Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Calatorie Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bibici

bibici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.07.2007
Ce trebuie sa stiu ptr. drumul pe care vrau sa-l fac in Ungaria , Austria si Italia. Ma duc ptr. prima data !!!!!!!!!!!!!! cu masina personala. :mellow:

#2
soaie

soaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.04.2007

View Postbibici, on Jul 9 2007, 22:42, said:

Ce trebuie sa stiu ptr. drumul pe care vrau sa-l fac in Ungaria , Austria si Italia. Ma duc ptr. prima data !!!!!!!!!!!!!! cu masina personala. :mellow:
Pe unde iesi din tara??? Eu l-am facut in mai pina la Milano.

#3
bibici

bibici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.07.2007

View Postsoaie, on Jul 10 2007, 16:15, said:

Pe unde iesi din tara??? Eu l-am facut in mai pina la Milano.
Prin Petea, Satu Mare

#4
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postbibici, on Jul 10 2007, 22:05, said:

Prin Petea, Satu Mare

Fa bine si iesi pe la Nadlac si apoi de la Szeged o tii pe autostrada....drept inainte pan la Milano...e simplu  drumul si foart efrumos
Fara Navigatie esti ars! :lol:  (daca nu esti atent la indicatoare)

#5
soaie

soaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.04.2007

View Postsanddy1964, on Jul 10 2007, 22:30, said:

Fa bine si iesi pe la Nadlac si apoi de la Szeged o tii pe autostrada....drept inainte pan la Milano...e simplu  drumul si foart efrumos
Fara Navigatie esti ars! :lol:  (daca nu esti atent la indicatoare)
Dupa Szeged ai autostrada,pina la Milano,nu ai nevoie de Navigatie,tre sa fii doar atent la Budapesta si dupa Viena sa tii Gratz,sa cumperi imediat ce ai intrat in Ungaria rovigneta si in Austria la fel.In rest drum bun.

Edited by soaie, 11 July 2007 - 16:23.


#6
y3d

y3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.04.2004
Lasa Nadlacu pentru bucuresteni. Tu iesi pe la Petea si de la Debrecen ai autostrada pana in Budapesta. Mai departe, te-ar ajuta intradevar un GPS, daca nu , te descurci si cu niste harti, indicatoare si un pic de simt al directiei. Drum bun ;)

#7
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Da, de fapt nu-i trebuie Navi, mai ales prima data.De ce sa-i rapim omului aventura?
Cand ajunge acolo, la Milano si nu stie strada unde tre sa ajunga, intreaba pe cineva.O sa-i zia aia imediat.

#8
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

View Postsanddy1964, on Jul 12 2007, 23:44, said:

Da, de fapt nu-i trebuie Navi, mai ales prima data.De ce sa-i rapim omului aventura?
Cand ajunge acolo, la Milano si nu stie strada unde tre sa ajunga, intreaba pe cineva.O sa-i zia aia imediat.

Are dreptate sanddy1964!
Fa cumva si imprumuta un PDA cu navigatie de la cineva. Si eu am fost de curand intr-o mini vacanta (Viena-Roma-Venezia) si am luat un PDA imprumut de la un prieten. Eram PIERDUTI FARA EL!

Am iesti pe la Nadlac si am intrat pe la Bors. Daca mergi pe la Bors, autostrada Budapesta - Debrecen e super. Daca mergi pe la Nadlac nu ai autostrada pana la Szeged.
Sa nu uiti sa iti cumperi Vignete/Matrica din prima benzinarie din Ungaria, respectiv Austria. La unguri am dat 13euro/10 zile iar la austrieci 7.6euro/10 zile. De banii astia mergi oricat pe orice drum de la ei.
La italieni e mult mai scump. Nu e cu vignete. E cu "porti" cu bariere (tollbooth) si platesti din poarta in poarta. Pana la Roma si retur am platit in jur de 70-80 euro :o. Ai grija ca la prima poarta nu e nimeni...doar iei tichetul si pleci mai departe (la unele e tichetul iesit, la altele trebuie sa apesi butonul). La urmatoarea poarta e cineva care iti cere tichetul, iti calculeaza suma de plata si platesti. Parca erau doua randuri de porti pana la Roma (4: 2 la care iei tichet si 2 la care platesti).
Sa ai grija la radare fixe ca sunt destule in Austria. Incearca sa mergi "cu valul" si nu cred ca vei avea probleme.

Parcarea:
la Viena e 0.8 euro/ora dar e cam ciudat in zonele centrale ca nu ai voie mai mult de 2 sau 3 ore. Indiferent de cate tichete cumperi! Trebuie sa mergi sa iei tichetele bifate si sa pui altele noi, chiar daca lasi masina tot in locul ala. Tichetele se cumpara doar de la tabak trafik. Mie mi-a vandut un taximetrist primul tichet pana am gasit un tabak trafik. M-a mirat ca a insistat sa imi dea 20centi rest de la 1 euro. Atentie: daca pui mai multe tichete, trebuie bifate toate cu ora la care ai parcat. Ex: parchezi la ora 14 si vrei sa stai 2 ore. Ai 2 tichete de 1ora si le bifezi AMBELE la ora 14. NU bifezi unul cu ora 14 si unul cu 15! E cam ciudata chestia asta dar asa e.

la Roma e 1 euro/ora. Sunt automate ca la noi sau poti sa cumperi tichete de la chioscuri. Poti sa stai oricat platesti. Tichetele se bifeaza unul in continuarea celuilalt. Ai grija ca locurile de parcare sunt marcate cu dungi galbene, albastre si albe.
galbene: interzise - rezervate pt politie,handicapati,taxi...etc.
albastre: cu plate
albe: gratis.:)  - sunt multe pe Via del Circo Massimo, nu departe de Colosseum.

la intrarea in Venezia sunt doua parcari etajate cu 2-4 euro/ora sau 20euro/zi. Atat. Pe jos sau cu barca de acolo:).

#9
bibici

bibici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.07.2007
O sa ies prin Petea, trec prin Budapesta, Viena si vreau sa ajung in statiunea Bibione din Italia. Ma intorc prin Slovenia, Croatia si Ungaria.
Mi-am luat un GPS.
Nu stiu care sunt si unde se platesc taxele ptr. traficul pe autostrazi (Ungaria, Austria, Italia, Slovenia, Croatia).
Cred ca o sa ajung si in Venetia.
Multam ptr. orice sfat !!!!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate