Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

DVD player Philips DVP5980

- - - - -
  • Please log in to reply
373 replies to this topic

#307
mast

mast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 01.12.2007
M-da asa se intampla si la al meu cu subtitrarea la un film din doua cd-uri intr-un folder. De aia l-am batut la cap pe vb6 dar abia acum am explicatia.
Multumim vb6 si Mtz pentru tot ce ati facut si faceti pt. acest player.

Edited by mast, 09 December 2008 - 21:00.


#308
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postvb6rocod, on Dec 9 2008, 18:37, said:

"Daca in schimb nu am nici o subtitrare cu denumire identica, pot sa selectez din cate subtitrari exista in folderul respectiv."
Pai asta-i rolul patch-ului. Optiunea dupa care lucreaza e "Incarca subtitrarea cu acelasi nume ca filmul, dar daca nu o gaseste, incarca toate."
Atentie, pe USB datorita limitarii pot exista mai multe subtitrari cu acelasi nume (daca incep la fel). De exemplu: Filmul meu CD1.srt si Filmul meu CD2.srt pot fi asimilate ca fiind identice. Nu stiu la 5980S la cat e "limitarea", la 5990 (care afiseaza 25 caractere pe USB) e 25.
Tot de discutat e, daca exista o subtitrare in director, se incarca automat aceasta. Asta apare la firmware-le mai noi indiferent de patch-ul "Load ORG Then All".

Daca este o singura subtitrare o ia automat, am verificat. Pai si nu se poate face cumva ca, chiar daca exista o sunbtitrare cu denumire identica cu a filmului pe care sa o incarce automat sa pot totusi selecta si restul de dubtitrari daca vreau (in unele limbi traducerea e mai aproape de adevara decat in altele si de multe ori schimb subtitrarea pt a intelege toate nuantele).
Inainte mergea chestia asta, adica by default incarca subtitrarea identica dar puteam sa "ma plimb" si prin restul.

Am verificat si nu are nici o legatura cu numarul de caractere acceptate pe USB. Cu toate ca pot sa jur ca inainte de ultimul fw (o sa verific facand downgrade) se afisau mai multe caractere pe USB decat acum.

Daca vrei iti pot lasa playerul o vreme sa te "destrabalezi".

#309
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005

View Posthellrider, on Dec 10 2008, 12:35, said:

Daca este o singura subtitrare o ia automat, am verificat. Pai si nu se poate face cumva ca, chiar daca exista o sunbtitrare cu denumire identica cu a filmului pe care sa o incarce automat sa pot totusi selecta si restul de dubtitrari daca vreau (in unele limbi traducerea e mai aproape de adevara decat in altele si de multe ori schimb subtitrarea pt a intelege toate nuantele).
Inainte mergea chestia asta, adica by default incarca subtitrarea identica dar puteam sa "ma plimb" si prin restul.

Am verificat si nu are nici o legatura cu numarul de caractere acceptate pe USB. Cu toate ca pot sa jur ca inainte de ultimul fw (o sa verific facand downgrade) se afisau mai multe caractere pe USB decat acum.

Daca vrei iti pot lasa playerul o vreme sa te "destrabalezi".

Tu ai vrea o optiune "Load All". Problema era rezolvata daca lasam meniul, dar am fost foarte "zapacit" de "raportarile" facute de diversi utilizatori, plus ca am avut o situatie asemanatoare la 5990 cand l-am conectat pe HDMI. Pentru meniu trebuie "putin noroc" pentru a gasi o adresa RAM libera. Asta se face prin incercari...
Oricum la "Load All" le incarca incepind cu prima din director, nu cu cea "originala". Cerinta ta e cam "unica". Inearca sa pui la numele subtitrarii si limba, ex. film.en.srt
La partea cu numarul de caractere pe USB nu s-a modificat nimic (din pacate..).

#310
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postvb6rocod, on Dec 10 2008, 13:55, said:

Oricum la "Load All" le incarca incepind cu prima din director, nu cu cea "originala". Cerinta ta e cam "unica". Inearca sa pui la numele subtitrarii si limba, ex. film.en.srt
La partea cu numarul de caractere pe USB nu s-a modificat nimic (din pacate..).

Aha, ok, stiu ca sunt mai "ciudat" de felul meu :D.  
Oricum e super ok asa, ce vreau eu deja se cheama fitze .... modific la repezeala denumirea subtitrarilor identice cu filmul si merge.
Mai nasol e ca am unele discuri trase de mult unde subtitrarea identica cu filmul nu este cea buna si nu am cum sa le selectez pe celelalte si nici sa rescriu discuri nu prea imi vine.

#311
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005

View Posthellrider, on Dec 10 2008, 14:07, said:

Aha, ok, stiu ca sunt mai "ciudat" de felul meu :D.  
Oricum e super ok asa, ce vreau eu deja se cheama fitze .... modific la repezeala denumirea subtitrarilor identice cu filmul si merge.
Mai nasol e ca am unele discuri trase de mult unde subtitrarea identica cu filmul nu este cea buna si nu am cum sa le selectez pe celelalte si nici sa rescriu discuri nu prea imi vine.

Am zis ca cerinta-i "unica" nu ca esti tu mai "ciudat". Tu folosesti conexiunea SCART sau Component/HDMI ?
Sa vad, poate mai fac o incercare, dar a-si vrea sa o testez pe HDMI.

#312
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Nu, nu, chiar sunt ciudat, trust me  ;) . Tot timpul vreau ceva ce nu vrea nimeni.

Folosesc HDMI.

#313
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
Ok, mi-am pus "osu" la treaba, sa vedem ce-a iesit.

Am repus "Load Org" la loc.
In plus am adaugat "Vertical", sa poti muta subtitrarea pe verticala. Pasul e de 4px (exceptie fac ultimii 2 care sunt mai mari).
Meniul e tot in "General Page", in loc de "DivX® VOD Code". Numele e mai ciudat, dar asta e:
  5. No Pic. | Level 0 | Level 0
	 0008 FFFF 01DA 01DA 007E 0000 000F 0000 FFFA80 FA00 - ROM:36A0
 => 1. 1 | 1 | 1
	   0244 0244 0244 00 - ROM:FA10
	2. 2 | 2 | 2
	   0245 0245 0245 04 - ROM:FA17
......
	14. 14 | 14 | 14
	   0251 0251 0251 34 - ROM:FA6B
	15. 15 | 15 | 15
	   0252 0252 0252 3C - ROM:FA72
	16. 16 | 16 | 16
	   0253 0253 0253 48 - ROM:FA79

Prima oara subtitrarea se duce sus. Fiecare font cu pozitia lui.
De probat "Load ORG" de pe CD (sa nu fie probleme cu numele trunchiat pe USB). Un CD cu seriale sau ceva de genu asta, ca sa vedem daca merge in toate conditiile. La "Load All" incarca maxim 10. De probat de preferat cu srt-uri. Si fara graba...
Am mutat un pic subtitrarea mai la stanga (e mai centrata acum mai ales pt. LCD sau Plasma).
E foarte bine daca poate fi probat pe HDMI.

Attached Files



#314
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Multumesc mult. Diseara il testez pe toate partile.

#315
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
Are cineva seriala si modelul 5980S ?
Am o vaga banuiala ca merge pus ARM-ul de la 5990 (USB 2.0 + 25 caractere pe USB....).

#316
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Eu din pacate nu am serial (nici macar nu mai am computer cu asa ceva). Daca vrei si esti din Bucuresti ti-l aduc sa-l testezi cateva zile.

#317
mast

mast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 01.12.2007

View Postmast, on Dec 5 2008, 13:17, said:

Eu il vand pe al meu 5980S deoarece am achizitionat unTviX. Merge impecabil, nu a avut nici o problema la updat-urile puse de pe forum. Este inca in garantie un an si jumatate deoarece nu l-am folosit decat 6 luni si mai mult de pe USB, deci partea optica este practic noua.

Pret cu cablu HDMI 240 ron.

Negociabil  ;)
Vandut!

#318
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Pana acum, ce  am reusit sa testez e ok. Pozitionarea pe verticala functioneaza pentru cine este interesat de asa ceva, mie imi place cat mai jos.
In legatura cu incarcarea subtitrarilor am rezultate ciudate:

Orig then all: Pe cd, daca in director se afla mai multe filme cu subtitrari denumite identic si nu exista nici o subtitrare "fara pereche", incarca strict subtitrarea identica cu filmul, daca nu, se incarca toate. Ceea ce e super pt multe episoade cu suburile imperecheate. Daca nu sunt imperecheate, nici o problema, le ia pe toate. Asta chiar e super.
Din pacate, pe USB, din cauza nr. de caractere acceptat nu functioneaza de fiecare data, am avut surpriza sa imi vada doua suburi din patru cate erau in director dar nici unul nu era cel bun. Daca se redenumesc fisierele atunci cand se scriu pe stick sa aiba sub 8 caractere, merge ok.

All: le incarca pe toate, e ok.

Pe matching only, intr-un caz mi-a incarcat doua pe USB, probabil tot din cauza nr de caractere, dar cine ar vrea sa foloseasca modul asta.

Din pacate, nu cred ca se pot face mai multe pt playerul asta, si asa vb6 cred ca a intrecut orice asteptari.

Daca ar merge hack-ul ala sa se poata pune ARM-ul de 5990, ar fi super, nu neaparat pt USB2.0 cat pentru nr de caractere.


Sa vedem ce mai zice si restul lumii.

#319
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005

View Posthellrider, on Dec 13 2008, 00:04, said:

Pana acum, ce  am reusit sa testez e ok. Pozitionarea pe verticala functioneaza pentru cine este interesat de asa ceva, mie imi place cat mai jos.
In legatura cu incarcarea subtitrarilor am rezultate ciudate:

Orig then all: Pe cd, daca in director se afla mai multe filme cu subtitrari denumite identic si nu exista nici o subtitrare "fara pereche", incarca strict subtitrarea identica cu filmul, daca nu, se incarca toate. Ceea ce e super pt multe episoade cu suburile imperecheate. Daca nu sunt imperecheate, nici o problema, le ia pe toate. Asta chiar e super.
Din pacate, pe USB, din cauza nr. de caractere acceptat nu functioneaza de fiecare data, am avut surpriza sa imi vada doua suburi din patru cate erau in director dar nici unul nu era cel bun. Daca se redenumesc fisierele atunci cand se scriu pe stick sa aiba sub 8 caractere, merge ok.

All: le incarca pe toate, e ok.

Pe matching only, intr-un caz mi-a incarcat doua pe USB, probabil tot din cauza nr de caractere, dar cine ar vrea sa foloseasca modul asta.

Din pacate, nu cred ca se pot face mai multe pt playerul asta, si asa vb6 cred ca a intrecut orice asteptari.

Daca ar merge hack-ul ala sa se poata pune ARM-ul de 5990, ar fi super, nu neaparat pt USB2.0 cat pentru nr de caractere.


Sa vedem ce mai zice si restul lumii.

Probat pe HDMI, da ?
Sa vedem daca merge cu RISC-ul din 5990. Am facut o versiune de test, am postat-o pe forumul in engleza, poate incearca cineva (daca are si seriala....).
Asa cum ai vazut, pe USB, treaba-i mai "delicata".... aici chiar ca n-ai ce face, daca-r merge cu 5990 macar limitarea ar fi la 25 de caractere.
Mai asteptam....

#320
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Da, testat pe HDMI.

#321
monk teo

monk teo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 06.12.2006
fratilor dupa ultimul update la dvd , subtitrarea sta numai la mijlocul ecranului , ce ma fac ?
am vizionat un film de pe stick si scrisul a stat la mijloc

Edited by monk teo, 15 December 2008 - 18:55.


#322
rampage994

rampage994

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.07.2008
as dori si eu sa aflu codul tarii pentru un Philips DPV 3980. (pentru subtitrare in limba romana)

multumesc

#323
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005

View Postrampage994, on Dec 15 2008, 22:29, said:

as dori si eu sa aflu codul tarii pentru un Philips DPV 3980. (pentru subtitrare in limba romana)

multumesc
Vezi ca e si un firmware care are si "patch-ul" asta facut (vrei Romana la DVD-uri, nu ?)

View Postmonk teo, on Dec 15 2008, 18:53, said:

fratilor dupa ultimul update la dvd , subtitrarea sta numai la mijlocul ecranului , ce ma fac ?
am vizionat un film de pe stick si scrisul a stat la mijloc

Pai citeste si tu cu mai multa atentie.... Vezi ca ai in "General Page" un meniu "Level 0" cu 16 pasi pentru pozitie verticala....

Edited by Mtz, 16 December 2008 - 08:21.


#324
monk teo

monk teo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 06.12.2006

View Postvb6rocod, on Dec 16 2008, 00:29, said:

Vezi ca e si un firmware care are si "patch-ul" asta facut (vrei Romana la DVD-uri, nu ?)



Pai citeste si tu cu mai multa atentie.... Vezi ca ai in "General Page" un meniu "Level 0" cu 16 pasi pentru pozitie verticala....



corect , merci si miiiii de scuze
respect

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate