Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Propriul meu Web Browser Control

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
..:: CLAW ::..

..:: CLAW ::..

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2006
Mai exact vreau sa creez propriul markup language, unul mult mi usor ca HTML sau oricare altul. Dar pentru asta imi trebuie si un browser care sa citeasca formatul respectiv.
Ei bine, limbajul va fi in genul asta:
<image x="50" y="50" w="200" h="100">imagine_sursa.jpg</image>
<label font="Arial" color="Blue"></label>

Ei bine, atunci cand browserul gaseste <image cauta x-ul si ia valoare, apoi y-ul si asa mai departe, le stocheaza in variabile, si creaza un PictureBox la pozitia respectiva, cu dimensiunile respective. Ceva de genul asta si in cazul label-ului.

Teoria o stiu, dupa cum am demonstrat, dar cum fac sa citeasca din fisierul respectiv (sa zicem index.xxml)?
Ar merge sa folosesc functiile xml (desi as prefera o alta modalitate)?
Astept un raspuns cu nerabdare. Multumesc anticipat!

#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
mi se pare ca incerci sa reinventezi roata. oricum, iti doresc succes.

#3
..:: CLAW ::..

..:: CLAW ::..

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2006

View Postworm, on Jun 16 2007, 15:42, said:

mi se pare ca incerci sa reinventezi roata. oricum, iti doresc succes.
Multumesc.
Nu incerc sa reinventez roata. Vreau sa fac un limbaj mult mai accesibil. Adica mai usor de invatat si mai usor de implementat. In limbajul meu nu trebuie decat sa dai pozitia si dimensiunea, deci nu mai trebuie sa inveti HTML + CSS sa faci o pagina cum iti place tie.
Mai greu o sa fie cu adaptarea browserelor la limbajul meu. Nu cred ca Microsoft va accepta ideea :)
Oricum acum lucrez la structura limbajului.

Edited by ..:: CLAW ::.., 16 June 2007 - 21:36.


#4
Alex3377

Alex3377

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.08.2007
E problema lui pt ce face..poate e doar un hobby,si eu am facut multe chestii inutile din care am capatat experienta.
Pai ceva de genul...sa citeasca linie cu linie iar limbajul tau sa contina instructiuni pe o singura linie:Verifici cu InStr daca se afla anumite taguri acolo si daca e de exemplu tagul x= blabla bagi blabalul intr u integer si astia devin proprietaile formurilor.:)
apoi io nustiu cum vei pune tu respectiva imagine intr un document text si in ce fel de format daca ne spui si noua

#5
..:: CLAW ::..

..:: CLAW ::..

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2006

View PostAlex3377, on Aug 17 2007, 19:24, said:

E problema lui pt ce face..poate e doar un hobby,si eu am facut multe chestii inutile din care am capatat experienta.
Pai ceva de genul...sa citeasca linie cu linie iar limbajul tau sa contina instructiuni pe o singura linie:Verifici cu InStr daca se afla anumite taguri acolo si daca e de exemplu tagul x= blabla bagi blabalul intr u integer si astia devin proprietaile formurilor.:)
apoi io nustiu cum vei pune tu respectiva imagine intr un document text si in ce fel de format daca ne spui si noua

Pai nu pun imaginea in niciun documet text. Imaginea va veni intr-un control creat de mine....
O sa incerc, inca astept ajutor.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Si cum se va comporta daca ai continut mult de tip text?

#7
..:: CLAW ::..

..:: CLAW ::..

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2006

View Postdani.user, on Aug 29 2007, 23:09, said:

Si cum se va comporta daca ai continut mult de tip text?

Pai cum ar trebui sa se comporte in cazul asta, dupa tine?

#8
Playfulcat

Playfulcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.09.2007

View Post..:: CLAW ::.., on Jun 16 2007, 22:34, said:

Multumesc.
Nu incerc sa reinventez roata. Vreau sa fac un limbaj mult mai accesibil. Adica mai usor de invatat si mai usor de implementat. In limbajul meu nu trebuie decat sa dai pozitia si dimensiunea, deci nu mai trebuie sa inveti HTML + CSS sa faci o pagina cum iti place tie.
Mai greu o sa fie cu adaptarea browserelor la limbajul meu. Nu cred ca Microsoft va accepta ideea :)
Oricum acum lucrez la structura limbajului.
Incearca sa faci un site cu Visual Studio 2003/2005 sa vezi cat de usor e. In plus cand faci design-ul paginii poti sa alegi flow layout sau absolute layout (care iti permite sa pui o imagine sau alt control exact unde vrei tu pe pagina).
Si tu chiar asta incerci sa faci - sa reinventezi roata. Acuma fiecare face ce vrea cu timpul lui, dar eu ti-am spus asta ca sa nu-ti faci iluzii. Spor la codat!  :OK:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate