Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

LINUX MOBILE

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bfa1967

bfa1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.08.2005
as vrea sa fac un loc in care sa se discute cine a avut experiente cu linux pe mobile/celulare de orice fel:

- a instalat linux pe un mobil;

- are /a vazut/butonat un mobil cu Linux pe el si daca poate sa compare Linuxul de pe el cu Symbian sau Win Mobile;

- cine stie orice fel de mobil (link, recenzie, etc) care are Linux pe el sau pe care se poate instala Linux.

orice parere este binevenita !

#2
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
http://www.theinquir...x?article=35590 uite aici unul mai special :)
si o lista aici http://www.linuxdevi...9423084269.html

#3
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007
Se pare ca Google va scoate un tel. mobil cu linux instalat.
Daca vrei sa gasesti stirea, foloseste google...  :naughty:

#4
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
dacă tot faceți pomană, faceți asta până la capăt și binecuvântați-ne și  pe noi cu un link ceva :lol:

#5
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
As incerca sa pun un linux pe un SPV M5000. Teoretic suport in kernel exista pentru procesoarele arm de la samsung, dar nu vad cum as putea mentine functiile de telefon daca ii rad cacatul ala de windows mobile 5.

#6
Iceman88

Iceman88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.12.2007
Am eu un tel cu Linux ca os...Motorola A1200....vreau sa spun k e pe departe mult mai bun ca orice Win Mobile...+k e program Open Source poti sa-l faci exact cum vrei!!!si aplicatii pentru el garla!!!ca sa nu mai zik viteza cu care se misca...prima oara am fost tentat deoarece stiam diferenta dintre Linux si Windows de pe sistemele desktop!!!si la fel e si pe tel mobile!!!este superior Windows din toate pctele de vedere!!!

#7
softpedist

softpedist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2005

View PostIceman88, on 19th March 2008, 14:48, said:

Am eu un tel cu Linux ca os...Motorola A1200....vreau sa spun k e pe departe mult mai bun ca orice Win Mobile...+k e program Open Source poti sa-l faci exact cum vrei!!!si aplicatii pentru el garla!!!ca sa nu mai zik viteza cu care se misca...prima oara am fost tentat deoarece stiam diferenta dintre Linux si Windows de pe sistemele desktop!!!si la fel e si pe tel mobile!!!este superior Windows din toate pctele de vedere!!!


unde gasesti "aplicatii garla", prietene ? eu mi-am comandat un A1600, dar pana soseste vroiam sa caut un soft de intrat pe mess... Poate stii tu... Si cum e cu setarile de net? e problem ?

#8
357vlad

357vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 07.04.2009
cele mai multe tel-uri care ruleaza linux sunt motorola

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
am un telefon cu linux.. insa nu este ca linuxul de pe calculator. are foarte multe chestii interesante, pot controla fiecare led in parte, culori, pot afisa imagini formate din leduri, asa cum vreau eu (pe partea exterioara are foarte multe leduri).
am posibilitatea de a plati cu el (nu in romania :P ) dar aplicatiile costa... hack nu gasesti,..si toate se iau din iMode si mai nou din diferite magazine online

#10
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Normal ca nu e ca "linuxul" de pe PC, pt. ca e pt. mobile. Asta era logica nu?
Ideea thread-ului nu era sa te lauzi.
Threadul incearca sa aduca informatii de cum/cine a reusit sa puna linux pe mobile; specificatiile hardware si software ale mobilului.

Edited by Fratello_2007, 20 August 2009 - 20:02.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
- are /a vazut/butonat un mobil cu Linux pe el si daca poate sa compare Linuxul de pe el cu Symbian sau Win Mobile;

- cine stie orice fel de mobil (link, recenzie, etc) care are Linux pe el sau pe care se poate instala Linux.

ok. deci nu m-am laudat.
mai exista si Ubuntu Mobile in UMPC (dispozitive mobile, unele cu functii GSM altele nu) care poate-poate fac rusii ceva si-l integreaza si-n iPhone.
cam toate telefoanele cu platforma Java sunt...linux. Java e dezvoltat de Sun Microsistems (cu al lor OS Solaris).

#12
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Solaris este un OS care nu are nici o legatura cu "LINUX".
Solaris este dezvoltat de SUN si este UNIX curat nu LINUX.
JAVA este dezvoltat de SUN si este atat o platforma pt. development cat si un limbaj de programare.
Java cum am spus este cross-platform pe Windows, Solaris, Linux etc.
Daca ai JAVA pe telefon asta nu inseamna ca ai linux pe telefon.
Java e scris in C/C++ nu in Solaris.
Sun MicroSystems nu Sun Microsistems.

Edited by Fratello_2007, 21 August 2009 - 10:38.


#13
letalangel

letalangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.07.2008
Oare pot pune linux pe un nokia e51 ? am symbian pe el ... ! A mai incercat cineva asa ceva ?

#14
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006
Foarte bun topicul, din pacate sunt putini cei care au postat, cel mai probabil datorita faptului ca sunt atat de putine telefoane si cei care au butonat asa ceva sunt si mai putini.

On topic: Aici avem o alta lista (diferita) cu telefoanele ce folosesc Linux Mobile ca SO. http://www.gsmarena....e...&sFreeText=

Cam lung link-ul.  :coolspeak:

Se pare ca 90% dintre ele sunt Motorola, este si un Nokia, un Samsung si un Asus.

Edited by ludiconiric, 23 February 2010 - 05:24.


#15
sergiu_bil

sergiu_bil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2009

View Postbfa1967, on 25th July 2007, 19:49, said:

as vrea sa fac un loc in care sa se discute cine a avut experiente cu linux pe mobile/celulare de orice fel:

- a instalat linux pe un mobil;

- are /a vazut/butonat un mobil cu Linux pe el si daca poate sa compare Linuxul de pe el cu Symbian sau Win Mobile;

- cine stie orice fel de mobil (link, recenzie, etc) care are Linux pe el sau pe care se poate instala Linux.

orice parere este binevenita !
motorola a780

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate