Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#55
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Am vazut pe dealul de la Popasul Pacurari, (Valea Lupului) ca se mai construia cel putin un duplex care ajunsese aproape la rosu in septembrie, din pacate alte date nu stiu ca nu m-a interesat, dar cica tipul care face acel duplex a vandut unul pe la inceputul anului 2008. Asadar ai putea sa tragi o fuga sa vezi cine construieste si la ce pret vinde.

#56
dona

dona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.08.2006

 GTI_2.0, on Oct 16 2008, 12:38, said:

Multumesc, am vazut si completarea cu pretul.

Am inteles ca de fapt suprafata utila este de 140 mp( fara demisol ). Este ok, insa pretul mi se pare mare pentru zona si pentru aceasta structura. In plus nu are teren( care oricum este mai ieftin acolo ). Din pacate nu caut asa ceva. Eu vreau sa ma mut la casa, vreau sa am putin teren. Spre exemplu, eu nu m-am grabit sa cumpar o jumatate de duplex in spate la Popas Pacurari si acum imi pare rau. Isi merita banii. Avea 180 mp utili, peste 400 mp de teren si toate utilitatile iar predata la cheie costa 150.000. Acum sper sa mai construiasca persoana respectiva in zona si eventual sa dau un avans.

Multa bafta!
In legatura cu duplexul de la Popas Pacurari  sau cu apartamente in aceasi zona ,deosebite ca arhitectura ,constructie si pret  daca va intereseaza puteti sa-mi trimiteti mesaj privat.

#57
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
dona, esti o agenta imobiliara sau doar ai informatii despre respectivele imobile?

#58
dona

dona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.08.2006

 Ciubex, on Nov 11 2008, 23:23, said:

dona, esti o agenta imobiliara sau doar ai informatii despre respectivele imobile?
Am doar informatii , fratele meu a contractat un apartament de 3 camere cu 110mp,foarte spatios,singur pe nivel, cu o parcela de teren de 100mp,parcare acoperita, pret foarte bun ,mult sub ce este pe piata acum.

#59
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Pai nu cred ca e vreo problema daca dai aceste date direct aici, pe aceasta arie:
- apartamentul este intr-un imobil tip vila?
- pret pe mp util?
- parcarea este pentru fiecare? cat costa? pretul acesteia este inclus in pretul apartamentului?
- utlititatile sunt asigurate din start cand se da apartamentul la cheie sau trebuie sa umbli dupa acte, racordari?

#60
GTI_2.0

GTI_2.0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.06.2007

 dona, on Nov 12 2008, 09:41, said:

Am doar informatii , fratele meu a contractat un apartament de 3 camere cu 110mp,foarte spatios,singur pe nivel, cu o parcela de teren de 100mp,parcare acoperita, pret foarte bun ,mult sub ce este pe piata acum.

Buna,

multumesc pentru oferta. Poti sa ne transmiti datele despre care scria Ciubex mai sus?

Merci.

#61
viking

viking

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2007
Ramane de vazut ce se intampla la Green-Park, ar fi culmea sa sisteze tot si sa ramana acel ansamblu de blocuri in stadiul actual ...
Problema e posibil sa fie valabila si pentru ceilalti dezvoltatori din Iasi chiar daca in media nu a transparut inca nimic.
Situatia devine interesanta !

Dezvoltatorul imobiliar EFG ingheata tot
Compania de dezvoltare imobiliara European Future Group (EFG), care incepuse lucrarile la patru din cele 14 proiecte cu o valoare de investitie estimata la peste 1,5 miliarde de euro pe piata locala, a sistat lucrarile de constructie si a dat afara aproape 90% dintre angajati, pe fondul problemelor de lichiditate cu care se confrunta.
"Fara lichiditati sau acces la credite in imobiliare esti precum intr-o brutarie care nu poate cumpara faina: nu mai produce paine", spune Jeff Kirby, referitor la situatia in care firma pe care o conduce a ajuns acum.
Compania a decis oprirea tuturor proiectelor incepute, estimand pierderi de ordinul zecilor de milioane de euro, in conditiile in care fondul austriac de investitii Immoeast, cel mai important asociat al companiei, nu a mai sustinut investitiile de circa 700 mil. euro in care era implicat alaturi de EFG.
Investitiile totale in regiune ale companiei au fost estimate la peste doua miliarde de euro, lucrari de constructie fiind incepute la parcul de afaceri Meteo Business City de pe Strada Jandarmeriei din Bucuresti, un parc de retail cu ancore Carrefour si Praktiker in Brasov, doua parcuri logistice in zona Pantelimon, precum si la alte doua proiecte in Kiev.
"Toate aceste proiecte vor fi oprite: nu se obtin credite bancare, nu sunt cumparatori, iar preturile au scazut cu 50%. Vom pastra terenurile si vom incerca sa negociem un rescue package (pachet financiar de salvare - n.r.) pentru partea lui Immoeast cu scopul de a ne proteja contractorii, bancile, actionarii si reputatia", a adaugat Kirby, care din pozitia de actionar apreciaza ca doar pierderile proprii sunt de ordinul zecilor de milioane de euro.
EFG trece printr-un proces de restructurare in urma caruia va mentine in Romania doar 6-8 angajati, din 45.
Acesta este poate cel mai mare esec al unei companii imobiliare de pe piata locala. In ultimele luni, majoritatea jucatorilor au anuntat blocarea proiectelor la care lucrarile nu au fost inca incepute si concentrarea pe dezvoltarile in curs. EFG este astfel primul investitor care blocheaza toate operatiunile.


Sursa: http://www.zf.ro/com...ta-tot-3747539/

#62
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate asa-i si la alte ansambluri rezidentiale: "se termina ceea ce s-a inceput, nu se mai incepe altceva nou"
Este intr-un fel normal, asa cum persoanele fizice nu mai primesc creditare asa si firmele nu mai pot primi credite pentru inceperea unor noi constructii. Cei ce pot se concentreaza acum la terminarea celor care sunt in stare avansata de constructie.

#63
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 Ciubex, on Jan 25 2009, 02:33, said:

Din pacate asa-i si la alte ansambluri rezidentiale: "se termina ceea ce s-a inceput, nu se mai incepe altceva nou"
Este intr-un fel normal, asa cum persoanele fizice nu mai primesc creditare asa si firmele nu mai pot primi credite pentru inceperea unor noi constructii. Cei ce pot se concentreaza acum la terminarea celor care sunt in stare avansata de constructie.
Eu cred ca problema principala o constituie preturile care sunt prea ridicate !
"Dezvoltatorii "ar trebui sa mai aiba si capital , nu numai o lacomie fara limite !

#64
dona

dona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.08.2006

 Ciubex, on Nov 12 2008, 12:48, said:

Pai nu cred ca e vreo problema daca dai aceste date direct aici, pe aceasta arie:
- apartamentul este intr-un imobil tip vila?
- pret pe mp util?
- parcarea este pentru fiecare? cat costa? pretul acesteia este inclus in pretul apartamentului?
- utlititatile sunt asigurate din start cand se da apartamentul la cheie sau trebuie sa umbli dupa acte, racordari?


Fratele meu tocmai a finalizat contractul cu apartamentul si acum  pot sa va dau mai multe informatii
-apartamentul se afla intr-un imobil tip vila ,in total sunt 8 apartamente
-apartamentul contractat de el are 125 mp construiti cu pretul de 90000 la cheie,deci 720euro/mp
-paracarea este pentru fiecare si este inclusa in pret,de asemenea fiecare apartament are o cota parte de teren aprox 100mp
-utilitatile sunt asigurate din start pe fiecare apartament in parte,cu toate racordarile efectuate
-amenajarile exterioare includ gradina,aleii,terase foisor gratar
-zona este foarte buna - la 200m sosea -in spate la Caremil
-apartamentele se predau la cheie in septembrie anul acesta
-probabil ca s-au vandut toate ,nu stiu exact
- este foarte incantat de tot -locatie , functional,calitate,mai putin de faptul ca straduta de la aleea cu ciresi pana la vila nu este asfaltata .


-

#65
raducu28

raducu28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2007
Persoana fizica cedez avantajos, contract pentru apartament nou cu 2 camere în cartierul rezidential Dream Village. Apartamentul este complet finisat, iar împreună cu acesta se cedează și o boxă și un loc de parcare. Pretul este negociabil. Tel. 0741263632, 0741775294 sau email: [email protected].

#66
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Multumesc dona pentru informatiile oferite, chiar daca ai putut sa ni le oferi abia acum!
Suma de 90.000 eu este cu tot cu TVA-ul inclus sau la aceasta suma se adauga si TVA-ul?
Din cei 125mp construiti, cati sunt efectivi utili?
Ai putea sa ne oferi si o schita al acestui tip de apartament?

raducu28, de ce predai apartamentul?
Ai probleme la el, cu zona, cu lucrarile?
Ce tip de apartament e si in care bloc din cele 5 este situat apartamentul?

#67
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007
Predau apartament Green Park, cu 2 camere. Cu legea noua (TVA 5%) se duce undeva in 69.000 Euro(pret+tva) (acesta este pretul din contract). Este achitat 20% din pretul vechi (cel socotit cu tva 19%), deci cam 24% din pretul cu noua lege. Pentru predare cer suma achitata in RON, si nu valoare in EURO de acum a celor 20%, asa cum am platit eu. Mai este un avantaj ca pretul din contractul meu este cu vreo 15.000 euro mai mic decat ce vand ei acum.

Mai multe detalii pe privat message.

Edited by Mr.Cod, 28 January 2009 - 17:17.


#68
dona

dona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.08.2006

 Ciubex, on Jan 27 2009, 17:15, said:

Multumesc dona pentru informatiile oferite, chiar daca ai putut sa ni le oferi abia acum!
Suma de 90.000 eu este cu tot cu TVA-ul inclus sau la aceasta suma se adauga si TVA-ul?
Din cei 125mp construiti, cati sunt efectivi utili?
Ai putea sa ne oferi si o schita al acestui tip de apartament?

raducu28, de ce predai apartamentul?
Ai probleme la el, cu zona, cu lucrarile?
Ce tip de apartament e si in care bloc din cele 5 este situat apartamentul?
Pretul de 90000 este cu tva,de fapt a mai obtinut un discount de 1000 euro.Suprafata utila este de 108 mp,din pacate nu am schita,dar pot sa-ti spun ca are un functional excelent cu suprafete foarte generoase la camere,living de 30mp,singur pe nivel,boxa ce intra in pret,terasa cu deschidere mare,parcare,gradina ,foisor,confort de vila nu de bloc,liniste.Proiectul este din start conceput pentru aceste apartamente ,constructia este din caramida ,pretul foarte ,foarte avantajos pentru tot ce ii ofera.Fratele meu a avut un noroc mare ,deoarece in vara dorea sa contracteze un apartament in Dream Village,a aflat de acest proiect si initial a vrut sa-si ia un apartament cu 2 camere -80mp util la 69000euro ,dar in final a ramas la cel de 3 camere.In septembrie spera sa se mute,pana acum este foarte multumit de cum merg lucrarile ,numara zilele de nerabdare.

#69
viking

viking

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2007
Am extras ce mi s-a parut mai interesant din articolul de mai jos.
Cunosc cat de cat zona V. Lupului - Popas Pacurari, atat zona rezidentiala noua cat si partea veche a satului.
Cred ca cei ce stau pe strazile laterale care se ramifica din Aleea cu Ciresi au avut totusi grija sa mai aduca cate o masina cu pietris ca sa aiba un drum practicabil (cel putin asa presupun, nu am fost insa sa vad cum arata).
Problemele sunt mai degraba in partea de dupa fosta ferma Carpati, mai sus de ferma si in lateralul ei unde drumurile sunt doar din pamant.

"In unele zone rezidentiale ale Iasului, locatarii "de lux" circula cu cizme de cauciuc. In comuna Valea Lupului, in cartierul de vile din spatele Popasului Pacurari, noroiul este pina la genunchi, iar baltile uriase acopera cratere pe masura. Primarul comunei, Dumitru Popa, spune ca are planuri de reabilitare ale strazilor, insa asteapta sa se stabileasca bugetul si abia apoi va pune la cale o strategie. Intre timp, locuitorii zonei vor continua sa investeasca in cizme
...
"Nu-mi fac iluzii ca in urmatorii zece ani voi putea veni la serviciu fara sa am ghetele murdare. De altfel, primul lucru pe care-l fac atunci cind ajung la slujba este sa merg la baie, sa-mi spal incaltarile, caci altfel sint acuzat de colegi ca le murdaresc birourile. Si asta, in conditiile in care circul pe ulitele din cartierul meu doar cu masina", descrie situatia un alt locuitor al zonei. El sta de cinci ani aici, dar in tot acest timp, sustine el, strazile nu s-au schimbat deloc. "De altfel, situatia s-a inrautatit la un moment dat, fiinca Primaria a demarat constructia canalizarii, iar drumurile, care aveau cit de cit un fundament solid, din pietris ori caramizi sparte, au fost excavate, iar peste tevi s-a pus pamint, care la orice ploaie devine placerea amatorilor de aventuri 4X4 si totodata cosmarul tuturor celorlati", adauga el.
...
La fel de incerta este si data la care vor incepe lucrarile pentru ca locuitorii de pe platoul de pe dealul din Valea Lupului sa aiba apa de RAJAC. Primarul trebuia sa puna la dispozitia companiei un pamint de 1000 de metri patrati pentru ca aceasta sa isi construiasca un rezervor, insa nu a gasit spatiu, in cel mai inalt punct al dealului, cum spune el ca ar fi trebuit.
... "

Articolul complet aici:
http://www.ziaruldei...ews/171800.html

#70
raducu28

raducu28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2007
raducu28, de ce predai apartamentul?
Ai probleme la el, cu zona, cu lucrarile?
Ce tip de apartament e si in care bloc din cele 5 este situat apartamentul?
[/quote]


Predau apartamentul deoarece am fost mutat cu serviciul in alt oras si vreau sa-mi cumpar acolo tot un apartament nou. Nu am nici o problema cu constructia si cu atat mai putin cu zona, deoarece am locuit in apropiere. Apartamentul este in primul bloc si este un apartament cu 2 camere tip A de 70 mp, iar impreuna cu acesta dau si boxa si locul de parcare.

#71
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008
Zona e chiar faina! 14 blocuri trebuiau sa faca, dar dezvoltatorul s-a limitat la 5 ca sa ramana mai mult loc pentru spatiu verde. :rolleyes:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1mUPhH-Y1EA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Stagirioritic, 04 February 2009 - 16:02.


#72
qeeq2002

qeeq2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2008
Vand apartament 2 camere, D, bloc 1989, 52 mp; et 5/8, Pacurari; Pret : 63.000 euro; tel : 0745345181

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate