Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#1
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Buna.Am si eu o problema.De ceva timp am dermatita seboreica la pielea capului deci am multe coji care sunt foarte deranjante.Ce sampon imi recomandati ?Si inca o intrebare mai am.Cu ce as putea sa ma spal pe fata pentru ca orice sapun as folosi ma irita.Este vreo problema daca m-as spala doar cu ceai de musetel?

#2
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

 crysti_91, on Jul 23 2007, 01:38, said:

Buna.Am si eu o problema.De ceva timp am dermatita seboreica la pielea capului deci am multe coji care sunt foarte deranjante.Ce sampon imi recomandati ?Si inca o intrebare mai am.Cu ce as putea sa ma spal pe fata pentru ca orice sapun as folosi ma irita.Este vreo problema daca m-as spala doar cu ceai de musetel?

Nizoral sampon, de la farmacie, care, in paranteza fie spus, e scump. Tunde parul scurt, si il speli o data la doua zile.
Pentru fata incearca si un spun lichid, eventual din cele pentru copii, sau chiar un sampon. Ceaiul simplu nu inlatura sebumul si celulele moarte ale fetei, care reprezinta hrana de baza a bacteriilor ce produc acneea.

#3
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Multumesc.Astept si alte sugestii.

#4
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Nizoral rezolva problema pe moment. Deobicei iti apar din nou dupa o perioada. Mai bine mergi la un dermatolog.

#5
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Ma spal mereu cu Nirozal atunci ca sa nu mai apara  :lol:

Edited by crysti_91, 23 July 2007 - 11:30.


#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Exista in farmacii gama Ducray, are mai multe produse, tot ce-mi vine in minte acum e Sabal/ Selegel, dar nu sunt foarte sigura. Ar trebui sa intrebi un dermatolog.

#7
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Si prietenul meu a avut. Medicul a spus ca este datorata unei bacterii. Avea pe cap si pe fata, in barba si mustata. A luat sampon Stieprox pt utilizare de 2-3ori pe saptamana si Advantan crema, cu care il ungeam pe cap si pe fata zilnic de 1-2 ori, dupa cum aveam timp. Ii recomandase pt cap Locoid lotiune, dar de la aceea se irita si mai tare. Acum nu mai are. Important este sa te vada si un medic sa fii sigur ca diagnosticul este corect. Sampoanele de la Ducray sunt pt tratament de 6 saptamani si reapare imediat dupa incetare. Din gama asta pt dermatita seboreica ar fi Selegelul, dar nu ti-l recomand. Stieprox are in componenta si un antifungic, avand rezultate foarte bune. Pentru curatirea tenului poti folosi produse care nu contin sapun, in functie de tipul tau de ten. Recomand dermatocosmeticele.

Edited by noha_1508, 08 August 2007 - 09:16.


#8
imparatulverde

imparatulverde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2007
Sampoane: Node DS, Kertyol, Sabal, Psoriane, Seborheane
Diprosalic solutie
Nu te spala pe fata cu sapun. Foloseste doar apa si un demachiant.

#9
Pleasure Seeker

Pleasure Seeker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.08.2006
Si eu am avut dermatita seboreica si am fost la dermatolog.
Acesta mi-a recomandat  DERCOS Antipelliculaire (pt par gras,este si pt par uscat depinde de tipul tau de par) de la Vichy.Costa vreo 35 RON.
La mine a avut efect dupa prima spalare.Medicul mi-a recomandat sa ma spal la 3 zile.

#10
Kitty2006

Kitty2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.08.2006
Sotul meu foloseste Selegel de la Ducray in permanenta, nu doar cele 6 saptamani cat scrie pe el. Este singurul care a avut efect. Fratele meu a folosit cu succes NodeDS (vezi ca exista la ei si un gel cu care te poti spala pe fata). Probabil trebuie sa incerci mai multe pana vezi care iti merge, sau poate ai noroc si ti se potriveste primul pe care il incerci. Oricum, ideea e ca trebuie sa folosesti sampon de tratament si nu vrajeli de sampoane comerciale. Preturile sar de 30 RON la orice sampon de tratament.

#11
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Am luat Nizoral.40 ron a costat.Sa vad acum daca o sa dea ceva rezultate.Cred ca mai trebuie sa mai iau unul pentru ca am parul mare si se consuma repede sticluta fiind de doar 60ml

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Si eu am probleme cu pielea : dermatita seboreica (cred) sau matreata si pielea devine iritata dupa cele mai multe sapunuri. Sapunul pe care il suport cel mai bine este Palmolive Silkening care cu extracte de lapte si miere si cu glicerina. Este destul de raspindit.

#13
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007

 rox, on Jul 23 2007, 12:44, said:

Exista in farmacii gama Ducray, are mai multe produse, tot ce-mi vine in minte acum e Sabal/ Selegel, dar nu sunt foarte sigura. Ar trebui sa intrebi un dermatolog.


Selegel de la Ducray este foarte eficient.   Ma spal cu samponul acesta de ani de zile, recomandat de medic dermatolog. Cu orice altceva ma spal, ma scarpin in cap intruna :(

#14
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007
am utilizat nizoral ducray node kertiol si nu mi-a trecut decat episodic.
la fel am incercat fara succes cu unguent continand cortizon care utilizat prea des e ff periculos.
aprofundand problema am aflat ca e o afectiune a pielii avand cauza necunoscuta si printre cele presupus favorizante fiind stressul.
afecteaza 7% din populatie dupa unele cercetari.
nu s-a gasit inca un remediu permanent.
se incearca stoparea ei la un anumit nivel caci vindecare inca nu exista.
nu este transmisibila.
chiar daca va tundeti la zero scuamele vor apare pe zonele tunse.
pot sa mai apara in jurul nasului, pe cuta de sub buza, la baza urechilor si in spatele lor, la tample, pe scalp, pe frunte si/sau intre sprancene.

#15
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Si eu ma chinui de mai bine de un an cu o dermatita dintr-asta seboreica, sunt perioade de remisie cand zic ca am scapat dar si perioade de "explozie" cand mi-e si rusine sa ies din casa, la cate coji imi curg practic din par  :o  Am incercat tot felul de sampoane anti-matreata, kertyoale, t-gel total, nizoral, solutii recomandate de doctori gen diprosalic - efectele sunt doar de moment, cum am "intrerupt" tratamentul o iau practic de la capat. Daca exista vreo solutie minune vreau sa o stiu si eu  <_<

#16
Cielo29

Cielo29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 26.06.2007

 DanCld, on Jan 15 2008, 11:05, said:

Si eu ma chinui de mai bine de un an cu o dermatita dintr-asta seboreica, sunt perioade de remisie cand zic ca am scapat dar si perioade de "explozie" cand mi-e si rusine sa ies din casa, la cate coji imi curg practic din par  :o  Am incercat tot felul de sampoane anti-matreata, kertyoale, t-gel total, nizoral, solutii recomandate de doctori gen diprosalic - efectele sunt doar de moment, cum am "intrerupt" tratamentul o iau practic de la capat. Daca exista vreo solutie minune vreau sa o stiu si eu  <_<


Diprosalic + advantan , iar ca sampon, folosesti Selegel din gama Ducray, gasesti la farmacie. Scump dar merita!

#17
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Și eu am aceeași problemă și cu NODE DS, Nizoral, Ducray și Vichy am rezolvat problema. Și eu dacă întrerup tratamentul reapare mătreața. Așa că de ani de zile tot cu astfel de șampoane mă spăl și nu mai am probleme. Sunt puțin mai scumpe dar nu contează pentru ca mă scapă de problema cu mătreața.

#18
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
M-am spalat ani de zile cu Nizoral, pana nu si-a mai facut efectul... Am mai alternat, la spalare, si cu alte sampoane dar cu oricare ma spal mai mult de 2 ori, ma umplu de coji, matreata si mancarimi ...De cativa ani, am renuntat la nizoral si am tot incercat sampoane pana am gasit Head&Shoulders, care imi face bine. Si H&S e puternic dar nu asa ca nizoralul si imi pot duce viata normal, cu 2 spalari pe cap pe saptamana( nu e recomandat spalatul mai des, tot din cauza glandelor seboreice ).

Acuma, fiecare trebuie sa va gasiti samponul care va face cel mai bine dintre toate, H&S nu e panaceu universal ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate