Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Kituri refil : Inkmate vs. Inktec

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.02.2004
Ca proaspat posesor de multifunctional (HP C3180), ma intereseaza sa-mi procur si kiturile de refil pt. cele trei cartuse : negru, color si foto. Din "sapaturile" pe care le-am facut, am ajuns la concluzia ca am de ales intre Inkmate si Inktec. Daca in ceea ce priveste pretul Inkmate castiga detasat, m-ar interesa sa stiu daca din punct de vedere al calitatii exista diferente intre cele doua marci. In special pt. cartusul foto (HP 348), as vrea sa stiu daca exista diferente de calitate dupa efectuarea refilului, fata de cartusul original.

#2
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
aceeasi imprimanta, am facut refill la cartusul negru cu un kit Inktec si nu sunt diferente fata de cartusul original. De inkmate nu stiu...

#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am lucrat cu amandoua - recomand INKTAKE

#4
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.02.2004
La cartusul negru nu ma asteptam sa se observe diferente. Interesant de stiut ar fi daca fotografiile scoase cu cartusul foto vor avea aceeasi calitate, dupa refil. Inkmate am vazut ca nu au un refil kit pt. cartusul foto, dar au cerneala foto (light magenta si light cyan) separat, la sticlute. Asta n-ar fi o problema, deoarece pot folosi kitul de la cartusul color, cu cerneala foto.. Ceea ce m-a surprins a fost ca pt. cerneala neagra este recomandat acelasi sortiment care se foloseste la cartusul negru, in timp ce Inktec foloseste in kitul foto cerneala "photo black". La fel de surprinzator mi se pare si faptul ca cerneala foto LM/LC pt. HP348 (C9369) nu apare in nomenclatorul produselor de pe siteul producatorului Inkmate.

#5
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.02.2004

 daniel21, on Jul 18 2007, 14:31, said:

Am lucrat cu amandoua - recomand INKTAKE

  De INKTAKE n-am auzit si nici pe net n-am gasit nimic.  :scratchchin:

#6
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005
o fi vrut sa zica INKTEK

#7
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 internet225, on Jul 18 2007, 21:08, said:

o fi vrut sa zica INKTEK

Da, scuze din cauza vitezei, INKTEK este corect.

#8
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007
Recomand Inktek, am folosit kit-uri de la ei pt HP si au mers brici, si cerneala a fost ok.
De ceilalti am auzit parca, insa nu am folosit niciodata.

#9
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Eu am folosit (si inca mai folosesc) inkmate. Nu m-a dezamagit pana acum.

#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 van den plas, on Jul 18 2007, 14:53, said:

La cartusul negru nu ma asteptam sa se observe diferente. Interesant de stiut ar fi daca fotografiile scoase cu cartusul foto vor avea aceeasi calitate, dupa refil. Inkmate am vazut ca nu au un refil kit pt. cartusul foto, dar au cerneala foto (light magenta si light cyan) separat, la sticlute. Asta n-ar fi o problema, deoarece pot folosi kitul de la cartusul color, cu cerneala foto.. Ceea ce m-a surprins a fost ca pt. cerneala neagra este recomandat acelasi sortiment care se foloseste la cartusul negru, in timp ce Inktec foloseste in kitul foto cerneala "photo black". La fel de surprinzator mi se pare si faptul ca cerneala foto LM/LC pt. HP348 (C9369) nu apare in nomenclatorul produselor de pe siteul producatorului Inkmate.


Sti care este partea interesanta ? Lucrand 2 ani la o firma de profil din Bucuresti (consumabile, refill'uri, cartuse) am vazut cum se face treaba si anume: Existau 3 mari categorii de cerneluri HP, Lexmark si Epson si cerneala se vindea dupa nevoile clientului, adica vroia cerneala pentru HP 610 - SCOTEAM REPEDE LA IMPRIMANTA O ETICHETA CU hp 610, vroia cerneala pentru HP 920 procedam la fel - exact asa se intampla si la cernelurile color. La cernelurile foto era la fel de simplu, se combina cerneala cu apa distilata si obtineam cerneala foto :).

Spun asta ca exact asa se intampla si acum...firma la care am lucrat distribuie marfa in toata tara si are vanzarii foarte mari.

B)

#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 van den plas, on Jul 18 2007, 12:00, said:

Ca proaspat posesor de multifunctional (HP C3180), ma intereseaza sa-mi procur si kiturile de refil pt. cele trei cartuse : negru, color si foto. Din "sapaturile" pe care le-am facut, am ajuns la concluzia ca am de ales intre Inkmate si Inktec. Daca in ceea ce priveste pretul Inkmate castiga detasat, m-ar interesa sa stiu daca din punct de vedere al calitatii exista diferente intre cele doua marci. In special pt. cartusul foto (HP 348), as vrea sa stiu daca exista diferente de calitate dupa efectuarea refilului, fata de cartusul original.

Salut...
Citind cele de mai sus observ ca dvs. stiti ca pentru reumplerea cartuselor exista numai "Kituri de refill" si va limitati numai la doua firme din Korea - Inktec si Inkmate.
Kiturile de refill, in general contin urmatoarele: manusi din plastic, seringi, instructiuni de refill....si nu in ultimul rand...cerneala.
Din cele de mai sus numai cerneala este importanta, restul se gasesc ...
Puteti economisi foarte mult la tiparire cumparand numai cerneala dozata la 100 ml/culoare sau 1000ml/culoare...

Gabi
consumabile.org

#12
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.02.2004
Pt. primele refiluri mi se pare foarte util un kit, in special pt. cei ce n-au mai facut aceasta operatiune pana atunci. Gasesti in cutie tot ce iti trebuie : suport fixare cartus, seringi (la Inkmate, chiar sticlutele cu cerneala sunt niste uriase seringi), seringa extragere, ace, manusi si foarte important instructiunile pt. refil. Dupa aceea se poate folosi si cerneala la sticla, insa avand in vedere ceea ce zice daniel, este de preferat ca aceasta sa fie imbuteliata de producator si nu de smecherasii de la noi.

#13
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 van den plas, on Jul 19 2007, 10:27, said:

Pt. primele refiluri mi se pare foarte util un kit, in special pt. cei ce n-au mai facut aceasta operatiune pana atunci. Gasesti in cutie tot ce iti trebuie : suport fixare cartus, seringi (la Inkmate, chiar sticlutele cu cerneala sunt niste uriase seringi), seringa extragere, ace, manusi si foarte important instructiunile pt. refil. Dupa aceea se poate folosi si cerneala la sticla, insa avand in vedere ceea ce zice daniel, este de preferat ca aceasta sa fie imbuteliata de producator si nu de smecherasii de la noi.


Lucrand in domeniu stiu cu ce se mananca treaba asta. Problema mare este ca niciodata marii producatori HP, LEXMARK, EPSON - nu vor vinde cerneala pentru refiluri. Cea mai buna cerneala pe care am folosita pana in prezent a fost cea de la AMTEC. Iar cele mai proaste refiluri pentru imprimantele LASER au fost cele de la INKMATE.

#14
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Are cineva vreo ideie unde gasesc kitul asta de refill? codul lui e: "HPI-0005D, Kit de refill negru-pigment, 2 doze x 20ml"
Uitati si un link catre produs  http://www.mediatec....p;cod=hpi-0005d e INKTEC

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003

 van den plas, on Jul 19 2007, 09:27, said:

[...]Dupa aceea se poate folosi si cerneala la sticla, insa avand in vedere ceea ce zice daniel, este de preferat ca aceasta sa fie imbuteliata de producator si nu de smecherasii de la noi.

Poti detaila aceasta fraza, pls?
Am pus mana pe o imprimanta HP 3420 si ar trebui reincarcate/schimbate cartusele( nu stiu dc. s-a uscat cerneala in cartuse sau sunt goale. cum pot testa asta? ).
Dupa cate reincarcari trebuie schimbate cartusele?

#16
zoozoo

zoozoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.07.2007
Buna!
De SKY INK ati auzit? A folosit cineva? Sunt ok? (sunt cele mai ieftine pe care le-am gasit pana acum)

#17
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Inkmate e buna ;) am incercat si eu.. in plus se gaseste mai usor decat Inktec si e vreo 15 RON/Kit

#18
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 Dukuletz, on 27th June 2008, 12:05, said:

Inkmate e buna ;) am incercat si eu.. in plus se gaseste mai usor decat Inktec si e vreo 15 RON/Kit
Chiar si dupa atata timp o sa postez ,poate ajuta pe cineva : Am reincarcat la imprimanta mea Canon mp250 ambele cartuse : cel color cu inktek (kit original de refill) iar cel a/n cu cerneala inkmate ...au mers ok ambele dar dupa o saptamana de nefolosire cartusul a/n s-a uscat ...m-am chinuit o zi sa-l desfund ...cartusul color functioneaza fara pb...Concluzia o trageti voi...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate