Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Donare sange !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#1
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Vreau sa stiu daca organismul este afectat cu ceva daca donez sange...deja am 4 donari la activ si de abia acum am inceput sa imi fac griji...astazi am donat si mi sa facut rau...doctorii au spus ca ii chir benefic dar nu stiu ce sa cred...

#2
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
cati mL iti iau aia 1 data?

trebuie sa ai ceva analize la zi ... sau doar te duci si se descurca aia de acolo cu totul ?

#3
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
4 in cit timp? Vezi ca e o perioada fixa dupa care poti sa donezi din nou. Te sug aia de tot?

#4
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@Ninja

Probabil te sug. Daca ai merge zilnic, zilnic ti-ar lua. La ce criza de sange este. FIX acum o saptamana prietena mea a fost intoarsa de pe masa de operatie, fiind deja anesteziata pentru ca invocau ca nu le ajung sangele. Tara gunoaielor. Ce ziceti? Merita Australia?

:cya:

#5
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@geo2001

Acuma serios, cat de des ai donat? Daca ai donat prea des SIGUR are efecte negative asupra ognanismului. Nu ma stiu la medicina, dar in termeni tehnici, sigur ramai cu o presiune mai mica a sangelui mai ales la creier, chestie care la multi se poate manifesta urat doar prin simpla ridicare mai brusca de pe scaun.

:cya:

#6
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
ce primesti/ce facilitati ai daca donezi sange?

#7
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
facilitati imediate:
stiu ca iti dau aia bonuri de masa + 1 zi libera de la serviciu (asa era mai demult)
+ca faci un bine comunitatii

#8
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@BIGphAntom

Da, dar si asta e ilegal. E ca si cum ti-ai vinde rinichii pentru 1 kg de morcovi. Tot aia e. Si nu m-as mira ca in curand tribul asta Romania sa ajunga si aici....

:cya:

#9
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@BIGphAntom

Bine ai scris facilitati imediate. Sunt cele enumerate de tine. Dar as adauga posibilitatea unor facilitati pe termen lung....SIDA :drac: :drac: :drac:

:cya:

#10
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
cum dracu sa iei sida?

crezi ca aia nu au pe acolo totul steril ?

#11
cavver

cavver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.03.2002
Ce misto e sa gasim scuze care ne mangaie constiinta.

#12
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
@driverx: sida poti sa o iei si prin pedichiura, si cand te duci la frizer/barbier.. si in multe alte conditii tampite.. ( btw chestia cu manichiura a patit-o o doctorita la un cabinet de cosmetica "serios" si de renume!!)

daca tu donai poate ca nu o intorcea pe prietena ta din sala de operatie..

vezi ca in australia unde se merita.. tre sa iti faci analizele 1data/de 2 ori pe an... si tot la ac ajungi.. iar posibilitate de a lua sida .. looooooool

@geo: se face intr-adevar la un anumit timp.. ai grija daca se mai dau bonuri te duci si mananci proteine multe si chestii care ajuta la refacerea sangelui.. parca ficateii, sfecla rosie sau vb prostii?

#13
gahat

gahat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.04.2004
Vorbind de SIDA, am vazut un reportaj cum ca in Africa de Sud, unde va fi Campionatul de Fotbal din 2012 parca, sunt 5 milioane de seropozitivi din 44 milioane de oameni?!? Freeeeeky, nu? Chiar ca mi-ar fi frica sa ma duc pe stadion!

In legatura cu sangele, un prieten de-al meu a spus ca nu are voie sa doneze mai multe de 1,05 Litri de sange/an, in 7 "transe".
Nu stiu daca e cineva de la Medicina pe aici, dar eu am auzit ca daca pierzi 1,05 litri de sange instantaneu, e mare bai pentru familia ta indurerata!

#14
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Dupa ce donezi sange trebuie sa te odihnesti si sa mananci bine. Imediat dupa actul medical organismul sufera de subtensivitate

#15
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
deci, cat iti ia intr-o "transa"?

#16
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Parca  ~ 200- 250 ml daca nu ma insel :rolleyes:

#17
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@BlindGirl

Ea e internata in Bucale, eu is in CJ. :D Ei ia luat 400 :rolleyes: si dupa aia o saptamana nu ia mai luat. Dupa aia iar 400 si iar pauza.

:cya:

#18
cavver

cavver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.03.2002
Apropo - din gura ursului : cel mai raspandit killer nu e SIDA  , ci hepatita B . Ambele se iau cam la fel ; insa hepatita B conduce cu 150M la 40M de victime. O alta deosebire e ca termenul de garantie a SIDA e 15 ani , la hepatita B ai 25 .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate