Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Extensii de tip .vbs

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Asmin

Asmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2007
Imi spune si mie careva cum scap de extensiile astea de tip .vbs?
   Am instalat ceva sau am facut ceva in ultimele zile si mi-au aparut tampeniile ca niste copy la orice. fie ca am un document .doc / .xls / .txt / .pdf sau muzica in format .mp3 / .wma / .mp4 / .mpeg sau mai stiu eu ce alte extensii .. idioteniile astea le copiaza si apar peste tot.
   Nu ca m-ar deranja sau ocupa spatiu dar daca incerc sa dau click / drag / dublu click sau orice as face cu ele imi da un mesaj eroare de genu:
ex: "C:\Documents and settings\...\...\"   urmat de: "Logon failure: account curently disabled"

   Apoi computerul incepe sa o ia razna, dipar toate iconitele de pe desktop / daca vreau sa intru pe partitii imi zice aceasi chestie ba chiar nici nu ma lasa sa intru.., la un momentdat nu ma mai lasa sa fac aproape nimc pe el si isi revine doar dupa ce il inchid si ii bag un CD cu Drivere si Utilitati pe care il am de cand am achizitionat compu.

   Mentionez ca am reusit sa sterg cateva cu ajutorul functiunii Search.. unde am dat sa caute toate extensiile de tip .vbs si pe la 2300 am dat stop si le-am sters. Bineinteles ca nu apucase sa le gaseasca pe toate. Acu daca repet chestia chiar daca stau si mi le gaseste pe restu in numar de peste 5000 daca dau Select All si apoi Dellete imi da iar porcaria aia si nu ma lasa sa le sterg, ba chiar imi bushste iar compu. Am incercat sa iau cate una manual de pe unde am gasit-o sa o sterg dar nu ma lasa.. am incercat sa caut cu search din anumite foldere unde stiam ca am muzica/documente.. si sa le sterg cum am facut cu restu.. dar iar nu ma lasa.

Stie careva cum le-as putea sterge? Nu de alta dar devine enervant atunci cand deschid un fisier si gasesc cate o extensie dinasta.. ca pe loc imi buseste compu.. daca nu e niciuna acolo nu pateste nimic.. deci e clar ca de la ele e problema. :(((

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

 Asmin, on Jun 27 2007, 01:53, said:

Imi spune si mie careva cum scap de extensiile astea de tip .vbs?
   Am instalat ceva sau am facut ceva in ultimele zile si mi-au aparut tampeniile ca niste copy la orice. fie ca am un document .doc / .xls / .txt / .pdf sau muzica in format .mp3 / .wma / .mp4 / .mpeg sau mai stiu eu ce alte extensii .. idioteniile astea le copiaza si apar peste tot.
   Nu ca m-ar deranja sau ocupa spatiu dar daca incerc sa dau click / drag / dublu click sau orice as face cu ele imi da un mesaj eroare de genu:
ex: "C:\Documents and settings\...\...\"   urmat de: "Logon failure: account curently disabled"

   Apoi computerul incepe sa o ia razna, dipar toate iconitele de pe desktop / daca vreau sa intru pe partitii imi zice aceasi chestie ba chiar nici nu ma lasa sa intru.., la un momentdat nu ma mai lasa sa fac aproape nimc pe el si isi revine doar dupa ce il inchid si ii bag un CD cu Drivere si Utilitati pe care il am de cand am achizitionat compu.

   Mentionez ca am reusit sa sterg cateva cu ajutorul functiunii Search.. unde am dat sa caute toate extensiile de tip .vbs si pe la 2300 am dat stop si le-am sters. Bineinteles ca nu apucase sa le gaseasca pe toate. Acu daca repet chestia chiar daca stau si mi le gaseste pe restu in numar de peste 5000 daca dau Select All si apoi Dellete imi da iar porcaria aia si nu ma lasa sa le sterg, ba chiar imi bushste iar compu. Am incercat sa iau cate una manual de pe unde am gasit-o sa o sterg dar nu ma lasa.. am incercat sa caut cu search din anumite foldere unde stiam ca am muzica/documente.. si sa le sterg cum am facut cu restu.. dar iar nu ma lasa.

Stie careva cum le-as putea sterge? Nu de alta dar devine enervant atunci cand deschid un fisier si gasesc cate o extensie dinasta.. ca pe loc imi buseste compu.. daca nu e niciuna acolo nu pateste nimic.. deci e clar ca de la ele e problema. :(((

Virusi!?!

Actualizeaza-ti definitiile la antivirus, scaneaza-ti intreg calc., dupa care mai fa o scanare online cu BitDefender

P.S: extensia .vbs  inseamna Visual Basic Script, e un fisier care se poate executa in browser, precum si in documentele suitei Office ....

#3
GmMedusa

GmMedusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.06.2007
vbs = Visual Basic Script .

Daca antivirusul nu ti rezolva problema descarca programul asta
http://www.jasons-to.....Script Sentry

#4
Asmin

Asmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2007

 shiva, on Jun 27 2007, 10:24, said:

Virusi!?!

Actualizeaza-ti definitiile la antivirus, scaneaza-ti intreg calc., dupa care mai fa o scanare online cu BitDefender

P.S: extensia .vbs  inseamna Visual Basic Script, e un fisier care se poate executa in browser, precum si in documentele suitei Office ....


Da stiu ce extentie este, doar ca daca e un virus ceva nu mi-l gaseste si doar am antivirusu la zi.. plus ca numai pe genu asta de extensii so pus.. eu caut sa dezinstalez Visual Basicu ca sa nu mai le vada dar in primu rand nu il am instalat sau cel putin nu la Add/Remove Programs.. si nici nu stiu cum sa scap altcumva de ele. Il gasesc printre cele de la Office cumva? (word/excel/powerpoint/access/frontpage) In orice folder ma bag gasesc cate o extensie .vbs .. sau mai bine zis o copie la un document care foloseste visual basicu si care daca nu ies repede din fisier mi-o ia razna compu. Deja ma seaca.. daca nu am scanat si rescanat toate partitiile si tot nimic.

Edited by Asmin, 03 July 2007 - 14:25.


#5
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
E clar vorba de un virus. Daca sti Visual Basic, deschide fisierul si disecal putin, sa vezi ce intentii are. Totodata, faptul ca fisierele se inmultesc inseamna ca la un moment dat executi unul dintre ele sau ai un proces in memorie care se ocupa de asta. Uploadeazal la ceva firme de AV, poate e ceva nou;

Andrei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate