Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reactii adverse la penicilina

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Zikov

Zikov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2006
Iar m-am imbolnavit  ^_^ si iar mi-au dat penicilina. Le iau prin branula dar la 5-10 minute dupa injectie ma apuca o durere acute de stomac. Ma rupe! Dureaza vro 5 minute dupa care se opreste si nu ma mai doare... Ce am?

Edited by mianna, 14 June 2007 - 20:03.


#2
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View PostZikov, on Jun 14 2007, 20:33, said:

Iar m-am imbolnavit  ^_^ si iar mi-au dat penicilina. Le iau prin branula dar la 5-10 minute dupa injectie ma apuca o durere acute de stomac. Ma rupe! Dureaza vro 5 minute dupa care se opreste si nu ma mai doare... Ce am?

Nu am auzit despre vreo astfel de reactie adversa a penicilinei, dar asta nu inseamna deloc ca nu e posibila.
Relatia cauzala cel putin aparenta dintre administrarea tratamentului si durerile de stomac impune oprirea tratamentului.
Orice reactie neplacuta la administrarea tratamentului impune reevaluarea oportunitatii administrarii medicamentului in cauza.
In concluzie, intreaba ce se intampla si solicita schimbarea tratamentului. Exista, har Domnului, antibiotice garla, nu sta lumea in penicilina.

Si pentru ca tot veni vorba,
Cateva sfaturi practice pentru pacienti:
NIMENI NU ARE DREPTUL SA VA OBLIGE SA FACETI UN TRATAMENT, ORICARE AR FI EL.
Aveti dreptul de a cere explicatii asupra tratamentelor si manevrelor medicale care vi se fac.
Aveti dreptul de a a primi explicatiile pe care le solicitati.
Aveti dreptul de a intrerupe oricand un tratament, daca considerati ca ceva nu este in regula.

Incercati sa intelegeti ce si de ce vi se face, nu va lasati pacaliti de argumente tip: "E complicat, trebuie cunostinte medicala pentru a intelege." Daca un medic nu poate explica in termeni comuni ce face, habar nu are ce face.

Nu acordati NICIODATA credit total personalului medical. Nu aveti nici un motiv sa o faceti.

Edited by Woland, 14 June 2007 - 20:50.


#3
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Cum scria si user-ul de mai sus - ai de unde alege antibiotice asa ca schimba tratamentul. Daca suporti mai bine alt antibiotic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate