Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vaccinul si autismul

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Am un baietel de 1 an si 9 luni, trebuia sa-l vaccinez ROR/Priorix pe la 12-15 luni...am depasit deja cu 4 luni tocmai de teama autismului.
Intreabare: daca copilul este normal psihic( aliniaza deja 2 cuvinte in propozitie), este supersociabil etc, se mai poate "produce" vreun autism acum?
Il vaccinez sau nu?
Multumesc anticipat de raspunsurile dvs.

#38
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postnicopuscasu, on 9th January 2010, 16:30, said:

Am un baietel de 1 an si 9 luni, trebuia sa-l vaccinez ROR/Priorix pe la 12-15 luni...am depasit deja cu 4 luni tocmai de teama autismului.
Intreabare: daca copilul este normal psihic( aliniaza deja 2 cuvinte in propozitie), este supersociabil etc, se mai poate "produce" vreun autism acum?
Il vaccinez sau nu?
Multumesc anticipat de raspunsurile dvs.
Faptul că băiețelul dumneavoastră s-a dezvoltat aparent normal, nu exclude apariția acestei afecțiuni psihiatrice. De multe ori se observă fenomenul pierderii  a achizițiilor motorii și verbale ale copiilor autiști: adică se dezvoltă frumos și normal până la o vârstă de aprox 2-3 ani apoi începe declinul.

Cât despre acel vaccin: decizia este a dumneavoastră. Șansele complicațiilor și problemelor de după decizie (oricare ar fi aceasta) există într-o mică măsură dar există. Nimic nu este sigur.

#39
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Multumesc de raspuns.
Deocamdata stau in stand by, rubeola a facut acu juma de an si asteptam cu interes rujeola si oreionul, mai bine sa le faca ca si eu le-am facut cd eram mica si nu am murit... :rolleyes:
Acu, parerile sunt jumate-jumate, Dzeu stie cum o fi bine :rolleyes:

#40
CrisIonescu

CrisIonescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2017
De ce doar in tarile dezvoltate pentru vaccinul antipoliomielitic s-a trecut de la administrarea orala la administrarea injectabila?
In primul rand rand administrarea pe cale injectabila este mai buna deoarece se evita calea digestiva, implicit eliminarea vaccinului prin materii fecale si contaminarea mediului cu virusul inactivat, iar efectele adverse sunt mai scazule decat in cazul administrarii orale.
Intrebarea mea era de ce doar in tarile dezvoltate se procedeaza asa ? Din cate am citit pe http://www.bebestrum...l-vaccinurilor/
Cei care au copii imi pot raspunde care este modul de administrare al acestui vaccin in Romania ?

#41
Rickcool

Rickcool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 20.07.2010
Eu nu prea am inteles ce anume clar contine vaccinul in afara de  conservanti si ceva stabilizatori ..mai pe scurt am retinut ca ar contine si substanta activa asa numitul "virus atenuat"...
poate sa imi arate si mie cineva o poza cu un virus? sa zicem cu un virus al rujeolei?

Edited by Rickcool, 29 August 2017 - 16:59.


#42
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Ca si parinti trebuie sa cantarim tot si toate pentru copii nostri si este dreptul nostru sa ni-i aparam.
Toate comentatiile despre mamici care au trecut prin situatii traumatizante cu copii lor vorbesc despre propria expetienta.
Ridiculizarea acestor lucruri este periculoasa.
Parintele trebuie sa stie la ce expune copilul.
Tot citesc despre inst. Cantacuzino ca facea vaccinuri perfecte. Nu este adevarat. Erau spitalele pline de copii cu probleme postvacinare, grave, foarte grave, stateau mamicile cu ei saptamani de zile, eu am stat o luna si jumatate, copil prematur, nu i s-a verificat starea de sanatate asa cum scrie in prospect.
Sunt foarte importante indicatiile de acolo, dar nu sunt respectate, consider malpraxis si medicul sa raspunda.
Scrie clar in prospect: daca copilul are febra, daca are diaree, daca este prematur, daca este sub greutate, daca are si alte afectiuni, nu-l vaccinezi mai nene ca-l omori. Asa apar problemele postvaccinale.
Prospectul este scris de un grup de microbiologi , evaluat de o comisie, si pus pe piata dupa testare, si vine un neica nimeni cu muschi de maimuta si zice " e apt", pai sa nu darami usa cu el?

Edited by cincicinci, 21 November 2019 - 19:34.


#43
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
@Rickool
Este scandal mare in Italia, ca n-au gasit virusi in vaccin, nici antigen, nimic, numai formaldehide mercur si alte substante de conservare, deci se mai triseaza, probabil ca antigenul e scump, daca nu verifica nimeni, de ce nu?
Ca sa ai antigen trebuie sa ai virusul.
La unele vaccinuri s-a gasit antigen dar nu pentru boala respectiva si nanopatticule metalice.
Nu stiu cine le-a facut, sunt informatii pe net.

Edited by cincicinci, 21 November 2019 - 20:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate