Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Existã programe de spart parole la messenger?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#19
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
singura solutie sa spargi parola este ca persoana respectiva sa fie extraordinar de idioata...

#20
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005

View PostBlueMe, on Jul 15 2007, 04:43, said:

Asa e, ai norocul sa te numeri printre ei, felicitari!

Aflati ca se practica brute force si pt. www/ftp/mail/etc. Problema (norocul de fapt) e ca nu e practic, insemnand ca ar dura zeci de luni/ani spargerea unei parole (asta cu informatiile si uneltele corecte).

Pt. Yahoo, Hotmail, Gmail si pt. orice companie, exista (dupa cum bine stiti) un anumit nr. de incercari, dupa care se aplica o masura de protectie impotriva brute force (image verification), daca incercarile gresite continua vei ajunge cu IP-ul banat.
Pe de alta parte se poate folosi un/mai multe proxy.

Pe mine ma feliciti ca nu imi dau seama cui te adresezi? :angry:

Hotaraste-te ca te cam contrazici: functioneaza sau nu brute force?

#21
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Mai citeste o data.

#22
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postdassaev, on Jul 16 2007, 08:34, said:

Pe mine ma feliciti ca nu imi dau seama cui te adresezi? :angry:

Hotaraste-te ca te cam contrazici: functioneaza sau nu brute force?


care parte din

Quote

Aflati ca se practica brute force si pt. www/ftp/mail/etc. Problema (norocul de fapt) e ca nu e practic, insemnand ca ar dura zeci de luni/ani spargerea unei parole (asta cu informatiile si uneltele corecte).
nu ai inteles-o ? Daca ai un IP fix nu poti face treaba asta insa cu un ip mobil merge.

e posibila faza insa numai in teorie asta datorita duratei de procesare. In concluzie NU se poate sparge parola de la yahoo decat daca ai ceva cunostinte despre persoana respectiva si poti afla foarte usor intrebarea de securitate. sau le spargi serverele celor de la yahoo, ar fi mai simpla treaba asta si ar dura mai putin decat cu brute force :D :lol: Insa si aici trebuie cunostintele necesare. Deci e imposibil pentru un om obisnuit :)

Edited by angel, 16 July 2007 - 07:57.


#23
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
iauzi domne exista si ip-uri mobile de pe care functioneaza brute force. am auzit de tot felul de ip-uri dar de mobile nu  :lol:

sa recapitul: voi spuneti ca se poate dar ca nu ar dura ani de zile. asta teoretic pt ca practic este posibil sa nu se poata. pai nu mai bine spuneti direct ca nu se poate?  :lol: ba ia gata mai lasati mirc-ul si puneti mana pe carte

#24
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Cred ca tu esti cel care ar trebui sa renunte la mIRC. Nu tolerez acuze de la persoane atat de inferioare.

Quote

I-auzi domne, exista si ip-uri mobile de pe care functioneaza brute force! Am auzit de tot felul de ip-uri dar de mobile nu.

Sa recapitulez: voi spuneti ca se poate dar ca nu ar dura ani de zile. Asta teoretic, pt. ca practic este posibil sa nu se poata. Pai nu mai bine spuneti direct ca nu se poate?  Ba, ia gata! Mai lasati mirc-ul si puneti mana pe carte./!

Daca iti merge mintea mai greu, am sa-ti explic altfel;
Este posibil! (toata ziua si toata noaptea) Da' nu este practic pt. ca dureaza prea mult, mult prea mult.
Asta se aplica in cazul parolelor slabe. Daca ai o P4r0lã asemenea, atunci nici sa nu te mai gandesti la metoda asta.

Cat de greu crezi ca poate sa fie sa creezi un program care incearca parole dintrun dictionar, sa zicem, de 4 ori apoi schimba IP-ul/Proxy si incearca iar?
Cu tot cu cunostintele mele inferioare de "programare" si tot cred ca sunt in stare sa fac un astfel de program.

Cat despre IP-uri fixe si "mobile", a fost o greseala nesemnificativa pe care ai tinut sa o scoti in evidenta in speranta ca te va face mai stralucit. Pun pariu ca nici tu nu stiai ca se numeste IP dinamic, ca altfel ne-ai fi spus, nu?

Edited by BlueMe, 16 July 2007 - 17:41.


#25
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postdassaev, on Jul 16 2007, 09:05, said:

iauzi domne exista si ip-uri mobile de pe care functioneaza brute force. am auzit de tot felul de ip-uri dar de mobile nu  :lol:

ip fix - ip mobil - ce e asa de greu de inteles ? vroiai sa zic IP care se schimba de fiecare data cand te conectezi la net si trebuie sa ii dai din command prompt release si renew ? :lol: Mai pe scurt dupa cum a zis si BlueMe, dinamic, ca aveam un lipsus azi dimineata si nici nu bausem a doua cafea :D

oricum, am divagat de la subiect :)

pe scurt, spargeti serverele de la Yahoo si MSN salvati baza de date si o sa aveti pentru in jur de 20-30 de minute acces la orice adresa de mail, asta pana se prind si baga o pagina unde te obliga sa iti schimbi parola cu explicatiile si scuzele de rigoare. sau si mai pe scurt, dau de tine si urmeaza procesele :P

Edited by angel, 16 July 2007 - 21:49.


#26
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
se sparg parolele la noobi.care pun botu la programele de spart parole :D

#27
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
@blueme nu ti-am spus ca esti tampit chiar daca este evident asa ca lasa afirmatiile gen "Daca iti merge mintea mai greu, am sa-ti explic altfel"

Acum sa revenim: ip-ul mobil nu este o greseala nesemnificativa, este o dovada de noob. O greseala nesemnificativa este ce ai subliniat tu (a mancat o litera). Cand vine unul si imi explica despre programe de spart parole si si ip mobil e clar cat de cunoscator este.

PS1: nu te mai amagi singur: cunostiintele tale inferioare nu o sa te ajute sa faci nimic (nici macar un astfel de program care dupa mintea ta e ceva foarte simplu)

PS2: pe ce faci pariu ca stiam ca se numeste dinamic? si ca o mica lectie de networking sa stii si tu sa nu te mai faci de ras: ip-urile sunt publice(unii le mai zic si routabile) sau private iar static sau dinamic este metoda de alocare.

#28
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Mie mi-a aflat cineva parola... I-am spus id-ul si a doua zi mi-a trimis sms cu parola mea :huh: ... Deci, se poate. Dar, ca si virusii si alte hackuili, mi se pare o nesimtire. E contul meu, parola mea, ce dracu sa te ia iti bagi tu nasul?? :death:

#29
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Numai lamerii se ocupa cu asa ceva :( cu spartul parolelor de YM :( ce rost are ? ce folos ?



// Daca aveti access la PC-ul victimei ii puteti instala un KeyLogger,e cel mai ELEGANT si simplu  :naughty:

Edited by InTech, 17 July 2007 - 07:58.


#30
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005

View Postdassaev, on Jul 17 2007, 08:41, said:

@blueme nu ti-am spus ca esti tampit chiar daca este evident asa ca lasa afirmatiile gen "Daca iti merge mintea mai greu, am sa-ti explic altfel"
Observ ca te enervezi cand iti spun ca ai o minte nedezvoltata. E normal, asta e efectul cand ii spui unui prost ca e prost. Doar vroiam sa ma conving, merci pt. confirmare.

Quote

Acum sa revenim: ip-ul mobil nu este o greseala nesemnificativa, este o dovada de noob. O greseala nesemnificativa este ce ai subliniat tu (a mancat o litera). Cand vine unul si imi explica despre programe de spart parole si si ip mobil e clar cat de cunoscator este.
Dar nu iti explica nimeni tie, tu ai intrat in discutie facand "haz" de greseala lui angel

Scuteste-ma de lectii de networking! Chiar crezi ca sunt la acelasi nivel cu tine? Nu ma insulta te rog frumos!
Si da! Chiar cred ca habar nu aveai, de altfel cum nu ai nici acum. Ce-ai scris mai sus sunt doar niste informatii copiate, pe care le-ai obtinut ulterior ca sa nu pari chiar.. nestiutor.

PS: Te-am vazut citind pe aria Networking  :roflmaofast:

#31
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Baieti,calmati-va ca o dati in balarii degeaba.

ontopic: personal presupunand ca vreau sa "sparg" parole,mi-ar veni mult mai usor prin inginerie sociala;sunt multi amatori care pun botu`.

#32
ch0s3n

ch0s3n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 26.12.2006
Offtopic: Nu cred ca e un lucru care sa se merite facut, indiferent despre ce ar fi vorba. Mi se pare o totala nesimtire sa iti bagi nasul in treburile altuia, mai ales in felul asta taranesc.

Ontopic: Exista trei metode mari si tari: keyloggere, trojeni si phishing. [pentru a 3-a trebuie sa ai de-a face cu un noob veritabil ca sa mearga].
A, uitasem de faza cu mailu spre "un admin d la yahoo" in care sa iti scrii id si parola proprie :))

Edited by ch0s3n, 19 July 2007 - 02:18.


#33
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005

View PostBlueMe, on Jul 19 2007, 02:16, said:

Observ ca te enervezi cand iti spun ca ai o minte nedezvoltata. E normal, asta e efectul cand ii spui unui prost ca e prost. Doar vroiam sa ma conving, merci pt. confirmare.
Nu ma enervez.  Pt mine esti doar.... ceva cu ochi!

BlueMe said:

Scuteste-ma de lectii de networking! Chiar crezi ca sunt la acelasi nivel cu tine? Nu ma insulta te rog frumos!
Si da! Chiar cred ca habar nu aveai, de altfel cum nu ai nici acum. Ce-ai scris mai sus sunt doar niste informatii copiate, pe care le-ai obtinut ulterior ca sa nu pari chiar.. nestiutor.

PS: Te-am vazut citind pe aria Networking  :roflmaofast:

Chiar nu cred ca esti la acelasi nivel cu mine pt ca tu nu esti la nici un nivel. Mai trebui sa citesti putin pana treci de recnul animal.

Si ce demonstreaza ca m-ai vazut citind pe aria de networking? Daca esti in stare(desi ma indoiesc) cauta posturile mele si vezi pe ce arie activez... dar e prea greu pt tine.

Si sa nu o mai lungim atat demonstreaza cat de inteligent esti tu: arata-mi (schematic pt ca programare oricum tu sti numai in word) cum faci tu cu un program de brute force submit la formularul de login pentru yahoo. Chiar tu ai spus ca daca te chinui putin poti sa faci unul. Nu trebuie sa faci unul, trebuie doar sa ne arati schematic cum ar functiona unul. Hai desteptul lui peste

Edited by dassaev, 19 July 2007 - 07:41.


#34
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Asta:

Quote

Last seen: A minute ago
Viewing forum: Networking
iti spune ceva ?

Cat despre program, am spus "cred" si nu am afirmat ferm ca pot sa fac. Nu tin neaparat sa aflu pt. ca nu s-ar justifica munca depusa cu rezultatul obtinut.

- Nu trebuie sa dovedesc, asta s-a facut deja. Daca ai avea putin interes ai afla singur, intrucat eu nu pot sa-ti dau niciun exemplu datorita regulamentului.

- Exista numeroase programe care fac asta. Exista chiar unul cu posibilitatea de a extinde functionalitatea prin definitii. (un set de instructiuni/o baza de date), acesta are disponibil si codul sursa. Poate face brute force pt. orice sistem de autentificare HTTP/S (nu numai) care necesita un nume, o parola. (exemplu Yahoo Mail)

Schematic ?
Mot-a-mot sau ce ? Daca nu esti in stare sa te documentezi singur, ce te face sa crezi ca vei pricepe asa ?

Detest prostia/oamenii care nu sunt in stare gandeasca inainte sa spuna ceva :puke:, asa ca orice vei comenta de acum o vei face doar ca sa te simti bine. Asa ca fa-te cat mai comod.

#35
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Ba tu chiar esti batut in cap! Eu te-am intrebat ce demonstreaza faptul ca m-ai vazut pe aria de networking nu cum de sti ca am fost pe acolo. Daca ai mai citi ceva pe acolo ai vedea ca mai si raspund. In rest nu are rost sa-ti mai raspund. Citeste inca o data topicul si vezi cine intreaba despre programe. Ti-am cerut schematic nu pt a ma documenta eu pt ca nu am nevoie. Dar nu o sa poti face asa ceva pt ca nu esti decat un bagator de seama. Nu ai nici un fel de cunostiinte despre programare sau networking asa ca ciocu mic!

Edited by dassaev, 31 July 2007 - 14:45.


#36
cannavaro

cannavaro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.08.2006
Sa revenim la subiectul topicului.

Sunt fix 4 metode ptr a afla parola cuiva

1.Construiesti un site cu interfata identica ca cea de la Yahoo Mail [nu stii sa faci unul, atunci salvezi direct pagina yahoo] si trimiti respectivei persoane un mail cu anumite chestii dupa care trebuie sa intre pe site-ul tau. Vazand aceeasi interfata 90% va avea intentia sa se logheze si astfel ii veti afla parola
Cum functioneaza site-ul:Cand persoana respectiva baga datele ei acolo: mail si parola, ele vor fi postate intr-un fisier ales de voi, si nu undeva in serverul de la yahoo cum era normal.Evident ca trebuie sa alegeti si un mesaj de eroare [de gen Come back later etc.]ptr. a nu da de banuit. Metoda se cheama Physing...nu stiu daca am scris corect.

2. Folosesti un troian gen Pro-rat cu care faci un server.Il trimiti victimei pe messenger folosind un nume atragator [important e ca victima sa nu aiba antivirus ptr. ca te poti alege si cu un ignore] Troianul are multe functii utile: keyloger, printscreen la desktop, Asterisk Unhider, Yahoo Passwords si altele,.

3. Keyloggerul care va trimis in acelasi mod victimei inregistreaza doar ce persoana respectiva tasteaza si are doar aceasta functie pe cand un troian e mult mai complex si mai amuzant.

4. Stai in spatele persoanei respective cand tasteaza parola :))

Edited by cannavaro, 23 August 2007 - 16:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate