Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Totul despre backpackers

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostGabrielaC, on Apr 7 2008, 14:42, said:

Din ce am observat eu pana acum tendinta romanului (in ceea ce priveste turismul) e sa se laude cu cat de mult a dat el pe vacanta. N-o spun in ideea de a jigni pe cineva, si imi cer scuze daca se simte vizat cineva de chestia asta.
Doresc sa deschid un topic in care sa discutam despre vacante low cost, despre vacante hai-hui doar cu rucsacul in spinare, despre locuri decente de cazare in locuri paradisiatice, despre vacante in natura si nu in mijlocul betoanelor, despre cazarea la camping, nu la all inclusive, despre distractiile din afara hotelurilor. Ii rog pe cei pentru care hotelul reprezinta doar locul unde isi intind capul noaptea si fac un dus sa isi imparta experientele cu noi. Sa vorbim despre cazarea in youth hostels-uri, sau despre zboruri low cost.
Ce spuneti?

Sa incep eu? Cred ca mai astept pana la vara ca sa pot da un feedback corect. Pana atunci va spun ca eu am gasit cazare in Turica (Marmaris) cu 157E/7 nopti - pt 2 persoane, garsoniera cu self catering. Sunt la prima experienta de genul acesta si as vrea sa aud parerile unor oameni mai experiementati. Incercam sa gasim ceva rezonabil si pt 1 mai in Grecia, insula Thasos. Am gasit prin grupul TUI - cazare pentru 3 nopti cu 30Lire studio-ul, adica 10L/nopate ceea ce mi se pare foarte ieftin iar pozele sunt super. Avand in vedere ca se vinde prin TUI cred ca beneficiez de garantia lor si nu cred ca ar fi vreo teapa. Voi ce credeti?
Am fost in intreaga lume on the budget... prea multe sfaturi... de la 5 dolari in bazarul de la Delhi la dormit in trenuri spre Cercul Polar, de la 20 dolari in hotel de 4 stele in Bali la low costuri guatemaleze. Pentru intrebari specifice.. cu mare placere

#38
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
backapckerii sau cei care merg "budget" nu-s neaparat oameni fara bani. de asemenea nu sunt numai tineri. sistemul de concedii din tarile dezvoltate este foooarte diferit de al nostru. cand tu ai 21 de zile/an concediu si lumea se uita mirat la tine ca le iei pe toate, pana la ultima, iti dai seama ca nu poti face comparatie cu backpackerii adevarati. in general n-as amesteca o agentie cu notiunea de low-cost.

e mult de spus despre hosteluri, low-cost...difera destul de mult, iar la asta contribuie mai multi factori (ex: un pat in hostel in muenchen in perioada oktoberfest-ului e peste 30 de euro). doresti sa afli ceva, intreaba ;) e mai usor asa.

#39
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Scuzati ca n-am mai dat pe aici, dar in primele multe zile am vazut ca nu e lumea interesata l-am abandonat.
Eu vreau foarte mult sa vizitez Asia, Australia dar si America de Sud. Din pacate sa plecam cate 6 luni de zile nu ne permitem, dar 3 saptamani - 1 luna poate.
Nu stiu cu ce intrebare sa incep, si mai ales ca pentru anul asta deja avem 3 iesiri programate pt anul asta. Insa anul viitor neaparat trebuie sa programez Thailanda sau Australia.
Ma gandeam ca fiecare care doreste sa-si imparta experientele, dat ma gandesc ca daca deja experienta respectiva e mai veche de 1-2 luni, autorul nu mai are aceeasi dispozitie de a povesti. Asa ca las topicul deschis pentru cei care acum se intorc de undeva, sau care urmeaza sa plece undeva, etc.

De ex, saptamana trecuta am rezervat hostel in Istambul cu 15E pe noapte de persoana in camera dubla, deci noi doi 120E pt 4 nopti cu mic dejun. Credeti ca daca mergeam la fata locului am fi gasit mai ieftin de atata?

Edited by GabrielaC, 21 April 2008 - 13:09.


#40
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostGabrielaC, on Apr 21 2008, 14:07, said:

De ex, saptamana trecuta am rezervat hostel in Istambul cu 15E pe noapte de persoana in camera dubla, deci noi doi 120E pt 4 nopti cu mic dejun. Credeti ca daca mergeam la fata locului am fi gasit mai ieftin de atata?

eu am gasit la 32 de euro dubla, deci cam acelasi pret. mai ieftin? sigur, depinde insa de conditiile oferite si de locatie. vrei sa stai in centru, sa nu faci drumuri lungi, platesti mai mult. accepti periferie, nu-i problema, sigur gaseai mai ieftin.

pentru asia iti raspunde imperator, el stie low-cost-uri care te duc pana-n india.

#41
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View PostGabrielaC, on Apr 21 2008, 13:07, said:

Scuzati ca n-am mai dat pe aici, dar in primele multe zile am vazut ca nu e lumea interesata l-am abandonat.
Eu vreau foarte mult sa vizitez Asia, Australia dar si America de Sud. Din pacate sa plecam cate 6 luni de zile nu ne permitem, dar 3 saptamani - 1 luna poate.
Nu stiu cu ce intrebare sa incep, si mai ales ca pentru anul asta deja avem 3 iesiri programate pt anul asta. Insa anul viitor neaparat trebuie sa programez Thailanda sau Australia.
Ma gandeam ca fiecare care doreste sa-si imparta experientele, dat ma gandesc ca daca deja experienta respectiva e mai veche de 1-2 luni, autorul nu mai are aceeasi dispozitie de a povesti. Asa ca las topicul deschis pentru cei care acum se intorc de undeva, sau care urmeaza sa plece undeva, etc.

De ex, saptamana trecuta am rezervat hostel in Istambul cu 15E pe noapte de persoana in camera dubla, deci noi doi 120E pt 4 nopti cu mic dejun. Credeti ca daca mergeam la fata locului am fi gasit mai ieftin de atata?
la ce  hotel? si eu sunt interesata...

pt DeathRipple:
pt GabrielaC:

la ce  hotel? are parcare? cate stele? e in centru? si eu sunt interesata de un astfel de hotel ...

#42
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
e hostel, nu hotel - sunt diferente. una dintre ele e ca hostelurile nu prea au parcari - cu exceptia hotelurilor convertite in hosteluri (am gasit in cehia, polonia etc)

#43
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View PostDeathRipple, on Apr 21 2008, 13:47, said:

e hostel, nu hotel - sunt diferente. una dintre ele e ca hostelurile nu prea au parcari - cu exceptia hotelurilor convertite in hosteluri (am gasit in cehia, polonia etc)
ok, care este numele?

#44
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Da, exact vorbim de hoStel-uri. Cand intrebi de parcare si stele e clar ca te astepti la "chestii". Aceste chestii nu le primesti la hostel-uri. Cand pleci cu rucsacul in spinare, standardul nu cred ca se mai ridica la cateva stele ci la un pat curat si un dus.

Eu am luat de pe hostelbookers.com la Paris Hostel. Este in centru. Din poze n-ai ce sa intelegi, sau poate chiar ai sa crezi ca e naspa, dar noi l-am luat ca avea si mic dejun inclus. In rest o sa fim brambura pe acolo si de aceea n-am pus accent pe altceva.

Da, m-ar interesa low-costurile pe partea asiatica. Am gasit doar www.airasia.com
Mai sunt si altele?

Edited by GabrielaC, 21 April 2008 - 14:23.


#45
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postcriss_65, on Apr 21 2008, 14:52, said:

ok, care este numele?

Sultan Hostel http://www.sultanhostel.com/

#46
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View PostDeathRipple, on Apr 21 2008, 13:58, said:

multumesc, intru acum sa-l vad!
o z buna in continuare

#47
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on Apr 21 2008, 07:26, said:

backapckerii sau cei care merg "budget" nu-s neaparat oameni fara bani. de asemenea nu sunt numai tineri. sistemul de concedii din tarile dezvoltate este foooarte diferit de al nostru. cand tu ai 21 de zile/an concediu si lumea se uita mirat la tine ca le iei pe toate, pana la ultima, iti dai seama ca nu poti face comparatie cu backpackerii adevarati. in general n-as amesteca o agentie cu notiunea de low-cost.

e mult de spus despre hosteluri, low-cost...difera destul de mult, iar la asta contribuie mai multi factori (ex: un pat in hostel in muenchen in perioada oktoberfest-ului e peste 30 de euro). doresti sa afli ceva, intreaba ;) e mai usor asa.
Cand m-am carat de la un serviciu, am bantuit 2 luni prin India si Nepal, apoi m-am intors, am mai facut ceva consultanta, impuscat cateva mii de euro si fugit in Indonezia pentru Bali - Bangkok trail.

#48
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Imperator, pai probabil cazul tau e unul fericit. Esti la un nivel de cariera in care poti sa faci du-te vino asta. Eu lucrez abia de 2 ani si putin, ce experienta sa am sa plec cand am chef (sau bani care acum sunt ca am job stabil, dar daca plec n-or sa mai fie, evident e bine sa ai mereu un cont de spear money, dar momentan nu-l avem, poate mai pe la 28-30 de ani incolo). Momentan mai zi-ne de low costuri de care stii, aletele decat cele pe destinatii europene. Thanks

#49
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostGabrielaC, on Apr 22 2008, 09:54, said:

Imperator, pai probabil cazul tau e unul fericit. Esti la un nivel de cariera in care poti sa faci du-te vino asta. Eu lucrez abia de 2 ani si putin, ce experienta sa am sa plec cand am chef (sau bani care acum sunt ca am job stabil, dar daca plec n-or sa mai fie, evident e bine sa ai mereu un cont de spear money, dar momentan nu-l avem, poate mai pe la 28-30 de ani incolo). Momentan mai zi-ne de low costuri de care stii, aletele decat cele pe destinatii europene. Thanks
Pai... scump este sa ajungi in Asia ca acolo e o retea mare de low costuri. Exista posibilitatea sa mergi low cost pana acolo, dar din bucati: Air Arabia din Istanbul pana la Colombo (Sri Lanka) via Sharjah, mai departe cu Mahan-ul pana la Bangkok si de acolo ai o tona de low cost-uri la dispozitie. Air Asia peste tot, Cebu Pacific spre Filipine ca sa le numesc pe cele mai reputabile. Spre Africa, nu exista low costuri si nici in America de Sud unde avioanele costa enorm.

#50
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View PostGabrielaC, on Apr 21 2008, 14:56, said:

Da, m-ar interesa low-costurile pe partea asiatica. Am gasit doar www.airasia.com
Mai sunt si altele?

AirAsia e cea mai cunoscuta si cea mai buna companie low cost din Asia SE.
Am mai zburat eu cu Cebu Pacific in Filipine. Sunt super-ok, avioane moderne, preturi mici, aceeasi calitate ca AirAsia. Are zboruri care leaga Filipine de Malaezia, Hong Kong, Singapore, Taiwan.
In interiorul Filipinelor sunt doua lowcosturi: SE Asian Airlines si Asian Spirit cu care orice destinatie e posibila zilnic, avioane mici, preturi mici.
JetStar e o alta companie care leaga cateva destinatii din Asia intre ele si Malaezia de Australia low cost.
Tiger Airways tot pentru Asia SE.
Garuda e Tarom-ul Indoneziei care chiar daca nu e low cost am vazut aseara ca au preturi de nimic la destinatiile din interiorul Indoneziei.

De astea am auzit eu.

#51
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
Salutare,

si sunt curios sa ajung in Asia, indiferent de tara doar sa gust un pic din Asia.
Ce rute imi recomandati? Exista avion din Bucuresti sau de la Budapesta, binenteles low-cost.
Eu vreau sa merg in Asia in saptamanile 31-33 din anul 2008, se mai inscrie cineva la excursie ?

Numai bine

#52
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Wow, super tare faza cu JetStar ca leaga Australia de Asia. Am intrat pe site insa sunt niste preturi mari. Oricum va multumesc pentru numele companiilor. Daca mai sunt si altele, astept:)

#53
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View PostImperator, on Apr 21 2008, 18:35, said:

Cand m-am carat de la un serviciu, am bantuit 2 luni prin India si Nepal, apoi m-am intors, am mai facut ceva consultanta, impuscat cateva mii de euro si fugit in Indonezia pentru Bali - Bangkok trail.

Cum se poate ajunge cel mai ieftin in Bali? care ar fi traseul si companiile aeriene?

#54
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Da, daca se poate as vrea si eu cel mai bun (ieftin) traseu pe bucati pt Sydney, 10x

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate