Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Universitatea din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
#andrei

#andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 31.03.2005

Quote

Zi-mi si mie linkul te rog frumos rolleyes.gif
Multumesc anticipat.

 wizZard, on Jul 26 2007, 12:06, said:

era cu un post mai sus ;)

Edited by #andrei, 26 July 2007 - 12:58.


#56
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
la mine daca se retrag vreo 40 e perfect  ^_^ .

#57
valiza-cpp

valiza-cpp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.11.2006
De la mine Facultatea de matematica informatica a primit premiul I pentru cea mai proasta organizare.
- La inscriere niciunde (pe facultate) nu scria intre ce ore se lucreaza
- Testele sunt scrise de mana
- Organizarea infecta:
    * La informatica testele au intarziat
    * Au venit cu greseli
    * Au venit pe doua coli
- Nu a mentionat nimeni ca trebuie sa faci un algoritm cat mai eficient, optimizat. Eu am facut ca sa fiu sigur ca merge. Si nimeni nu a zis ca trebuie sa scrii nivelul de complexitate.
- Baremul, iarasi scris de mana. La analiza nu apar raspunsurile ci doar punctajele (LA CE AM NEVOIE DE PUNCTAJ DACA NU STIU CE AM FACUT CORECT)
- Rezultatele nu sunt afisate intr-un loc vizibil ca la majoritatea facultatilor, ci sunt inauntru, pe un avizier impreuna cu baremul. Iar daca te duci la ora 3 acolo gasesti toate usile inchise.
- ADMINII DE PE FORUM SUNT RETARDATI!!!!!! PUR SI SIMPLU (mi-au dat BAN pentru ca am postat plangerile mele fara warn, si chiar o luasem mai moale decat acum) ms e-razer
- mai gasesc nu va faceti griji ca mai trec si maine sa vad cum e cu contestatiile

BP merg la facultatea de rezerva (Politehnica / Mecatronica si robotica)

Edited by valiza-cpp, 26 July 2007 - 19:53.


#58
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005
sunt pe locul 6 in lista de asteptare. zic ei acolo ca ar mai fi cativa care inca nu si-au adus diploma in original (nu le-au emis-o inca liceul), anyway nu cred ca mai prin la buget. INTREBARE PENTRU CEI CARE SUNT DEJA LA ACEASTA FACULTATE: se mai poate trece de la taxa la buget pe timpul facultatii (dupa primul an, etc) pe baza unor diferente sau note/medii bune obtiunte pe parcurs? vreau un raspuns sigur, sunt in stare sa fac si pe draq in 4 sa trec la buget.

edit: au inchos si forumul nenorocitii, nu sunt in stare sa ii lamureasca pe cei nemultumiti
Constatând cã forumul electronic a început sã fie folosit în alte scopuri, neconforme cu misiunea asumatã de Universitatea din Bucureºti, iar unele mesaje au un conþinut calomnios ºi injurios, Biroul Senatului a hotãrât ca pe viitor, sesizãrile ºi sugestiile se vor primi pe adresa: [email protected]

Edited by the_beast, 02 August 2007 - 12:39.


#59
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Nimeni nu-ti mai garanteaza locul la fara taxa (pe care l-ai obtinut fie prin examen, fie pe baza unui concurs de dosare) decat in primul an. Inaintea inceperii anului 2 de studiu se va face un clasament pe baza mediilor ponderate din notele obtinute la examenele din primul an, iar primii x clasati (unde x = numarul de locuri bugetate) vor studia in anul 2 la fara taxa, urmatorii treacand la forma de invatamant cu taxa. In mod identic se procedeaza si in urmatorii ani.

#60
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Pana la urma care o sa-mi fie coleg ?  :w00t:

#61
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005

 Jacques, on Aug 2 2007, 17:20, said:

Nimeni nu-ti mai garanteaza locul la fara taxa (pe care l-ai obtinut fie prin examen, fie pe baza unui concurs de dosare) decat in primul an. Inaintea inceperii anului 2 de studiu se va face un clasament pe baza mediilor ponderate din notele obtinute la examenele din primul an, iar primii x clasati (unde x = numarul de locuri bugetate) vor studia in anul 2 la fara taxa, urmatorii treacand la forma de invatamant cu taxa. In mod identic se procedeaza si in urmatorii ani.

perfect, merci

Quote

Pana la urma care o sa-mi fie coleg ?
pai sunt al 6-lea pe lista de asteptare. o sa fac cerere pt taxa si... ne intalnim :)
tu ai prins la buget?

#62
zorsen

zorsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.08.2007
Io am intrat la Stiinta Mediului Facultate din Bucuresti . e bine ? ce o sa ies de aici ? astept pareri si sugestii

#63
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

 zorsen, on Aug 30 2007, 06:47, said:

Io am intrat la Stiinta Mediului Facultate din Bucuresti . e bine ? ce o sa ies de aici ? astept pareri si sugestii
Fix nimic daca n-ai putin noroc sau daca nu o sa-ti placa.
Pana sa iesi ceva o sa fie foarte fain (o sa te plimbi pana o sa te saturi). Oricum, mare inginer nu o sa iesi doar cu facultatea, cel mult profesor de goegrafie la I-VIII de aceea o sa fii nevoit sa urmezi si un master si cine stie, poate chiar un doctorat.

#64
zorsen

zorsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.08.2007

 fracture, on Aug 30 2007, 11:20, said:

Fix nimic daca n-ai putin noroc sau daca nu o sa-ti placa.
Pana sa iesi ceva o sa fie foarte fain (o sa te plimbi pana o sa te saturi). Oricum, mare inginer nu o sa iesi doar cu facultatea, cel mult profesor de goegrafie la I-VIII de aceea o sa fii nevoit sa urmezi si un master si cine stie, poate chiar un doctorat.

Mda fracture m-ai usurat complet :)) am ales facultatea asta pentru ca este singura care imi place . Profesor in orice caz nu ma fac , poate pe timpul facultatii imi gasesc ceva interesant de munca si raman pe acolo si dupa ce termin .. eventual mai urmez un curs ceva sa am o specializare . matematica nu o suport si la limbi straine deja sunt prea multi , sa fim realisti .

#65
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

 zorsen, on Aug 30 2007, 10:58, said:

Mda fracture m-ai usurat complet :)) am ales facultatea asta pentru ca este singura care imi place . Profesor in orice caz nu ma fac , poate pe timpul facultatii imi gasesc ceva interesant de munca si raman pe acolo si dupa ce termin .. eventual mai urmez un curs ceva sa am o specializare . matematica nu o suport si la limbi straine deja sunt prea multi , sa fim realisti .
Am un prieten care este la geografie si o duce foarte bine dar nu dpdv financiar.
excursii la munte, la mare, la campie, la deal si unde mai vrei tu. Lucreaza la un centru de cercetare ce tine de facultatea de geografie. bani putini dar satisfacti mari.
Cine stie, in functie de realizari si de specializare poate o sa nimeresti si tu ceva mai bun. Oricum, trebuie sa ai in vedere ca isteria global warming nu face decat sa creasca nevoia de specilisti in mediu.
Succes!

#66
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 Jacques, on Aug 2 2007, 17:20, said:

Nimeni nu-ti mai garanteaza locul la fara taxa (pe care l-ai obtinut fie prin examen, fie pe baza unui concurs de dosare) decat in primul an. Inaintea inceperii anului 2 de studiu se va face un clasament pe baza mediilor ponderate din notele obtinute la examenele din primul an, iar primii x clasati (unde x = numarul de locuri bugetate) vor studia in anul 2 la fara taxa, urmatorii treacand la forma de invatamant cu taxa. In mod identic se procedeaza si in urmatorii ani.
Asta-i masura noua sau ce???
Din cate staim ase-ul e master la asa ceva. Eu am avut medii de cacao, si am ramas la fara taxa (adica unde si intrasem).

#67
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Stie cineva pls cat este taxa anuala la Facultatea de mate-info, specializarea Informatica?

#68
Surfer01

Surfer01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.10.2007
Vreau sa dau admiterea la anul pentru Sectia de Informatica si as vrea sa stiu daca isi vinde cineva acea culegere de teste pentru Admiterea la FMI.Multumesc.

#69
gulerash

gulerash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2007
Buna! am si eu o intrebare legata de un transfer. sunt studenta la info in brasov la buget, anul 1, si as vrea sa ma transfer la bucuresti din anul 2 tot la info. in ce conditii se poate face transferul? se poate sa-mi pastrez statutul de bugetar? (ca altfel nu prea-mi convine transferul :P) Ma poate ajuta cineva cu ceva sugestii?

#70
adrianinho

adrianinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.03.2007
AM ceva timp liber in perioada asta si ma gandeam sa profit de el .O sa trec anul 2 la informatica si am vazut ca fac tehnici avansate de programare si tehnici web .Aveti idee ce carti m-ar putea ajuta sa invat singur aceste materii ?

#71
lost_an

lost_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2008
Daca mai este cineva care a dat la informatica, bucuresti, astept si eu un mp :)

Mult succes! :)

#72
geoegroeg

geoegroeg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2011
Mai ganditi-va!
Facultatea de matematica - Informatica de la Universitatea Bucuresti e o mare gluma proasta.
Cand iesi de acolo nu stii sa faci nimic.
Eu sunt anul 3, nu o sa dau licenta anu asta ...da asta e ceva comun (Cazanescu , Vaduva , etc)
Materiile sunt extrem de prost puse.
In general inveti foooarte multe materii inutile (programare logica, programare declarativa , tehnici de optimizare, tehnici de simulare, inteligenta artificiala, matematici  (nici nu le mai enumar ca sunt o groaza) )  Toate materiile de mai sus, chiar daca dupa nume vi se par super si credeti ca e sa fie foarte tare, de fapt sunt matematica + logica.
Nici vorba de programare.

Toate materiile folositoare (putine la numar) se fac un semestru, atat. Nu ramai cu mare lucru. Si nici nu sunt greu de luat...ca in general studentii de acolo au inclinatii catre programare. Problema e ca te chinui sa o termini din cauza unor profi retardati care predau inutilitatile de mai sus.

Facultatea per total te invata OOP + baze de date + Java. Atat. (si java nu e la vreun nivel prea avansat)
Inutilitatea facultatii asteia tinde la infinit.
Imi pare rau ca am facut o asemenea decizie acum 3 ani.
Si eu aveam vise ca voi acum ( sa invat sa fac antivirusi , sisteme de operare (banale, nu avansate ca windows/mac/linux) , jocuri )

TOT ce stiu acum e pentru ca am lucrat in domeniu.
Inca o data, NU VENITI LA FACULTATEA DE MATE-INFO DIN BUCURESTI !

sper ca citeste cineva asta la timp.

Salut!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate