Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Camera HDV

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#37
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
bravo tie.
pai daca aveai 12000 ron te mai interesai de jucarii de 3000 cu copilasi ca noi care umbla cu tabele sa gineasca setarile automate

Edited by sorin79, 09 August 2007 - 10:23.


#38
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pai decizia a fost luata astfel:

Daca iau una la 3000-4000 ron, atunci o luam doar pentru mine si atat, deci era doar o cheltuiala.

Cu cea de 12000 pot scoate si bani. Diferenta de 7000 ron se recupereaza usor in 3 ani (daca filmez 3 nunti / an si iau 200-250 Euro pt filmare), castig aprox 2000 Euro, deci acopar diferenta intre una consumer si XH-A1. Dar poate nu o sa filmez doar 3 / an :D.

Ce nu-mi place la XH-A1 e ca e cam mare pentru luat peste tot dupa mine, dar na, daca vrei calitate mai buna, faci sacrificii si cari mai mult.

Edited by adipelcz, 09 August 2007 - 12:48.


#39
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
am glumit ma, tu stii mai bine ce iti trebuie.
sa revii cu filme. succes.

#40
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postadipelcz, on Aug 9 2007, 13:47, said:

Pai decizia a fost luata astfel:

Daca iau una la 3000-4000 ron, atunci o luam doar pentru mine si atat, deci era doar o cheltuiala.

Cu cea de 12000 pot scoate si bani. Diferenta de 7000 ron se recupereaza usor in 3 ani (daca filmez 3 nunti / an si iau 200-250 Euro pt filmare), castig aprox 2000 Euro, deci acopar diferenta intre una consumer si XH-A1. Dar poate nu o sa filmez doar 3 / an :D .

Ce nu-mi place la XH-A1 e ca e cam mare pentru luat peste tot dupa mine, dar na, daca vrei calitate mai buna, faci sacrificii si cari mai mult.

s-o stapanesti sanatos! Ai facut o alegere buna.Alta varianta ar fi fost fx7,un pic mai ieftina insa nu-si merita banii la fel ca xh-a1.Ca marime xh-a1  nu-i mai mare ca vx-ul insa e mai grea...din ce am auzit.Te sfatuiesc sa te pregatesti pt experimente cu setarile si pt lecturi ale manualului.Are un meniu foarte vast ,chiar pro,ce-ti permite setari pt aproape orice.Insa  se pot customiza cam toate butoanele...atribuindu-le functiile care iti convin tie.

#41
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Cea mai buna camera pt lumina scazuta e HPX500 de Panasonic. Are CCD de 2/3 600.000 pixeli, o versiune cu totul noua de la SDX900, dsp de 16 bit si o curva de gamma special realizat pt zonele de umbra si luminanta scazuta. Marimea pixeluli de pe cip joaca un rol foarte important. Zgomotul e aproape invizibil. Pretul insa, poate fi intre 25k-35k aprox., depinde de ce accesori are.
In scenele de noapte si in umbra are o mai mare sensibilitate ca si varicam H sau HDX900. In rest imaginea de la varicam si mai ales de la HDX900 in conditii grele de iluminare sunt mult mai bune, naturale si suave in semitonuri ca hpx500 care e foarte similar cu HVX200.

Gabriel Bordas
[email protected]

Edited by VHS, 09 August 2007 - 22:38.


#42
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Eu cred ca are o marja dinamica dementiala cu acei senzori de 2/3",insa la banii aia iti iei un RED cu obiectiv cu tot si mai ramai si cu ceva bani.

Edited by andjar, 10 August 2007 - 00:11.


#43
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
"hv20 n-are gain maual propriu-zis insa acesta poate fi controlat destul de usor .La lumina slaba,trecand pe modul TV(shutter priority) si blocand frecventa obturatorului la cat vrem noi,prin coborarea/urcarea "expunerii" nu facem decat sa coboram/urcam manual gain-ul,deoarece in acele conditii camera se ocupa singura de deschiderea diafragmei la maxim...simplu si frumos.
Un articol-ghid foarte detaliat despre aceste setari pe hv20 aici:"


Daca filmez progresiv, as pune opturatorul pe 1/50 care e similar cu opturatorul la unghi de 180 grade in camere de film 35mm (ma refer ca aspect vizual). Orice crestere a vitezi opturatorului in progresiv mai mare de 1/50, din cauza intarzieri semnalului pe CMOS nu permite procesarea intregi imagini si se formeaza efectul stroboscopic. Nu stiu daca camera are optiunea de 1/50 cea ce se foloseste in general la filmari in mod progresiv cu 25fps.
Urmatorul pas ar fi, daca sunt bani, sa aveti un kit de 3 filtre ND de cea mai buna calitate, si astea monate pe un portafiltru sa le folositi in functie de luminozitatea disponibila si de ce diafragma vreti sa lucrati. Nu e recomanadbil sa inchideti diafragma mai mult de 8 sau deschis la maxim din cauza efectului de vigneting si flare.
Pe modul prioritate de shuter, prin schimbarea filtrelor, puteti controla diafragama si evident profunzimea campului, cu cat aveti mai multe filtre cu densitati variate cu atat reglajul e mai fin. La o nunta nu stiu cat de util ar fi procesul asta, dar cu un pic de practica poate functiona.

In fine ca acum am citit mai sus un copypaste de Sorin in engleza despre aceiasi tema cu expunerea.

Gabriel Bordas

Edited by VHS, 10 August 2007 - 01:21.


#44
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
RED nu pot s-o scoata pe piata, daca intri pe forumu lor vezi ca nu pot pt ca??? pt ca???? are rolling shutter :)) si toti care sperau sa faca efecte speciale au zis pas

#45
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

Daca filmez progresiv, as pune opturatorul pe  1/50 care e similar cu opturatorul la unghi de 180 grade in camere de  film 35mm (ma refer ca aspect vizual).
Pai da,in general tin opturatorul la 1/48(eu am versiunea ntsc-24p),insa la lumina slaba ,cea mai buna setare e 1/24 .Tot la lumina slaba,e simplu si cu diafragma,o deschizi la maxim,la camerele astea mici n-ai ce sa faci , la lumina puternica e alta treaba.
Marea problema pe camerele Canon este acest sistem tampit,pe care multi il detesta, de shutter/aperture priority.Mai exact, atunci cand esti pe "shutter priority"(TV) si ai control asupra opturatorului,camera face ce crede de cuviinta cu diafragma, iar invers, cand esti pe "aperture priority"(AV) controlezi diafragma dar opturatorul e controlat de camera dupa bunul ei plac.La Panasonic(gs400) puteam controla toti acesti parametri independent.
De aceea eu tot timpul stau pe TV cu opturatorul blocat la 1/48 la lumina buna si 1/24 la lumina slaba,lasand camera sa faca ce crede cu diafragma...bine ca la lumina slaba are reflexul benefic de a o deschide la maxim.Prefer sa nu folosesc modul"apertture priority" pentru ca prefer sa stiu ca opturatorul e acolo unde vreau ,acceptand mai usor ca diafragma sa fie controlata de camera si nu opturatorul, care am oservat ca variaza foarte mult la lumina buna cand esti pe AV.La hv20 exista din fericire o smecherie pt a controla diafragma in timp ce esti pe "shutter priority",si anume prin intermediul functiei "exposure",dar valoarea deschiderii nu e afisata decat la apasarea pe jumatate a declansatorului foto ...atata timp cat ai un miniSD in slot.

Quote

Urmatorul pas ar fi, daca sunt bani, sa aveti un kit de 3 filtre ND de cea mai buna calitate
mda ,demult am zis ca imi iau niste filtre ND pt DOF dar am tot amanat ca am zis ca poate reusesc sa-mi termin adaptorul de35mm.

#46
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsorin79, on Aug 10 2007, 12:44, said:

RED nu pot s-o scoata pe piata, daca intri pe forumu lor vezi ca nu pot pt ca??? pt ca???? are rolling shutter :) ) si toti care sperau sa faca efecte speciale au zis pas
eu as lua-o si asa :).
Cred ca va trece muuult timp pana vor aparea senzori CMOS care sa tolereze un global shutter.

#47
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
in rest pare super camera. mai ales filmu ala cu gagicile de beau lapte arata fantastic

Edited by sorin79, 10 August 2007 - 14:07.


#48
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsorin79, on Aug 10 2007, 15:06, said:

in rest pare super camera. mai ales filmu ala cu gagicile de beau lapte arata fantastic
daaa,superb . Ai vazut secventa aia din transee? La explozii rolling shutter-ul e observabil insa strict in situatia aia are chiar un efect pozitiv.
http://red.cachefly....o/crossing1.mov

#49
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
asta nu-l trasesem, l-am luat acu. asa e dar nu atit la explozii care pare un sut in fundu operatorului si un mic zoom in post ci la sec 11 si intre sec 20-21 cerul din spate oscileaza.
io zic ca baietii astia risca mult, practic body + obiectiv + accesorii ajungi la 25-30k imediat.

#50
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
A venit camera azi. Am facut cateva teste mici cu ea (mai mult pe auto sau pe prioritate de diafragma). Am filmat in 50i in mod HD si in mod SD. Am reusit sa o conectez la TV si la monitor (ca monitorul stie si component in) si sunt f. multumit de calitatea imaginii. De fapt sunt chiar uimit :o.

Camera e super, si nu pot mentiona acum lucrurile care-mi plac ca sunt destule, insa mentionez ce nu mi-a placut:
- microfonul se misca de zici ca sta sa cada (s-au mai plans si altii pe net, cum ca e "flimsy" dar nu credeam ca asa de rau). Sunetul este bun (cel putin dupa parerea mea de amator)
- finisarea camerei e facuta asemanator cu un Canon 350D si am senzatia ca daca dau cu unghia accidental pe vopsea, o sa ramana cu urme.
- butonul de acces in meniu si navigare sunt ... slabute rau, ca la vechiul MV730i.

Pentru o camera care costa 3700 Euro as fi avut pretentia sa nu fie problemele semnalate mai sus.

Puncte bune care m-au incantat:
- obiectivul (constructie de L, feeling-ul chiar e la fel cu cele de pe foto). Faptul ca am inele pentru zoom, focus si diafragma e un plus iar operarea lor e o placere.
- imaginea e de o calitate exceptionala chiar si la lumina unui bec slabut (cam de 60W zic eu, intr-o camera de 17mp)
- manerul de sus (ceva ce mi-a lipsit la vechea camera) pentru filmari din unghiuri mai joase
- stabilizarea optica isi face treaba foarte bine
- reglajele automate produc o imagine foarte buna (imi imaginez ca daca mai intervin si eu, o sa obtin si mai mult, dar n-am reusit sa citesc tot manualul in cele 1-2 ore in care m-am jucat cu camera).

Am cautat de am innebunit cablul firewire pe care l-am ratacit pe aici si ca atare n-am reusit nicio conectare cu calculatorul. Oricum, nu inteleg de ce nu au inclus cei de la Canon un cablu d-asta in pachet....dar na, vorbim de Canon care ti-ar lua bani si pe o curelusa de mana.

Am si o intrebare pentru cei care folosesc camere HD. Daca se filmeaza cu o camera HD in format SD e imaginea mai buna decat filmata in HD si apoi convertita in SD la post-procesare? Are sens sa ma complic cu filmare HD sau sa filmez direct in SD?

Intreb pentru ca daca voi filma la nunti nu cred ca o sa fac asta in HD, din motive de lipsa de suport fizic pentru livrare si/sau lipsa player la beneficiari. Daca ma intrebati de ce mi-am mai luat camera HD daca tot filmez cu ea SD, am luat-o pentru stock footage, filmari personale si eventual proiecte mai speciale. La nunti cred ca merge mai bine SD.

#51
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
clar nu. filmezi mare si micsorezi pe calculitor cu un lanczos

Edited by sorin79, 12 August 2007 - 10:34.


#52
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postadipelcz, on Aug 12 2007, 02:43, said:

Am si o intrebare pentru cei care folosesc camere HD. Daca se filmeaza cu o camera HD in format SD e imaginea mai buna decat filmata in HD si apoi convertita in SD la post-procesare? Are sens sa ma complic cu filmare HD sau sa filmez direct in SD?

nuuu,nu filma in sd! n-ai nici un motiv .Chiar si cand vei considera ca n-ai timp pt conversia hd-sd in post, functia de downconvert hd-sd din camera prin firewire e impecabila.Eu pe hv20 n-am putut sa observ diferente calitative intre filmarea in sd si materialul dv pe care mi l-a scos camera din filmarea care o facusem in hdv.

#53
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ok. Multumesc pentru raspuns. Sper sa vin in curand cu ceva materiale (desi am de citit si de invatat multe pana sa fac ceva decent).

#54
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Am gasit cablul, dar este o problema. Win XP nu-mi vede camera. Adica vede el ca e un device, dar n-are driver pentru ea. Cum n-am primit niciun CD/DVD in pachet, ma intreb cum fac sa pot sa capturez prin firewire de pe camera pe calculator.

Am nevoie de vreun driver ceva, un soft special? Nu am nicio idee despre cum se procedeaza pentru a reusi sa aduc de pe caseta MiniDV in calculator filmul (si sa fie HD captura, desigur). Ce soft pentru prelucrarea imaginilor HD imi recomandati?

PS: stiu ca e putin off-topic, dar promit ca urmatoarele intrebari le voi pune in topicurile corespunzatoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate