Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Woland arogantul si parerea lui despre medici :)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postolgutam, on Jul 5 2007, 12:49, said:

Mda, una peste alta eu vreau sa mai vorbesc si cu alt medic ftizilog, poate asta a mea sa se uite urat la mine cat pofteste. Cred ca pe aici nu se dau nume, asa ca daca ma poti ajuta intr-un mesaj privat cu un nume de medic ti-as fi profund recunoscatoare. O sa mai fac si eu niste cercetari printre prieteni. E foarte nasol cu medicii astia, de unde sa stim noi care sunt buni si care nu?

Din pacate nu te pot ajuta cu nume.
Parerea mea este ca medicii sunt si astazi, ca si pe vremuri, recrutati de regula dintr-o jalnica fauna de tocilari veleitari, si trebuie considerati prosti pana la proba contrarie, trebuie sa le acorzi incredere numai postfactum, ca la politicieni. Uneori informatiile discrete despre ei primite de la alti pacienti sau de la asistente te pot ajuta sa iti faci o idee.

Edited by Woland, 05 July 2007 - 12:24.


#2
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007

View PostWoland, on Jul 5 2007, 13:23, said:

Din pacate nu te pot ajuta cu nume.
Parerea mea este ca medicii sunt si astazi, ca si pe vremuri, recrutati de regula dintr-o jalnica fauna de tocilari veleitari, si trebuie considerati prosti pana la proba contrarie, trebuie sa le acorzi incredere numai postfactum, ca la politicieni. Uneori informatiile discrete despre ei primite de la alti pacienti sau de la asistente te pot ajuta sa iti faci o idee.

Asta mi se pare foarte jignitor. Nu cred in nici o astfel de generalizare (si nici in intelepciunea cuiva care face astfel de generalizari pripite; apropos, ai vreo statistica referitoare la afirmatiile tale???) si multi dintre colegii mei nu pot fi numiti "jalnica fauna de tocilari veleitari, si trebuie considerati prosti pana la proba contrarie" asta fiind citatul din tine.  A avea incredere e un aspect fundamental al relatiei pacient medic. Sigur ca sunt din nefericire si cazuri in care medicii nu sunt ok, nici uman nici profesional, dar in nici un caz nu se poate face astfel de generalizare. Woland, cunostiintele tale de semidoct in medicina si ploaia ta de posturi la aproape toate topicurile (si crede-ma, un semn clasic al semidoctului e si acela ca se pricepe la toate!) nu-ti dau dreptul sa jignesti in halul asta pe toti medicii. Nu voi deschide o polemica, nu-ti voi raspunde in cazul unei replici ulterioare din partea ta, si daca am fost...aspru e ca pur si simplu ai sarit calul cu jignirea tututor medicilor si "incitarea" potentialilor pacienti la neincredere catre medici.

#3
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postvali matei, on Jul 5 2007, 18:48, said:

Asta mi se pare foarte jignitor. Nu cred in nici o astfel de generalizare (si nici in intelepciunea cuiva care face astfel de generalizari pripite; apropos, ai vreo statistica referitoare la afirmatiile tale???) si multi dintre colegii mei nu pot fi numiti "jalnica fauna de tocilari veleitari, si trebuie considerati prosti pana la proba contrarie" asta fiind citatul din tine.  A avea incredere e un aspect fundamental al relatiei pacient medic. Sigur ca sunt din nefericire si cazuri in care medicii nu sunt ok, nici uman nici profesional, dar in nici un caz nu se poate face astfel de generalizare. Woland, cunostiintele tale de semidoct in medicina si ploaia ta de posturi la aproape toate topicurile (si crede-ma, un semn clasic al semidoctului e si acela ca se pricepe la toate!) nu-ti dau dreptul sa jignesti in halul asta pe toti medicii. Nu voi deschide o polemica, nu-ti voi raspunde in cazul unei replici ulterioare din partea ta, si daca am fost...aspru e ca pur si simplu ai sarit calul cu jignirea tututor medicilor si "incitarea" potentialilor pacienti la neincredere catre medici.


N-ai fost "aspru", ci faci afirmatii gratuite, ca sa fiu delicat. Nu exista un "semn clasic al semidoctului", e o aiureala care nu pacaleste pe nimeni. "Semidoctismul" meu ar trebui demonstrat, altminteri afirmatia ramane doar un "ba p'a ma-tii" patetic.
Nu am jignit toti doctorii, nici macar pe unul, i-am incadrat doar taxonomic, atat. Nu esti in masura sa imi dai vreun drept, oricare ar fi acela. Doctore, increderea pacientilor nu se clameaza, nu se pretinde, se castiga. Greu.
Altminteri ajungem in situatii jalnice, precum asta:

View Postcspot, on Jul 5 2007, 13:18, said:

Am impresia ca nu prea are cum sa renunte . Poate doar daca isi schimba domiciliul , pentru ca odata ce a fost luata in evidenta pentru tratament TBC oricare alt medic o sa refuze sa intervina .

Edited by Woland, 05 July 2007 - 18:06.


#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostWoland, on Jul 5 2007, 19:00, said:

Nu esti in masura sa imi dai vreun drept, oricare ar fi acela.


citeste mai atent. o data, de doua ori, de cate ori e nevoie:

  

View Postvali matei, on Jul 5 2007, 18:48, said:

cunostintele tale de semidoct in medicina si ploaia ta de posturi la aproape toate topicurile (si crede-ma, un semn clasic al semidoctului e si acela ca se pricepe la toate!) nu-ti dau dreptul sa jignesti in halul asta pe toti medicii.

e drept, persoana I sg si persoana a III-a plural sua la fel. seamana, da' nu rasare.

da' tie cine ti-a dat dreptul sa emiti judecati (pretinse) de valoare?

ps: woland si parerea domniei sale despre medici suna bine? daca nu, propune tu alt titlu pentru alt topic care prevad ca-ti va apartine :)

#5
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postmianna, on Jul 5 2007, 19:48, said:

citeste mai atent. o data, de doua ori, de cate ori e nevoie:
e drept, persoana I sg si persoana a III-a plural sua la fel. seamana, da' nu rasare.

da' tie cine ti-a dat dreptul sa emiti judecati (pretinse) de valoare?

ps: woland si parerea domniei sale despre medici suna bine? daca nu, propune tu alt titlu pentru alt topic care prevad ca-ti va apartine :)


Mda, se putea martie fara post, si discutii in contradictoriu fara pisicute de balci care ling toata ziua?

Te amesteci aiurea intr-o problema care nu te priveste, adancindu-te totodata intr-un off-topic cat calul lu' Berila.

Edited by Woland, 05 July 2007 - 20:03.


#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostWoland, on Jul 5 2007, 20:55, said:

Mda, se putea martie fara post, si discutii in contradictoriu fara pisicute de balci care ling toata ziua?

Te amesteci aiurea intr-o problema care nu te priveste, adancindu-te totodata intr-un off-topic cat calul lu' Berila.

problema mea @woland e ca iti dau dreptate despre medicii care au facut o scoala si atat...dar in acelasi timp stau sa ma gandesc daca e o atitudine normala pe un forum public pe care il citesc oameni care ar putea sa ajunga la concluzia ca nu e bine sa se duca deloc la medic!

ca sunt de acord ca nu e bine sa se duca la un medic prost...asta e altceva...problema e ca ei nu vor intelege asta...ci ca nu e bine sa se duca deloc la medic!

...si chiar daca in subsidiar ma gandesc ca asta ar duce la exterminarea prostilor...totusi...

#7
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postanknic, on Jul 5 2007, 21:33, said:

problema mea @woland e ca iti dau dreptate despre medicii care au facut o scoala si atat...dar in acelasi timp stau sa ma gandesc daca e o atitudine normala pe un forum public pe care il citesc oameni care ar putea sa ajunga la concluzia ca nu e bine sa se duca deloc la medic!

ca sunt de acord ca nu e bine sa se duca la un medic prost...asta e altceva...problema e ca ei nu vor intelege asta...ci ca nu e bine sa se duca deloc la medic!

...si chiar daca in subsidiar ma gandesc ca asta ar duce la exterminarea prostilor...totusi...

Oarecum off-topic:
Se poate sa fi fost inteles gresit.
Nu pledez impotriva medicilor, sau, Doamne fereste, a medicinii, dimpotriva.
Incerc insa sa sfatuiesc pacientii sa trateze relatia lor cu medicii romani cu maxima circumspectie, pana cand acestia fac dovada competentei. Si spun asta in cunostinta de cauza, cunosc binisor jungla medicala si stiu cu specimene este populata.

Sa nu uitam ca in tarile civilizate exista o adevarata institutie a celei de-a doua opinii medicale (second opinion) prin care pacientii pot solicita un alt consult, in conditii de decenta relationala, in cazul in care primul medic nu i-a convins. Iar acolo medicii trebuie sa faca eforturi sa convinga, nu ca aici, unde se invoca dreptul cutumiar natural al medicului de a fi mai destept decat orice pacient, si al pacientului de inghiti toate prostiile lui oricat de mari fara sa cracneasca.

Edited by Woland, 05 July 2007 - 21:06.


#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostWoland, on Jul 5 2007, 21:50, said:

Oarecum off-topic:
Se poate sa fi fost inteles gresit.
Nu pledez impotriva medicilor, sau, Doamne fereste, a medicinii, dimpotriva.
Incerc insa sa sfatuiesc pacientii sa trateze relatia lor cu medicii maxima circumspectie, pana cand acestia fac dovada competentei. Si spun asta in cunostinta de cauza, cunosc binisor jungla medicala si stiu cu specimene este populata.

Sa nu uitam ca in tarile civilizate exista o adevarata institutie a celei de-a doua opinii medicale (second opinion) prin care pacienti pot solicita un alt consult, in conditii de decenta relationala, in cazul in care primul medic nu i-a convins. Iar acolo medicii trebuie sa faca eforturi sa convinga, nu ca aici, unde se invoca dreptul cutumiar natural al medicului de a fi mai destept decat orice pacient, si al pacientului de inghiti toate prostiile lui oricat de mari fara sa cracneasca.


deja asta suna altfel!

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostWoland, on Jul 5 2007, 20:55, said:

Mda, se putea martie fara post, si discutii in contradictoriu fara pisicute de balci care ling toata ziua?

Te amesteci aiurea intr-o problema care nu te priveste, adancindu-te totodata intr-un off-topic cat calul lu' Berila.

nu zau? cand vorbesti despre medici nu ma priveste?

iote cine vorbeste de off topic :lol: stai ca ti-l fac on.

ps: pisicuta linge virtual; tu lingi probabil altceva, real :naughty:

#10
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postmianna, on Jul 5 2007, 22:33, said:

nu zau? cand vorbesti despre medici nu ma priveste?

iote cine vorbeste de off topic :lol: stai ca ti-l fac on.

ps: pisicuta linge virtual; tu lingi probabil altceva, real :naughty:

Consider acest topic ofensator.

Pe de alta parte, ai intreaga libertate de a face orice speculatii despre arta linsului in varii circumstante, si imi manifest pe aceasta cale totala lipsa de curiozitate in privinta concluziilor.

Edited by Woland, 05 July 2007 - 22:26.


#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostWoland, on Jul 5 2007, 23:25, said:

Consider acest topic ofensator.

ma bucur. alta data poate-ti amintesti c-o sa splitez ce nu tine de subiect, si te gandesti daca sigur vrei sa scrii sau renunti :)

#12
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postmianna, on Jul 5 2007, 23:28, said:

ma bucur. alta data poate-ti amintesti c-o sa splitez ce nu tine de subiect, si te gandesti daca sigur vrei sa scrii sau renunti :)

Ca deobicei te supraestimezi. Nu continutul acestui topic, ci titlul lui mi se pare ofensator.
Cat despre viitor, cred ca voi declina oferta de a-ti utiliza nesfarsitul izvor de intelepciune drept fir rosu si far calauzitor al interventiilor mele.

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostWoland, on Jul 6 2007, 01:52, said:

Ca deobicei te supraestimezi. Nu continutul acestui topic, ci titlul lui mi se pare ofensator.
Cat despre viitor, cred ca voi declina oferta de a-ti utiliza nesfarsitul izvor de intelepciune drept fir rosu si far calauzitor al interventiilor mele.

continutul l-ai produs tu, era culmea sa te ofenseze. :)

ideea era ca eu botez off topicul - deci fa-l, daca mai doresti si mai poftesti.

#14
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Acum putem vorbi si despre Maestru,ca despre Woland am vorbit destul?Sau macar despre Behemoth si parerea lui despre caviar

#15
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005

View PostWoland, on Jul 5 2007, 13:23, said:

Parerea mea este ca medicii sunt si astazi, ca si pe vremuri, recrutati de regula dintr-o jalnica fauna de tocilari veleitari(=Persoană care are anumite dorințe, pretenții, ambiții (nejustificate)), si trebuie considerati prosti pana la proba contrarie, trebuie sa le acorzi incredere numai postfactum, ca la politicieni. Uneori informatiile discrete despre ei primite de la alti pacienti sau de la asistente te pot ajuta sa iti faci o idee.

Daca cele de mai sus nu sunt jigniri, atunci nu stiu ce anume poate fi categorisit ca jignire. Probabil o sa scoti o carte: "Toti doctorii sunt prosti pana la proba contrarie", care sa intre la categoria best-seller. Insa ce stiu eu, mai bine ma intorc la studiu, caci de la anul promovez in fauna de medici. In rest bafta tuturor si nu dati apa la moara trolilor, ca ei din asta se hranesc.

Edited by bogdan78, 09 July 2007 - 09:27.


#16
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postbogdan78, on Jul 9 2007, 10:25, said:

Daca cele de mai sus nu sunt jigniri, atunci nu stiu ce anume poate fi categorisit ca jignire. Probabil o sa scoti o carte: "Toti doctorii sunt prosti pana la proba contrarie", care sa intre la categoria best-seller. Insa ce stiu eu, mai bine ma intorc la studiu, caci de la anul promovez in fauna de medici. In rest bafta tuturor si nu dati apa la moara trolilor, ca ei din asta se hranesc.

Parerea mea este ca medicii sunt si astazi, ca si pe vremuri, recrutati de regula dintr-o jalnica fauna de tocilari veleitari, si trebuie considerati prosti pana la proba contrarie, trebuie sa le acorzi incredere numai postfactum, ca la politicieni.

Precum vezi, a ramas o portita pe care sa incapa acel mic procentaj de medici demni de acest nume, adica de intelectuali cu o anume vocatie. Daca te consideri unul dintre ei, calificativele de sus nu te privesc, evident.

PS Admirabil ca incepi de pe acum sa studiezi pentru restante.

#17
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostWoland, on Jul 9 2007, 10:54, said:

PS Admirabil ca incepi de pe acum sa studiezi pentru restante.

stii ca-i sesiune, nu? stii ce-i aia sesiune? :rolleyes:

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmianna, on Jul 9 2007, 11:54, said:

stii ca-i sesiune, nu? stii ce-i aia sesiune? :rolleyes:

SESIÚNE, sesiuni, s.f. Perioadă de timp în care membrii unui organ reprezentativ, al unei instituții științifice sau ai altui colectiv organizat se întrunesc pentru a rezolva împreună unele probleme; p. ext. ședințele ținute în această perioadă de timp. ♢ Sesiune de examene = perioadă de timp în cursul căreia se țin examene. [Pr.: -si-u-] – Din fr. session, lat. sessio, -onis.

      Eu m-am informat si acuma stiu  .  Despre ce fel de sesiune e vorba ??!! :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate