Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

MAC sau Linux ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
MIKI3000

MIKI3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2007
Nu stiu unde ar fi trebuit sa incep acest topic dar dupa cate am vazut cred ca aici ar fi cazul sa postez.
As vrea sa experimentez si altceva decat windows ...stiu ca poate ziceti ca windows este cel mai tare...dar de un an incoace computerul meu nu mai lucreaza ca inainte ...Intotdeauna apare cate-o problema ...chiar in acest moment astept sa pice sunetul si netul deodata si sa nu mai mearga...si as vrea sa va intreb ce ar fi recomandat pt un utilizator cu o cunostinta medie in ale OS-ului care a vazut numai WINDOWS.
intrebarea ar fi ...MAC SAU LINUX ??
As vrea sa ascult muzika in timp ce vb pe mess si navighez pe softpedia ...miniclip si sa mai scanez de un virus...Astea ar fi cerintele mele si apropo as vrea sa mai joc si un Underground Most Wanted sau Carbon si San Andreas.
Astept un raspuns...:)

#2
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
In cazul in care nu stiai, Mac OS X ruleaza numai pe hardware facut de Apple. Nu merge pe PC-ul tau pe care rulezi Windows.
Asadar depinde de bugetul tau...Linux nu-ti recomand chiar daca e moka. Calitatea driverilor (multi producatori hardware nici in 2007 nu au drivers pt Linux), programelor, graficii, jocurilor e mult sub Mac OS sau Vista.
Daca ai bani de licenta incearca Windows Vista, e un pas mare in fata(in comparatie cu  XP). Iar daca dispui de un buget pt un computer Apple, atunci iti recomand Mac OS X all the way!
Eu rulez Mac OS X si Windows Vista fara nici un antivirus instalat si nu am nici o problema.

Edited by Masterboy, 07 June 2007 - 04:51.


#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
imho, Linux nu este un mediu prea user-friendly atunci cind e vorba de useri obisnuiti care vor sa vada un DivX, sa asculte un mp3 sau sa se joace. daca ai cunostinte oarecum avansate de Linux, poate deveni usor mai atractiv.

Edited by Centris, 07 June 2007 - 10:53.


#4
MIKI3000

MIKI3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2007
damn...crek raman la xp:(

#5
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Daca tot ramai la xp iti recomand sa mai citesti/inveti unele lucruri despre windows, daca spui ca  "astept sa pice sunetul si netul deodata si sa nu mai mearga" inseamna ca ai ceva probleme pe acolo, cauta si incearca sa le rezolvi. Nici windows-ul nu e asa prost cum cred uni ca ar fii, daca ai ceva cunostinte in domeniu sa stii sa-l mai "tragi de maneca" cand o ia pe aratura merge foarte bine :)

In cazul tau fii sigur ca linux-ul nu e o solutie, nu exista OS care sa te scape te toate problemele ca prin minune.

#6
MIKI3000

MIKI3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2007
cred ca ai dreptate ...imi trebuie mai multa exp ...ma duc sa postez sa vad ce draq are netu de se tot blocheaza si nu mai am sunet  :mellow:

#7
Latzi

Latzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 25.08.2006

View PostMIKI3000, on Jun 7 2007, 21:48, said:

cred ca ai dreptate ...imi trebuie mai multa exp ...ma duc sa postez sa vad ce draq are netu de se tot blocheaza si nu mai am sunet  :mellow:

Cea  mai ieftina solutie pentru tine cred ca ar fii PC-BSD sau Ubuntu, fiecare este gratuit si foarte usor de utilizat  :)   Dar in schimb nu merg jocurile :rolleyes:

#8
beosro

beosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.05.2006
Stai pe Windows ca nu te plictisesti niciodata. Prietenii stiu de ce :-)

#9
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
heakerii stiu dece nu prietenii

#10
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Vrei jocuri - Baga Windows (Xp, Vista, nu conteaza); Nu vrei virusi: baga Linux (Ubuntu, Kubuntu,etc) ;)

Edited by Curcubitaceu, 03 September 2007 - 23:39.


#11
shift

shift

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 09.04.2007
MAC

#12
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

View PostLatzi, on Aug 13 2007, 21:23, said:

Cea  mai ieftina solutie pentru tine cred ca ar fii PC-BSD sau Ubuntu, fiecare este gratuit si foarte usor de utilizat  :)   Dar in schimb nu merg jocurile :rolleyes:
In ubuntu merg jocurile... Cu wine sau cegeda :P

Eu, de exemplu, cu Windows ma simt ca la "Surprize, surprize"

Edited by nightwish06, 04 September 2007 - 00:49.


#13
scypax

scypax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 26.08.2007
daca vrei sa experimentezi ia-ti un mac mini.noile macuri au  procesor core2duo asa ca pe langa mac os x poti sa puui si xp.
eu am un macbook si sunt f multumit.cand vreau net si alte chestii stau pe mac.cand vreau sa ma joc intru in win.
apropo,mac mini core2duo=20 mil. si sincer,se merita.chiar se misca mai bine decat un pc si e mult mai fiabil la capitolul tehnologie&durabilitate

#14
shift

shift

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 09.04.2007

View Postnightwish06, on Sep 4 2007, 01:44, said:

In Ubuntu merg jocurile... Cu wine sau cegeda :P

Eu, de exemplu, cu Windows ma simt ca la "Surprize, surprize"

Dar uiti sa mentionezi ca merg cateva jocuri, multe din ele vechi, ca nu e tocmai simplu sa le faci sa mearga, ca de multe ori performanta are de suferit si adesea optiune de genul AA/AF/HDR nu exista :)

Edited by shift, 04 September 2007 - 00:55.


#15
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006

View PostMasterboy, on Jun 7 2007, 05:50, said:

In cazul in care nu stiai, Mac OS X ruleaza numai pe hardware facut de Apple. Nu merge pe PC-ul tau pe care rulezi Windows.
Asadar depinde de bugetul tau...Linux nu-ti recomand chiar daca e moka. Calita.,nl sau Vista.
Daca ai bani de licenta incearca Windows Vista, e un pas mare in fata(in comparatie cu  XP). Iar daca dispui de un buget pt un computer Apple, atunci iti recomand Mac OS X all the way!
Eu rulez Mac OS X si Windows Vista fara nici un antivirus instalat si nu am nici o problema.
Pe langa postul aberant: cum mai sta Apple la capitolu' mausi? A inceput sa fabrice soricei cu 2 butoane sau se rezuma la 1?

Apropo, MacOS ca si Vista pot fi comparate cu revistele de scandal care arata tate si buci pe primele pagini sa incante masele.

In rest, root@localhost # sa fie, si n-ai nevoie sa cheltuiesti munti de bani pe hardware. Doar un dreptunghi si niste litere nu-ti cer un sistem tip server.

#16
scypax

scypax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 26.08.2007

View PostGraveland, on Sep 4 2007, 03:24, said:

Pe langa postul aberant: cum mai sta Apple la capitolu' mausi? A inceput sa fabrice soricei cu 2 butoane sau se rezuma la 1?

Apropo, MacOS ca si Vista pot fi comparate cu revistele de scandal care arata tate si buci pe primele pagini sa incante masele.

In rest, root@localhost # sa fie, si n-ai nevoie sa cheltuiesti munti de bani pe hardware. Doar un dreptunghi si niste litere nu-ti cer un sistem tip server.

siiii...tu ce sistem folsesti mai?

apropo,vista se incadreaza in descriere cat despre osx...zi-mi cat ai lucrat in el ca sa-ti zic cat stii.

#17
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007

View Postshift, on Sep 4 2007, 01:52, said:

Dar uiti sa mentionezi ca merg cateva jocuri, multe din ele vechi, ca nu e tocmai simplu sa le faci sa mearga, ca de multe ori performanta are de suferit si adesea optiune de genul AA/AF/HDR nu exista :)
au trecut ceva ani de cand ai incercat linux se pare ... lucrurile se schimba incet si bine

View PostCentris, on Jun 7 2007, 11:53, said:

imho, Linux nu este un mediu prea user-friendly atunci cind e vorba de useri obisnuiti care vor sa vada un DivX, sa asculte un mp3 sau sa se joace. daca ai cunostinte oarecum avansate de Linux, poate deveni usor mai atractiv.
nu e nevoie de cunostinte avansate de linux pentru a scrie 2-3 linii de 4-5 cuvinte fiecare in consola, exista n tutoriale si how-to-uri pentru fiecare distro in care se spune exact cum faci asta

View PostBobby_ro, on Jun 7 2007, 17:32, said:

Daca tot ramai la xp iti recomand sa mai citesti/inveti unele lucruri despre windows, daca spui ca  "astept sa pice sunetul si netul deodata si sa nu mai mearga" inseamna ca ai ceva probleme pe acolo, cauta si incearca sa le rezolvi. Nici windows-ul nu e asa prost cum cred uni ca ar fii, daca ai ceva cunostinte in domeniu sa stii sa-l mai "tragi de maneca" cand o ia pe aratura merge foarte bine :)
daca tot este dispus sa invete atunci de ce sa nu incerce linux, spre deosebire de windows nu trebuie sa o iei de la capat la fiecare 2 luni

si avantajul final linux vs mac ...
comunitatea linux e mult mai mare decat cea a userilor de macuri

#18
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Depinde foarte mult pentru ce folosesti PC-ul. Daca ai cunostinte avansate ( ceea ce nu este aparent ) instaleaza linux. Daca ai bani garla, ia-ti in MAC, daca nu, format, reinstall si daca persista problema baga Vista.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate