Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Ansambluri rezidentiale in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#19
mihaela miha

mihaela miha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2007

 AMDG, on Jul 18 2007, 05:57, said:

Apartamentele sunt deja gata - 70.000 eur 2 camere si 90.000 EUR 3 camere - e plin netul de anunturi . Poti sa te duci sa le vezi cu ochii tai :)
...am incercat sa-i prind la telefon pe numerele indicate pe site: nu raspunde nimeni! Bila neagra.... :confused:

#20
dalvdalv

dalvdalv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.07.2007

 AMDG, on Jul 18 2007, 14:39, said:

Mai uita-te si pe la agentii - sau du-te sa le vezi in persoana :)

Sunt cumparate , dar deja exista o piata secundara .
Daca sunt deja cumparate, e clar.....mai dam ceva in plus adica vreo 10.000 euro plus comisionul agentiei de 2 - 3 %, adica vreo 3 - 4 mii euro ca trebuie sa castige si ei "ceva" ...si ajungem pe la 100.000 euro.

cred si eu ca la valoarea asta e ceva de capul lor........sau sper sa fie..........

sincer, daca tot dau o gramada de bani pe ceva nou, macar sa dau direct firmei care le executa, nu sa mai dau vreo 15.000 - 20.000 euro si la alti "paraziti", :naughty:  doar asa, ca ma scot banii afara din casa......... cam asa e cu piata asta secundara.

Plus ca la palladio, desi s-au cumparat toate, site-ul e inca "in constructie", si oricum nu raspunde numeni la telefoanele de pe site :cursing: .

Asa ca, la asemenea promtitudine, ma las pagubas.....si imi continui cautarea B)

va mai anunt...

#21
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 dalvdalv, on Jul 18 2007, 14:58, said:

Daca sunt deja cumparate, e clar.....mai dam ceva in plus adica vreo 10.000 euro plus comisionul agentiei de 2 - 3 %, adica vreo 3 - 4 mii euro ca trebuie sa castige si ei "ceva" ...si ajungem pe la 100.000 euro.

sincer, daca tot dau o gramada de bani pe ceva nou, macar sa dau direct firmei care le executa, nu sa mai dau vreo 15.000 - 20.000 euro si la alti "paraziti", :naughty:  doar asa, ca ma scot banii afara din casa......... cam asa e cu piata asta secundara.

Plus ca la palladio, desi s-au cumparat toate, site-ul e inca "in constructie", si oricum nu raspunde numeni la telefoanele de pe site :cursing: .
va mai anunt...

Succes la oferta hiperlimitata de apartamente noi - mai vorbim peste un an . Vezi ca la Radisson raspund la telefon , dar apartamentele nu vor fi niciodata gata :)

#22
alex.c

alex.c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.02.2007
Buna.

n-am citit chiar toate posturile..sper sa fie in completare ce-am sa spun..

Radisson ... foarte neseriosi ( ca sa raman elegant ) .. auzisem asta de la un agent imobiliar .. pe urma mi-au confirmat niste oameni care lucreaza la o firma de consumabile, birotica etc. Au de 2 ani de zile facturi restante de cateva milioane bune. N-au bani sa-si plateasca toner-ul, deci lanseaza inca un proiect si inca unul, si asa mai iau avansuri de la oameni ca sa termine abia primul proiect ( vreodata ).

Banuconstruct .. sunt in asteptare sa ma mut. Sunt sigur ca n-o sa conteze asa de mult caramida Porotherm fata de BCA. Porotherm-ul ofera o structura mai rezistenta, dar Timisoara nu este intr-o zona seismica, si izolare mai buna, din nou, Timisoara are ierni destul de blande. Despre finisaje.. mi le-am ales, nu stiu daca de import sau nu, nu ma prea intereseaza, mie mi s-au parut foarte bune si foarte frumoase, si o gama destul de mare. Un mare minus este cursul euro stabilit prin antecontract 1 eur=3.49 ron.

Salut.

#23
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 alex.c, on Aug 7 2007, 19:00, said:

Banuconstruct .. sunt in asteptare sa ma mut.

Pentru moment e o varianta , dar in viitor odata cu inceperea constructiilor langa Kaufland de exemplu se va pune din nou accentul pe zona centrala . In ceea ce ma priveste prefer un bloc de caramida in zona centrala pentru viitoarea mutare ( a se citi Medicina , Loga ) , pentru ca blocuri noi in nord vor fi multe - si mult mai centrale si mai bine construite decat Banu Construct , pe cand oferta ultracentrala inconjurata de zone verzi e limitata prin definitie si astfel putin expusa fluctuatiilor viitoare de pret .

#24
mihai_1988

mihai_1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.03.2007
buna
vad ca se discuta foarte mult de blocuri in timisoara
de bine, de rau blocuri noi se mai construiesc ,case nu prea ,decit initiative ale unor persoane fizice.
ce parere aveti de un ansamblu de case la cheie in giroc ,dumbravita , ghiroda ,sacalaz etc?(au gradinite scoli ,utilitati,distante relativ mici de oras)
care ar fi locatia ideala?

#25
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Speaking of, am ramas socat cand am vazut in Pișchia ansamblu rezidential. :roflmao:

Daca ne gandim asa, zona destul de ieftina e in/pe langa Cerneteaz, daca s'ar face drum direct s'ar scurta cei 6 km la vreo 3 peste camp de la iesirea din Dumbravita. In general, orasul se extinde spre nord cu suburbii si teoretic bloace noi. In sud raman cartierele muncitoresti (Sag, Soarelui) mai mult, chestie reflectata si de pret.

#26
mihai_1988

mihai_1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.03.2007
unii sunt de parere ca zona de nord va fi in viitor mai poluata si mai aglomerata ca sudul din cauza autostrazii,centurii ,aeroportului,spatiilor industriale si de depozitare care se vor construi ,iar zona de sud ,sud-est giroc ,mosnita va fi mai linistita ,cu aer curat,mai rezidentiala.

#27
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 mihai_1988, on Aug 8 2007, 23:26, said:

buna
vad ca se discuta foarte mult de blocuri in timisoara
de bine, de rau blocuri noi se mai construiesc ,case nu prea ,decit initiative ale unor persoane fizice.
ce parere aveti de un ansamblu de case la cheie in giroc ,dumbravita , ghiroda ,sacalaz etc?(au gradinite scoli ,utilitati,distante relativ mici de oras)
care ar fi locatia ideala?

Complexul Palladio e un exemplu de blocuri noi in Dumbravita , dar zona sufera din cauza lipsei de scoli si sosele decente . Cica acum se face o gradinita in zona - apoi eventual o scoala generala , ca liceul trebuie oricum sa fie unul cu traditie :)

Momentan Dumbravita , desi e cea mai dezvoltata suburbie , mai are inca vreo 10 ani pentru a deveni atractiva - nici macar soseaua de centura nu s-a terminat .

 mihai_1988, on Aug 9 2007, 12:34, said:

unii sunt de parere ca zona de nord va fi in viitor mai poluata si mai aglomerata ca sudul din cauza autostrazii,centurii ,aeroportului,spatiilor industriale si de depozitare care se vor construi ,iar zona de sud ,sud-est giroc ,mosnita va fi mai linistita ,cu aer curat,mai rezidentiala.

Momentan zona de nord nu e deloc aglomerata , iar oamenii au nevoie disperata de drumurile viitoare ce se vor construi pe acolo , si nu si fac probleme ce va fi peste 30 de ani :)

Edited by AMDG, 09 August 2007 - 11:49.


#28
_viper_

_viper_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.07.2007
Si eu sunt interesat de un apartament in bloc nou. Firme despre care nu s-a vorbit:
www.dab.ro - au inceput de 2 luni si ceva, mai au cam jumate din apartamente disponibile, se vand fara finisaje (gresie, faianta, parchet, etc). Preturi decente la 1-2 camere
www.epoksconstruct.ro - au inceput de 2 saptamani si au vandut TOT, mi s-a parut ca ei au avut cea mai tare oferta pret-dotari

La Tender sunt exagerate, Banu va incepe un nou bloc in curand

#29
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 dalvdalv, on Jul 16 2007, 09:54, said:

salutare!

Mai, bun forumu' asta! Si eu vreau sa-mi iau un ap. nou in Timisoara si nu stiu de la cine!

Am auzit ca Radisson are preturile cele mai mici, dar parca nu stiu...Inca nu au terminat constructie si lucreaza de ceva tip la ea.
La Sinergy, din cate stiu, nu mai au decat in proiect asta nou - Ring. Nu stiu daca termina la anu, ca si la proiectu cel vechi au intarziat cateva luni bune.
La Banu construct, astia nu mai au decat apartamente cu 3 si 4 camere. preturile sunt destul de ok, baietii le zic cu TVA, dar au as vrea un ap. cu 2 camere si ei nu mai au.
La tender - may, sunt cam scumpe si se termina prin 2009 - 2010 - cam tarziu.

Poate ma ajuta cineva....

PS. AMDG - De ce zici ca la Banu e calitate mai slaba? ce nu fac bine?

DALV
Un amic de-al meu si-a luat 2 camere intr-un bloc nou pe strada Lacului si e foarte multumit. AM fost si eu la el si mi s-a parut OK. Chiar alaturi se mai face unul si vad ca are banner ca e de vanzare.

#30
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 _viper_, on Aug 17 2007, 13:16, said:

au inceput de 2 saptamani si au vandut TOT,

La pomul laudat sa nu te duci cu sacul - superlativele in imobiliare ma fac suspicios , in plus eu vreau acum apartamant de 3 camere :)

 Petrache_Lupu, on Aug 17 2007, 13:47, said:

strada Lacului

Mai periferic n-a gasit ? :) ma intreb cati dintre cei care dau circa 1000 EUR/mp construit realizeaza ca unele zone vor decadea si altele se vor ridica - vezi de exemplu diferenta de pret nord-sud din prezent .

Edited by AMDG, 17 August 2007 - 15:00.


#31
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 AMDG, on Aug 17 2007, 15:53, said:

Mai periferic n-a gasit ? :) ma intreb cati dintre cei care dau circa 1000 EUR/mp construit realizeaza ca unele zone vor decadea si altele se vor ridica - vezi de exemplu diferenta de pret nord-sud din prezent .
Eu, unul, nu m-as muta acolo, in primul rand pentru ca este aproape de piata Flavia si asta, in week-end, inseamna nebunie. Pe de alta parte, zona poate sa ii convina cuiva care este interesat sa aiba aproape mijloacele de transport in comun. Despre pret, chiar ca nu am discutat, dar ma faci sa-l intreb.

#32
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Petrache_Lupu, on Aug 17 2007, 16:37, said:

Pe de alta parte, zona poate sa ii convina cuiva care este interesat sa aiba aproape mijloacele de transport in comun.

Clientii potentiali vizati au masina proprie . In conditiile in care un apartament pe Loga de 65 mp utili costa 90.000 EUR , cine mai e interesat de blocuri periferice la suprapret ?

#33
_viper_

_viper_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.07.2007

 AMDG, on Aug 17 2007, 15:53, said:

La pomul laudat sa nu te duci cu sacul - superlativele in imobiliare ma fac suspicios , in plus eu vreau acum apartamant de 3 camere :)
Doua saptamani constructia efectiva. Sunt la al 2-lea bloc pe care il realizeaza.
Am fost ieri sa vad un alt bloc in constructie. Mare atentie si la zona. E aiurea sa dai atatia bani si cand scoti capul pe geam sa vezi peretele vecin...

#34
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 _viper_, on Aug 19 2007, 15:59, said:

Mare atentie si la zona.

De ce nu cumperi apartament in zona Medicina ?

#35
cricritm

cricritm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.06.2007
Sal all.

Am vazut cam tarziu discutia, dar poate va mai dau ceva idei:

Radisson - tzeapa, fratilor. Discutii peste tot despre ei, ala zice ca sunt buni, ala zice ca nu. Sunt curios daca a facut cineva un lucru simplu: sa vada locatia mediatizata acum.

Daca nu stiti unde e, gasiti pe site-ul lor: Lidia 130. Nu stiu cate apartamente, vandute aproape toate, cele mai ieftine de pe la 20000 euro. Termen de finalizare decembrie 2008.
Dar sa nu va speriati cand vedetzi locatia. Nu au curatat nici macar buruienile, dar sa inceapa fundatia. Deschideti ochii !!!

Banu Construct - adevarat ca au doar un complex, dar are vreo 600 de locuinte. Nu stiu de ce unii spun ca nu e calitate. Eu am fost acolo si e calitate mult mai mare decat in alte locatii cu renume.

Continuam: Pe Str. Hasdeu nr. 8, sunt ridicate 2 cladiri, una e finalizata, una se va finaliza in cursul anului viitor. Sunt construite de o persoana fizica, dar sunt de calitate si se ofera seriozitate maxima.
Este a doua locatie a acelei persoane pe care o vad si in care am avut acces in locuinte. Nu pierdeti nimic daca o vedeti.

Si un pont: S-a inceput constructia unei cladiri de locuinte in Dumbravita de cei de la Integra. Inca mai sunt cateva apartamente disponibile. Cine vrea sa vada calitatea, poate vedea casele finalizate in cartierul rezidential din care face parte si aceasta cladire, pe str. Berlin (prima strada pe stanga la intrare). Gasiti date de contact pe site-ul lor 17marks.ro.

#36
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
1.Radisson-teapa anului in Tm. Vindeau apartamente si nici macar nu aveau cumparat terenul ala de pe Lidia, au facut actele acum vreo 2 luni. De evitat total.
2.Integra face apartamente si case in Dumbravita. Sunt f seriosi ca firma, dar materialele folosite sunt la minim, ca sa iasa bine la pret: pereti bca(chiar daca e Ytong), sarpanta pe dulapi , balustrade de fier vopsit, in general cat sa arate bine, dar sa nu coste mult. Preturile sunt relativ bune, avantajul e ca dau zona sistematizata, adica sosea si utilitati.
3.The Ring-nu stiu cum or fi ca preturi. Construieste NGF construct, care sunt cei mai buni calitativ pe piata in mom asta. Pe mine nu ma incanta zona, cand vor fi gata toate blocurile o sa fie macel la ora 8 dimineata, ca toti dau in aceeasi Aradului sau Torontalului.
4.Banu Construct-ideea blocurilor e buna, dar mi se pare groaznic de scump sa dau 1200-1400+tva /mp, la un bloc de bca. Aceeasi problema cu iesirea dimineata, au o strada de 5 m latime pt toti locatarii dela 600 apartamente, care da in str. Campina. Ar trebui sa vedeti ce misto se blocheaza acu circulatia, in momentul in care trebuie sa intre vreun TIR cu marfa la santier.
5.Pe Urseni, langa Saguaro, se mai fac 4 blocuri, cu vedere la Lidia. Construieste NGF, proprietar e cel care are firma Caparol, Benta parca il cheama. Calitate buna, tot din bca, preturi nu stiu, dar cica se vand ca painea calda. Avantaj zona, ca e relativ linistita si are transport in comun+alimentara.
6.Blocurile din Hasdeu le-am vazut si eu, bate la calitate tot ce se face pe scara mare din bca, totul e sa afli preturile. Oricum, as lua de o mie de ori intr-un p+2+m, cu max 8 apartamente, decat sa ma inghesui cu 40 de familii pe scara.
7.Pe str. Pictor Aman, dupa Ocico, mai sunt 3 vile p+2+m in constructie, tot din porotherm placat cu polistiren. E cam departe, dar la calitate sunt cei mai tari:polistiren de 10, tamplarie de lemn, balustrade de fier forjat, loc parcare in curte. Nustiu preturi, dar nu cred mari.
8. Pe Campina, colt cu intrarea la Banu, mai e un p+2+m, ala iar arata bine. Are si ceva nr de tel pe banner, am vazut.
Probabil ca mai sunt multe, dar nu imi aduc aminte de toate.

Ca si sfat, totusi, intrebati asa:
-ce grosime au peretii exteriori si din ce sunt facuti?Marea majoritate sunt de 25, ca sa iasa bine la pret.
-cat e polistirenul de placare?
-la fatada e vopsea sau tencuiala structurata? daca e vopsea, puteti sa plecati, aia crapa dupa prima iarna, iar garantia e doar un an la finisaje.
-tamplaria din ce e ?daca e pvc, cate camere?
-usile de intrare in apartament, din ce?
-interfon sau videointerfon?
-cine plateste utilitatile?voi sau constructorul?
-cu ce e acoperita cladirea?cele cu sarpanta de tigla sunt cele mai bune, alea cu hidroizolatie au garantie max. 10 ani
-cu ce e placata casa scarii?gresia de slaba calitate se toceste in max un an. cu ce adeziv au fost placate scarile exterioare si terasele?

Io am totusi o intrebare: sunt de vanzare jumatati de duplex,la 90-100000, cutot cu teren, in jur de 130-150 mp construiti. Ce dracu iti iei apartament, cand poti sa iti iei casa?

Edited by zen, 12 September 2007 - 13:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate