Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Totul despre backpackers

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#109
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on May 29 2008, 22:11, said:

am citit si eu pe un ghid nemtesc ca ti-ar trebui vaccin impotriva tifosului, poliomielita si hepatita A. despre malarie zice c-ar fi o problema si ca e bine sa stai departe de apa, legume nespalate si salata. nu zice de pilule. chiar te-as ruga sa postezi niste informatii referitoare la treburile astea, pen' ca io nu am incredere in sfaturile celor din romanica. merg pe mana finlandezilor.

Imperatore, tu ai luat ceva?
De obicei, iau Malarone, dar in Guatemala nu am luat. Malaria nu se ia in zonele montane (Antigua, etc), singurul risc era in Tikal, dar m-am dus in mai, la sfarsitul sezonului secetos cand riscul era minor. Am luat Malarone in Cambogia, in Africa (Kenya - Tanzania), in zone din Indonezia si in sudul Indiei

#110
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
tot la capitolul strangere de informatii...

buget estimat? (in afara de avion) cazare la fata locului? daca-as lua avion de la flores la guatemala-city, ar trebui sa iau bilet din timp?

#111
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008

Quote

tot la capitolul strangere de informatii...

buget estimat? (in afara de avion) cazare la fata locului? daca-as lua avion de la flores la guatemala-city, ar trebui sa iau bilet din timp?

Noi cind e vorba de buget, indiferent unde calatorim sub 30 de zile, ne propunem sa ne incadram in 500 de euroi cazare si 1000 de euroi restul cheltuielilor (adica mincare, excursii si souveniruri). Deci 1500 de euroi doua persoane.Pentru orice eventualitate avem mereu pe card mai mult decit ce ne planificam. :)

Edited by backpacker_mom, 30 May 2008 - 12:45.


#112
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postbackpacker_mom, on May 30 2008, 13:44, said:

Noi cind e vorba de buget, indiferent unde calatorim sub 30 de zile, ne propunem sa ne incadram in 500 de euroi cazare si 1000 de euroi restul cheltuielilor (adica mincare, excursii si souveniruri). Deci 1500 de euroi doua persoane.Pentru orice eventualitate avem mereu pe card mai mult decit ce ne planificam. :)

citind posturile de mai sus, am vazut un itinerariu destul de detaliat, ma gandeam ca aveti deja in minte anumite cazari, preturi etc.

#113
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007

View Postbackpacker_mom, on May 29 2008, 23:18, said:

Pe site-ul ministerului sanatatii de aici se precizeaza in dreptul Guatemalei urmatoarele:
..........
(sursa:Departamentul National al Sanatatii, Ghidul de sanatate al calatorului)
Poti citi si aici:

http://wwwn.cdc.gov/travel/ybToc.aspx

http://wwwn.cdc.gov/...nationList.aspx

Eu unul consider lectura de acest fel prea demoralizanta si gasesc ca lupta cu lungi liste de bacterii, virusi, paraziti, infractori, accidente, bombe, cutremure, taifunuri, soferi de taxi si multe alte elemente primejdioase si mortale este o lupta aproape imposibil de controlat/cistigat: este adevarat, in cazul vostru adica pe termen scurt, poate fi adesea controlata/cistigata dar pe termen lung este aproape imposibil (drept care eu unul, avind in vedere zona afurisita in care traiesc o mare parte a anului, am ales sa fac ce face orice om serios si cu simt de raspundere care tine la viata si sanatatea si portofelul lui: nimic. Ma las in seama norocului si sortii. Ceea ce nu inseamna ca asta recomand si altora. Fiecare cu alegerea lui.).

#114
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
DeathRipple, cam asa ar arata costurile noastre totale de cazare deocamdata :

Campeche-----------Monkey Hostel------------1 noapte------------€ 17.64
Merida----------------Hostel Zocalo------------2 nopti---------------€ 30.02
Valladolid------------Hotel Don Luis----------- 1 noapte-------------€ 40.00
Playa del Carmen-- Popol-Vuh----------------3 nopti----------------€ 44.66
Belize City-----------Bachelor Inn-------------1 noapte--------------€ 36.72
Tikal--------------Hostal Hermano Pedro------2 nopti----------------€ 28.34
Antigua------------Los Encuentros Hotel------3 nopti-----------------€ 48.48
Flores--------------------------------------------1 noapte--------------
Palenque-----------Hotel Chablis--------------2 nopti-----------------€ 74.12
Campeche--------------------------------------1 noapte----------------

Pentru Flores- Guatemala inca mai cautam....


Quote

Eu unul consider lectura de acest fel prea demoralizanta si gasesc ca lupta cu lungi liste de bacterii, virusi, paraziti, infractori, accidente, bombe, cutremure, taifunuri, soferi de taxi si multe alte elemente primejdioase si mortale este o lupta aproape imposibil de controlat/cistigat: este adevarat, in cazul vostru adica pe termen scurt, poate fi adesea controlata/cistigata dar pe termen lung este aproape imposibil (drept care eu unul, avind in vedere zona afurisita in care traiesc o mare parte a anului, am ales sa fac ce face orice om serios si cu simt de raspundere care tine la viata si sanatatea si portofelul lui: nimic. Ma las in seama norocului si sortii. Ceea ce nu inseamna ca asta recomand si altora. Fiecare cu alegerea lui.).

De acord, insa eu chiar am facut un mic plan unde sa ascund cardul de rezerva si ce pasapoarte sa le dau posibililor atacatori guatemalezi. Inca ma mai documentez cum actioneaza in general... :D  :D

#115
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
excelente informatii, pentru care iti foarte multumesc. promit sa ma aplec asupra lor in saptamana ce vine.

#116
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
DeathRipple, poate ne si intilnim undeva pe drum(uri) daca suntem in zona in acelasi timp? :)

Azi am pus din nou totul pe calculator si reiese ca ne ramine o zi in plus fata de ce am planificat pina acum. Neatentia, ...hm! :wallbash:

Imperator, tu stii ceva de Panajachel, Solola  si Lacul Atitlan ? Am observat ca multi backpackeri se duc acolo din Antigua...

#117
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
stai asa, nu te inflama momentan. mai intai sa vad la ce preturi scot avionul. apoi sa vad cati vom fi (probabil 2 + 2). dupa care sa ma decid ca intr-adevar vreau sa ajung acolo (initial era alta destinatie in program). daca as ajunge, ar fi intre 5 si 21 dec. sincer, anul trecut caraibele au facut o impresie frumoasa (oricum nevasta-mea e terminata dupa apa si soare).

mentionez ca nu am nimic in cap referitor la traseu si nici nu aprofundez pana nu aflu avionu'.

Edited by DeathRipple, 02 June 2008 - 14:34.


#118
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbackpacker_mom, on Jun 2 2008, 15:07, said:

DeathRipple, poate ne si intilnim undeva pe drum(uri) daca suntem in zona in acelasi timp? :)

Azi am pus din nou totul pe calculator si reiese ca ne ramine o zi in plus fata de ce am planificat pina acum. Neatentia, ...hm! :wallbash:

Imperator, tu stii ceva de Panajachel, Solola  si Lacul Atitlan ? Am observat ca multi backpackeri se duc acolo din Antigua...
Panajachel nu e mare lucru, dar de acolo poti sa iei un tur cu barca pe lacul Atitlan la diverse sate traditionale maya si asta merita, Daca prinzi o zi clara, este un lac imens, inconjurat de vulcani (nu fumega :), iar excursia in sate e super.

#119
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Multumesc mult pentru informatii Imperator! Prompt ca intotdeauna! :thumbup:
Am vazut ca pe siteul celor de la tag au scris ca orele de zbor se pot aranja in functie de client.Asa o fi?(
Aici: www.tag.com

Stii cumva daca din aeroportul Flores exista si alte mijloace de transport in afara de tuc-tuc sau taxi ca sa ajungem in oras? [Oare vom incapea 5 persoane, plus backpackuri + 1 bucata carucior cu doua locuri + 1 bucata pat expensibil legat de backpack (care arata ca o sacosa atunci cind e impachetat), dar sper ca nu se sanctioneaza daca tinem copiii in brate ?  :D ]


DeathRipple, eu am gasit Bucuresti-via Paris si New York pina la Cancun cu 1505 euroi pentru doua persoane.(incluzind toate taxele de aeroport)
Din pacate, doar intre 2-22.12.In perioada de 5-21.12 iese cu 2100 de euroi, ceea ce este mult peste pretul obtinut de noi.
Daca nu gasesti altceva mai ieftin, cred ca poti cumpara si de pe site-ul finlandez fiindca accepta visa si master card.(cu traducerea te pot lamuri eu, ov cors)

#120
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postbackpacker_mom, on Jun 3 2008, 16:18, said:

DeathRipple, eu am gasit Bucuresti-via Paris si New York pina la Cancun cu 1505 euroi pentru doua persoane.(incluzind toate taxele de aeroport)
Din pacate, doar intre 2-22.12.In perioada de 5-21.12 iese cu 2100 de euroi, ceea ce este mult peste pretul obtinut de noi.
Daca nu gasesti altceva mai ieftin, cred ca poti cumpara si de pe site-ul finlandez fiindca accepta visa si master card.(cu traducerea te pot lamuri eu, ov cors)

unde ai gasit tu 2100? tot ce-am gasit e martinair, 1600 pana la cancun, da' zboara prost si oricum dau o groaza de bani pana-n ams. 2100 e f bine fata de tot ce-am cautat eu :)
despre ce site finlandez e vorba mai exact?

#121
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Siteul este la adresa www.travelstart.fi
(vezi ca in josul paginii sunt steguletele prin care poti schimba limba.Daca preferi finlandeza astea ar fi sunt traducerile  :) )

lentoliput (bilete de avion)

Mista=de unde
mihin=pina la

Trebuie sa scrii numele oraselor in spatiile albe unde nu scrie nimic .Deci aici pui Bucuresti (nu bucharest :-) si "cancun".
Vezi ca totusi in loc de London tre' sa scrii Lontoo, in loc de Paris- Pariisi, in loc de Roma- Rooma, Berlin- Berliini  :-)))

Lahto= plecare
paluu=intoarcere

Zilele saptaminii
Maanantai= Luni
Tiistai= Marti
Keskiviikko=Miercuri
Torstai=Joi
Perjantai=Vineri
Lauantai=Simbata
Sunnuntai=Duminica

Tammi(kuu)=Ianuarie
Helmi(kuu)=Februarie
Maalis(kuu)=Martie
Huhti(kuu)=Aprilie
Toukou(kuu)=Mai
Kesa(kuu)=Iunie
Heina(kuu)=Iulie
Elo(kuu)=August
Syys(kuu)=Septembrie
Loka(kuu)=Octombrie
Marras(kuu)=Noiembrie
Joulu(kuu)=Decembrie

Menopaluu=dus-intors
Yhdensuuntainen= one way  sau  pelka meno= doar dus
Aikuisia=adulti
lapsia=copii
nuori=tinar( se refera la studenti de obicei )
sylilapsia=bebelusi

Dai click pe
Loyda lennot=gaseste zboruri

Daca apar reclame fara semnul X  apasa pe "sulje"(inchide)

Hetkinen= Un moment... (adica asteptati)

Lisaa koriin= Adauga in cos

Pysy viela linjoilla = Mai asteapta inca....

Mene kassalle= du-te la casa (de plata)

TRavel assist, click pe "ei kiitos" = nu multumesc

Lentovarauksesi = rezervarea ta

Lisapalvelut= servicii suplimentare (scoate semnul X din casuta daca nu iti trebuie asigurare de baza (perusturva)

Matkustajat= Calatori
Titteli= Herra= domn, Rouva= doamna
Etunimi= prenumele
sukunimi= numele de familie

Lähtöselvitys e-lipun kanssa= Check-in cu e-ticket sau cu Visa Card sau cu Master Card

Puhelin=telefon
Matkapuhelin= mobil(celullar)
sahkoposti= emailul
vahvista= intareste emailul
Osoite rivi= Primul rind al adresei
Postinumero=codul postal
kaupunki=orasul
maa=tzara
Yritys= firma( doar daca faci rezervare pentru firma/companie)

Maksuvaihtoehdot= optiuni(modalitati) de plata
Luottokortilla= carte de credit
Verkkomaksuna= girare prin banca (nu e cazul, fiindca accepta doar banci finlandeze)
Mitä pankkia käytät?= Ce banca folosesti(iar nu e cazul)

Astept intrebari daca am sarit ceva.  :)

Am uitat sa zic ca trebuie incercate mai multe stegulete si limbi deoarece pe siteul finlandez bucuresti-cancun iese cu 90 si ceva de euro mai ieftin decit pe cel britanic. ;)

Edited by backpacker_mom, 04 June 2008 - 13:45.


#122
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
multam mult de informatii.

n-ai sarit nimic, da' vad ca are site si-n engleza, si-n germana. in plus, am folosit tz motoare de cautare si tot atatea site-uri ale companiilor pana acum...nada. adica mai jos de 2200 pana in merida...nimic. si asta din 3 avioane. din 2 la cancun...nici pomeneala.

o sa ma uit. parca totusi nu merita sa schimb 3 avioane...

#123
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
DeathRipple, tocmai din cauza ca sunt 3 avioane, noi vom sta 2 zile in Mexico City. (una dus, una intors).
Cel mai ieftin este sa cumperi din bucati, adica Bucuresti- New York si New York-Cancun.

Riscul ar fi ca in septembrie-octombrie se schimba orarele de zbor si pot aparea mici surprize.
Alt aspect ar fi ca trebuie sa stati 2 nopti in New York (una la dus, cealalta la intors).
Daca nu aveti prieteni sau rude, cazarea este scumpa si conditiile nu prea grozave.Deh, oras mare si renumit. :D
Noi am folosit de doua ori couchsurfing si hospitalityclub.org cind pur si simplu nu am gasit deloc ce doream.
Pentru New York s-ar putea sa fie foarte dificil, fiind asa un oras cu mare cautare. :D  
Alt dezavantaj cred ca il constituie viza pentru Statele Unite.Nu stiu exact cum s-ar proceda, fiindca la noi se aplica visa waving program.

Am gasit si mai ieftin decit Cancunul zbor din New York spre Guatemala City.De acolo exista Linea Dorada cu 50 de dolari pe caciula pina la Flores sau www.tag.com cu 123 de dolari de persoana.

Bucuresti-New York costa 1314.44 de euroi ambele persoane, inclusiv taxe de aeroport
New York-Guatemala City costa 451.94 de euroi pentru AMINDOI, cu tot cu taxe incluse.
Total deci: 1766,38 de euroi.

Mai ieftin in zilele acelea ale voastre nu am gasit.
In cazul in care aveti posibilitatea sa schimbati zilele, este mult mai ieftin spre Cancun intre 2 si 22.12.2008

Scuzati indiscretia, ce destinatie aveati in planuri inaintea acesteia cu Mexicul? :D

Edited by backpacker_mom, 04 June 2008 - 17:40.


#124
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
turcia, cu masina. in mare: troia, pergamon, efes, assos, pamukkale, aspendos, patara, myra, capadochia, hattusha. asta pt ca nevasta-mea nu mai are decat vreo 2 saptamani de concediu - am iesit deja de 2 ori anu' asta. dupa care m-am gandit ca turcia e destul de aproape si o pot vedea si mai incolo.

m-am gandit, vazand cele scrise p-aici, ca 2 saptamani ar fi bune pt yukatan. un pic alergat, mi-ar ajunge cele 14 zile. cred.

ma feresc de zborurile in sua din cauza vizei. nu exista o regula in acordarea ei, ci e in functie de chefu' personalului din ambasada. n-am chef sa ma caciulesc.

#125
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Fain itinerariu ! In decembrie parca totusi as prefera o destinatie ceva mai calduroasa decit Turcia... Oricum eu am in jur de - 10 C in perioada aia a anului asa ca probabil de asta imi place sa ma amagesc ca iarna e vara. :D

Deocamdata am gasit Bucuresti-Paris-Mexico City-Campeche la dus si Campeche-Mexico City-Amsterdam-Bucuresti la intors intre 5-21.12.208 cu 2150 de euroi.
Asta implica o noapte la dus in Mexico City si 10 ore asteptat in Mexico City la intors.
Tot 3 avioane si 33 de ore de calatorie in total. Ultimul avion dureaza doar 2 ore si se poate lua dupa o noapte de odihna in capitala mexicana.

Mai caut si pe alte siteuri finlandeze...

Edited by backpacker_mom, 05 June 2008 - 09:49.


#126
teoctist

teoctist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.11.2005
Salutare

Pe 13 iunie plec  haihui prin Portugalia timp de 2 saptamani. Am rezolvat deocamdata doar cazarile in Lisabona(13-17) si Porto(23-27). Inca nu m-am hotarat unde sa petrec intervalul dintre cele 2 cazari(17-23). Ma gandeam la Figueira da Foz/Coimbra, dar stiu ca sunt locuri frumoase si mai sus de Porto. Astept cateva sfaturi de la cei care ati fost prin zona.Nu merg cu masina, voi folosi doar trenuri respectiv autobuze locale.
va multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate