Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cum ne tiparim fotografiile la un raport calitate/ pret decent

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dramida

dramida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.03.2006
Intro:

Ma ocup de fotografii la diverse evenimente private gen nunti, botezuri, si am un flux mediu de 2-3 evenimente / weekend  impreuna cu colaboratorii mei.




Provocare:

Vreau sa tiparesc pe hartie mata sau lucioasa la calitate buna (300dpi) aproximativ 3000 de fotografii lunar in format 10x15 (ideal 13x18) la un pret care sa concureze cu oferta din centrele foto




Solutii posibile:

1- Exista imprimante foto  si cu consumabila care sa ofere aceste rezultate? Cam care ar fi pretul de productie pe o fotografie 10x15?
2- o eventuala colaborare cu preturi preferentiale cu un laborator foto dotat cu  fuji frontier sau noritsu


Multumesc anticipat pentru ajutor, sper sa raspunda intrebarilor a cat mai multor fotografi

#2
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005
Este cam trista situatia la noi in Romanica... exista masini bune (Frontier 570; 355), insa nu sunt calibrate si nici nu se investesc bani in versiunile de soft noi.  Cu toate astea eu iti recomand un laborator din zona Obor pe str. Chiristigiilor 4-6... acolo au un Frontier 570 (+ Frontier 350) si in ultimul timp chiar lucreaza acceptabil, despre pret (reduceri) vorbeste cu patronul!

#3
marian33

marian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.10.2006
nu stiu la ce preturi iti printezi tu fotografiile dar eu am gasit o sursa de unde imi scot fotografiile 10x15 la vreo 0,4 lei iar cele 13x18 sunt 0,9 lei. Mai nou un coleg al meu a gasit o sursa in care scoate 20x30 la vreo 3 lei .La noi in Tulcea preturile sunt rusinos de mari(aproape dublu)

#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 dramida, on Jun 4 2007, 22:23, said:

Solutii posibile:

1- Exista imprimante foto  si cu consumabila care sa ofere aceste rezultate? Cam care ar fi pretul de productie pe o fotografie 10x15?
2- o eventuala colaborare cu preturi preferentiale cu un laborator foto dotat cu  fuji frontier sau noritsu
Multumesc anticipat pentru ajutor, sper sa raspunda intrebarilor a cat mai multor fotografi
Singurele imprimante "home use " care au calitate exceptionala sunt cele cu transfer termic , nu cele cu jet de cerneala. Sunt mai multi producatori , printre care Canon cu imprimantele din seria Selphy . Problema lor este ca dureaza 20-30 sec pina scot o poza . Consumabilele costa in jur de 100ron la 108 pozecare s-ar traduce cam la 1ron/poza , dar am inteles de la fotografi ca se gasesc si mai ieftin .Printurile nu pot depasi 10/15 , calitatea este super , garantia culorilor este de 50 de ani (dat de firma) pozele se pot pune si sub jet de apa ca nu au nimic.
Ca parere personala ( detin aceasta imprimanta de 3 luni ) : este super , calitate f buna ,1ron nu e mult pt poze acasa , usor de transportat , conectivitate multipa (cititor de carduri inclus , usb , mini usb).

#5
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

 marian33, on Dec 1 2007, 20:01, said:

nu stiu la ce preturi iti printezi tu fotografiile dar eu am gasit o sursa de unde imi scot fotografiile 10x15 la vreo 0,4 lei iar cele 13x18 sunt 0,9 lei. Mai nou un coleg al meu a gasit o sursa in care scoate 20x30 la vreo 3 lei .La noi in Tulcea preturile sunt rusinos de mari(aproape dublu)
Unde este frate sursa asta? Si eu sunt Tulcean de ceva vreme si nu ma descurc inca prea bine in orasul acesta in care, intradevar ai perfecta dreptate, preturile sunt nesimtit de mari. Obisnuiesc si eu ca cele mai bune poze sa le printez, pana acum le-am printat acasa la o imprimanta Selphy 720 si ies undeva la 1RON poza.
Numai bine la toata lumea.

#6
Pisu22

Pisu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 20.02.2007
Si eu tot Selphy CP720 folosesc. Simplu, rapid si foarte comod!

#7
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

 Pisu22, on Jan 6 2008, 01:29, said:

Si eu tot Selphy CP720 folosesc. Simplu, rapid si foarte comod!


Selphy, Selphy, dar intrebarea era alta.
Din experienta mea incearca www.rastero.ro - au de vanzare Epson FOTO 6 cartuse + CISS (<600 lei cu totul) + cerneala la kg ; pretul cernelii la a4 borderless este de vreo 30-35 bani, cerneala este destul de buna, necesita doar o calibrare initiala a imprimantei. Mai greu este cu hartia. Au si oferta de hartie, dar nu am incercat-o.

Edited by DSops, 21 January 2008 - 13:39.


#8
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Oricum o imprimanta Selphy nu ar rezista la o cerinta de 3000 fotografii/luna.
DSops a dat o alternativa mult mai buna cu sistemul de alimentare CISS

Edited by Neohori, 21 January 2008 - 17:20.


#9
daffy_

daffy_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2007
calitatea unei fotografii tiparite chimic (laborator foto) nu o vei obtine niciodata cu nicio imprimanta, oricat de buna ar fi ea... e cu totul alta hartie, alte substante, alta tehnologie... gandeste-te ca o imprimanta imprima cu un jet de cerneala (fie ea si imprimanta foto), iar un laborator foto imprima pe o hartie speciala, cu niste substante speciale, la o anumita temperatura, un anumit timp, etc... hartia foto este voalabila (la fel ca filmele), expunerea se face cu laser, apoi intra in revelator, in albire, in fixare, in spalare, in uscare si iese poza... asta dureaza 2-5 minute in functie de laborator si de substante... deci daca vrei calitate, imprimi la un laborator... pretul unei fotografii 10x15 (hartie si substante) este de 4-7 ori mai mic decat pretul care il platesti in magazin. dar nu vei obtine niciodata asa un pret. la mine costa 0.7 lei o poza 10x15, iar cel mai mult am facut reducere pana la 0.55 lei.  o hartie foto A4 de imprimanta costa cam 1,3 lei, plus alte consumabile, nu iesi mai ieftin decat la un laborator, ci chiar mai scump. plus ca nu se compara calitatea... parerea mea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate