Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vine Isus!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
207 replies to this topic

#55
Rose

Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.11.2005
http://biserica.org/...X/10_index.html

Nah, ca nu e numai rasul! E si...televizorul.
Fratilor, asteptati-l pe Iisus cu stomacul gol, cu chipul trist si...televizorul stins! :D

#56
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 10 2007, 22:54, said:

eu sunt un om curios. este rasul interzis? este rasul un pacat?
Daca ai fi citit cartea "Numele Trandafirului" a lui Umberto Eco, sau macar sa fi vazut filmul, gaseai raspunsul la intrebarea: Este rasul un pacat? ;)

Este prezentat un episod, pe fundalul conflictului dintre dominicani (care suntineau ca rasul este un pacat) si franciscani (care sustineau contrariul).

Edited by Megara, 11 July 2007 - 08:26.


#57
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
e poftim sursa de informare: umberto eco. :)
n-ar fi mai bine sa ma iau, in ceea ce priveste rasul si religia, dupa Amintiri din copilarie? :lol: cea mai valabila descriere cu privire la modul de tratare a popilor si a religiei.
Mare om si Creanga asta!

#58
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 11 2007, 11:16, said:

e poftim sursa de informare: umberto eco. :)
In cazul asta chiar poti sa iei. Am precizat mai sus de ce... acea disputa chiar a existat.

#59
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
de ce nu rid sfintii ( adica de ce nu-s reprezentati rizind)? d-aia. aia din BO sunt "chinuiti" pentru ca au fost chinuiti si in viata, au fost izgoniti, batjocoriti, batuti, etc. Iar in BC au o seninatate , o lumina interioara atit de puternica , incit sunt mai frumosi decit orice riset ar avea pe fata. Daca te uiti la o statueta sau la un crucifix, n-ai sa vezi niciodata ...posomorire. Chiar si statuetele care reprezinta tristete au..un fel de zimbet blajin, cald, plin de impacare. Mai mult decit o mie de risete.

#60
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jul 11 2007, 11:16, said:

cea mai valabila descriere cu privire la modul de tratare a popilor si a religiei.

Adevărat grăiești,a popilor și a religiei,dar cu credința,cum ramîne cu credința în Jesus of Nazareth ? :naughty:

#61
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postrox, on Jul 11 2007, 12:28, said:

de ce nu rid sfintii ( adica de ce nu-s reprezentati rizind)? d-aia. aia din BO sunt "chinuiti" pentru ca au fost chinuiti si in viata, au fost izgoniti, batjocoriti, batuti, etc. Iar in BC au o seninatate , o lumina interioara atit de puternica , incit sunt mai frumosi decit orice riset ar avea pe fata. Daca te uiti la o statueta sau la un crucifix, n-ai sa vezi niciodata ...posomorire. Chiar si statuetele care reprezinta tristete au..un fel de zimbet blajin, cald, plin de impacare. Mai mult decit o mie de risete.
yeap... cuviosie, evlavie, cucernicie, pietate, religiozitate, comportament respectuos... adica smerenie

#62
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
aha! logica de fier forjat!
adica cel care rade nu e nici cucernic, nici evlavios, nici smerit nici etc.
tare de tot asta.

in alta ordine de idei, ce motive de "lumina interioara" ar avea Petru? cumva faptul ca s-a lepadat de Iisus de 3 ori inainte de cantarea cocosului? :rolleyes:

crocodile, o fi cum zici tu cu personajul respectov dar ce te faci ca uite, nici macar Megara nu a putut sa imi indice macar un singur document in care acest personaj sa fie mentionat. document contemporan cu personajul. tu poti? sau crezi in ceva ce n-a existat niciodata? :rolleyes: ca sa stiu cu cine stau de vorba.

#63
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 11 2007, 13:51, said:

adica cel care rade nu e nici cucernic, nici evlavios, nici smerit nici etc.
tare de tot asta.
dupa logica ta se pare ca asta inseamna.

Io nu inteleg de ce te mai bagi in discutii si ceri raspunsuri daca pricepi tot numai ce vrei tu si ceea ce iti convine.

#64
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jul 11 2007, 13:51, said:

crocodile, o fi cum zici tu cu personajul respectov dar ce te faci ca uite, nici macar Megara nu a putut sa imi indice macar un singur document in care acest personaj sa fie mentionat. document contemporan cu personajul. tu poti? sau crezi in ceva ce n-a existat niciodata? :rolleyes: ca sa stiu cu cine stau de vorba.

Despre Isus există scrieri care confirmă existența Sa.Despre El au vorbit Tacitus,Suetonius,Pliniu cel Tînar,Justin Martirul sau un mare istoric evreu,nu mai rețin acum numele egzact,precum și alții...Dacă mă vei întreba dacă am citit cu ochii mei în acele scrieri istorice,îți voi răspunde că nu.Pt tine chiar aș face acest lucru,pt mine personal nu,pt că n am nevoie să mă conving.A pune la îndoială existența lui Isus e un mare semn de întrebare.Repet...egzistența ,nu divinitatea Sa.
Un argument simplu : eu o cred pe fosta mea profesoară de istorie care a menționat faptul că dpdv istoric Isus a existat în carne și oase.Nu era vreo credincioasă,stai liștinit.Deci,Istoria confirmă acest lucru,întreabă și tu orice profesor de istorie care a avut acces la anumite documente și relatări.Orice profesor mai meseriaș,nu începători... :naughty:
Alt argument simplu : mă,oare aștia,istoricii lu pește și cei responsabili cu manualele școlare,erau chiar atît de idioți să accepte apariția în toate cărțile de istorie din care poate a învățat sau va învăța și copilul tău,a unor informații false....Î.HR și D.Hr ? Adică înainte și dupa Isus Cristos din Nazareth ?...Hai,mă,ești serios ? :D  A,că vrei să fii misolog e dreptul tău. :)

Timp de 1900 de ani Pilat nu a existat decit in paginile Bibliei , spunea Michael Howard care a participat in 79 la o expeditie in Cezareea .Nu se cunostea aproape nimic despre viata sa.Unii spuneau ca nu a existat vreodata.Excavarea ruinelor teatrului antic din Cezareea a scos la iveala altceva insa.Pe partea posterioara a unei pietre ce servise rolul unei scari scria "caesariensibus tiberium pontius pilatus praefectus iudaeae"

PT PRIMA OARA exista o dovada epigrafica contemporana lui Pilat care confirma existenta omului care ordonase crucificarea lui Isus ....În 1979...priatăli...dabia în 1979... ;)


Revin,special pentru nea căpi,pretenul meu de forum  :) ...

Biblia însăși constituie o dovadă a istoricității lui Isus Nazarineanul.Relatarea din evanghelii nu i doar o istorisire vagă a unor evenimente produse într un timp nedefinit și ntr un loc neprecizat.Dimpotrivă,aici sunt indicate cu o abundență de detalii atît timpul cît și locul.Vezi de egzemplu Luca 3 :1,2,21-23 etțetera.

Josephus Flavius,istoric iudeu din secolul 1a vorbit despre uciderea cu pietre a lui "Iacob,fratele lui Isus care era numit Cristos"( The Jewish Antiquities...,Josephus,cartea a xx a ,sec. 200 ). O referire explicită foarte favorabilă lui Isus care se aflî n cartea a xvIII a secțiunile 63,64 a fost pusă la îndoială de unii ca căpitanu care afirmă că ea a fost efectuată de către creștini,fie prin adăugire ulterioară,fie prin înfrumuțesarea textului. Se recunoaște că limbajul și stilul sunt în mod FUNDAMENTAL cele ale lui Josephus Flavius ,iar pasajul respectiv se află n toate manuscrisele egzistente.

Vorbind despre creștini,Tacitus,istoric roman a scris : "Numele derivă de la Cristos care a suferit pedeapsa capitală din ordinul unuia dintre procuratorii noștri,Pontius Pilatus,în timpul domniei lui Tiberiu" - The Complete Works of TACITUS (New York 1942), The Annals cartea 15 ,par. 44.

Privitor la primele referiri istorice necreștine la persoana lui Isus,The New Encyclopedia Britannica declară : " Aceste relatări independente sunt o dovadă a faptului că n antichitate nici chiar adversarii creștinismului nu s au îndoit NICIODATĂ de istoricitatea existenței lui Isus.Aceasta a fost contestată pentru PRIMA DATĂ spre sfîrșitul sec xvIII lea , în cursul sec al xIx lea și la începutul sec al xx lea , pe baze nesatisfăcătoare"...-1976,Macropaedia , vol 10 , p 145 .

Pi.Es. : Mulțumită,căpitane ? Îți mai postez egzemple și "dovezi",dar nu știu de ce am falsa impresie că postez ca prostu -n păpușoi... :w00t:

Edited by Megara, 11 July 2007 - 15:41.
merge posts


#65
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
te agiti degeaba nene. iar impresia aia... ce sa spun, tu ai zis. :rolleyes:
ete ce i-am raspunsi si Megarei cand a cerut dovezi.

http://forum.softped...t...t&p=3083142

mai mult ce sa adaug? daca n-ai altceva mai bun de facut, crede in biblie. :) asa cum e ea: presarata cu fapte care mai de care mai moralizatoare, mai pasnice, mai lipsite de perversiuni etc. :P

nema documentu' nene. :P

#66
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jul 11 2007, 17:15, said:

te agiti degeaba nene. iar impresia aia... ce sa spun, tu ai zis. :rolleyes:
ete ce i-am raspunsi si Megarei cand a cerut dovezi.

http://forum.softped...t...t&p=3083142

mai mult ce sa adaug? daca n-ai altceva mai bun de facut, crede in biblie. :) asa cum e ea: presarata cu fapte care mai de care mai moralizatoare, mai pasnice, mai lipsite de perversiuni etc. :P

nema documentu' nene. :P

Mare dușman al lui Cristos ești. Ce ți-o fi făcut,mă,Nazarineanul,că dacă ne luăm după Biblie și după Evanghelii,indiferent că e prezentată realitatea reală sau basme științifico-fantastice,om mai blînd și mai bun precum Isus Cristos nu cred că a existat și nu va exista cît o fi lumea asta.


Ham-ham.Acestea fiind spuse ieu mă retrag.Și îți doresc tot ce-mi dorești tu mie,nu aleg.Dară să nu te-aștepți să te-nțeleg.

Pi.Es. : Să ne dea Dumnezeu la amîndoi  în viață după suflet.(material,financiar,spiritual,familial).Amen ! :huh: :o ;)

Edited by crocodile_dundee, 11 July 2007 - 16:55.


#67
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
crocodilule, sublinieride genul acesta am mai fumat de multe ori, iar metoda este perimata. n-o mai asculta decat cine stie de abtiguit matinal, in drumul sau intortocheat spre casa. iar de crezut n-o mai crede nici ala. :)
tocmai ce ti-am zis despre conditionarea psihica, asa ca nu tine vrajeala. incearca-n alta parte da' nu cred sa ai spor.

tu poti sa te iei dupa biblie, dupa evanghelii si dupa ce mai vrei tu.
iar cu exprimarea aceea "iti doresc tot ce-mi doresti tu mie", te-ai cam dat de gol nene. ;)
si asa se intrebau multi unde ai disparut de pe forum. ;)

cand ai sa vii cu un document autentic, contemporan cu Iisus, in care sa fie mentionata existenta acestuia, mai vorbim. deocamdata nu cred ca are cum sa vina cineva despre care nu avem nici o dovada ca a existat. iar tu, mai exact nici tu nu poti demonstra contrariul.
nu ma intristez si nu ma bucur. nici nu-ti doresc ceva. pentru ca nu ma interesezi sub nici un aspect, asa cum ti-am tot spus de-a lungul anilor de cand activezi pe forumul acesta. :rolleyes:

#68
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
:) esti amuzant. Oamenii din primele secole stiau SIGUR ca Isus a existat si totusi nu credeau in partea divina . Acum va intrebati daca a existat vreodata.

#69
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Uite o intrebare:
Daca Isus nu a existat pe Pamant cum de exista atatea scrieri despre el(ma refer la evanghelii si nu numai ) care se afla in perioade diferite de timp(conform datarii cu C14) si in locuri diferite? Este clar ca evanghelile au fost scrise de oameni diferiti. Atunci, doar nu au bolunzit asa deodata sute de oameni in acea perioada sa inventeze un Isus nu? si se stie ca o buna perioada de timp a circulat pe cale orala. Unele scrieri sunt din sec. 1-2, deci destul de aproape de Isus. Chiar si istoricii sunt deacord ca orice credinta, mit, religie etc. are un sambure de adevar, deci trebuie sa se fi intamplat ceva serios in 30-33 d.hr de sute si mii de oameni au inceput sa vorbeasca si unii chiar sa scrie despre asta. Acum hai sa o luam in mod serios. Ce ar fi castigat acei oameni daca ar fi inventat o poveste avand ca erou un oarecare Isus? Nu are nici un sens.
sa presupunem ca este doar o legenda:
atunci trebuie sa fie un adevar in ea daca a avut o asa amploare, nu?
Nu are sens ca acei oameni sa se trezasca sa inventeze o poveste. Si mai ales, se poate observa ca vorbesc cu seriozitate si iubire despre Isus.
Nu cred ca exista dubii despre existenta lui Isus. chiar si unii istorici au afirmat existenta lui Isus(ex. documnetar Nat. geografic. chanel).
Chiar e nevoie de contraziceri pe tema asta? Orice om are un creier sa gandeasca! I de ajuns sa rationalizezi un minut si poti observa ca existenta lui Isus e incontestabila.
Cat despre Isus = Dumnezeu tine de credinta. La asta poate nu am argumente solide dar nici nu imi trebuie deoarece o cred.
Neata!

#70
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostNenea Zap, on Jul 11 2007, 23:19, said:

:) esti amuzant. Oamenii din primele secole stiau SIGUR ca Isus a existat si totusi nu credeau in partea divina . Acum va intrebati daca a existat vreodata.

nene zap, pe baza a ce afirmi tu ca stiau SIGUR? :)

flaviux, insist, prezinta-mi un singur document din anii 30-33 in care sa fie mentionat Iisus. unul singur.
si sa stii ca argumentul tau are valoare doar daca esti de acord cu legendele cu feti-frumosi sau cu existenta tuturor zeilor din olimp de exemplu, pentru ca si despre ei au scris si au vorbit sute de mii de milioane de catralioane de oameni. ;)

#71
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 12 2007, 08:09, said:

nene zap, pe baza a ce afirmi tu ca stiau SIGUR? :)

flaviux, insist, prezinta-mi un singur document din anii 30-33 in care sa fie mentionat Iisus. unul singur.
io zic sa nu te mai complici si sa ceri direct fotocopie dupa certificatul de nastere si cel de deces.  :rolleyes:

#72
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jul 12 2007, 08:09, said:

nene zap, pe baza a ce afirmi tu ca stiau SIGUR? :)

flaviux, insist, prezinta-mi un singur document din anii 30-33 in care sa fie mentionat Iisus. unul singur.
si sa stii ca argumentul tau are valoare doar daca esti de acord cu legendele cu feti-frumosi sau cu existenta tuturor zeilor din olimp de exemplu, pentru ca si despre ei au scris si au vorbit sute de mii de milioane de catralioane de oameni. ;)
Ma, fat-frumos i un basm nu o legenda, nu te-o invatat mamica? :nonobad:
Ma referam la faptul ca toate creintele au un sambure de adevar. Chiar si zeii antici trebuie sa fi plecat de la niste oameni sau evenmente fantastice ce au existat. dar uite care este diferenta. Grecia antica, ca multe alte religii vechi, a avut o credinta care in prima parte s-a raspandit pe cale orala in decursul a o mie de ani. Egiptul si mai mult. Asta i diferenta. NT s-a scris(hai sa luam si evanghelile o data ca marturie) imediat dupa acea intamplare multe scrieri. Cel mai apropiat exemplu sunt scrisoriile apostolului Pavel catre biserici(cunoscute ca si epistole). Ele nu au fost scrise in 30-33 D.hr dar au fost scrise in acelasi secol(in epistole se mentioneaza oameni din primul secol). Desi ele nu descriu evenimentele precum evanghelile ele totusi mentioneaza de multe ori numele Isus. MAi avem si scrierile gnostice, dar nu prea stiu mare lucru despre ele. Mai este Iosofus Flavius. Eu nu imi pot imagina cum sa minta atati oameni incat sa creada si ei. Uite ce enigma imi trece prin minte: Credintele popoarelor s-au realizat in sute si mii de ani, dar totusi credinta in Isus este din sec. acelea(1-2), si ti-am dat exemplu epistolele lui Pavel. Deci nu i normal sa fie o legenda. Mai gandeste-te!

Edited by flaviux, 12 July 2007 - 09:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate