Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1639
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Te referi la unul nou de zici livrare pana in Decembrie. Din ce am văzut toate astea noi, chiar și finalizate, încă nu sunt intabulate și mai trebuie sa aștepți un an pentru acte. Dacă zice ca așteaptă doar plata Cash eu nici nu m-as mai uita. Am văzut pe Oancea ca se construiește ceva nou, dar nu m-am interesat prea mult. Era 70k ceva de 45mp plus cine știe când termenul de predare. Dacă vrei sa te muti anul asta caută ceva construit și intabulat.

#1640
apartment2022iasi

apartment2022iasi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.07.2022

 tepan, on 23 iulie 2022 - 07:42, said:

Te referi la unul nou de zici livrare pana in Decembrie. Din ce am văzut toate astea noi, chiar și finalizate, încă nu sunt intabulate și mai trebuie sa aștepți un an pentru acte. Dacă zice ca așteaptă doar plata Cash eu nici nu m-as mai uita. Am văzut pe Oancea ca se construiește ceva nou, dar nu m-am interesat prea mult. Era 70k ceva de 45mp plus cine știe când termenul de predare. Dacă vrei sa te muti anul asta caută ceva construit și intabulat.

12 Luni pentru Intabulare!!!???? Ok Mersi atunci caut Intabulat !Multumesc!!!

#1641
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
La cele noi așa am văzut ca durează acum actele. Probabil au alte probleme și trebuie sa le rezolve ca sa semneze primăria. Dacă ai nevoie acum de apartament și nu poți aștepta luni bune sau ani caută ceva gata finalizat ca sa fii sigur.

#1642
schmidt_abv

schmidt_abv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.12.2020
Ce parere aveti de unirea towers de pe mitropolit varlaam ? avantaje, dezavantaje?

Au mai construit blocuri cei de la unirea pana acum ?
Vazusem ca in momentul lansarii site-ului aveau si preturile puse pe site (acum nu mai sunt afisate)
Personal mie mi se pare destul de scump..un apartament cu o camera e 63k euro la plata cash
Unul cu 2 camere de 53mp e 97k (la plata cash), iar cel cu 3 camere ajunge la 128k la plata integrala , la credit pretul este mult mai mare
Momentan pe site scrie ca s-au rezervat 30 apartamente din 253..Termenul de predare e decembrie 2023..deci mutarea ar fi la inceputul lui 2024..
Vazusem ca si la conest evolution, proiectul din dacia, mai bine de jumatate din apartamente sunt disponibile..

Parerea mea e ca sunt preturile prea mari pentru complexul Unirea, e totusi Iasi, 100k pentru apartament cu 2 camere mi se pare cam mult, nu mai zic de garsoniera de 37 metri utili , 63k euro

Ce ziceti ? Credeti ca o sa se cumpere cu aceste preturi ?

#1643
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Nu putem să îți spunem noi, ce și cum. Consultă un arhitect ceva, vezi pe ce tip de sol s-a construit etc. Fiind fostul teren al CFR-ului, acolo, nu știu solul cât și dacă a fost decontaminat cum trebuie.

Edited by Vlad_22, 13 August 2022 - 23:27.


#1644
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Dacă te întrebi asta, probabil nu ești target-ul lor.
Dacă nu acceptă credit deloc e big no no.
Dacă au discount mare la plata cash e red flag masiv pentru că nu au finanțare asigurată și se împrumută de la tine.

#1645
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 schmidt_abv, on 13 august 2022 - 20:16, said:

Ce parere aveti de unirea towers de pe mitropolit varlaam ? avantaje, dezavantaje?

Au mai construit blocuri cei de la unirea pana acum ?
Vazusem ca in momentul lansarii site-ului aveau si preturile puse pe site (acum nu mai sunt afisate)
Personal mie mi se pare destul de scump..un apartament cu o camera e 63k euro la plata cash
Unul cu 2 camere de 53mp e 97k (la plata cash), iar cel cu 3 camere ajunge la 128k la plata integrala , la credit pretul este mult mai mare
Momentan pe site scrie ca s-au rezervat 30 apartamente din 253..Termenul de predare e decembrie 2023..deci mutarea ar fi la inceputul lui 2024..
Vazusem ca si la conest evolution, proiectul din dacia, mai bine de jumatate din apartamente sunt disponibile..

Parerea mea e ca sunt preturile prea mari pentru complexul Unirea, e totusi Iasi, 100k pentru apartament cu 2 camere mi se pare cam mult, nu mai zic de garsoniera de 37 metri utili , 63k euro

Ce ziceti ? Credeti ca o sa se cumpere cu aceste preturi ?

Cred că se vor da. Sunt oameni cu bani și mulți IT-isti care își permit fara probleme rate de 3000-5000 de lei.

Pentru investiție/chirie pentru cei care au cash ar fi o varianta apartamentul cu o camera (daca totul merge mine până la capăt cu construcțiile de acolo).

Eu nu as plati cash un apartament daca nu as avea  informații clare despre finanțare, autorizații, constructor.

#1646
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Cei care au case in Valea Ursului, cum vi se pare zona? E mai ok decât Valea Adânca ori Horpaz ? Știu ca traficul e greu in orice zona și e la 10 km de Iași dar nu mai contează asta acum, pentru ca voi avea nevoie de mașina oricum. Momentan mi-au atras atenția astea doua case. Dar nu știu cât de in câmp sunt, nu as vrea prea departe de strada principala.  https://www.olx.ro/d...ui-IDeZGDw.html

https://www.olx.ro/d...ui-IDgnYUp.html

#1647
Tudor6757

Tudor6757

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016
buna seara, strict complexul din tatarasi nord zorilor 2 ma intereseaza, cine locuieste acolo, cumparat sau chirie? modelul tip studio de 37 mp ma intereseaza sa imi dati niste detalii, sunteti multumiti, raport pret calitate? este intr adevar calitativ construit blocul/urile? Peretii antifoneaza zgomotul? sunteti multumiti? cei care ati achizitionat, cu ce pret l-ati luat? Bucatariile astea open space ma innebunesc :)) marog, ca si investitie de chirie si in special de mentinere a pretului pe metru patrat il are acest complex?

#1648
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
De ce nu mergi direct la dezvoltator și ceri să vezi niște apartamente? Mă îndoiesc, o mai spun odată, că îți vor răspunde pe aici persoane care au locuit sau locuiesc acolo. Ai șanse mai mari pe grupuri de Facebook să afli răspunsul.

Edited by Vlad_22, 27 August 2022 - 01:46.


#1649
Tudor6757

Tudor6757

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016

 Tudor6757, on 26 august 2022 - 23:15, said:

buna seara, strict complexul din tatarasi nord zorilor 2 ma intereseaza, cine locuieste acolo, cumparat sau chirie? modelul tip studio de 37 mp ma intereseaza sa imi dati niste detalii, sunteti multumiti, raport pret calitate? este intr adevar calitativ construit blocul/urile? Peretii antifoneaza zgomotul? sunteti multumiti? cei care ati achizitionat, cu ce pret l-ati luat? Bucatariile astea open space ma innebunesc Posted Image) marog, ca si investitie de chirie si in special de mentinere a pretului pe metru patrat il are acest complex?


apartamentele sunt vandute de mult, unu singur o fost scos la vanzare in 2 ani cu un profit considerabil din partea celui ce l-a cumparat la prima mana de la dezvoltator, doar chirii sunt si airbnb uri.

#1650
Victor123456geo

Victor123456geo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.08.2020
A cumparat cineva la Concept City Dacia? Daca da, ce pret ati prins?

#1651
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Poate ne ajuta iesenii.Cum vedeti zona Capat Cug/ Lunca Cetatuii in viitor.Unde as putea vedea ce proiecte de infrastructura sunt aprobate sau in desfasurare pentru cele 2 zone?

#1652
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Dacă vorbim de Capăt Cug, vezi pe site-ul primăriei Iași, dacă ne referim la Lunca Cetățuii, deja nu mai ține de Primăria Iași, ci de ce-a a comunei Ciurea.

View PostVictor123456geo, on 06 septembrie 2022 - 16:50, said:

A cumparat cineva la Concept City Dacia? Daca da, ce pret ati prins?
Înghesuit, aglomerat cartierul Dacia... E cel mai mare cartier ieșean ca și populație, dacă nu mă înșel. Bine, clar e mai ieftin decât zona centrală sau Copoul, dar nu ai atâtea facilități prin zonă, precum magazine mari, mall, parcuri etc.

Edited by Vlad_22, 11 September 2022 - 21:30.


#1653
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Pana unde se intinde capat CUG?
Preturile in Iasi au devenit de-a dreptul prohibitive si spre periferie.

#1654
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Din ce am văzut mulți numesc capăt cug pana la intrarea in Lunca Cetățuii, zona 5 Drumuri sau Pepinierii, adică toată Valea Adânca.

#1655
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002
Capat CUG sau CUG2 este la rondul de tramvai pe linia 9 de la Tehnopolis, Vama, este si lac cu acelasi nume. Ce este dincolo, nici macar Iasi nu mai e si se vede la numarul de benzi.
Ca agentii imobiliari, dezvoltatorii au interes sa il mute 2-4km mai la sud sau vest, e treaba lor si greseala celor care ii cred si platesc. Asta vedeti in cate zeci de minute pierdute in fiecare zi se transforma.
Trenul metropolitan cu statii intermediare noi a ramas inca o promisiune, de largit cu o banda pana la primul semafor se tot promite.

#1656
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 sergiuhusca, on 17 septembrie 2022 - 19:10, said:

Pana unde se intinde capat CUG?

Eu, care am trait prin partea de sud a orasului cateva zeci de ani, as numi "Capat CUG" zona pe care o poti parcurge pe jos, zi de zi, daca utilizezi tramvaiul si cobori/urci la statia din rond. Trage o linie de vreo 500m pe Google Maps in jurul rondului, care se traduce in maxim 10 minute de mers pe jos, din moment ce nu zburam ca pasarile peste obstacole.

"Capat" pentru mine vine mai degraba de la capatul liniei de tramvai (sau al fostei linii de troleibuz, cum ar fi Capat Pacurari). Daca-ti trebuie masina pentru a ajunge la tramvai, atunci nu mai vorbim de "Capat CUG", ci de Comuna Miroslava sau de Comuna Ciurea s.a.m.d.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate