Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1765
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 Vlad_22, on 21 martie 2023 - 00:23, said:

Hai că Palas-ul a revitalizat zona centrală a Iașului, să nu fim cârcotași...
Corect, zona aia era in moarte clinica... de fapt nici acum, cu tot Palasul, nu e chiar in viata, tot cam moarta e dar ar fi fost un ghetou nenorocit prin care ti-ar fi fost frica sa treci noaptea.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 March 2023 - 00:27.


#1766
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Era oribilă zona, cu ștrandul ăla public acolo și parc de distracții, festivalul berii și alte prostii, fix în spatele ditamai edificiului cultural și istoric.

Edited by Vlad_22, 21 March 2023 - 00:37.


#1767
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Era oribila chiar si fara aia, toata zona aia intre Hala centrala, pasaj. centrul civic, RC star, Sf Lazar pina in Podul Ros era si prin 2000 o zona urita. Sa nu uitam si zona din spatele facultatilor care era o mahala de lumea a 3a numai acum vreo 2-3 decenii, intr-o zona centrala a orasului.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 March 2023 - 00:35.


#1768
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.10.2022
Palas e cel mai tare lucru pentru Iasi din ultimii zeci de ani.
[ https://www.estidiniasi.ro/wp-content/uploads/2017/05/Palatul-Culturii-fara-Palas.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.estidiniasi.ro/wp-content/uploads/2017/05/Palas_Iasi_1-1-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1769
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, a schimbat în bine aspectul zonei, care înainte era cam nu zic cum... Adică dacă nu ar fi existat Palatul acolo, spuneai foarte bine că ești printr-un municipiu mic, pe la margine de oraș.

Edited by Vlad_22, 21 March 2023 - 12:24.


#1770
electronic_festival

electronic_festival

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.05.2020

 migaci83, on 20 martie 2023 - 20:12, said:

Legat de Silk.

Cei mai avantajati, si probabil singurii, sunt cei din Faza 1.
Cei din faza 2, au introdus in antecontract o clauza care permite Silk-ului sa mareasca pretul datorita inflatiei. Adica daca pretul de constructie creste cu 50% raportat la o data de referinta, ei pot sa mareasca pretul si clientul ori plateste ori primeste banii inapoi (si bineinteles si-a luat teapa, blocandu-si banii)
De notat ca data de referinta e cea in care s-a semnat rezervarea(undeva in 2021, cand halele vechi nici nu cred ca erau demolate), nu data cand s-a semnat antecontractul(vara lui 2022), sau cel mai corect data de incepere efective a constructiei(31 oct 2022).
Doar din acest fapt iti poti da seama cat de transparenti, corecti, seriosi si profesionisti sunt Silk.

Iar per total, cred ca nici cei din Faza1 (si Faza2, cei "semi-fericiti") nu or sa o duca prea bine. Tot in antecontract se specifica ca administrarea o sa fie facuta, obligatoriu, de Silk, timp de 5 ani, calculati de la momentul terminarii fazei 5. Cand o fi ea: 2/5/10/15 ani/50 ani... Pana atunci, administrarea facandu-se cred ca tot de Silk. Si posibil la aceleasi costuri.
De ce ridic aceasta problema? Am inteles ca sunt probleme la Marmura, cu costurile umflate la cheltuielile de intretinere si lipsa de transparenta.

Cred ca ai dreptate legat de cei care au achizitionat in faza 1, sunt cam singurii care au prins un pret mai ok. Bine, sa zicem ca a fost mai mare riscul avand in vedere ca s-au frecat doi ani de zile ca sa darame vechea hala.

Legat de antecontract, este foarte stufos si foarte dezechilibrat, ei cam pot sa faca orice si tu maxim primesti banii inapoi, eventual dupa ce mai astepti un an de la data la care trebuia sa se finalizeze. Dar daca tu intarzii o zi sau nu respecti ceva, dobanda e maxima admisa de lege pentru fiecare zi. Si daca chiar se impute treaba, lor le este usor sa bage srl-ul in faliment avand in vedere ca tot ei il crediteaza… si singura care isi mai recupereaza banii e banca. Bine, eu nu cred ca sunt rau intentionati, daca totul merge conform planului nu cred ca se preteaza la magarii prea mari. Dar daca nu merge, atunci ei sunt protejati. Si vremurile sunt cam nesigure, pt ca pica banci prin Elvetia, nu srl-uri cu capital social 200 ron in Romania.

Legat de distanta dintre blocuri, parca am vazut printr-un plan ca intre blocurile din aceeasi faza e de 32m, iar intre faze diferite parca e 29m.

#1771
haboks

haboks

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.03.2020

 furious13, on 17 martie 2023 - 20:48, said:

Fugi de Silk . Tocmai am fost anuntat ca renunta deocamdata la faza 3 , dupa ce am blocat bani 1 an si 3 luni pentru un apartament acolo . Din pacate ce se preconiza unul din cele mai frumoase proiecte devine un epic fail !!

Da... mare epic fail ce sa zic, ai stat cu 2000E blocati si i-ai primit inapoi, senzational.
Sunt atatea 'complexe' sau ansambluri imobiliare in iasi care dau tepe fara margini, returneaza avansuri full cash dupa 3 ani de asteptare, exemplu: Himson, Solumnia, River Towers, si tu te plangi de o decizie luata in criza ca ti-a anulat o promisiune intre parti de maxim 2000E...

Nu zic, nu e frumos, dar mi se pare ca exagerezi foarte mult. Eu am rezervat la silk din Februarie 2021 si sincer la cum am vazut piata de 1-2 ani ma asteptam ca sa imi faca cei de la Silk o schema cu anularea contractului, dar pana acum nu a fost asa, mai mult de atat am semnat o prelungire a datei de finalizare tocmai ca sa nu intram in acea perioada in care ei pot anula contractele.
Aceasta initiativa a fost din partea lor, nu a noastra.
Acum sa vedem daca vor onora totul pana la capat, ma astept oricand sa primesc banii inapoi :)) Dar sincer, exagerezi. :)

#1772
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
E ok distanța de 30m dintre blocuri.

Prime Kapital din ce țară sunt, totuși, că au sedii în mai multe țări, observ?

Dacă nu mă înșel, ei se ocupă și de extinderea complexului ERA, care vor să-l transforme în Mall Moldova, de la intrarea în oraș.

Edited by Vlad_22, 21 March 2023 - 16:58.


#1773
furious13

furious13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.01.2021

 haboks, on 21 martie 2023 - 16:39, said:


Da... mare epic fail ce sa zic, ai stat cu 2000E blocati si i-ai primit inapoi, senzational.
Sunt atatea 'complexe' sau ansambluri imobiliare in iasi care dau tepe fara margini, returneaza avansuri full cash dupa 3 ani de asteptare, exemplu: Himson, Solumnia, River Towers, si tu te plangi de o decizie luata in criza ca ti-a anulat o promisiune intre parti de maxim 2000E...

Nu zic, nu e frumos, dar mi se pare ca exagerezi foarte mult. Eu am rezervat la silk din Februarie 2021 si sincer la cum am vazut piata de 1-2 ani ma asteptam ca sa imi faca cei de la Silk o schema cu anularea contractului, dar pana acum nu a fost asa, mai mult de atat am semnat o prelungire a datei de finalizare tocmai ca sa nu intram in acea perioada in care ei pot anula contractele.
Aceasta initiativa a fost din partea lor, nu a noastra.
Acum sa vedem daca vor onora totul pana la capat, ma astept oricand sa primesc banii inapoi Posted Image) Dar sincer, exagerezi. Posted Image

Nu , am ținut toți banii blocați . Intradevar , la ei au fost doar 2000 , dar eu am avut toată suma blocată , aproximativ 120 de mii cash . În primul rând eu am greșit dar chiar mia plăcut proiectul . În fine , nu asta e ideea .

#1774
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 sirronkcuhc, on 21 martie 2023 - 06:40, said:

Palas e cel mai tare lucru pentru Iasi din ultimii zeci de ani.

E trist cum puneti botul la vechiul smen imobiliar: autoritatile locale lasa un teren ultracentral sa se degradeze, apoi apare "investitorul salvator" care ne scapa el de pacoste fara sa-i dam noi bani... doar terenul ala moca. Uau, ce beneficiu Posted Image

Ai pus pozele alea promovate de propaganda imobiliara de parca unii dintre noi nu aveam habar ce era acolo inainte sa vine maretul investitor. De ce nu pui poze din anii '30? Posted Image Ah, ti-ar strica argumentul sau pur si simplu habar n-ai cum arata zona inainte sa fie lasata in paragina...


Attached File  strand1.jpg   79.43K   35 downloads

Attached File  strand2.jpg   154.27K   34 downloads

Attached File  strand1943.jpg   73.9K   34 downloads

Iti dai seama, faceai pe tine de frica sa circuli printr-o astfel de zona dubioasa, printr-un parc mai mare decat Parcul Copou...


Din pacate imi confirma o impresie: orasul s-a umplut de tot felul de taraneti, pentru care niste blocuri inghesuite cu fatada de sticla sunt apogeul urbanismului. E de inteles daca la mall au vazut pentru prima data in viata lor WC-uri la care poti trage apa si chiuveta cu robinet.

Edited by unu999, 22 March 2023 - 13:04.


#1775
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 unu999, on 22 martie 2023 - 12:52, said:



E trist cum puneti botul la vechiul smen imobiliar: autoritatile locale lasa un teren ultracentral sa se degradeze, apoi apare "investitorul salvator" care ne scapa el de pacoste fara sa-i dam noi bani... doar terenul ala moca. Uau, ce beneficiu Posted Image

Ai pus pozele alea promovate de propaganda imobiliara de parca unii dintre noi nu aveam habar ce era acolo inainte sa vine maretul investitor. De ce nu pui poze din anii '30? Posted Image Ah, ti-ar strica argumentul sau pur si simplu habar n-ai cum arata zona inainte sa fie lasata in paragina...


strand1.jpg

strand2.jpg

strand1943.jpg

Iti dai seama, faceai pe tine de frica sa circuli printr-o astfel de zona dubioasa, printr-un parc mai mare decat Parcul Copou...


Din pacate imi confirma o impresie: orasul s-a umplut de tot felul de taraneti, pentru care niste blocuri inghesuite cu fatada de sticla sunt apogeul urbanismului. E de inteles daca la mall au vazut pentru prima data in viata lor WC-uri la care poti trage apa si chiuveta cu robinet.
Eu zic să te oprești în a jigni pe ceilalți și respectă opiniile și nu pune vorbe în gură... Am spus și eu că mall-ul ăla și Auchan, personal, dacă m-aș fi ocupat eu de proiect, nu aveau ce căuta acolo, dar în fine. În rest grădina aia arată de 100 de ori mai bine față de ce era înainte. Zona avea nevoie de un aer de prospețime, nu mai puteau rămâne boscheții ăia acolo și toți dubioșii. Ar fi mers acolo și ceva facilități sportive în aer liber, dar în fine.

Tu nu înțelegi că Palatul nu era deloc pus în valoare, asta a fost principala problemă. Nu poți avea un ștrand și bâlci, festivalul berii în spatele celui mai cunoscut edificiu cultural al țării.

Edited by Vlad_22, 22 March 2023 - 14:29.


#1776
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.10.2022

 unu999, on 22 martie 2023 - 12:52, said:

De ce nu pui poze din anii '30? Posted Image Ah, ti-ar strica argumentul sau pur si simplu habar n-ai cum arata zona inainte sa fie lasata in paragina...
Daca tii minte cum arata din anii '30, zic si eu vorba bunelului: "sa traiesti 100 de ani!"

Eu stiu zona aia doar din anii '90-'2000 (am crescut prin zona respectiva).

Edited by sirronkcuhc, 22 March 2023 - 15:16.


#1777
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Păi știe colegul mai bine... Mai degrabă știu eu, care am crescut și copilărit la 1km, 1km și ceva de zona Palat. Inițial Rozelor, apoi zona Primăverii-Tesatura, pentru "adevărații" ieșeni.

Edited by Vlad_22, 22 March 2023 - 15:20.


#1778
villajoyosa010120

villajoyosa010120

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.03.2023
Salutare, astept de aproape 5 ani finalizarea apartamentului in renumitul proiect rezidential Oscar Rainbow din zona Cimitirul Evreiesc, mai e cineva in situatia asta? Sunt 7 blocuri, 2 finalizate si 5 in curs de finalizare si banuiesc ca mai dunt si alte persoane in situatia mea rozalie..

#1779
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.10.2022
Tot pe Rozelor si eu, pe langa Odeon.

Edited by sirronkcuhc, 22 March 2023 - 15:23.


#1780
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Am stat și eu un an pe rozelor…

 unu999, on 22 martie 2023 - 12:52, said:



E trist cum puneti botul la vechiul smen imobiliar: autoritatile locale lasa un teren ultracentral sa se degradeze, apoi apare "investitorul salvator" care ne scapa el de pacoste fara sa-i dam noi bani... doar terenul ala moca. Uau, ce beneficiu Posted Image

Ai pus pozele alea promovate de propaganda imobiliara de parca unii dintre noi nu aveam habar ce era acolo inainte sa vine maretul investitor. De ce nu pui poze din anii '30? Posted Image Ah, ti-ar strica argumentul sau pur si simplu habar n-ai cum arata zona inainte sa fie lasata in paragina...


strand1.jpg

strand2.jpg

strand1943.jpg

Iti dai seama, faceai pe tine de frica sa circuli printr-o astfel de zona dubioasa, printr-un parc mai mare decat Parcul Copou...


Din pacate imi confirma o impresie: orasul s-a umplut de tot felul de taraneti, pentru care niste blocuri inghesuite cu fatada de sticla sunt apogeul urbanismului. E de inteles daca la mall au vazut pentru prima data in viata lor WC-uri la care poti trage apa si chiuveta cu robinet.

Discuția legalității sau moralității e diferită de cea a valorii urbanistice.
Mie îmi place ce a ieșit. Erau și alte variante bune, chiar mai bune, sunt de acord, dar asta e irelevant. Putem discuta la infinit ca de ce nu e parc sau de ce nu e un cartier de zgiriie nori.
Apropo, am trăit 5 ani in New și 5 ani in San Francisco și am văzut mare parte din lume. Și am un apartament in centr civic. Ca sa ne lămurim cu taranusii.

#1781
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postelectronic_festival, on 21 martie 2023 - 15:56, said:

Cred ca ai dreptate legat de cei care au achizitionat in faza 1, sunt cam singurii care au prins un pret mai ok. Bine, sa zicem ca a fost mai mare riscul avand in vedere ca s-au frecat doi ani de zile ca sa darame vechea hala.

Legat de antecontract, este foarte stufos si foarte dezechilibrat, ei cam pot sa faca orice si tu maxim primesti banii inapoi, eventual dupa ce mai astepti un an de la data la care trebuia sa se finalizeze. Dar daca tu intarzii o zi sau nu respecti ceva, dobanda e maxima admisa de lege pentru fiecare zi. Si daca chiar se impute treaba, lor le este usor sa bage srl-ul in faliment avand in vedere ca tot ei il crediteaza… si singura care isi mai recupereaza banii e banca. Bine, eu nu cred ca sunt rau intentionati, daca totul merge conform planului nu cred ca se preteaza la magarii prea mari. Dar daca nu merge, atunci ei sunt protejati. Si vremurile sunt cam nesigure, pt ca pica banci prin Elvetia, nu srl-uri cu capital social 200 ron in Romania.

Legat de distanta dintre blocuri, parca am vazut printr-un plan ca intre blocurile din aceeasi faza e de 32m, iar intre faze diferite parca e 29m.

Eu as fi luat in Faza1. Dar fix atunci am avut niste treaba pe-afara si n-am avut timp/putut sa rezerv...
Ar fi bine daca ar fi 29m. Numai sa nu fie 19m... :) Bine, mi-ar conveni si 19m daca vizavi ar fi o vecina frumoasa :D Seara, iesim fiecare pe terasa si purtam conversatii. Share-uim retete culinare, etc :))


View Posthaboks, on 21 martie 2023 - 16:39, said:


Da... mare epic fail ce sa zic, ai stat cu 2000E blocati si i-ai primit inapoi, senzational.
Sunt atatea 'complexe' sau ansambluri imobiliare in iasi care dau tepe fara margini, returneaza avansuri full cash dupa 3 ani de asteptare, exemplu: Himson, Solumnia, River Towers, si tu te plangi de o decizie luata in criza ca ti-a anulat o promisiune intre parti de maxim 2000E...

Nu zic, nu e frumos, dar mi se pare ca exagerezi foarte mult. Eu am rezervat la silk din Februarie 2021 si sincer la cum am vazut piata de 1-2 ani ma asteptam ca sa imi faca cei de la Silk o schema cu anularea contractului, dar pana acum nu a fost asa, mai mult de atat am semnat o prelungire a datei de finalizare tocmai ca sa nu intram in acea perioada in care ei pot anula contractele.
Aceasta initiativa a fost din partea lor, nu a noastra.
Acum sa vedem daca vor onora totul pana la capat, ma astept oricand sa primesc banii inapoi Posted Image) Dar sincer, exagerezi. Posted Image

Nu sunt doar cei 2000e blocati. Sunt si restul pe care ii strangi din momentul rezervarii. + ce mai aveai strans.
Si, de asemenea, Silk sunt f. netransparenti si cam neprofesionisti. Nici nu te anunta cand ai de dat banii.
La mine, pt cei 10% avans, la ora 14 am semnat antecontractul si pana la ora 17 trebuiau livrati banii. (era ultima zi din luna si era ceva stipulat legat de chestia asta in antecontract, a.i. daca intarziam riscam sa pierd rezervarea)
La fel si pt. cei 5%(de dupa 10%). Am asteptat pana in ultima zi eligibila. Si factura mi-a venit pe la ora 14 iar banii trebuiau transferati pana la ora 17.
Ai un stres maxim din cauza acestei necomunicari din partea lor.
Asa ca il inteleg 100% pe furios13.




View PostVlad_22, on 21 martie 2023 - 16:58, said:

E ok distanța de 30m dintre blocuri.

Prime Kapital din ce țară sunt, totuși, că au sedii în mai multe țări, observ?

Dacă nu mă înșel, ei se ocupă și de extinderea complexului ERA, care vor să-l transforme în Mall Moldova, de la intrarea în oraș.
Parca de prin Africa de Sud.
Ca si constructor/dezvoltator, am inteles/auzit ca sunt mari. Au multe proiecte. Si probabil si forta financiara.
Dar nu cred ca au avut multe proiecte rezidentiale. Cred ca Silk e al 2-lea proiect rezidential, dupa Marmura din Bucuresti. Si n-am prea auzit ca lumea sa fie extaziata de Marmura... Asa ca nu-mi fac mari sperante nici in cazul Silk.
Legat de forta financiara, tocmai din acest motiv, ma asteptam sa nu faca figurile cu pretul de constructie si materiale. Fiind un conglomerat atat de mare, ma asteptam sa aiba o alta forta de creare de stocuri, de negociere asupra pretului maerialelor si/sau fortei de munca si sa nu fie f. afectati. Dar se pare ca m-am inselat.

O chestie "funny", legata de clauza cu pretul la materiale. Cand discutam detaliile antecontractului am incercat sa ii conving sa facem cateva schimbari. De ex. le-am propus ca procentul/pragul pt care se activeaza clauza cu cresterea pretului final sa fie o medie ponderata pe trimestre sau ceva de genul. Si sa inceapa din momentul semnarii antecontractului (sau inceperii constructiilor). Nu un procent raportat la momentul rezervarii (deci 2021, cu 1 an in urma fata de semnarea antecontractului, mai ales ca, in 2022, constructia nici nu era inceputa)
Si le-am justificat chestia asta prin faptul ca noi, ca si clienti, ne asumam tot riscul si mi se pare normal sa avem si noi o metoda de protectie. Si m-a bufnit rasul cand ei mi-au raspuns ca tocmai, ei isi asuma cel mai mare risc. :)))

#1782
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Zi mulțumesc ca nu i-a bufnit pe ei risul, cum sa vina fiecare client sa facă modificări se contract? Crezi ca erai ultimul și nu mai venea unul după tine, fără idei din astea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate