Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Filme - ce au ca subiect Al Doilea Război Mondial

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#1
jupanii

jupanii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.12.2006
Band of Brothers
Saints and Soldiers
We were soldiers
Pearl Harbour
Letters from Iwo Jima
Flags of Our Fathers
Saving Private Ryan

#2
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Indigènes

#3
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Enemy at the gates
Windtalkers

Edited by cristi7, 20 June 2007 - 20:52.


#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tema e foarte interesanta, dar o sa-i separ pe aliati de nemti (ca aliatii lor nu prea au facut multa branza). Si o sa adaug si niste documentare care "cad" peste subiect..
Aliati
Serialul "Lumea in razboi" difuzat de televiziunea publica prin '92 si reluat de curand la unul din subposturile ei..Au fost vre-o 20 de episoade. Evident ca Discovery, History si NG dau la greu..
"Batalia pt Anglia", "Ziua cea mai lunga", "Un pod prea indepartat", "Podul din Kwan...","Un taxi pt Tobrux","Tunurile din Navarone", "Procesul de la Nuremberg", "Enigma", "Tora, tora, tora", "U-571" o cretinitate tipica Holwyoodului..
Mai era unul despre cum au distrus fabrica si transportul de apa grea..
La filme cu razbelul in fundal "Yankeii", ciclul "compania a 7-a" -ca de altceva nu au fost buni frantuzii- La fel si "Casablanca" (Asta pt ca mi-a zis Rick ca imi da ceva de baut, hi, hi.)"
Rusi
Evident ca omit chestia cu Finlanda si primii ani de razboi cand au dovedit ca fara mama iarna si carne de tun la greu nu sunt buni de nimic..
"4 tanchisti si 1 caine" difuzat prin anii '70, desi cartea era a unui polonez, "Balada soldatului".
Romani "Stejar extrema urgenta"
Nemti. Ca perdanti e clar ca nu prea putut face ce au vrut, dar totusi am retinut "Crucea de fier", "Stalingrad", (parca) "Legiunea blestematilor", ecranizare dupa Sven Hasel.
Mai stiu un film din RDG, despre un profesor care initial a fost patruns de doctrina nazista, dar dupa un timp a inceput sa (isi) puna intrebari, fara sa remarce ca era cazul sa nu vorbeasca cu "prietenii". Se termina cu unul din fostii lui elevi privindu-l prin catarea pustii si rugandu-se ca informatia despre idolul copilariie sale sa se dovedesca falsa, ca sa nu aplice ce fusese invatat de el. Nu ii mai retin numele si daca cineva il recunoaste ..
"Cadere libera" lumea vazuta prin ochii dactilografei lui Dolvi..
Chiar, cu nick-ul meu este evident ca nu am uitat de "das Boot". Chiar, azi mi s-a imprumutat un dublu DVD "Die Geschite der deutchen U-Boot-Waffe 1914-1945" (Istoria submarinelor germane..."
Scuze pt eventualele "botezari" sau confuzii..

#5
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Cel cu apa grea se numeste: "The Heroes of Telemark". Sa nu uitam capodoperele " Where Eagles Dare", "The Great Escape", "The Longest Day", "The Dirty Dozen". Eu raman la parerea ca filmele clasice despre WWII au fost cele mai bune. Nu aceeasi parere o am despre filmele aparute dupa 1990, face exceptie "Pearl Harbour".

Edit: Pentru @jupanii. Nu mai debita prostii pe forum. "We were soldiers" nu are ca tema cel de-al doilea razboi mondial, ci pe cel din Vietnam.

Edited by KLMN, 21 June 2007 - 10:22.


#6
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 15.06.2007
Hitler: The rise of evil

biografic, e f bun

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
pt KLMN
Multumesc pt completare. Uitasem numele. Si e pacat pt actiunea a fost reala.
Am vazut pe Discov sau NG, nu conteza, un reportaj in care erau aratati 2 supravietuitori de pe vasul care transporta apa grea,aruncat in aer de echipa de sabotori..
Aveau si fotografii de cand erau tineri. Era o pereche. Tipa, nu era frumoasa... As fi bagat pumnalul pana la prasele in ala care s-ar fi uitat la ea, fara sa ii faca altceva. Asta pt ca sunt un bland  
Dar explozia, schijele, socul, apa rece, etc ii afectase fata. Dzeule mare, cat a putut sa o iubesca partenerul ei. Si cum se ita la ea, dupa minim 50 de ani..Recunosc ca mie mi s-a taiat rasuflarae cand am vazut cum arata dupa explozie.....
Blestemat fie razboiul..
Nu vreau sa fiu rau, dar nu cumva "Ziua cea mai lunga se traduce " in engleza prin "The logest day"?
Cred ca voi inflama spiritele, dar mie personal, "Parl H." mi s-a parut un siropppp..De fapt, din cate am auzit si realizatorii au realizat-ca misto suna-  ca au scos o peltea.
Ideea ca un pilot format si dovedit ca bun in aviatia de vanatoare, chiar si pt simplu fapt ca a supravietuit misiunilor, sa fie
ales si trecut la mansa unor bombardiere imi zgarie logica. Aia care zice ca un alergator de suta nu e bun pt maraton. Si nici un sahist nu va face marer branza la haltere...
Ca sa nu uit de pompa tipica americana, de salvatori ai lumii...
Desi realitatea din Corea, Vietnam si mai nou Afghanistanul au si  au dovedit cat sunt de buni..Da, sunt cam americano fob.
Mai comentez si alta data.

#8
jupanii

jupanii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.12.2006
[quote name='KLMN' date='Jun 21 2007, 11:14' post='2995844'

Edit: Pentru @jupanii. Nu mai debita prostii pe forum. "We were soldiers" nu are ca tema cel de-al doilea razboi mondial, ci pe cel din Vietnam.
[/quote]


Sorry il vazusem de mult ...asa eram cu gandul  :P

#9
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Kelly's Heroes

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare, Freud avea dreptate cu subconstientul lui. Ce asociatii ciudate poti face cate o data.
Adineauri sotia mea mi-a zis ca ...
Si mi-am adus aminte ca prin '80 am vazut un film despre al doilea razbel in care un spion era trimis sa coordoneze Rezistenta inaintea zilei cele mai lungi -adica a debarcarii aliatilor in Franta-.
Inaintea plecarii a trebuit sa semenze cateva acte, dar cuprins de normala emotie nu a fost atent si s-a taiat usor intr-o coala.
Misiunea a debutat prost, avionul a trebuit sa se lupte din greu sa ajunga in zona fixata, pilotii au fost convinsi ca au deviat de la traseu datorita vantului si antiaerienei. Cand au ajuns in zona estimata de lansare, tipul a sarit, tocmai la timp sa vada cum cei care il adusesera erau incadrati de un avion de vanatoare si explodau.
Parasuta principala nu s-a deschis si de abia intr-un final rezerva a binevoit sa isi faca treaba. Asa ca a luat contact cu solul deosebit de tare..
S-a trezit dupa un timp intr-un spital tip ospiciu, cu multi pacienti imbracati in uniform aliate. Un doctor -evident nazist- arata deosebit de fericit si ii explica faptul ca a stat in coma circa 10 ani, timp in care razboiul s-a sfarsit, dupa respingerea debarcarii aliatilor. Evident ca Germania castigase. I-a explicat si ca ceilati pacienti au fost si ei socati, si ca de aceea nu are voie sa faca el primul pas in stabilirea relatiilor cu altii.

Iesit din cabinetul doctoruluii a fost luat in primire de un alt neamt, care spunea ca e istoric si ca lucra la o monografie despre debarcare. Asa ca ii cerea ajutorul pt reconstituirea evenimentelor, asa cum le traise el, vroia amanunte despre datele si planurile care ii fusesera expuse .....

In sala de mese, un alt pacient i-a povestit pe indelete si cu amanunte cum fusese el capturat prin '43, cu numele si ticurile comandantilor avuti, poreclele si obiceiurile camarazilor din trupa lui., bataliile la care participase,..Dupa care a retrait explozia tancului in care se afla, a facut o criza, asa ca brancardierii l-au luat urgent..

Spionul nostru era ingrijit de o asistenta foarte sexi, care l-a bagat in pat si l-a f..tut..

Poveste a durat cateva zile, pana cand, convins ca razboiul se incheiease, era gata sa vorbesca. Dar a remarcat ca mai avea pe mana urma de la hartia care il taiase. Misto a fost ca si asistenta a simtit ca ceva s-a intamplat si ca povestea nu mai e credibila..
Nu mai stiu cum s-a numit acest film..

Saltul cu parasuta mi-a reamintit de un alt film fain despre al doilea macel.   "Strada Hanovra".



PS. Cred ca realizati ce mi-a povestit nevasta..

#11
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Murphy's War cu Peter O'Tool

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cautam altceva cand am gasit un link care mi-a reamintit de "Lupii marilor", in engleza "'Sea Wolf'" http://www.imdb.com/...70/plotsummary..
A rulat si pe ecranele nostre. E cam "subtirel", dar merita (re)vazut. Mai ales daca ti se confirma ca au fost fapte reale, nu inventii..

#13
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Tunurile de la Navarone, Pacientul englez ( un superfilm, vazindu-l, mi-am adus aminte de cartea "Mai presus de toate" a unuia, Eric Knight), The  Thin Red Line ( cam stupid dar cu distributie "grea"), Stalingrad ( filmul facut de germani in 1993). Desigur, cireasa de pe tort este "Salvati soldatul Ryan", ma si mir( adica  nu ma mir de loc :) ) ca nu i-au dat Oscar-ul!   Ca filme romanesti - le-as aminti pe "La portile albastre ale orasului", "Noi, cei din linia intai", chiar daca este regizat de SN si are niste "nepotriviri" prin el.

Edited by g_force, 01 July 2007 - 21:14.


#14
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Lista lui Schindler

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
pt g_force
Ma bucur ca eu si "jupanii "am ajuns clasici in viata. Vad ca citezi filmele expuse de noi.  
In ceea ce priveste "Salvati.." personal, m-am bucurat ca nu a primit Oscarul. Atata pompa americana mi-a facut greata. Si cred ca si altii au realizat ca s-a sarit calul. Iar superrealismul, cu sunetul gloantelor care iti tiuie pe la urechi, dupa care auzi cum se infing in carnea bietilor soldati, impreuna cu marea de sange, mi-a produs doar voma.
Ca sa ma pastrez in "Ziua cea mai lunga" filmul cu acelasi nume arata si el oameni murind. Dar tocmai pt ca e mai putin socant, de', asta era tehnica si perceptia publicului in momentul realizari, dar tocmai de aia mi se pare mai credibil. Si mai patrunzator ca mesaj antirazboinic.
La o a adica, cand vezi "Crucisatorul Potemkin", secventele cu picioarelor soldatilor si a scarilor, cu mama si caruciorul, parca ti se taie orice si dai drumul urgent la lacrimi. Dar aici se dovedeste maiestria regizorului, desi e un film alb negru si mut. Si tot de aia l-au invitat le ei in SUA, marii mahari ai Hollywood-ului, desi era comunist si le critica in draci sistemul. Si tot de aia, dupa atatia ani, a ramas un film de referinta..
Imi cer scuze pt folosirea in argumentatie a unui film care nu e de razboi.

Revenind
Ieri am (re)vazut "Marea hoinareala". Cu super actori. E "crima si pedeapsa". Mi-am reamintit ca atunci cand l-am vazut prima data am ras de m-a durut burta. Azi, pardon ieri, mi-am reamintit de ce scrisesem despre francezi care n-au facut 2 bani in al doilea. Dar acuma incearca sa isi spele rusinea infrangerii si a colaborarii - inclusiv pe orizontala- cu invingatorii ridiculizandu-i. Asa se scrie istoria. Si cinematografia....
Chiar, numele de "Marea..." m-a facut sa imi aduc aminte de "Marea evadare". Dupa un fapt real. Si pe cale logica, de "Razboiul lui Hurt", cu Marcel Iures in rolul sefului german. Un alt film in context ar fi "Un taxi pt Tobruk".

Sper sa nu primesc vre-un "cadou" pt cererea sau postarea neadecvata, -desi e ceva despre WW II- dar daca cineva ma poate ajuta sa imi procur un film, evident ca nu pe gratis, cu faptele celui care m-a facut sa ii folosesc numele pe post de nick, http://www.imdb.com/title/tt0052329/, respectiv http://www.uboat.net.../movies/item/97,  i-as ramane extrem de recunoscator.
Am tot incercat sa mi-l comand la http://www.amazon.de.../dp/B000BZFPF4) dar, desi am card Vista, se pare ca romanica nu e agreata.
Astept sa fiu contactat pe personala, ca sa nu umplem forumul. Si multumesc anticipat celui celor care vor incerca sa ma ajute..

#16
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
Pianistul

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Se pare ca o caut. Si o sa capat un alt nick. Ceva in genul Huidu@Cainusa. Adica de carcotas.
Dar nu-i asa ca "Lista .."si "Pianistul" s-ar incadra mai bine la discutiile despre Holocaust?
Stiu ca holocaustul a fost in WW II, dar ..

Mea culpa publica.
Ieri nu am fost atent si nu am realizat ca KLMN, in postul cu numarul # 5 a tastat "The Great Escape". Si eu, la # 15..am
Morala
Cumpar/ inchirez cenusa -eventual second hand- sa mi-o torn in cap. Pt ca asa mi se pare corect. Daca m-am legat de altii, cand Majestata Mea nu-Si casca ochi Lui de soim...

#18
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007
The Pianist - ilustreaza in cea mai mare parte viata evreilor polonezi , dar un film mai bun ca acesta e Schindle's List care e cam tot pe aceiasi tema , iar alte filme foarte bune sunt : Pearl Harbor cu Ben Afleck , Kate Beckinsale ; Save Privat Ryan cu Tom Hanks ; Stalingrad ; A bridge to far ; si multe altele pe care nu mi le amintesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate