul a cuprins in cateva sute de pagini intreaga istorie a dinastiei Krupp. De la inceputuri, cand primul Krupp a cumparat terenurile din Essen, pana la lagarele de concentrare ale lui Alfred Krupp.
De mentionat ca la un moment dat era cea mai bogata familie din Europa. Au scos chiar si propriile bancnote. Avand o mare influenta asupra lui Adolf Hitler, si-au permis sa "imprumute" sclavi din lagarele de concentrare. Ce ar mai fi de spus ?
Multe, numai sa ma intrebati sau sa discutam despre cartea aceasta sau despre altele, numai sa imi amintesc. :(

Edited by Bebeluska, 04 September 2007 - 22:21.
Foloseste butonul SEARCH.


#15
Peter Pan

Peter Pan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 04.06.2006
Bebeluska, iti multumesc ca m-ai redirectionat.
(Te rog sa nu mai stergi posturi de-ale mele-Scrie un vers care să te reprezinte, precizează autorul!)
Atata timp cat nu am incalcat nicio regula a forumului, nu vad motiv, nici macar personal, de a-mi sterge posturile.

hmmm, acuma am vazut ca ai mutat topicul unui user cu tot cu postul meu intr-un topic care n-are nici in clin, nici in maneca cu James Clavell

...

Edited by Bebeluska, 05 September 2007 - 09:11.


#16
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Peter Pan, on Sep 5 2007, 00:30, said:

hmmm, acuma am vazut ca ai mutat topicul unui user cu tot cu postul meu intr-un topic care n-are nici in clin, nici in maneca cu James Clavell

...


Ar trebui sa spui multumesc ca nu ai primit si un warn pentru faptul ca erai offtopic. Persoana cauta un e-book, topicul pentru e-books era putin mai jos iar postul tau era o replica pentru cel ce cauta cartile lui Clavell in format electronic, in care iti exprimai parerea despre autor. In topicul "scrie un vers care te reprezinta", ti-ai spus parerea despre Parazitii,in loc sa SCRII UN VERS CARE SA TE REPREZINTE. Cam pe dinafara, nu crezi?

PS. Vezi ca mai exista un buton, numit EDIT, cu care poti evita scrierea posturilor consecutive intr-un topic.

Sa revenim la cartile despre WW2.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In concediu am recitit „Memoirs. Ten years and twenty days” scrisa de Marele Amiral Karl Dönitz si respectiv "Iron Coffins" de Herbert Werner.
E foarte interesant ca datorita intervalului mic de timp intre acestea 2 am putut sa fac unele corelati care altfel mi-ar fi scapat datorita Rozei..
Mi-a mai placut si faptul ca in "Sicrie" autorul descrie cum l-a vazut si inteles el pe Donitz. E o alta imagine fata de cea ce isi imagina D...
Am mai facut rost de una, evident tot in domeniul UbootKrieg in WWII, dar de abia dupa ce o voi "procesa" ma voi exprima.

#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ieri am primit -aproape - cadou "U-Boote. Les sous-marins allemands. " vol. 2 "les Bases".
Stiam cate ceva despre ce era vorba in ea, dar cand am vazut pozele si am citit cifrele...Monstruos. Pacat de geniul oamenilor si de munca depusa in slujba lui Marte.
In nestiinta mea crezusem ca facusera ziduri si planseuri, adica un fel de cuburi pline de beton armat. Si de aia bombele aliatilor, niste "grasuni" de cate 6 tone nu reusisera decat sa le zgarie...
Dar studiind desenele am vazut ca ingineri militari care au proiectat, inclusiv pt ca erau nemti,  prevazusera niste camere speciale, astfel ca suflul bombelor sa fie dirijat intr-un mod anume, pt minimizarea efectelor..
Asa ca puteau sa dea si draci, ca tot nu ajungeau la submarinele ascunse sub cei 6m de beton...
Si cum pe vremea aia nu existau super PC-uri cu hyperprograme de CAD si simulari virtuale, totul se facea cu rigla de calcul..Asa ca oamenii au calculat de le-a iesit pe nas nu stiu cate scenarii...
M-au mai socat pozele cu submarine, echipajele si comandanti lor. La multile stiam deja istoria. Si nu stiu de ce m-am gandit la Labis "Moartea caprioarei" . "Stiam ca o sa moara /si o s-o doara". Da, stiu ca aiurez. Dar si ei au fost oameni. Cu famiile lor..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate