Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Fornetti

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
De pe site-ul lor am spicuit:

- zona cu trafic de minim 100 persoane pe ora
- iti dau ei cuptor + dospitor, platesti garantie 1500 Euro (returnabila)
- Gratuit: service, transport oriunde in tara de 2 ori pe saptamana, know-how, materiale promotionale
- Iti trebuie spatiu, o lada frigorifica, casa de marcat, cantar, curent 16A/220W


Ma gandesc sa deschid si eu un chiosc Fornetti. Nu este trafic de 100 persoane/ora, dar este intre doua scoli la cateva zeci de metri distanta. Este vorba de un orasel de aprox 10,000 de locutori, putere de cumparare mica. Nu exista concurenta.

Credeti ca se merita?

#2
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
Daca esti singurul din localitate ... s-ar putea ... oricum, un risc exista in orice :D

#3
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostTLGsoft, on Jul 9 2007, 15:49, said:

De pe site-ul lor am spicuit:

- zona cu trafic de minim 100 persoane pe ora
- iti dau ei cuptor + dospitor, platesti garantie 1500 Euro (returnabila)
- Gratuit: service, transport oriunde in tara de 2 ori pe saptamana, know-how, materiale promotionale
- Iti trebuie spatiu, o lada frigorifica, casa de marcat, cantar, curent 16A/220W
Ma gandesc sa deschid si eu un chiosc Fornetti. Nu este trafic de 100 persoane/ora, dar este intre doua scoli la cateva zeci de metri distanta. Este vorba de un orasel de aprox 10,000 de locutori, putere de cumparare mica. Nu exista concurenta.

Credeti ca se merita?

asa am vrut si eu ca tine sa incep, tot intr-un orasel mic langa o scoala mai exact horezu jud. valcea
eh...pana am stat eu de intrebari,daca renteaza,daca nu, ce sa fac etc si-a deschis altu' si bine ii mai merge
multa bafta orice ai face!

#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Am vazut un chiosc Fornetti din PVC pe roti, de aprox 3x3. Cat ar costa asa ceva?

#5
mangusta86

mangusta86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.09.2006
Daca sunt 2 scoli in apropiere se merita dar grabeste-te sa nu isi deschida alcineva inaintea ta.Ai putea sa faci un mic studiu de piata.Te duci in vre-o 2 pauze intr-o scoala in fata bufetului si intrebi cateva 50-60-70 de persoane [de preferinta cat mai multe] ce parerea au despre fornetti si daca ar cumpara.Trebuie sa calculezi si timpul pe care il fac scolarii din curtea scolii pana la magazinul tau.Poate conducerea scolii nu da voie elevilor sa iasa afara din curtea scolii in pauze.Cred ca mai rentabil ar fi daca ai deschide un fornetti in curtea scolii dar pentru asta iti trebuie aprobari de la conducere.

#6
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmangusta86, on Jul 11 2007, 22:55, said:

Daca sunt 2 scoli in apropiere se merita dar grabeste-te sa nu isi deschida alcineva inaintea ta.Ai putea sa faci un mic studiu de piata.Te duci in vre-o 2 pauze intr-o scoala in fata bufetului si intrebi cateva 50-60-70 de persoane [de preferinta cat mai multe] ce parerea au despre fornetti si daca ar cumpara.Trebuie sa calculezi si timpul pe care il fac scolarii din curtea scolii pana la magazinul tau.Poate conducerea scolii nu da voie elevilor sa iasa afara din curtea scolii in pauze.Cred ca mai rentabil ar fi daca ai deschide un fornetti in curtea scolii dar pentru asta iti trebuie aprobari de la conducere.

pentru asta iti trebuie spaga la director, dar si vanzarile vor fi pe masura!

#7
SchumyAlex

SchumyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 27.02.2006
S-ar merita, oricum se vand mai bine ca painea calda :D daca nai probleme o sa curga afacerea  :P

#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postmangusta86, on Jul 11 2007, 22:55, said:

Daca sunt 2 scoli in apropiere se merita dar grabeste-te sa nu isi deschida alcineva inaintea ta.Ai putea sa faci un mic studiu de piata.Te duci in vre-o 2 pauze intr-o scoala in fata bufetului si intrebi cateva 50-60-70 de persoane [de preferinta cat mai multe] ce parerea au despre fornetti si daca ar cumpara.Trebuie sa calculezi si timpul pe care il fac scolarii din curtea scolii pana la magazinul tau.Poate conducerea scolii nu da voie elevilor sa iasa afara din curtea scolii in pauze.Cred ca mai rentabil ar fi daca ai deschide un fornetti in curtea scolii dar pentru asta iti trebuie aprobari de la conducere.


La asta m-am gandit de la inceput. Am 3 variante:

- in curtea uneia din scoli (trebuie aprobarea lor)
- in fata unei scoli (trebuie aprobare primarie)
- pe terenul meu, intre scoli, la 50-100m distanta de fiecare (nici o aprobare)

Daca ma duc la directorul scolii sa intreb daca imi da voie.... isi deschide el, sau baga pe altul.

Oare daca bat palma cu Fornetti pentru zona respectiva, indiferent de solutia adoptata, se obliga sa nu mai dea la altcineva in raza de 200 metri?

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca e vorba de 50-100m distanta fata de scoli, eu zic sa nu mai stai pe ganduri si sa faci acolo

#10
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Post_Smiley_, on Jul 12 2007, 10:11, said:

daca e vorba de 50-100m distanta fata de scoli, eu zic sa nu mai stai pe ganduri si sa faci acolo

Si vine altul si se baga in curtea scolii.... faliment curat.

Sau fac eu in curtea scolii, merge treaba un an, vede directorul ca merge... ma da afara si face el.

De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, toata smecheria consta in obtinerea exclusivitatii pe zona respectiva.

#11
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostTLGsoft, on Jul 12 2007, 10:39, said:

Si vine altul si se baga in curtea scolii.... faliment curat.

Sau fac eu in curtea scolii, merge treaba un an, vede directorul ca merge... ma da afara si face el.

De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, toata smecheria consta in obtinerea exclusivitatii pe zona respectiva.

daca tu iti faci in afara scolii iti zic eu ca nici dracu nu se baga in curtea scolii, sa fim seriosi :)

#12
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostTLGsoft, on Jul 12 2007, 09:50, said:

- pe terenul meu, intre scoli, la 50-100m distanta de fiecare (nici o aprobare)
Aprobari iti trebuie si acolo, doar ca din alte parti (Sanepid etc..)
In plus, sa te informezi inainte ce norme are primaria in ce priveste unitatile alimentare din apropierea scolilor - in unele orase din cate am mai auzit se intentioneaza interzicerea comercializari produselor de tip fast-food (hamburger, hotdog, pufuleti, gogosi etc.) in curtea si in apropierea scolilor - nu stiu daca fornetti va intra la categoria asta si ar fi naspa sa iti desfiinteze chioscul la cateva saptamani dupa infiintare..

#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Posttudor_turcu, on Jul 12 2007, 11:43, said:

Aprobari iti trebuie si acolo, doar ca din alte parti (Sanepid etc..)
In plus, sa te informezi inainte ce norme are primaria in ce priveste unitatile alimentare din apropierea scolilor - in unele orase din cate am mai auzit se intentioneaza interzicerea comercializari produselor de tip fast-food (hamburger, hotdog, pufuleti, gogosi etc.) in curtea si in apropierea scolilor - nu stiu daca fornetti va intra la categoria asta si ar fi naspa sa iti desfiinteze chioscul la cateva saptamani dupa infiintare..


Alea de Sanepid & CO iti trebuie oricum, ma refeream la aprobare de amplasare.

Fornetti intra la patiserie nu la fast-food.

#14
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.11.2006
scoli cu o distanta de 200m intre ele?asa mic e orasul vostru:P    nu cred ca sta directorul sa faca afaceri cu fornetti asa ca nu iti face griji ca o sa te dea afara ca sa iti continuie el activitatea,cel putin asa a fost la mine in scoala,cel care a plecat a plecat din alte motive,nu stiu clar,dar directorul a hotarat ca scoala sa fie scoala si piata piata.

Edited by rusty_hawk, 12 July 2007 - 11:22.


#15
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postrusty_hawk, on Jul 12 2007, 12:22, said:

scoli cu o distanta de 200m intre ele?asa mic e orasul vostru:P    nu cred ca sta directorul sa faca afaceri cu fornetti asa ca nu iti face griji ca o sa te dea afara ca sa iti continuie el activitatea,cel putin asa a fost la mine in scoala,cel care a plecat a plecat din alte motive,nu stiu clar,dar directorul a hotarat ca scoala sa fie scoala si piata piata.

Sa-ti spun ca de fapt sunt 3 scoli apropiate? Dar una e o idee mai incolo...  ;)

#16
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.11.2006

View PostTLGsoft, on Jul 12 2007, 12:33, said:

Sa-ti spun ca de fapt sunt 3 scoli apropiate? Dar una e o idee mai incolo...  ;)

in cazul asta apucate de fornetti,da ar mai fii o problema,copii pot ajunge la tine?noi aveam fornetti-ul in scoala pt ca nu puteam iesi(nu aveam voie) sa iesim din curtea scolii si asta s-a intamplat si la liceu,bine ca se mai sarea gardul,da cati or sa sara gardul ca sa se duca sa isi cumpere fornetti?:)http://forum.softped...2&qpid=3090863#
Help Toggle Side Panel

#17
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postrusty_hawk, on Jul 14 2007, 01:03, said:

in cazul asta apucate de fornetti,da ar mai fii o problema,copii pot ajunge la tine?noi aveam fornetti-ul in scoala pt ca nu puteam iesi(nu aveam voie) sa iesim din curtea scolii si asta s-a intamplat si la liceu,bine ca se mai sarea gardul,da cati or sa sara gardul ca sa se duca sa isi cumpere fornetti?:)http://forum.softped...2&qpid=3090863#
Help Toggle Side Panel

Nu e problema asta.

Oare cat o costa un chiosc din PVC pe roti? Nu rulota, ca aia e scumpa.

#18
mangusta86

mangusta86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.09.2006
@TLGsoft

Eu zic sa te duci la conducerea scolii sa vorbesti de aprobare.Daca nu ti se acorda intr-o scoala ceri aprobare la conducerea celei de a 2a scoli.
Nu ar avea de ce sa nu iti aprobe.Poate sa fie in scoala chioscul directorului si fornettiul tau i-ar micsoare castigurile.
Daca stai si te gandesti ca ti-o ia altul inainte nu o sa faci niciodata nimic.
In caz de nu obtii aprobarea de la scoala iti faci in locul tau.Nu cred ca o sa vina imediat alcineva care o sa isi fac fornetti in curtea scolii dupa ce ai venit tu mai ales ca ai mentionat ca e un oras mic.Poate daca iti merge bine o sa ai 2 fornettiuri in ambele scoli sau mai bine un chiosc in scoala si unu undeva in oras amplasat intr-o zona aglomerata chiar daca asta implica cheltuieli mai mari [ chirie , ..] dar si castiguri mai mari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate