Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum pot vinde legal haine sport NIKE, PUMA, ETC?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
katia1977

katia1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.07.2007
Va salut,
     Ma numesc Katia sunt din Bucuresti si sunt noua pe acest forum.
     Vreau sa deschid un mic magazin in Bucuresti unde as dori sa comercializez produse sport  originale puma, adidas, nike, etc. Eu vreau sa le aduc din afara, vreau sa i-au marfa direct de la producatori, de ex din Italia.
     Daca magazinul are autorizatie sa vanda aceste produse si eu reusesc sa aduc marfa cu factura in tara am voie sa o vand in Romania???? Am auzit ca Nike-ul lucreaza cu un fel de exclusivitate pe Romania - adica toti care vand in Romania trec prin ei. Daca Elmec are exclusivitate la Nike, etc pe Romania mai pot importa direct de la producator? Daca da cum?
      Nu mai exista taxe vamale pentru marfa adusa din UE, indiferent de tara in care au fost fabricate produsele?

                                                         Daca este cineva care mai face asa ceva si ma poate ajuta astept raspunsuri

                                                         Va multumesc anticipat si astept parerile voastre

#2
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
Parca s-a mai discutat, si parca s-a spus ca de exemplu elmac are exclusivitate la distributia produselor nike, si puma parca :rolleye:, prin balcani, si ca aia de la adidas cica n-ar fi prea comunicativi

#3
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 katia1977, on Jul 9 2007, 16:24, said:

Va salut,
     Ma numesc Katia sunt din Bucuresti si sunt noua pe acest forum.
     Vreau sa deschid un mic magazin in Bucuresti unde as dori sa comercializez produse sport  originale puma, adidas, nike, etc. Eu vreau sa le aduc din afara, vreau sa i-au marfa direct de la producatori, de ex din Italia.
     Daca magazinul are autorizatie sa vanda aceste produse si eu reusesc sa aduc marfa cu factura in tara am voie sa o vand in Romania???? Am auzit ca Nike-ul lucreaza cu un fel de exclusivitate pe Romania - adica toti care vand in Romania trec prin ei. Daca Elmec are exclusivitate la Nike, etc pe Romania mai pot importa direct de la producator? Daca da cum?
      Nu mai exista taxe vamale pentru marfa adusa din UE, indiferent de tara in care au fost fabricate produsele?

                                                         Daca este cineva care mai face asa ceva si ma poate ajuta astept raspunsuri

                                                         Va multumesc anticipat si astept parerile voastre

ola
ideea e urmatoarea: exista magazine care comercializeaza produse nike (gen intersport) insa nu cred ca importa ei ci iau direct de la elmec
cel mai bine este sa vb cu un reprezentant elmec si te vei lamuri cel mai bine (am inteles ca sunt cam tarani asa ca vezi cum te porti :P )
succes!

#4
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
hola,

daca vrei sa iei haine de firma ieftine, du-te in reprezentantele din beijing/hong-kong. acolo sunt suuuuuper ieftine pentru ca mana de lucru costa foarte putin.
de exemplu, eu am dat pe niste Adidasi care la noi sunt 480ron, 70$. drumul pana acolo ccosta ceva bani(1000euro), dar ti-i amortizezi dupa prima vanzare.

cat despre transpott:

daca iei multe haine, cel mai rentanbil este sa le trimiti pe vapor. pretul este de  ~ 200 de dolari / m3 si iti vine marfa intr-o luna.

Edited by RaduG, 10 July 2007 - 07:55.


#5
katia1977

katia1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.07.2007

 kappa_man84, on Jul 10 2007, 08:33, said:

ola
ideea e urmatoarea: exista magazine care comercializeaza produse nike (gen intersport) insa nu cred ca importa ei ci iau direct de la elmec
cel mai bine este sa vb cu un reprezentant elmec si te vei lamuri cel mai bine (am inteles ca sunt cam tarani asa ca vezi cum te porti :P )
succes!
   Pai si dc i-au direct de la Elmec mie ce-mi mai ramane...tocmai asta era ca vroiam sa le aduc din afara pt ca le gaseam f ieftin...Alta metoda ..nu mai exista sa lea duc direct de afara?(legala).Nu stie nimeni????

#6
katia1977

katia1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.07.2007

 Alexxfl, on Jul 9 2007, 21:52, said:

Parca s-a mai discutat, si parca s-a spus ca de exemplu elmac are exclusivitate la distributia produselor nike, si puma parca :rolleye:, prin balcani, si ca aia de la adidas cica n-ar fi prea comunicativi




   Am vazut si eu ca s-a mai discutat parca despre asta...dar unii zic ca se poate..altii ca nu..NU S-A AJUNS LA NICI O CONCLUZIE...DC ESTE CINEVA CARE MAI FACE ASA CEVA SI POATE SA MA AJUTE SI PE MINE CU  NISTE INFORMATII...

#7
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 katia1977, on Jul 10 2007, 09:19, said:

Pai si dc i-au direct de la Elmec mie ce-mi mai ramane...tocmai asta era ca vroiam sa le aduc din afara pt ca le gaseam f ieftin...Alta metoda ..nu mai exista sa lea duc direct de afara?(legala).Nu stie nimeni????

offtopic: nu mai scrie mirc styla ;)
on: atata timp cat au exclusivitate pe aici nu cred ca ai vreo sansa sa ii eviti  :rolleyes:

#8
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Sansele ca ei sa te prefere pe tine in schimbul celor de la Elmec sunt foarte mici. Cea mai comoda si costisitoare metoda ar fi sa iei de la ei. Ca sa le aduci din China ... trebuie sa ai ceva bani la inceput sa poti plati transportul si toate cele.

#9
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

 The_Napster, on Jul 10 2007, 09:58, said:

Sansele ca ei sa te prefere pe tine in schimbul celor de la Elmec sunt foarte mici. Cea mai comoda si costisitoare metoda ar fi sa iei de la ei. Ca sa le aduci din China ... trebuie sa ai ceva bani la inceput sa poti plati transportul si toate cele.
de acord cu tine, trebuie sa ai bani ca sa incepi. dar daca pleaca cu 10000$ isi scoate cel putin dublu

#10
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
nu cred ca va scoate dublu

#11
katia1977

katia1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.07.2007

 RaduG, on Jul 10 2007, 11:40, said:

de acord cu tine, trebuie sa ai bani ca sa incepi. dar daca pleaca cu 10000$ isi scoate cel putin dublu
    Dar am 10 000 euro. Dar problema e am sau nu am voie???Imi dau voie cei de la Elmec sa aduc si eu sau nu?
    In China nu m-as duce pentru ca nu stiu absolut nimic despre...eu am gasit preturi destul de bune si in Italia...pt inceput

#12
katia1977

katia1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.07.2007

 schumy1502, on Jul 10 2007, 11:49, said:

nu cred ca va scoate dublu


     Pana la urma nu stie nimeni raspunsul daca se poate sa iei fara sa treci pe la Elmec..sau nu???

#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 katia1977, on Jul 10 2007, 17:15, said:

Pana la urma nu stie nimeni raspunsul daca se poate sa iei fara sa treci pe la Elmec..sau nu???

In mod normal, nu. De aceea se cheama exclusivitate. Dar poti sa incerci.

#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
nu cred că există vreo lege în românia care să te oblige să cumperi de la un anumit furnizor.
dacă marfa cumpărată legal din străinătate nu este contrafăcută, poi s-o vinzi bine/mersi.
dacă furnizorul extern nu vinde decât unei anumite firme dintr-o țară, poți să fentezi traseul printr-un intermediar, aparent "neutru"

#15
katia1977

katia1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.07.2007

 retele, on Jul 10 2007, 21:56, said:

nu cred că există vreo lege în românia care să te oblige să cumperi de la un anumit furnizor.
dacă marfa cumpărată legal din străinătate nu este contrafăcută, poi s-o vinzi bine/mersi.
dacă furnizorul extern nu vinde decât unei anumite firme dintr-o țară, poți să fentezi traseul printr-un intermediar, aparent "neutru"
  

    mersi pentru sfat. ( da marfa nu e contrafacuta )
   unde crezi ca as putea sa ma interesez daca exista vreo lege sau nu?

#16
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 retele, on Jul 10 2007, 21:56, said:

nu cred că există vreo lege în românia care să te oblige să cumperi de la un anumit furnizor.
dacă marfa cumpărată legal din străinătate nu este contrafăcută, poi s-o vinzi bine/mersi.
dacă furnizorul extern nu vinde decât unei anumite firme dintr-o țară, poți să fentezi traseul printr-un intermediar, aparent "neutru"

daca elmec are un contract cu nike de unic importator iti zic eu ca nu vei putea sa iei din alta parte...legal ;)

#17
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 katia1977, on Jul 10 2007, 23:44, said:

mersi pentru sfat. ( da marfa nu e contrafacuta )
   unde crezi ca as putea sa ma interesez daca exista vreo lege sau nu?


Nu exista lege. Clauza de exclusivitate este in contractul dintre furnizor si distribuitorul dintr-o zona. Iar tu, ca firma din Romania, vei fi redirectionat de toata lumea catre Elmec. Asta-i mecanismul.

#18
ap3x

ap3x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2006
nu stiu de nike dar stiu ca lotto are exclusivitate cu SSD si totusi am vazut produse in centre precum metro sau selgros si mai ieftin decat la magazinele care comercializeaza exclusiv acest produs..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate