Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Import & Export Active Directory database

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gxgtudor

gxgtudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2004
Salutare retelisti.
  
     Vreau sa va povestesc putin despre problemele pe care le-am avut cu Active Directory.
Am configurat Active Directory acum un an intr-o retea de 25 de statii care folosesc sisteme de operare ca WinXp shi Win 2000. Am configurat profile roaming, home directories, dial in ...(cunoscatorii stiu). Toate bune shi frumoase pana aici. Problema este ca serverul meu de 2000 a picat shi a trebuit reinstalat. Am facut un export la baza de date a AD-ului cu LDIFDE, dar importul nu a reusit. Chestia asta are implicatii asupra profilelor utilizatorilor shi tot ce se salveaza in el. Nu vreau sa reconfigurez toate statiile ca innebunesc ( asta e munca de sclav ). Utilitarul LDIFDE este de rahat. Daca export continutul AD cu ajutorul filtrelor, la import se importa doar o parte din setari shi utilizatorii sunt importati cu un semn ca shi cand ar fi dezactivati; SID-ul utilizatorilor deasemenea nu se importa pt. ca nu pot face logon in retea. Daca v-ati confruntat cu probleme similare astept un raspuns cat mai repedeeeeeeeee. Sper ca am fost destul de clar.

#2
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
daca ai apucat sa il reinstalezi ... s-a dus.
Nu cu LDIFE as fi facut eu backup de Active Directory ci cu NTBACKUP, la System State. Restore-ul este impecabil, verificat de mine. Oricum acum nu cred ca mai poti face mare lucru, dar sa tii minte pentru viitor: pe cat posibil doua domain controller-e in cazul in care nu faci backup corect.

#3
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
Din pacate ai plecat cu stangul ... LDIFDE nu se preteaza la operatiuni de restaurare AD; z0z a punctat bine care ar fi necesitatile in acest caz ...

anyway, in cazul tau: dupa ce importi conturile de utilizator si le activezi, ce mesaj primesti la incercarea de logon?

also, presupun ca SID-urile pentru obiectele de tip computer nu sunt importate si practic nu mai apartin domeniului tau ... o posibila varianta ar fii sa faci o delegare de drepturi pentru utilizatori si sa le dai permisiunea de "join computer to domain"

da mai multe detalii despre situatie la ora actuala (ce ti s-a importat, ce ai nevoie sa reconfigurezi, etc...) cu un pic de ADSI scripting s-ar putea rezolva.

bafta!:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate