Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fornetti

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Daca apuci sa deschizi primul e bine ca pricipiul francizei interzice concurenta intr-o anumita arie. Oricum sa calculezi bine cam cat ai putea vinde pe zi ca m-a batatut si pe mine gandul si am deschis chiar un topic pe aici, insa trebuie sa vinzi enorm, ca sa renteze. Daca te bazezi numai pe scoala trebuie sa te gandesti ca vre-o 4 luni pe an esti pe minus puternic, dar in lunile astea tot trebuie sa platesti una, alta.

#38
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 filipxxx, on Aug 31 2007, 20:05, said:

Daca apuci sa deschizi primul e bine ca pricipiul francizei interzice concurenta intr-o anumita arie. Oricum sa calculezi bine cam cat ai putea vinde pe zi ca m-a batatut si pe mine gandul si am deschis chiar un topic pe aici, insa trebuie sa vinzi enorm, ca sa renteze. Daca te bazezi numai pe scoala trebuie sa te gandesti ca vre-o 4 luni pe an esti pe minus puternic, dar in lunile astea tot trebuie sa platesti una, alta.


M-am gandit si la asta, de aceea aveam intentia sa iau un chiosc pe roti sa-l duc in alta parte in vacante... dar costurile sunt prea mari. Chioscurile trebuie sa indeplineasca acum nspe conditii europene.... ma mai gandesc.

A, si mai costa aprox 600 Euro actele, autorizatiile si cursurile DSV pt vanzatoare...

Edited by TLGsoft, 31 August 2007 - 19:51.


#39
roxxxannna1983

roxxxannna1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.05.2007
Deci cam cat ar fi investitia initiala?

#40
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
ATENTIE!!!
Posibil sa fie doar zvon, dar am auzit ca produsele congelate tip Fornetti sunt interzise in vest!

#41
magnatek

magnatek

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.11.2007
daca nu ai pe cineva sa lucreze la fornetti este foarte greu sa itzi deschizi vre-un chiosc

#42
magnatek

magnatek

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.11.2007
investitia finala duce undeva la 8000 de euro..cel putzin ata m-a costat pe mine::((

#43
kelloboss

kelloboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 25.04.2007
pe ce ai dat 8000?
cat a fost franciza si cat au fost restul ?
ai avut tu spatiul sau e inchiriat?

#44
spanish-girl

spanish-girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.12.2007

 TLGsoft, on Jul 17 2007, 09:46, said:

Cheltuieli initiale:
-1500 Euro garantie cuptor+dospitor
- lada frigorifica
- casa de marcat
- cantar electronic
- spatiu + amenajare
- declarare punct de lucru
- cursuri DSV pentru vanzator

Chioscul poate sa plece de la cateva mii de euro pana la zeci de mii, depinde de foarte multe lucruri (marime, din ce e facut, de cine e facut, dotari, ....). Poate fi fix, pe roti, sau chiar rulota fast-food, ... so on and so forth...

Sa nu ne speriem asa tare uite aici afacerea completa cu tot ce trebuie in afara de spatiu care este al primariei:

Quote

Rulota fabricatie germana 2007 , complet utilata pentru activitati gen fast food. Fornetti etc. Rulota este complet echipata cu mobilier inox, congelator , frigider , hota , instalatie apa si instalatie electrica 220 , 380 v. Relatii la tel. 0722 241 939
citat de pe: http://www.pro-auto....od-p-11157.html


deci cu 10000 eur sau chiar mai putin te-ai scos, o rulota de genul in germania este undeva la 3000-5000 euro, sa mai tinem aici cont si de bransamentul la stalpul de curent care costa destul....
toneta respectiva este situata in Iasi langa Hala Centrala, cateodata se scoate si 30-40 mil. pe zi cand este vreun concert sau festivitate deci se merita!

Edited by spanish-girl, 24 January 2008 - 01:11.


#45
cosmin_nl

cosmin_nl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.02.2008
spanish stii tu sigur ca se scoate 30-40 mil pe zi ? sau doar iti dai cu parerea ?

#46
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
40 mil inseamna 350 de kilograme vandute.

#47
adabisi

adabisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2008
salut.....si eu sunt in pragul demararii afacerii cu fornetti.....
am vazut un post mai vechi de anul trecut.aprilie-era cineva care si a dat si id ul de mess,un tip george pt mai multe detalii despre fornetti.spunea ca i stie pe totzi de la Fornetti bucuresti.......AL CUNOASTE CINEVA?
si inca o intrebare care se adreseaza unuia care are deschisa afacerea.....CAT ESTE DE MARE PERIOADA DE ASTEPTARE PANA VIN SA TI VADA MAGAZINUL?
eu nu am amenajat nimik,asa mi sa spus.....pana vin......
numai bine!
astept pareri!

#48
CelMaiBunSamaritean

CelMaiBunSamaritean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2007
Tot intr-un oras de 10,000 de locuitori , tot intre 2 scoli , si-a deschis cienva in oras la mine !
Dupa maxim o luna Si-a inchis chioscul ... nu stiu de ce , nu stiu daca facea vanzare sau din ce motive la inchis !
Nu vreau sa-ti stric planurile ! Doar iti spun ce s-a intamplat :P !
Sper sa reusesti !

#49
bebicu

bebicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2008
este interesanta o astfel de afacere....de curand mi-a picat si mie fisa...daca sunt studenta...oare am ceva avantaje..desi ma indoiesc...ar fi o chestie sa deschid un chiosc de fornetti intr-o comuna mare..langa o scoala...intr-o zona cu..trafic sa zic asa:)!Loc am...la strada...asta nu ar fi o problema...dar....am vazut k o rulota de aia te ajunge lejer 4-5mii de euro...eu as opta mai degraba pentru un fel de toneta din termopan...m-ar ajunge mai ieftin.Cu spatiul..si amenajarea am o idee....dar..actele...nici nu stiu de unde sa incep:(....cu ce trebuie sa incep practic?La ce usa trebuie sa bat?Si ce autorizatii imi trebuie?Poate ma ajuta careva...din cei care si-au deschis...

#50
Alin1921

Alin1921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.02.2008
In ce judet este comuna?

#51
bebicu

bebicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2008
undeva in judetul vaslui :)

#52
radukjunior

radukjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.10.2007
@ TLGsoft: Daca ai deschis fornetti-ul iti urez succes, daca nu, vin cu un sfat, care sper sa fie bun:

NU deschide in incinta scolii, din urmatoarele motive: weekenduri, vacante intersemestriale + vanzarea numai in pauze, in timpul orelor de curs ce fac angajatii...stau la o "pipa"...deci iti rezulta FOARTE mult timp pierdut, timp in care pe strada trec oameni...unu, doi poate nu se opresc, dar al treilea tot intra, si uite asa... => (rezulta) mult mai profitabil in afara scolii + ca nu mai ai nevoie de autorizatie din partea scolii!

Bafta!

#53
IULYTIG

IULYTIG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.07.2006
Salut.

Am vazut pe site-ul celor de la Fornetti ca de anul acesta :

- la semnarea contractului de franciza, beneficiarul, in schimbul unei taxe de intrare in franciza, primeste spre folosinta 2 cuptoare iar Fornetti Romania ii pune la dispozitie un pachet initial format din vitrina calda, raft inox pentru tavi, mobilier de tip Fornetti, cosuri pentru expunere, tavi,  uniforme Fornetti si materiale de marketing;
- dupa o perioada de 6 luni, daca beneficiarul decide sa ramana in sistem si plateste taxa finala de franciza, acesta devine operator cu drepturi depline in sistemul Fornetti si poate cesiona unui tert afacerea. Tot in acest moment beneficiarul devine proprietarul mobilei si pachetului initial pus la dispozitie gratuit in cele 6 luni;
- contra unei redevente lunare, Fornetti Romania asigura service tehnic, tehnologic si de marketing la toti partenerii de franciza.

Sa se fi scos garantia de 1500 euro pentru cuptor?

Stie cineva ceva detalii legate de aceste aspecte?

Si inca ceva , cei de la fornetti ar acorda franciza pt un chiosc facut intr-o rulota?

Mersi  B)

#54
raztanase

raztanase

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.05.2008

 IULYTIG, on Feb 26 2009, 20:45, said:

Salut.

Am vazut pe site-ul celor de la Fornetti ca de anul acesta :

- la semnarea contractului de franciza, beneficiarul, in schimbul unei taxe de intrare in franciza, primeste spre folosinta 2 cuptoare iar Fornetti Romania ii pune la dispozitie un pachet initial format din vitrina calda, raft inox pentru tavi, mobilier de tip Fornetti, cosuri pentru expunere, tavi,  uniforme Fornetti si materiale de marketing;
- dupa o perioada de 6 luni, daca beneficiarul decide sa ramana in sistem si plateste taxa finala de franciza, acesta devine operator cu drepturi depline in sistemul Fornetti si poate cesiona unui tert afacerea. Tot in acest moment beneficiarul devine proprietarul mobilei si pachetului initial pus la dispozitie gratuit in cele 6 luni;
- contra unei redevente lunare, Fornetti Romania asigura service tehnic, tehnologic si de marketing la toti partenerii de franciza.

Sa se fi scos garantia de 1500 euro pentru cuptor?

Stie cineva ceva detalii legate de aceste aspecte?

Si inca ceva , cei de la fornetti ar acorda franciza pt un chiosc facut intr-o rulota?

Mersi  B)
a disparut garantia,si da se deschid si in rulote

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate