Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1711
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 05.06.2021

View Postschmidt_abv, on 23 ianuarie 2023 - 15:23, said:

Cand am fost eu prin august cel cu 3 camere era 130k fara TVA, iar cele cu 2 camere cam 100k-110k

Cam scumpute. Mai ales ca de anul asta peste 120k e 19% TVA. Daca or mai fi 130k. Cred ca au sarit la 140k.

Despre Tatami ce sa mai vorbesc. Oare chiar merita atatia bani? Daca e sa ne luam dupa locatie, nu e mare diferenta intre Tatami si Alexandru. (parere personala)

#1712
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
La Tatami din cate am auzit ap. de 3 camere au maxim 70 mp utili iar prețul e undeva intre 240 și 250.000.

Suprafața utilă mi se pare foarte mică, prețul foarte mare.

Oricum unii din imobiliare au cam depășit o limita a decenței.

Mă uitam la un apartament cu 2 camere relativ nou la Iasicon Towers ... prețul cerut undeva la 150.000 ...ap. e cu intrare directă din bucătărie în sufragerie.



#1713
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011
Chiar nu inteleg cum s-a ajuns la preturile astea, sunt comparabile cu tarile dezvoltate si economie puternica unde lumea isi poate permite sa duca 250-300k Eur. E in Iasi cererea asa mare? Au 70-80% din ieseni salarii de 2500-3000eur/luna? Ce determina cresterea asta continua a preturilor la imobiliare in Iasi?

#1714
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Nu trebuie sa aiba 70-80% din populatie venituri mari.
Trebuie sa aiba doar destui cat sa cumpere.

Iar pe partea de educatie financiara, romanul sta foarte prost.
Tot ce stie sa faca daca are niste bani e sa isi cumpere imobiliare.

Rezultatul se vede...

#1715
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011
Majoritatea cumpara cu credit, iar acum ca sa accesezi un credit imobiliar e nevoie de avans mai mare si venit mai mare. Din moment ce preturile continua sa creasca consider ca cererea e destul de mare si lumea are bani, mi-e greu sa cred ca preturile pot fi manipulate la un asa nivel.
Un apartament 2 camere nedecomandat de 40mp a ajuns sa coste 55-60K Eur intr-un bloc comunist in zone precum Alexandru, Dacia, Zimbru. Ce impinge pretul asa tare, numai in ultimii doi ani preturile au crescut 20-30%

#1716
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Sursa: trust me bro?
Majoritatea apartamentelor se cumpără cash.
Cu credit cumpără doar cei care nu au bani și cumpără un apartament în care să stea toată viața.
Nu ăștia umflă piața

#1717
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011
Dar de unde atâta cash pe piață și tot sa se duca in imobiliare:)
Peste vreo 5 ani va deveni Iașul cum e Clujul cu niste preturi ca in Londra:)

Edited by maladetz, 05 February 2023 - 21:52.


#1718
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 05.10.2022
Stiti ceva de blocul asta? https://www.stilimob...iasi-27814.html
(zona o cunosc doar ca nu stiu cine e constructorul si ce "istoric" are).

#1719
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmaladetz, on 05 februarie 2023 - 15:50, said:

Chiar nu inteleg cum s-a ajuns la preturile astea, sunt comparabile cu tarile dezvoltate si economie puternica unde lumea isi poate permite sa duca 250-300k Eur. E in Iasi cererea asa mare? Au 70-80% din ieseni salarii de 2500-3000eur/luna? Ce determina cresterea asta continua a preturilor la imobiliare in Iasi?

Nu sunt 70-80% ci numai cei care cumpara care sunt citeva mii pe an, poate.

#1720
Cocofel

Cocofel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.02.2021

View Postsirronkcuhc, on 06 februarie 2023 - 18:40, said:

Stiti ceva de blocul asta? https://www.stilimob...iasi-27814.html
(zona o cunosc doar ca nu stiu cine e constructorul si ce "istoric" are).
https://unireatowers...3-camere-tip-11
Dezvoltatorul e cel care detine hotelul Unirea. Nu stiu daca a mai construit ceva in trecut. Mai bine te duci direct la ei sa afli informatii decat la agentii.

#1721
Andragrigoriu

Andragrigoriu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2023
Are cineva mai multe informatii despre TR Millenium care construiesc acum 3 blocuri premium in Pacurari-Iancu Flondor in spate la Munca Invalizilor? https://tr-millennium.ro/

#1722
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

 vrajitoruldinoz, on 06 februarie 2023 - 20:47, said:

Nu sunt 70-80% ci numai cei care cumpara care sunt citeva mii pe an, poate.
Si cateva mii pe an pot sa traga piata asa mult in sus? Numai in ultimii doi-trei ani piata s-a dus cu aproape 40% in sus, e ireal. Niste cunoscuti au cumparat in alexandru un apartament cu 3 cam 72mp cu 90k eur si au de renovat complet, apartament ce acum doi-trei ani era 65k eur....
Altii si-au luat ap 2 cam nendecomandat 43mp cu 35k eur, acum e 45-50 chiar si 55k Eur.

Edited by maladetz, 12 February 2023 - 22:27.


#1723
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 05.10.2022

 Cocofel, on 07 februarie 2023 - 07:27, said:

https://unireatowers...3-camere-tip-11
Dezvoltatorul e cel care detine hotelul Unirea. Nu stiu daca a mai construit ceva in trecut. Mai bine te duci direct la ei sa afli informatii decat la agentii.
Multumesc! preturile sunt destul de mari la ei, poate ai zice ca platesti zona dar e fix langa liceul ala si cam asa arata odata ce ai iesit din bloc (poza asta e de pe google maps din septembrie 2022).

De vreo doua saptamani ma tot uit la imobiliare noi si preturile variaza destul de mult si nu e neaparat in functie de zona.

#1724
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Pai evident ca pot dacă realitatea asta e. Crezi ca vin uzbecii sa cumpere apartamente?

#1725
fortzasteauabuc

fortzasteauabuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 12.10.2011
Va salut! Sunt proaspat absolvent de facultate si angajat si as vrea sa ma mut in chirie. Am gasit ceva oferte de chirii, iar cel mai potrivit este o garsoniera in zona camine CUG. Ma poate ajuta cineva cu ceva detalii despre zona? Ar trebui sa am in vedere locuirea intr-un bloc de nefamilisti in aceasta zona? Multumesc!

#1726
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Adica pe Poitiers? O bucata din centura orasului, care e defapt in Iasi?
Zona e aglomerata(camioanele de la Vama din capat CUG2 trebuie sa iasa din oras) si inca nu s-au mutat cei care au cumparat sau o sa cumpere la Poitiers Towers.
E un Lidl langa Continental, 2 manastiri Frumoasa si Cetatuia, si e posibil sa mai dea drumu la un santier pe Diminetei. Asta ca zona.
Viata intr-un camin de nefamilisti, e specifica oamenilor care nu isi permit ceva mai bun, cu problemele lor. Treci prin zona seara, vezi daca sunt baieti si fete ce mai stau seara la scara, desi acum e cam frig, vezi pe lista de intretinere, cum e cu datoriile, sa nu te trezesti cu utilitatile taiate si altele.

#1727
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 15.12.2013

 fortzasteauabuc, on 13 februarie 2023 - 14:30, said:

Va salut! Sunt proaspat absolvent de facultate si angajat si as vrea sa ma mut in chirie. Am gasit ceva oferte de chirii, iar cel mai potrivit este o garsoniera in zona camine CUG. Ma poate ajuta cineva cu ceva detalii despre zona? Ar trebui sa am in vedere locuirea intr-un bloc de nefamilisti in aceasta zona? Multumesc!
Daca e vorba de caminele din Frumoasa,...mai bine mergi in Dancu dau Lunca Cetatuii..

#1728
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011
Daca se duce in Lunca Cetatuii ii trebuie 3 ore sa ajunga de acolo la facultate :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate