Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1567
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Oare dupa vizitele celor de la DNA pe la Primarie, nu mai trec asa usor toate proiectele la aprobare si acest dezvoltator a pierdut un pic trenul?

#1568
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Eu unul m-am cam săturat să văd cum se construiesc ansambluri rezidențiale chiar peste tot, apar precum ciupercile după ploaie. Lipsește cu desăvârșire un cod de urbanism, dar puțini observă asta. Ar trebui, nu știu, ai zona Copou, de exemplu, să poți alege din 3-4 culori, să spunem, când faci blocuri, tu, dezvoltatorule imobiliar, să spunem, din care să alegi. Culori și stiluri arhitecturale, să spunem, să nu mai fie chiar totul așa pestriț.

Mai merită menționat faptul că spațiile verzi sunt sub media la nivelul UE? Și Copoul incepe, ușor, dar sigur, să-și piardă din spatiile verzi, ori e prea aglomerat. Ciricul, la fel, abia poți respira, în sezonul estival, in weekend-uri.

Mai e și problema, chiar mare, tuturor dubioșilor cu diverse afaceri, care se înhamă că dezvoltatori imobiliari. Nu știu pe unii ce studii îi recomandă, fiindcă sunt sigur că nu au habar de urbanism și aleg mult și prost, în detrimentul calității. Înainte "că" cumpărătorii să ia în chirie apartamentele alea ori să se înhame la nu știu ce credite pe 20-30 ani, să studieze bine de la cine cumpără și diverși factori, precum accesul la utilități, locuri parcare, spații verzi, dacă aceste blocuri se construiesc pe versanți cu risc de alunecare s.a.m.d.

Sincer, am citit și de cazuri de persoane la 70 ani care s-au băgat pe afaceri în imobiliare. Cam câtă încredere poți avea în asemenea oameni?

Nu știu, e punctul meu de vedere și dacă deranjez pe cineva, sincer, nu-mi pasă, nu dau 2 bani.

Edited by Vlad_22, 30 April 2022 - 20:55.


#1569
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
De apartamentele de la Ideal Residence din Nicolina știe cineva din ce cauza se întârzie cu actele? De 2 luni tot aud răspunsul va primăria întârzie actele și nu pot da un termen pentru recepție.

#1570
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 tepan, on 17 mai 2022 - 23:19, said:

Ideal Residence din Nicolina

Incredibil cata vrajeala au reusit sa bage agentii imobiliari in ochii cumparatorilor. Iesenii nu numesc zona aia Nicolina, nici CUG, ci "capat CUG".

#1571
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
La Q residence nu va recomand deloc.. Nici macar acum nu au predat apartamentele, au intarziere de peste 2 ani, te duc cu vorba efectiv.. acuma ba ca o sa monteze niste contoare temporare, ba ca nu stiu ce... foarte dezamagit... si nimeni nu plateste nimic, 0 penalitati, ei isi vad bine mersi de treaba

Edited by Jump135, 19 May 2022 - 16:54.


#1572
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Pai in contract ce era trecut la partea de intarzieri din partea dezvoltatorului?

#1573
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Da, e in capăt CUG Ideal Residence. După lac. Dar mai este un ideal cred și voiam sa fiu mai clar. In nici un contract nu este vreo clauza ca dezvoltatorul ar plăti despăgubiri, la toate complexurile pe care le știu ei nu pățesc nimic. La River Towers e la fel, a întârziat un an jumate și nu-s gata actele. La Silk District au mutat termenul pentru 2023 dar abia au 3 nivele construite la primul bloc. In oraș nu mai găsești nici un apartament ok sub 70-80k euro nou sau vechi.

#1574
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Daca e dupa lac, nu e chiarin afara orasului Iasi?
La Conest parca era ceva trecut pe partea de intarziere in antecontract, dar cine va forteaza mana sa le semnati si acceptati asa ceva?

#1575
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
E chiar la marginea orașului. E trecută pe Iași acea zona, dar oricum e destul de departe. Nu prea este ce alege momentan ca sa poți pune condiții in contracte. Și la Silk e așa și termenul pentru bloc e la anul abia. Tot ce e nou are termen de finalizare de minim 4 6 luni, pe hârtie. Iar sa renovezi unul vechi costa jumate din cât dai pe el aproape.

#1576
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Cum sa coste jumatate de apartament amenajarea lui? Si daca il duci la placa, schimbi instalatie electrica, termica, apa, canalizare, gresii/faianta, varuri, termopane si usi nu ajungi la acele costuri, alegand materiale medii ca pret pe metru pastrat. Si cu siguranta iese ceva pe gustul tau si mai bun fata de ce iti ofera dezvoltatorii.

#1577
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
M-am săturat de construcțiile aiurea din oraș... Efectiv, au mutilat Copoul, printre altele. Nu mai poți ieși la aer proaspăt, fiindcă fix aer proaspăt nu mai e pe Copou, ci aglomerație în weekend, claxoane, mirosuri de la prostiile de tarabe din parc etc.

Singurul argument al unora e că, lasă, "bine că se face ceva".

#1578
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Dacă iei un apartament cu 50k euro din anii 60 care arată ca un beci posibil sa ajungi la 20k euro cu renovarea, instalații geamuri uși centrala gresie parchet. Plus ca trebuie sa stai după muncitori câteva luni pana termina.

#1579
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostVlad_22, on 21 mai 2022 - 09:46, said:

M-am săturat de construcțiile aiurea din oraș... Efectiv, au mutilat Copoul, printre altele. Nu mai poți ieși la aer proaspăt, fiindcă fix aer proaspăt nu mai e pe Copou, ci aglomerație în weekend, claxoane, mirosuri de la prostiile de tarabe din parc etc.

Singurul argument al unora e că, lasă, "bine că se face ceva".

Vlad, in tot ce ai spus iti dau dreptate! Iasul meu drag si cu spatii verzi nu mai există! E haos pur, bădărănie, mizerie si construit aiurea. Din tren ma uitam data trecuta ca au bagat cateva blocuri turn in camp pe langa gara Nicolina! Am murit de ras de cat de nasol arată. Apoi prin Bularga, bloc langa bloc de dai noroc cu vecinul...De Copou nu mai zic,ca dupa agronomie a devenit groaznic. Cum ai zis si tu: l-au mutilat. Si ce zona frumoasa era. Stiu ca mergeam la Breazu cu ai mei si era pustiu, pustiu! Acum abia mai gasesti un petic de verde. In plus, romanii au un fetis pentru blocurile turn. Nici sa imi dea cineva apartament gratis nu m-aș muta de la etajul 4 in sus. Am prins un cutremur si de atunci prefer etajele mici si blocurile construite in regim mic.
Oeicum, ieșenilor le place de Chirica, se pare ca inca nu e suficient de corupt



#1580
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie mi se pare ca orasul arata mai bine ca acum 10 ani (cel putin zona centrala).
S-a extins mult cu blocuri peste tot ca inca au gasit un teren sa il faca; dupa ceva timp vor ramane fara teren acolo si atunci, cred eu, vor incepe sa se aprecieze mai mult imobiliarele din oras ca nu vad sa fi construit infrastructura prea multa fata de acum 10-15 ani si e posibil sa se ajunga la 1-1.5h pe sens din Bucium/Pacurari si pana la Palas.

#1581
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2022 - 15:16, said:

Mie mi se pare ca orasul arata mai bine ca acum 10 ani (cel putin zona centrala).
S-a extins mult cu blocuri peste tot ca inca au gasit un teren sa il faca; dupa ceva timp vor ramane fara teren acolo si atunci, cred eu, vor incepe sa se aprecieze mai mult imobiliarele din oras ca nu vad sa fi construit infrastructura prea multa fata de acum 10-15 ani si e posibil sa se ajunga la 1-1.5h pe sens din Bucium/Pacurari si pana la Palas.
Compara zona centrala a Iașului cu a Oradei, de pildă... Plin de terase care se întind prea mult, in Piata Unirii sau pe Lăpușneanu, Cuza-Voda, din nou, ar putea arata mult mai bine... Eu zic că s-ar mai putea desființa, lejer, din tarabele și maghernițele astea.

Ideea e că tot datorită privatului se mai fac chestii, vin firme, investiții, cresc salariile, oportunitățile etc. Administrația locală are un merit redus și politicul idem. Nu avem încă o autostradă, despre ce vorbim.

Imobiliarele alea nu cresc turismul și vizilibiattea orașului, ci infrastructura, investițiile, educația, mediul etc.

#1582
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
Copoul nu mi se pare la fel de atractiv pentru o investiție cum mi se parea cândva. Zona Sadoveanu a devenit mult prea aglomerata și se construiește incontinuu. Tot traficul ăla trebuie sa se "verse" undeva.

In Parcul Expoziției este bâlci/muzica tare mai mereu primăvară/vara/începutul toamnei. Pe langa asta incep sa fie din ce in ce mai multe tonete ce "fura" din spațiul pentru plimbare.

Poate vor începe cândva cei de la Evergent Investment construcția de blocuri in zona Chișinăului/Primăverii.

Acolo cred că s-ar merita o investiție, chiar daca ar fi mai scump.







Copoul nu mi se pare la fel de atractiv pentru o investiție cum mi se parea cândva. Zona Sadoveanu a devenit mult prea aglomerata și se construiește incontinuu. Tot traficul ăla trebuie sa se "verse" undeva.

In Parcul Expoziției este bâlci/muzica tare mai mereu primăvară/vara/începutul toamnei. Pe langa asta incep sa fie din ce in ce mai multe tonete ce "fura" din spațiul pentru plimbare.

Poate vor începe cândva cei de la Evergent Investment construcția de blocuri in zona Chișinăului/Primăverii.

Acolo cred că s-ar merita o investiție, chiar daca ar fi mai scump.







#1583
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2022 - 15:16, said:

Mie mi se pare ca orasul arata mai bine ca acum 10 ani (cel putin zona centrala).
S-a extins mult cu blocuri peste tot ca inca au gasit un teren sa il faca; dupa ceva timp vor ramane fara teren acolo si atunci, cred eu, vor incepe sa se aprecieze mai mult imobiliarele din oras ca nu vad sa fi construit infrastructura prea multa fata de acum 10-15 ani si e posibil sa se ajunga la 1-1.5h pe sens din Bucium/Pacurari si pana la Palas.
Eu am crescut in centru si sincer nu mi se pare ca arata mai bine decat cu ceva timp in urma. E cam moarta zona. Centrul s-a mutat acum la Palat, si da, acolo arata bine, asta daca nu te duci pe sf. Andrei pe langa case... Cinemaul ala parasit din Piața Unirii si scarile alea dubioase de acolo, libraria care nu mai are niciun farmec, iar la statuie e o goliciune nasoala. Lăpușneanu ce imi place si bine ca termina acum galeria aia. Acolo o sa arate bine.


View Postin_the_soup, on 21 mai 2022 - 18:31, said:

Copoul nu mi se pare la fel de atractiv pentru o investiție cum mi se parea cândva. Zona Sadoveanu a devenit mult prea aglomerata și se construiește incontinuu. Tot traficul ăla trebuie sa se "verse" undeva.

In Parcul Expoziției este bâlci/muzica tare mai mereu primăvară/vara/începutul toamnei. Pe langa asta incep sa fie din ce in ce mai multe tonete ce "fura" din spațiul pentru plimbare.

Poate vor începe cândva cei de la Evergent Investment construcția de blocuri in zona Chișinăului/Primăverii.

Acolo cred că s-ar merita o investiție, chiar daca ar fi mai scump.
A trebuit sa caut zona aia a Chișinăului/Primăverii, ca nu am mai auzit de ea pana acum. Deci e in Podu Roș... nu știu ce sa zic, mi se pare aglomerată zona, deja pierzi mult timp in trafic acolo. De fapt e problema endemică in Iasi, cam peste tot e asa

#1584
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostMachmaldus, on 22 mai 2022 - 14:16, said:


Eu am crescut in centru si sincer nu mi se pare ca arata mai bine decat cu ceva timp in urma. E cam moarta zona. Centrul s-a mutat acum la Palat, si da, acolo arata bine, asta daca nu te duci pe sf. Andrei pe langa case... Cinemaul ala parasit din Piața Unirii si scarile alea dubioase de acolo, libraria care nu mai are niciun farmec, iar la statuie e o goliciune nasoala. Lăpușneanu ce imi place si bine ca termina acum galeria aia. Acolo o sa arate bine.



A trebuit sa caut zona aia a Chișinăului/Primăverii, ca nu am mai auzit de ea pana acum. Deci e in Podu Roș... nu știu ce sa zic, mi se pare aglomerată zona, deja pierzi mult timp in trafic acolo. De fapt e problema endemică in Iasi, cam peste tot e asa
Nu ai mai auzit de Chișinăului/Primăverii, fiind iesean, wtf? E la mai puțin de 2km de centru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate