Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Caut router cisco mai vechi ethernet

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ceoby

ceoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 24.08.2004
Salut caut sa cumpar, sa imi impodobesc casa ;)), si sa invat pe el , un router cisco pe ethernet pe care sa fac:
-firewall
-VPN
-Bineintels routare ;)
-NAt

Ceea ce il poti folosi in conditii reale la munca de exemplu ;)

#2
dabb

dabb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.04.2006

View Postceoby, on Jul 18 2007, 17:18, said:

Salut caut sa cumpar, sa imi impodobesc casa ;)), si sa invat pe el , un router cisco pe ethernet pe care sa fac:
-firewall
-VPN
-Bineintels routare ;)
-NAt

Ceea ce il poti folosi in conditii reale la munca de exemplu ;)
sfatul meu.....poti face lucruri spectaculuoase si pe simulatoare.
dupa cum pui problema (nat, rutare)...esti la inceput.
si iti urez bafta...si mult spor...
si ca sa te ajut http://www.usedtelecom.ro/
nu fac reclama, dar in urma participarii la o conferinta CISCO (din cele care se organizeaza anual la Marriot) adresa mea de mail a ajuns la aceasta firma.
par ok, eu nu am cumparat nimic de la ei.

#3
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
In scop didactic poti folosi Packet Tracer-ul de pe site-ul Cisco. Acest simulator iti ofera posibilitatea creearii unor topologii complexe pe care nu le-ai putea face folosind echipamente, evident din motive financiare.

#4
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
simulatoare gen Boson, Netsim si oricare din gama asta sunt useless. Am gasit eu un simulator interesant si am facut un thread pt el...cauta pe aici.
Iti recomand sa cauti routere care au ajuns la end of sales, refurbished sau sh , te poti scoate lejer la 200-300 $ + taxe; hint: ebay, amazon etc ( exista destui pe aici care faciliteaza cumpararea de pe acest gen de situri)

usedtelecom...hmm te-ai uitat macar sa vezi cum le arata situl? mie asta imi inspira destul de multe despre ei.

In Romania dupa cate stiu eu ( s-ar putea sa existe si altii) reselleri cisco sunt cei de la tornado. ( nu am nici o legatura cu ei si "no comercial intended" )

P.S. ca alternativa poti inchiria rack-uri cu echipamente cu tot, exista prin afara destui care fac asta, pe sume intre 20$ si 100 $ pe luna in functie de echipamentele pe care le au respectivii. Ti se da acces prin telnet/ssh si exista unii care iti ofera chiar si laburile din curriculum deja avand configurarile de baza facute.  ;)

Edited by justasking, 24 July 2007 - 12:04.


#5
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Am mai vazut aici (sper sa nu se ia ca reclama :) ). Dar cred ca va trebui sa faci rost de un IOS....

#6
ceoby

ceoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 24.08.2004
Multumesc, momentan faca meditatii la o academie cisco, tot sunt intre joburi si vreau sa ma joc cu echipamentele de la ei.

#7
cosu

cosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.06.2003
ce are un jaf uzat fizic si moral si nu are dynamips ? http://www.ipflow.ut..._7200_Simulator

#8
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Un router adevarat are interfete adevarate. Poti sa inveti ce inseamna diferente de clock, DCE, DTE, cum difera cablurile, mufele, cardurile.
Asta are in plus.
Daca inca ai nevoie de un asemenea router ... PM.

#9
dabb

dabb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.04.2006

View Postipman, on Sep 24 2007, 09:32, said:

Un router adevarat are interfete adevarate. Poti sa inveti ce inseamna diferente de clock, DCE, DTE, cum difera cablurile, mufele, cardurile.
Asta are in plus.
Daca inca ai nevoie de un asemenea router ... PM.


hey....pt familiarizarea cu interfete sa dea banuti? nu ar fi corect.
fa si tu o donatie...

#10
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Hmm ... greu cu donatia. Cind am invatat eu meserie nu am primit nici o donatie, ba chiar am luat tepe.
Si ce bine ar fi daca Cisco ar fi societate de caritate si am primi fiecare cite un router ... in loc sa dam 60USD pe un amarit de cablu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate