Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Diane 35

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
pai stii, contraceptia de urgenta sunt doua pastile, care se iau dupa ce s-a rupt prezervativul sau viol in 72 ore. diane sunt anticonceptionale, care se iau...voit, adica sa nu fie nevoie de alta metoda contrecaptiva, cum ar fi prezervativul. se dau cu prescriptie anticonceptionalele...
deci daca le-a luat de dinainte de mestruatie si-a intarizat-o ea....
nu stiu....ce sa zic. mergeti la medic ACUM. doar nu o sa ia anticonceptionale pe perioada sarcinii.... sau sa ia si sa-si tot intarzie menstruatia

Edited by florina, 08 October 2005 - 17:26.


#20
boschetarul

boschetarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 28.07.2005
la medic merg luni , dar pana atunci trebuie sa ii spun ceva iubitei mele sa o mai linistesc , e f speriata ca i-a intarziat asa de mult si nici ea nu vrea sa fie mamica.
nu stiu ce sa fac , daca sa mai ia diane35 sau nu. Nu vreau sa se intample ceva rau si sunt si eu destul de speriat :(

#21
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
pai poti sa o linistesti spunandu-i ca ea si-a intarziat ea mesntruatia cu diane. sa nu mai ia pana nu mergeti la medic.

#22
boschetarul

boschetarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 28.07.2005
asta ii spun de cateva zile . Dar daca ramane gravida daca nu mai ia pastilele astea , ca prospect scrie ca trebie luate 3 sapt ??  :death:]
in plus , 90% cred ca nu am ejaculat in ea si toata agitatia sa fie degeaba , unde mai pun ca ea e si minora si doctoru e prieten cu taicasu :(. cred ca o sa ma aleg cu picioarele rupte... :confuzzled:

Edited by boschetarul, 08 October 2005 - 17:40.


#23
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
diane, le ia cu 3 saptamani inainte sa faceti sex fara prezervativ.
daca nu le ia acum si faceti sex fara prezervativ normal ca va ramane. deci anticonceptionalele ...previn, nu...."trateaza". se iau inainte, nu dupa.

#24
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
In primul rand lipsa de informare in randul generatiei de aur e delicioasa, de-a dreptul induiosatoare, imi vine sa borasc.
In primul rand, anticonceptionalele nu se iau dupa ce s-a rupt prezervativul, ci in zile bine stabilite de mama natura, recte in prima zi a menstruatiei in majoritatea cazurilor. In a cincea zi dupa menstruatie la unele. In nici un caz INAINTE de inceperea menstruatiei. Daca vrea sa-si fubipta, vorba lui Moso, sistemul endocrin de la 18 ani, n-are decat sa ia si cate doua odata, sa fie sigura. Dar cea mai indicata era o prescriptie medicala. Nu v-a trecut putin prin cap ca astia sunt niste hormoni cu care e bine sa nu te joci de-a mama si de-a tata, la propriu?
Daca totusi a ramas, nu e nevoie sa fiti parinti la varsta asta frageda si informata. E suficient un avort. Da, e naspa, dar e o optiune. La asta nu v-ati ganditelea?
Si in ultimul rand, ca si asa mi s-a stors neuronul prea mult pentru postul asta, probabil ca mai sunt si alti ginecologi disponibili, din afara cercului de prieteni ai lui tat'su. Sunt si cabinete de planning familial, ultima data cand am fost erau gratis pentru eleve, studente si somere.
Si daca tot aveti acces la Internet, cititi naibii.

#25
boschetarul

boschetarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 28.07.2005
ms mult LoveDemon . Ai dreptate . Da ce Dumnezeu puteam sa fac daca s-a rupt nenorocitul de prezervativ??!! .
La mama draq unde stau eu , e un singur ginecolog in oras. Imi pare rau pt ce s-a intamplat , m-am dat cu capul de pereti si inainte sa postezi tu mesajul anterior ,asa ca asta nu ajuta la nimic. Deci sa inteleg ca nu mai trebuie sa ia diane35 si sa ma rog la Dumnezeu sa nu devin tatic...

#26
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

boschetarul, on Oct 8 2005, 19:18, said:

ms mult LoveDemon . Ai dreptate . Da ce Dumnezeu puteam sa fac daca s-a rupt nenorocitul de prezervativ??!! .

...sa-ti fi trecut prin cap sa-i spui farmacistei "s-a rupt prezervativul", nu "vreau anticonceptionale"? ma rog, e tardiv acum, nu mai insist. e bine ca cel putin stiti unde-i farmacia cand va apucati sa faceti sex - desi e ceva necesar, dar nu si suficient, dupa cum se vede in acest clar exemplu.

#27
Twinsen

Twinsen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.10.2003

View Postboschetarul, on Oct 8 2005, 19:18, said:

ms mult LoveDemon . Ai dreptate . Da ce Dumnezeu puteam sa fac daca s-a rupt nenorocitul de prezervativ??!! .
La mama draq unde stau eu , e un singur ginecolog in oras. Imi pare rau pt ce s-a intamplat , m-am dat cu capul de pereti si inainte sa postezi tu mesajul anterior ,asa ca asta nu ajuta la nimic. Deci sa inteleg ca nu mai trebuie sa ia diane35 si sa ma rog la Dumnezeu sa nu devin tatic...

Daca ia in continuare diane nici nu sai vina problemele luna asta...:)
Ce se intampla....
Cu astfel de pastile poti practic sa scapi de ciclu pentru o luna sau doua ( nu e deloc recomandat)

Practic ele sunt 21 de pastile care se iau incepand din prima zi a ciclului iar in ultimele 7 zile(pana vine...) se face pauza. Daca te apuci si le iei imediat... practic nu iti mai vin problemele...(sau vin f. f. putin)

In cazul tau prietana s-a apucat sa ia inainte de ciclu si nu o sai vina probleme...

Stiu asta pentru ca am fost o data intr-un concediu si se intampla ca probleme sotiei sa fie exact atunci. ginecologul ia spus ca poate scapa folosind acest truc.

Dar atentie... nu abuzati de acest tips.... e periculos!!!

Edited by Twinsen, 16 October 2005 - 21:39.


#28
camy-rossa

camy-rossa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2007
Buna ziua, sunt noua pe forum si am o rugaminte mare , poate stie cineva sa imi dea detalii despre doctorul balan din bacau

#29
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postlopi, on Jul 3 2007, 11:36, said:

Nu am auzit de o asa recomandare (depinde, anticonceptionale in scop terapeutic sau nu ? ).


    Nu esti atent sau nu esti informat . Diane 35 nu sunt anticonceptionale .

#30
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcspot, on Jul 3 2007, 12:24, said:

Nu esti atent sau nu esti informat . Diane 35 nu sunt anticonceptionale .
      Iau de muuuuuulti ani si inca n-am ramas insarcinata  ;) . Citat din prospectul Diane 35: "In timpul tratamentului cu Diane 35 ovulatia nu va avea loc. In acelasi timp mucusul cervical ramane vascos facand dificila ascensiunea spermatozoizilor. In plus, mucoasa uterina nu este pregatita pentru nidarea ovulului fecundat. Acestea sunt moticele pentru care Diane 35 ofera o protectie multipla fata de o sarcina nedorita"
      Nu m-am referit deloc la efectul antiandrogenic.
      NU asta intrebam.

#31
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postcspot, on Jul 3 2007, 12:24, said:

Nu esti atent sau nu esti informat . Diane 35 nu sunt anticonceptionale .
no shit?
inseamna ca aia de la Schering sunt niste timpiti cu totii

#32
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postrox, on Jul 3 2007, 12:44, said:

no shit?
inseamna ca aia de la Schering sunt niste timpiti cu totii


     Diane 35 a fost conceput pentru tratamentul acneei severe si a hirsutismului datorate excesului de hormoni masculini din organism . Este adevarat ca are si un efect contraceptiv .

http://www.femalelif..._35/content.php

    De altfel efectele adverse ale Diane 35 sunt mult mai pronuntate comparativ cu alte contraceptive obisnuite.

#33
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postcspot, on Jul 3 2007, 12:24, said:

Nu esti atent sau nu esti informat . Diane 35 nu sunt anticonceptionale .


View Postcspot, on Jul 5 2007, 12:53, said:

Diane 35 a fost conceput pentru tratamentul acneei severe si a hirsutismului datorate excesului de hormoni masculini din organism . Este adevarat ca are si un efect contraceptiv .

http://www.femalelif..._35/content.php

    De altfel efectele adverse ale Diane 35 sunt mult mai pronuntate comparativ cu alte contraceptive obisnuite.

Dragul meu, nu stiu ce te face sa crezi ca nu as fi informata asupra scopurilor in care se foloseste Diane. Daca o sa citesti cu atentie ce ai scris in primul post, partea bolduita, si ce ai scris in al doilea, tot partea bolduita, o sa intelegi ca te contrazici singur .

Edited by rox, 05 July 2007 - 13:14.


#34
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postrox, on Jul 3 2007, 12:44, said:

no shit?
inseamna ca aia de la Schering sunt niste timpiti cu totii

nu, cei de la shering le-au inventat pentru altceva, efectul contraceptiv este de fapt un efect secundar si nefiind de fapt inventate ca si contraceptive, atunci se prea poate ca de fapt la unele persoane nici sa nu aiba acest efect!

in UE acum cativa ani a fost un mare scandal cu medicii care le prescriau ca si contraceptive pentru ca au fost dati in judecata...

LE ca am vazut ca a intervenit si cspot, @rox, cspot nu se contrazice, diane35 au efecte secundare ca si orice alt medicament, printre acestea POATE sa apara si cel contraceptiv ca efect secundar...dar poate sa nu apara!

contraceptivele orale au fost inventate pentru a fi contraceptive, acesta este scopul lor si acesta e efectul principal...nu secundar, de aceea diane35 nu sunt incadrate ca si contraceptive!

Edited by anknic, 05 July 2007 - 14:01.


#35
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postanknic, on Jul 5 2007, 14:54, said:

nu, cei de la shering le-au inventat pentru altceva, efectul contraceptiv este de fapt un efect secundar si nefiind de fapt inventate ca si contraceptive, atunci se prea poate ca de fapt la unele persoane nici sa nu aiba acest efect!

in UE acum cativa ani a fost un mare scandal cu medicii care le prescriau ca si contraceptive pentru ca au fost dati in judecata...
scuza-ma dar bati grav cimpii
citeste si tu una-alta despre ele si vezi ca la eficienta contraceptiva scrie 98-100%.
Cei de la Schering le-au inventat exact pentru ce se folosesc:
Diane-35 is a contraceptive pill that doubles as a very effective acne treatment.
Diane-35 provides contraceptive protection as reliable as other pills while it also relieves acne, greasy skin and hairy skin.
Essentially, Diane-35 works by regulating your hormones: estrogen and progestogen (reproductive hormones) and androgen (which can cause acne, by prompting excess oil production in your skin).
vezi aici. a nu se rata titlul, de mare exceptie, si care lamureste dilema: "The contraceptive choice for clearer and more beautiful skin"

Edited by rox, 05 July 2007 - 14:05.


#36
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postrox, on Jul 5 2007, 15:04, said:

scuza-ma dar bati grav cimpii
citeste si tu una-alta despre ele si vezi ca la eficienta contraceptiva scrie 98-100%.
Cei de la Schering le-au inventat exact pentru ce se folosesc:
Diane-35 is a contraceptive pill that doubles as a very effective acne treatment.
Diane-35 provides contraceptive protection as reliable as other pills while it also relieves acne, greasy skin and hairy skin.
Essentially, Diane-35 works by regulating your hormones: estrogen and progestogen (reproductive hormones) and androgen (which can cause acne, by prompting excess oil production in your skin).
vezi aici. a nu se rata titlul, de mare exceptie, si care lamureste dilema: "The contraceptive choice for clearer and more beautiful skin"


probabil,  :lol: nu ma pronunt!

am luat diane35 acum foarte multi ani la sfatul unui medic ca si contraceptiv (pe vremea aia era la moda sa iei diane35 pentru ca nu existau atat de multe contraceptive minidozate ca acum!).

acum vreo 2 ani si ceva, dupa ce am terminat cu alaptatul am vrut din nou contraceptive si m-am dus la medicul meu (altul decat cel care imi daduse diane35) si am intrebat daca sa iau tot diane! doctorita s-a blocat efectiv si m-a intrebat de ce sa iau diane ca n-am probleme...eu i-am zis ca pentru a nu ramane gravi...ea si mai blocata mi-a zis ca dianele nu-s contraceptive...asta m-a blocat pe mine!

in fine, in continuare blocata am intrebata o prietena medic emigrata in SUA de vreo 10 ani, ea mi-a confirmat acelasi lucru, dianele nu sunt contraceptive, ei acolo nu le folosesc ca si contraceptive ci ca tratament pentru altceva. mi-a spus chiar ca in SUA compania shering a fost obligata sa scoata din prospect chestia cu contraceptia, avand voie doar sa scrie ca "poate apare un efect secundar contraceptiv"...in ideea ca daca de ex.unei femei i se prescriu diane pentru hirsutism, respectiva sa nu se astepte sa ramana gravida in perioada aceea daca isi dorea acest lucru.

blocata in continuare am tot cautat, asa am aflat ca si in UE au fost ceva scandaluri cu medici care prescriau diane ca si contraceptiv.

si mie mi-a fost greu sa compilez asta, mai ales ca luasem ani de zile diane35 ca si contraceptive (le-am luat dupa cum ti-am zis la recomandarea unui medic si dupa dozaj hormonal)

LE: sa adaug doar ca prietena mea emigrata este doctor in ginecologie si obstretica, ma gandesc ca e relevant.

Edited by anknic, 05 July 2007 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate