Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Malpraxis medical

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
alexalbu85

alexalbu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.06.2007
Acum 3 ani si jumatate am suferit o interventie chirurgicala pentru un chist ovarian stang. Se anunta a fi o operatie banala. Numai ca dupa doctor ma informat ca a scos si ovarul stang impreuna cu anexa. In fine..m am impacat cu ideea ca macar mai am o parte din organe intregi. Acum 2 saptamani am fost din nou internata in spital de catre acelasi medic care din nou mi a propus operatie. Am refuzat o . Am rugat o sa incercam un tratament. La externare surpriza. Pe bilet scria : In antecedente pacienta a suferit anexectomie stanga , salpingectomie dreapta si rezectie partiala ovar drept. Of....Adica doctora asta mia  scos mai multe organe...Nu ma informat in privinta asta..nici macar acum nu mi a zis personal..a scris pe bilet. Nu a scris pe biletul de externare de dupa operatie, nu a dus la analize tot..Ceea ce mi ingreuneaza mie situatia de acum ...Am fost la un alt medic. Tot traiam cu sperantya ca este o greseala ce a scris acolo. Ca poate ma confundat cu un alt pacient. Dar nu este nici o greseala. Este foarte adevarat ce a facut....Nu stiu ce sa fac mai departe. Nu stiu cum sa reactionez. Ma simt oribil...si fizic dar mai ales psihic...

#2
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postalexalbu85, on Jun 5 2007, 10:50, said:

Acum 3 ani si jumatate am suferit o interventie chirurgicala pentru un chist ovarian stang. Se anunta a fi o operatie banala. Numai ca dupa doctor ma informat ca a scos si ovarul stang impreuna cu anexa. In fine..m am impacat cu ideea ca macar mai am o parte din organe intregi. Acum 2 saptamani am fost din nou internata in spital de catre acelasi medic care din nou mi a propus operatie. Am refuzat o . Am rugat o sa incercam un tratament. La externare surpriza. Pe bilet scria : In antecedente pacienta a suferit anexectomie stanga , salpingectomie dreapta si rezectie partiala ovar drept. Of....Adica doctora asta mia  scos mai multe organe...Nu ma informat in privinta asta..nici macar acum nu mi a zis personal..a scris pe bilet. Nu a scris pe biletul de externare de dupa operatie, nu a dus la analize tot..Ceea ce mi ingreuneaza mie situatia de acum ...Am fost la un alt medic. Tot traiam cu sperantya ca este o greseala ce a scris acolo. Ca poate ma confundat cu un alt pacient. Dar nu este nici o greseala. Este foarte adevarat ce a facut....Nu stiu ce sa fac mai departe. Nu stiu cum sa reactionez. Ma simt oribil...si fizic dar mai ales psihic...


Te inteleg si sfatul meu este sa discuti cu un avocat bun si sa o tragi la raspundere.Trebuia ca inainte de operatie sa discute cu tine despre procedura chirurgicala si sa te puna sa semnezi ca esti de acord cu interventia pe care o vei suporta,mai ales ca este o interventie care ti-a redus drastic daca nu total sansa de a procrea.Nu o lasa pe dna dr sa scape asa usor si sa mai mutileze si alte femei.Bafta.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
O sã nege totul! Deja dupã 3 ani e prea târziu! Atunci trebuia acþionat...

#4
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postripper, on Jun 5 2007, 13:18, said:

O sã nege totul! Deja dupã 3 ani e prea târziu! Atunci trebuia acþionat...
  
Daca operatia a fost efectuata intr-un spital...cam greu sa nege.Mai ales ca probabil a scris in fisa de atunci adevarul.Nu stiu de ce pacienta a aflat abia acum,dar in fisa de atunci probabil a scris acelasi lucru.

#5
alexalbu85

alexalbu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.06.2007

View PostDesiree, on Jun 5 2007, 14:23, said:

Daca operatia a fost efectuata intr-un spital...cam greu sa nege.Mai ales ca probabil a scris in fisa de atunci adevarul.Nu stiu de ce pacienta a aflat abia acum,dar in fisa de atunci probabil a scris acelasi lucru.
Atunci cand vorbesti de fisa te referi probabil la rapotul pe care l fac toti medicii dupa operatie. Acolo nu stiu daca exista ceva scris...trebuie sa vad raportul...dar pe biletul de externare nu exista .Si nici mie nu mi a zis nimic de asta ..Eu am aflat abia acum la 3 ani jumate dupa operatie cand din nou am fost internata in spital la acelasi medic .Care brusc si a amintit . Si a scris pe biletul de externare de acum ...

Edited by mianna, 05 June 2007 - 14:56.


#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postalexalbu85, on Jun 5 2007, 15:47, said:

Atunci cand vorbesti de fisa te referi probabil la rapotul pe care l fac toti medicii dupa operatie. Acolo nu stiu daca exista ceva scris...trebuie sa vad raportul...dar pe biletul de externare nu exista .Si nici mie nu mi a zis nimic de asta ..Eu am aflat abia acum la 3 ani jumate dupa operatie cand din nou am fost internata in spital la acelasi medic .Care brusc si a amintit . Si a scris pe biletul de externare de acum ...
orice pacient internat intr-un spital are o fisa. despre aia era vorba.

Edited by rox, 05 June 2007 - 14:50.


#7
alexalbu85

alexalbu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.06.2007

View Postrox, on Jun 5 2007, 15:50, said:

orice pacient internat intr-un spital are o fisa. despre aia era vorba.
Inteleg...pai asta e..ca in fisa din spital este scris...de negat nu are cum sa nege...pentru ca exista probe care o culpabilizeaza

#8
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postalexalbu85, on Jun 5 2007, 15:23, said:

Inteleg...pai asta e..ca in fisa din spital este scris...de negat nu are cum sa nege...pentru ca exista probe care o culpabilizeaza


Da,in fisa sau raportul ala sigur a scris ce a facut ca nu cred ca a tinut minte niste ani cazul tau.Deci intai ar trebui sa vorbesti cu ea,sa o intrebi de ce a facut ce a facut...oricum nu are nici o scuza.Apoi sa incerci sa ti se faca dreptate.Dna dr e o nemernica daca a facut asta fara sa-ti spuna macar,chiar daca avea motive s-o faca.Fara acordul tau nu avea dreptul.

#9
alexalbu85

alexalbu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.06.2007

View PostDesiree, on Jun 5 2007, 16:59, said:

Da,in fisa sau raportul ala sigur a scris ce a facut ca nu cred ca a tinut minte niste ani cazul tau.Deci intai ar trebui sa vorbesti cu ea,sa o intrebi de ce a facut ce a facut...oricum nu are nici o scuza.Apoi sa incerci sa ti se faca dreptate.Dna dr e o nemernica daca a facut asta fara sa-ti spuna macar,chiar daca avea motive s-o faca.Fara acordul tau nu avea dreptul.
Corect! Eu nu mi am dat acordul pentru asa ceva ...cred ca nimeni n ar fi facut o la varsta asta. Exact asta am sa fac azi ..dau o fuga pana la spital ..sa cer explicatii....parca vad ca n are timp sa discute cu mine si m a puca nervii pe acolo...Asta e...stau cam prost cu moralul in ultima vreme....

#10
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007
alexalbu85 ..cat timp NU ai semnat nimic, ai tot dreptul sa-l/s-o daia in judecata. Si sanse ff mari sa castigi. Mult.
(o scriu in calitate de viitor medic - peste 3 luni)

#11
alexalbu85

alexalbu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.06.2007

View Posts1nn0cence, on Jun 6 2007, 10:41, said:

alexalbu85 ..cat timp NU ai semnat nimic, ai tot dreptul sa-l/s-o daia in judecata. Si sanse ff mari sa castigi. Mult.
(o scriu in calitate de viitor medic - peste 3 luni)
Iti urez succes in cariera de medic ! Eu sunt foarte dezamagita de aceasta doctora . Am avut mare incredere in ea. Tocmai de aceea am descoperit abia acum ce sa intamplat. Pentru ca de fiecare data am mers numai la dansa. Acum am descoperit cu ajutorul unui prieten care mi este si medic de familie. El si a dat seama ca ceva nu este in regula. Ca diagnosticul nu prea se potrivea cu tratamentul . Si atunci a venit la mine in spital si a rugat o pe o asistenta sa ne arate fisa mea. Si el este un medic tanar , optimist si care ma ajutat enorm de mult. Iti multumesc si tie pentru incurajari. Inseamna foarte mult pentru mine mai ales daca asta vine din partea unui medic. Chiar nu stiu ce sa fac ..daca sa o dau in judecata sau nu . in mintea mea se desfasoara o adevarata lupta. nu vreau sa fac rau nimanui...dar in acelasi timp ma gandesc ca ar putea sa mai pateasca cineva acelasi lucru ..asa ca probabil ar fi bine sa fac ceva ...macar sa fac o sesizare catre  Colegiul medicilor. Crezi ca am vre o sansa asa ? ppoate vor face o ancheta si in felul asta sa aflu si eu ce sa intamplat...

#12
lara-bv

lara-bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2007
Depune o cerere la spitalul unde te-ai operat in care sa ceri eliberarea unor copii xerox dupa fisa medicala, protocol operator( acolo este descrisa interventia chirurgicala)si alta acte care sunt pe numele tau. Sunt obligati sa ti-le dea, e dreptul tau sa le vezi. Ai grija sa iti inregistreze cererea si sa ai nervi de otel. Pe mine m-au purtat vreo doua luni pana mi-le au dat. Daca te pun sa semnezi fi foarte atenta, pe mine m-au pus sa semnez ca nu le voi folosi in instanta, nu au voie sa faca asa ceva.
Ar mai fi o singura chestie, in cat timp se prescreie o atfel de fapta?

#13
alexalbu85

alexalbu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.06.2007

View Postlara-bv, on Jun 6 2007, 11:53, said:

Depune o cerere la spitalul unde te-ai operat in care sa ceri eliberarea unor copii xerox dupa fisa medicala, protocol operator( acolo este descrisa interventia chirurgicala)si alta acte care sunt pe numele tau. Sunt obligati sa ti-le dea, e dreptul tau sa le vezi. Ai grija sa iti inregistreze cererea si sa ai nervi de otel. Pe mine m-au purtat vreo doua luni pana mi-le au dat. Daca te pun sa semnezi fi foarte atenta, pe mine m-au pus sa semnez ca nu le voi folosi in instanta, nu au voie sa faca asa ceva.
Ar mai fi o singura chestie, in cat timp se prescreie o atfel de fapta?
Pai nu stiu. Nu am foarte multe cunostinte din domeniul juridic. Dar vad ca incep sa capat  :D Protocolul ala vreau si eu sa l vad. Tu esti sigur ca ti l au dat pe tot ? adica absolut toate documentele de acolo? si daca pana fac eu cererea ei modifica ceva pe acolo? nu stiu ce sa zic ..nu mai am incredere...eu vreau sa l vad cu ochii mei ..si sa fac copii..cred ca voi incerca sa ajung mai intai la actele astea prin intermediul unei cunostinte ceva ..cineva care sa lucreze acolo in spital..si abia apoi sa fac cererea...cred ca plangerea poti sa o depui oricand la colegiul medicilor ..dar mai intai trebuie vazut raportul

#14
alexalbu85

alexalbu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.06.2007

View Postalexalbu85, on Jun 6 2007, 12:00, said:

Pai nu stiu. Nu am foarte multe cunostinte din domeniul juridic. Dar vad ca incep sa capat  :D Protocolul ala vreau si eu sa l vad. Tu esti sigur ca ti l au dat pe tot ? adica absolut toate documentele de acolo? si daca pana fac eu cererea ei modifica ceva pe acolo? nu stiu ce sa zic ..nu mai am incredere...eu vreau sa l vad cu ochii mei ..si sa fac copii..cred ca voi incerca sa ajung mai intai la actele astea prin intermediul unei cunostinte ceva ..cineva care sa lucreze acolo in spital..si abia apoi sa fac cererea...cred ca plangerea poti sa o depui oricand la colegiul medicilor ..dar mai intai trebuie vazut raportul
Si inca ceva ..tu ai semnat ca nu le vei folosi in instanta ? adica te pot obliga sa semnezi asa ceva ? eu cred ca n au voie sa te oblige ..adica doar nu te conditioneaza ..nu ?

#15
alexalbu85

alexalbu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.06.2007

View Postalexalbu85, on Jun 6 2007, 12:01, said:

Si inca ceva ..tu ai semnat ca nu le vei folosi in instanta ? adica te pot obliga sa semnezi asa ceva ? eu cred ca n au voie sa te oblige ..adica doar nu te conditioneaza ..nu ?
Am sunat si eu la secretariatul spitalului sa inteb care este procedura . Si mi spun ca nu se poate sa vad protocolul post operator...iar in urma insistentelor mele cum ca este ilegal ce fac ei ..ca e dreptul meu ..imi spune ca trebuie sa fac o cerere pe care trebuie sa o semneze medicul care ma operat si profesorul doctor .seful de clinica ..si apoi trebuie sa semnez un act prin care declar ca nu voi folosi asta in instanta ..deci cum iti spuneam ..mai bine procedez asa prin cunostinte..sau intru prin efractie  :D ..nu mi vine sa cred ce nemernici

#16
greierasul

greierasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.10.2006
da-i numele si clinica la care lucreaza aici

#17
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007
incredebil!!! si inuman.. :(
unii-ntr-adevar se sterg la dos cu juramantul facut la absolvire..

#18
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007

View Postgreierasul, on Jun 6 2007, 13:07, said:

da-i numele si clinica la care lucreaza aici

..din punctul MEU de vedere, n-ar fi deontologic.. cu toate astea, doamna/domnisoara alexalbu ar avea tot suportul meu de-as fi acum in buc..
..pana atunci.. incurajarile mele! si NU renunta!!
a extirpa total/partial ORICE organ sanatos este MUTILARE! atat fizica, dar si psihica!  ..si cea mai grava eroare medicala!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate