Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Namibia

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cionutz

cionutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.04.2004
Salutare,

O sa va fac o scurta prezentare a unei tari extraordinare.
Ce va pot spune e ca, daca aveti suficienti bani si vreti sa vedeti o tara africana (dar totusi dezvoltata), Namibia este alegere potrivita. Cu o populatie de ~ 1.5 mil locuitori, dar o namila de tara, fosta colonie Germana...dar care inca este sub influenta lor, Namibia este o tara frumoasa, ospitaliera si mai ales....de neuitat.

Nivelul de viata ridicat..de pe urma diamantelor, uraniului si..turismului, fac Namibia o tara unde, ca alb te poti plimba in voie pe unde iti doreste inimioara (lucru mare in africa).
Ca si atractii turistice....lion feeding, cheetah and leopard feeding (la asta am fost si eu), game driving (te plimba vreo 2-3 ore intr-un jeep ca sa vada si ochiul tau animalele (elefanti, zebre, cudu, rinoceri...etc)
De asmenea o alta posibilitate de petrecere a timpului este colindarea restauranelor (la niste preturi absolut de invidiat, te poti simti extraordinar) ...o friptura ~15 dolari ( dar cand zic friptura zic un T-Bone de minim 500gr) si sa nu uitam sea food (pt impatimiti) de asemnea la preturi foarte mici.
Daca insa vrei sa arunci nitel cu bani poti sa iei o excursie catre parcul Etosha, unde ai putea vedea in libertate cum vine leul la ochiul de apa...dar  din nou..este putin cam scump si tre sa ai si timpul necesar.

Cam atat pt acum, daca insa doriti detalii va stau la dispozitie. Ca si posibilitate de a ajunge acolo aveti asa:

fie prin africa de sud (pana acolo ajungi cu AF, KLM, SA, British) si de acolo, South African pana in Windhoek
fie din frankfurt/londra, direct cu Air Namibia pana la ei acolo

Atasat aveti si cateva poze!

Attached Files



#2
sorin666

sorin666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 02.04.2007
Superb.Sunt tentat.Spunemi cum si cat si prin ce agentie.

#3
cionutz

cionutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.04.2004
Eu nu am fost prin agentie, eu am fost acolo cu jobul..foarte mule detalii legate de partea de travel nu stiu, dar...:
- in primul rand iti trebuie viza (luni dupa ce vorbesc cu tipa de la travel o sa iti dau mai multe detalii- de unde o iei..etc)
  in al doilea rand -este safe-nu ai nevoie de nici un fel de vaccin, nu ai nevoie de pastile anti malarie...etc.
  in al treilea rand - travel - www.paravion.ro   sau www.amadeus.net (aici gasesti avioanele)
  in al ......... rand - cazare acolo -  hotelul Kalahari Sands,  este decent (nu te astepta lux) -  mic dejun excelent.
oricum...pregateste o suma considerabila de bani pt aceasta vacanta ~2000 Euro - cu transport inclus - insa...probabil vei avea parte de excursia vietii tale. - sunt foarte multe agentii de tursim acolo -care fac asa zisele " taylor made trips" - tu ii spui cam ce vrei sa vezi...iar ei or sa iti dea un pret. Daca esti interesat o sa revin cu ceva detalii despre aceste agentii.

Daca sunteti mai multi cu atat mai bine, pt ca vor scadea cheltuielile.
Iar daca tot esti acolo....probabil ca vrei vrea sa sa gusti din placerile locale..astea ar fi:

- restaurantul Ocean basket- cea mai buna seea food ever.
                      Joe's Bierhause- unde ai posibilitatea sa mananci- o friptura care are asa: crocodil, cudu, strut, zebra, pui (pe bat)
                                                                                            - sau un T-Bone (min 500 gr- pe mine m-a impresionat) :D
- SkyDiving (daca ai sange in vene) - eu am aflat prea tarziu de el..ca de altfel.... as fi incercat
- Sau....frumusetile locale- fie in lobby-ul hotelului, fie in fata hotelului....INSA...be aware - AIDS is not a joke in Africa.

vei fi impresionat sa vezi, ca la doar 5 minute, de mers cu masina, dupa ce iesi din oras...te afli in pustietate....impresionant de-a dreptul.

Ca sfat de travel - probabil AirNamibia este cea mai potrivita...datorita pretului scazut si faptului ca ajunge direct in Windoek.

Toate cele bune.

Atasat o poza reprezentativa pentru Namibia -curata si ingrijita. (cum ziceam- Germania inca are o mare influenta acolo)

Attached Files



#4
votan

votan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.10.2003
Si pe mine ma intereseaza.Mai ales preturile de acolo sa vad citi bani sa pregatesc.Ai vazut si alte orase sau numai Windhoek? Iti multumesc.

#5
snfc21

snfc21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.01.2006
salut,

am ajuns si eu pe 31 in namibia, sunt inca aici.
Am fost la Etosha, apoi Swakopomund si Walvis Bay.

Costuri: bilet de avion - aprox 600usd dus intors (din angola)
            inchiriat o masina  (o toyota tazz) - 350N$ (7N$ = 1USD)/zi, depozit 5000N$.
            cazare: in windhoek la niste prieteni, la etosha in tandala ridge, o ferma a unor naturalisti (www.tandalaridge.com).
                        in swakpomund - la Mile 4
                        -  Tandala ridge - aprox 600N$/noapte/persoana, all included, conditii de lux
                        -  Mile 4 - aprox 150N$/noapte/camera, conditii "hotel turist"

In Joe's Beerhouse trebuia sa incerci si Jagermeister, e bautura simbol a localului, au pana si suporti din lumanari facute din Jagermeister.

Ca si fapt divers, Jagermeister e fabricat/imbuteliat in Germania, iar Namibia e tara cu cel mai mare consum/cap de locuitor.

Ocean Basket in Windhoek si orice restaurant din Walvis Bay sau din Swakopomund pentru sea food.

Skydiving, in Swakopomund, inainte de intrarea in oras cu aproximativ 2 km pe Kalahari highway. De asemenea, poti inchiria un ATV si te poti plimba pe dune. Pretul pentru un salt din avion (skydiving) e cam 1500N$. Se poate inchiria si un balon cu aer cald , aprox 4000N$ insa nu stiu pentru cate ore. Bineinteles, cineva autorizat (nu voi) va conduce balonul respectiv.

Walvis bay - singurul loc unde poti vedea flamingo in anotimpul secetos (respectiv acum, - iarna in africa) In anotimpul ploios (vara), ii gasesti si in Etosha si in alte parcuri care au water holes/lacuri/etc. De asemeni si pelicani.

Etosha - pentru doua persoane si o masina - cam 170 N$/zi . Se poate gasi cazare si in in Okaukuejo  (primul rest camp , la aprox 15 km de intrarea in etosha, daca intrati prin anderson gate). Namutoni si Halali de asemenea sunt restcamp-uri.

In general e bine sa va faceti rezervare din timp (respectiv cateva luni), daca intentionati sa mergeti in perioada asta a anului (fiindca e iarna, e seceta, nu e apa, deci animalele se aduna la waterholes-urile artificiale pentru a-si potoli setea, asa ca puteti vedea foarte multe animale la un loc. Daca mergeti vara *vara in africa, iarna la noi* -- respectiv incepand din noiembrie decembrie, e anotimpul in care incep ploile, apa se gaseste din belsug, asa ca animalele sunt cam dispersate pe la diversele laculete, balti si raulete ce se tot formeaza). De asemenea, nici pasarile flamingo nu o sa le mai gasiti in Walvis Bay, ci tot spre nord sau prin alte zone.

Mai puteti merge in Dusternbrook , aprox 20km nord de windhoek, se face la stanga , inainte de okapulca. la aproximativ 10km de soseaua principala e un game lodge unde au respectivele "lion/cheetah/leopard feeding "...


ca si completare la "...fosta colonie germana ...." : a fost dupa aceea colonie engleza, respectiv parte din South Africa, si de acolo condusul masinii pe partea dreapta a drumului si limba engleza (si afrikaans). Walvis Bay a fost separat parte din South Africa inca o perioada de timp dupa castigarea independentei.

etc.

pentru detalii, ma puteti contacta

#6
snfc21

snfc21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.01.2006
doua poze atasate.(ps: internetul nu e asa ieftin ca in romania, asa ca in general oamenii cumpara abonamente mici)

Attached Files



#7
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
sigur nu m-ar tenta o excursie aici:)

#8
snfc21

snfc21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.01.2006

View Postbestiuta1, on Aug 12 2007, 15:56, said:

sigur nu m-ar tenta o excursie aici:)


de ce ? arata ca o mica germanie. Cel putin orasele si infrastructura (autostrazi, servicii, etc).
Numai ca in parcuri special amenajate o sa gasesti animale salbatice. Care sunt separate de civilizatie de garduri. Asa ca animalele raman inauntru (etosha avea acum cativa zeci de ani vreo 100 000km patrati, deci e enorm, si totul inconjurat de garduri -- acum e mai mic totusi), iar oamenii intra pe porti special amenajate si pazite. Asa ca no worries. Ori germania, ori namibia, cam acelasi lucru din celelalte puncte de vedere. Numai ca pentru un carucior mare de tot de cumparaturi platesti vreo 200-300N$ (aproape 50USD , respectiv vreo 1.2 milioane lei vechi). In romania pentru acelasi cos (si cu mancaruri mai de proasta calitate), plateam vreo 9-10 mil lei vechi. O friptura o iei cu 3-5 USD si e enorma. In romania... well, mai gasesti o farfurie nespalata, o scobitoare folosita, si totul peste 15-20USD.

In afara de mancare mai ai si o gramada de locuri de vizitat (nu numai parcuri de animale). Au niste munti superbi spre exemplu. Au facilitati pentru recreere superbe. Au spa-uri si chestii de genul asta la fel ca in South Africa (respectiv mai misto ca in Europa). Au mall-uri enorme unde poti face ce cumparaturi vrei tu, la preturi cam 50%-60% mai mici ca in Ro daca pentru asta faci tu excursii.  Au terenuri de sport si sali de sport exact ca in South Africa (sau Anglia). Respectiv mai curate decat ai vazut vreodata in viata ta, si fara cunoscutul miros de sala de sport din Romania. Pentru 10N$ (cam 1.5USD) inchiriezi pentru doua ore un teren/sala de tenis spre exemplu. (squash, daca stii ce e)

Acum spune-mi motivele tale pentru care nu te-ar tenta sa vii in excursie aici. Eu sunt de pe 31 aici si mai stau o saptamana cel putin.

#9
horia.cioc

horia.cioc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2006
salutare,
acum mai bine de 10 zile am ajuns si eu in Windhoek - Namibia. Nu, nu-mi fac vacanta aici...am ajuns cu munca, dar daca tot am ajuns aici nu e o idee rea sa fac un tur ;)
duminica trecuta am fost in Swokpmund, e o "statiune" pe coasta de vest, pot sa zic ca arata binisor...doar ca in momentu' cand am fost eu, inca nu o inceput sezonu' si nu erau f multi oameni.
intr-o saptamana sau doua intentionez sa merg in parcu' Etosha...se zvoneste ca merita sa-l vezi daca tot ai ajuns pana in Namibia.

ok, daca e careva in Namibia in perioada asta, si e tentat(a) de o excursie in Etosha Park...il/o rog sa dea un semn, e mai ok decat sa merg singur :)

PS: am un 4x4 inchiriat deja ;)

chm

#10
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
am o curiozitate...ce lucrati fratilor? ca vreau si eu o cariera in domeniu...

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ingineri :)

#12
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
se pare ca nu am ales ingineria care trebuie...oricum felicitari...va invidiez :) (...intr-un sens bun...)

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu-i cunosc , am presupus :)

#14
horia.cioc

horia.cioc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMembruAnonim, on Sep 25 2007, 21:03, said:

Nu-i cunosc , am presupus :)

ai presupus bine. nu-s toate asa roze cand esti plecat de acasa 6 luni pe an ! eu va invidiez pe cei care v-ati gasit un job ok acasa !

se pare ca nimeni nu vrea la etosha, la noapte 4 am m-am suit in masina...si go Etosha. Sper sa revin cu impresii bune...si sanatos ;)

#15
ovidiusorin

ovidiusorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2007
Cum si de unde se poate obtine viza pentru Namibia?

#16
horia.cioc

horia.cioc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2006

View Postovidiusorin, on Oct 7 2007, 16:05, said:

Cum si de unde se poate obtine viza pentru Namibia?

Eu am fost in Austria - Viena, cred ca e cel mai aproape de noi; Namibia nu are ambasada in Romania.
Mie mi-a dat viza de pe o zi pe alta, dar ia-ti in calcul minim 3 zile, sa nu ai surprize.

Kindly note that requirements for obtaining a business visa for Namibia are as follows:
1.          Passport (original) valid at least six months after departure from Namibia
2.          Dully filled up and signed visa application form (one)
3.          Two photos (please sign at the back)
4.          Euros 65.00 (not refundable)
5.          Flight booking confirmation (or a copy of flight ticket)
6.         Print out of the applicant's  accommodation booking confirmation for at least one accommodation place in Namibia and an invitation letter from a business partner Invitation letter should be faxed by a host in Namibia directly to the Embassy (fax no.: +431 4029370).

Please find attached visa application form and authorization letter form that should be signed by every passport owner who is not coming personally to the Embassy.   In case of sending  application by mail or ordering passport collection by DHL, a letter should be attached stating that the Embassy is not responsible if passport or money get lost (in English, please).  Please take note that the Embassy is not responsible for sending back your passport.  Applicant should take care that visa application form is properly filled in and that the signature on the form and photos look the same as in the passport. Visa fees are being paid in advance in cash. Kindly note that visa processing takes minimum two working days. For more information, please check our website: www.embnamibia.at.
Best regards.

Marina Knezevic
Visa Section
Embassy of the Republic of Namibia to Austria
Ungargasse 33, 5th floor
A-1030 Vienna
Tel: +43-1-4029371/2/3
Fax: +43-1-4029370
Email:  [email protected]
Website: www.embnamibia.at

#17
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
A mai luat cineva viza de Namibia din Viena in ultimul timp? M-ar interesa si pe mine un circuit, dar n-as vrea sa-mi rezerv biletul de avion inainte sa primesc viza. In schimb, vad ca astia cer sa vada biletul sau confirmarea cand ceri viza. Oarea sunt chiar asa de stricti la conditii?

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ok, pe 13 noiembrie pec spre Namibia/Windhoek :)

Momentan imi astept pasaportul cu viza...
Trebuie sa il aduca DHL si sper sa fie totul in regula.

Cu viza e f. frustrant.
Costurile totale pt obtinerea vizei au fost imense...

800 RON dus-intors prin DHL
45 eur cost viza
90 euro cost transfer bancar pt viza!!! :@

Acum trebuie sa ma gandesc bine ce haine iau, pt ca am citit ca ziua sunt 30 de grade, iar noaptea.. ger!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate