Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

GATORADE

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Asfaltel

Asfaltel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.10.2006
Ce parere aveti despre bautura energizanta GATORADE?

#2
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Nu prea cred ca e energizanta. Mai degraba racoritoare. In US se bea exact ca si Cola.

#3
tweety09

tweety09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.01.2007
nu as recomanda.. calorii goale.. apa colorata cu zahar.. la varsta noastra nu cred ca ar trebui sa ne facem grija de energie.. mai degraba vezi vitaminele sa nu lipseasca.. apoi energizante..

#4
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007
ia mai bine Tauru` Rosu :D

#5
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
gatorade are o chestie cum au mai toate sucurile care te face sa-ti fie sete incontinuu si sa tot vrei sa bei. asta-i bine daca nu poti bea fara sa-ti fie sete/n-ai ce face cu banii. eu beau o sticla de 2l(apa plata) la sala si dupa fiecare exercitiu beau pana vad ca nu mai incape in stomac, chiar daca nu mii sete deloc. unii au nevoie de gatorade pt asta  :deadtongue:

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 keeekeeess, on Jul 22 2007, 13:27, said:

gatorade are o chestie cum au mai toate sucurile care te face sa-ti fie sete incontinuu si sa tot vrei sa bei. asta-i bine daca nu poti bea fara sa-ti fie sete/n-ai ce face cu banii. eu beau o sticla de 2l(apa plata) la sala si dupa fiecare exercitiu beau pana vad ca nu mai incape in stomac, chiar daca nu mii sete deloc. unii au nevoie de gatorade pt asta  :deadtongue:
Gatorade face re-echilibrare hidro-electrolitica, nu iti face sete :). Ar trebui sa te hidrateze, nu sa-ti provoace sete

#7
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Hidro-electrolitica ? Asta-i demunimrea pompoasa la apa in stomac ? Chiar ei scriu ca au un compus care te face sa bei continuu ca sa te hidrateze. Ei zic ca te hidrateaza nu ca-ti potoleste setea. Totusi daca te 'fortezi' cu apa plata ii cam acelasi lucru. Dar daca esti snob ...  :lol:

#8
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 06.03.2006
@cei care nu stiu chimie: e vorba de saruri minerale sau electroliti, care se pierd prin transpiratie. Daca bei apa plata prea multa si transpiri excesiv, pierzi aceste saruri si organismul trebuie sa le inlocuiasca. Toata treaba la Gatorade e ca are in componenta sa aceste saruri minerale, care se pierd odata cu apa prin transpiratie.

Edited by mnezo, 25 July 2007 - 00:45.


#9
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 mnezo, on Jul 25 2007, 01:43, said:

@cei care nu stiu chimie: e vorba de saruri minerale sau electroliti, care se pierd prin transpiratie. Daca bei apa plata prea multa si transpiri excesiv, pierzi aceste saruri si organismul trebuie sa le inlocuiasca. Toata treaba la Gatorade e ca are in componenta sa aceste saruri minerale, care se pierd odata cu apa prin transpiratie.
daca bei 3-4 litrii de gatorade pe zi e bun..inlocuieste ce pierzi prin transpiratie..altfel e prea slab... cantitati infime de saruri

#10
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
si apa plata nu are saruri ? nu 'plata' de la robinet, apa minerala plata .. care-i apa minerala fara acid. are si aia magneziu si alte chestii..

daca tot beti gatorade in fiecare zi incercati si produsul asta.

[ http://www.engrish.com/image/engrish/diet-water.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by keeekeeess, 25 July 2007 - 12:33.


#11
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

 keeekeeess, on Jul 25 2007, 13:29, said:

si apa plata nu are saruri ? nu 'plata' de la robinet, apa minerala plata .. care-i apa minerala fara acid. are si aia magneziu si alte chestii..

daca tot beti gatorade in fiecare zi incercati si produsul asta.

[ http://www.engrish.com/image/engrish/diet-water.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poiana Negri partial decarbogazificata ( de fapt cam plata dupa gustul meu ) are Ca 105mg/l daca bei 3 litri te-ai scos cu doza zilnica de Ca :D cica...

#12
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 alexvl, on Jul 29 2007, 23:40, said:

Poiana Negri partial decarbogazificata ( de fapt cam plata dupa gustul meu ) are Ca 105mg/l daca bei 3 litri te-ai scos cu doza zilnica de Ca :D cica...
cam 10 litrii trebuie...din ce stiu eu ca 1 gr de calciu e doza zilnica ...la un sportiv

#13
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

 adi185, on Jul 29 2007, 23:42, said:

cam 10 litrii trebuie...din ce stiu eu ca 1 gr de calciu e doza zilnica ...la un sportiv
hmmm  asta asa e dar chestia e ca eu am vazut asa ceva(300 mg doza zilnica recomandata de Ca)  pe niste pastile care contineau calciu ( supliment cumparat din faramacie care se recomanda a fii "pentru uz sportiv" ) bla bla nu cumpar asa ceva; mai exista si lapte si branza si cascaval, iaurt, smantana, etc

Edited by alexvl, 29 July 2007 - 23:11.


#14
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 alexvl, on Jul 30 2007, 00:10, said:

hmmm  asta asa e dar chestia e ca eu am vazut asa ceva(300 mg doza zilnica recomandata de Ca)  pe niste pastile care contineau calciu ( supliment cumparat din faramacie care se recomanda a fii "pentru uz sportiv" ) bla bla nu cumpar asa ceva; mai exista si lapte si branza si cascaval, iaurt, smantana, etc
calciu lactic ala ...standard sa-i zicem asa...are 500 mg pe tableta :)

#15
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

 adi185, on Jul 30 2007, 08:19, said:

calciu lactic ala ...standard sa-i zicem asa...are 500 mg pe tableta :)
care calciu lactic ? pai eu cred ca faza cu doza zilnica e ceva relativ: un sportiv are nevoie de 300 mg/zi sau 1 g/zi. Asta, zic eu, depinde de mai multi factori: greutatea, varsta, nivelul de antrenament, tipul de sport practicat etc.

#16
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

 adi185, on Jul 29 2007, 23:42, said:

cam 10 litrii trebuie...din ce stiu eu ca 1 gr de calciu e doza zilnica ...la un sportiv

Poi nu-ti extragi calciu si din mancaruri ? Ce-i daca-i calciu lactic ? Eu in sistemu periodic vad un singur Ca  :lol:

Gatorade ii imposibil sa contina in 500ml nici macar 1/10 din doza zilnica recomandata. Eu zic ca are la fel de multe saruri si minerale ca o apa minerala obisnuita fie ea carbogazoasa (are doar Co dizolvat in apa in plus).

Eu raman cu ideea ca Gatorade ii bautura pentru snobi si aia care sunt influentati f tare de autosugestie.

#17
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 keeekeeess, on Jul 30 2007, 12:13, said:

Poi nu-ti extragi calciu si din mancaruri ? Ce-i daca-i calciu lactic ? Eu in sistemu periodic vad un singur Ca  :lol:

Gatorade ii imposibil sa contina in 500ml nici macar 1/10 din doza zilnica recomandata. Eu zic ca are la fel de multe saruri si minerale ca o apa minerala obisnuita fie ea carbogazoasa (are doar Co dizolvat in apa in plus).

Eu raman cu ideea ca Gatorade ii bautura pentru snobi si aia care sunt influentati f tare de autosugestie.
calciu lactic e denumirea produsului in farmacie :)

#18
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

 adi185, on Jul 30 2007, 17:26, said:

calciu lactic e denumirea produsului in farmacie :)
dar Ca din lapte cum se numeste ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate