Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cancer de colon

- - - - -
  • Please log in to reply
566 replies to this topic

#37
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu nu mai inteleg nimic.

A fost supravegheat dupa interventia chirurgicala de acum 2 ani? La inceput spui ca ati inceput investigatiile in urma cu 2 luni desi nu avea nimic, iar pe urma spui ca a facut o colonoscopie de control acum 1 an.

Unde sa fie operat? De ce sa fie operat? S-a vazut la vreo investigatie recidiva tumorii din colon? Sau unii au vazut si altii nu?

Fara biopsia formatiunilor din pancreas si plaman medicii nu prea au cum sa spuna ce origine au celulele acelea, decat daca se bazeaza pe statistici. Statistic vorbind, e mai probabil ca acelea sa fie metastaze din tumora colonica, decat cancere separate.

 loredana26, on Aug 18 2008, 15:36, said:

Mie sincer mie e frica sa il las sa faca biopsie,am auzit atatea despre asta cum ca ar imprastia tumoare si ca cancerul ar avansa mult mai rapid.
Nu e adevarat, cel putin nu in cazul cancerului de colon.

#38
loredana26

loredana26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.07.2008
buna,scuze poate eu nu m-am exprimat corect
deci,dupa interventia chirurgicala din 2006 a facut 6 sedinte de chimioterapie,si apoi mergeam la control din 6 in 6 luni asa cerandu-i medicul cand facea ecografe(dar de fiecare in alta parte asa il ducea mami kiar dc trebuia sa la plateasca,nu le facea numai in spitatul militar din cluj unde a fost operat,am cautat sa fie tot mai performante),si analize de sange.
la un an dupa operatie a facut colonoscopie,unde nu a iesit nimik,totul era ok asa  ni s-a spus.El se simtea bine,mami a intrebat oncologul dc trebuie sa mai tina regim sau sa faca ceva in mod special,la care medicul i-a spus ca ce sa faca sau ce regim la cum arata is la cat de bine au iesit analizele din punctul ei de vedere totul e ok,doar sa vina la controale de 6 luni si de an.Deci ne-a asigurat ca totul e ok.Singurul lucru sa incerce sa nu se mai ingrase ca e predispus la hernie,si probabil de aceea il doare si operata aceelasi lucru ne-a spus si chirurgul.
Investigatiile de acu 2 luni au inceput mai mult pt ca a venit intr-o zi de la servici acuzand dureri pe operatie ceva mai mari decat pana atunci.Mami s-a dus cu el la un chirurg in arad si a zis ca e o hernie dar nu e grava si pt linistea lui si a noastra sa facem o analiza de maker ace...am facut si a iesit mare adica 9.2 ne-am alarmat am sunat oncoloaga de la cluj ne-a trimis in arad la o alta oncoloaga sa mai facem analize(dar ea sincer a zis nu crede ca e nimik) si apoi dc vrem sa mergem la ea la cluj am repetat ace si ca 19-9 care au iesit in valori normale si apoi au inceput si alte investigatii de sange o gramada,filme la plamani,ct torace+abdomen+pelvis,rmn abdomen+pelvis.
da unii zic e la pancreas altii ca e langa pancreas altii ca e la colon,si la plamani nu stiu ce e metastaza sau ganaglioni sau altii ca amandoua,nu inteleg cum toti se uita la aceeleasi investigatii si nu vad 2 medici la fel.
Din cate stiu eu nu prea e posibil dc e metastaza de la colon sa fie in plamani fara sa treaca prin ficat.
Sincer nu stiu ce sa mai cred sau ce sa mai fac.
In speranta ca am fost mai clara de data asta.
mersi mult pt celelate lamuriri, deci dupa parerea ta nu e nici o problema in privinta biopsiei la colonoscopie.
dc nu te superi spune-mi esti cadru medical,din cate am vazut cam raspunzi la multe si dupa parea mea f bine la nelamuririle altora in domeniul medicinei.

#39
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ai fost si la Institutul Oncologic din Cluj? Stiu ca oncologii de-acolo sunt cei mai buni.
Eu mi-as alege un medic care a dat rezultate in trecut si m-as tine doar de el. Altfel as innebuni putin, cu atatea pareri!

ACE-ul crescut de obicei inseamna recidiva sau metastaze, dar poate fi crescut si din alte cauze. Daca a scazut singur inapoi la normal, poate inseamna ca nu e vorba de cancer. Poate a gresit unul dintre laboratoare, e si asta posibil.

De obicei metastazele apar prima data in ficat, intr-adevar, dar e posibil sa apara metastaze la plamani fara metastaze la ficat. Cancerul colonic poate disemina prin mai multe vene. Unele au ca prima statie ficatul, iar altele plamanul (gandeste-te la un "Y").

Nu am spus ca nu e nicio problema la biopsie - am enumerat mai sus complicatiile posibile - ci doar ca nu e problema cu raspandirea cancerului.

Sunt aproape absolventa de Medicina (adica mai am de dat licenta).

#40
loredana26

loredana26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.07.2008
multumesc mult de raspuns
da nu numai putin ai inebunii,adica noi am inebunit ceva mai mult crede-ma de 2 luni nu mai stim ce sa credem
am fost si la insititutul de la cluj...acolo am patit ce am patit,tati meu i-a zis la mami in fata insitutului de onco din cluj dupa ce l-au tinut de dimineata dinainte de 8 pana pe la 3 nemacat si pe coridoare(l-au chemat pt analize pe care nimeni nu i le-a mai facut,si intr-un final au ajuns la chirurg care nici nu a stat de vorba cu ei) i-a zis asa:si asa noi cei bolnavi de cancer suntem cu un picior in groapa si al 2 lea ni-l baga medicii automat,de acolo a venit cu moralul la pamant
pai sa-ti pove ce au vazut parintii mei stand pe la usi pe acolo era un barbat in toata firea care a asteptat de dimineata sa ii scrie o reteta sa mearga sa isi cumpere citostaticele si pana dupa masa nu au fos capabili sa scrie o reteta,a zis mami ca pur si simplu plangea omul pe coridor,pierduse ziua respectiva nu mai putea face tratamentul si a zis ca oricum e ultima data cand mai vine desi mai avea de facut,indiferent de ce se intamla cu el nu le mai face si ca aia era bataie de joc
asa si era,pe buna dreptate
ca si peste tot se poarta cu tine ca si cu un animal,in primul rand te intreaba de ce ai mers la ei cand data trecuta te-a tratat altcineva,adica dc nu ai fost multumit inr-o parte nu ai dreptul sa mergi altundeva pt ei mai gata nu te primesc.
ai inteles acuma cum au desurs lucrurile,nu?
da deci zici nu exista sansa de imprastiere a cancerului la biopsie la colon?
felicitarile mele dc vei deveni medic,dupa cum imi explici mie eu zic ca vei fi un medic extraordinar,ce specializare ai?
mersi mult

#41
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ce sa spun?... Unii medici mai au de lucrat la capitolul respect. Cred ca e o chestiune de respect. Probabil erau ocupati, dar nu e atat de greu sa trimita un mesaj de genul "Voi fi disponibil la ora x. Imi cer scuze." Nu cred ca te ajuta cu ceva, dar si noi, studentii, eram uneori nevoiti sa asteptam pe coridoare cu orele. Probabil nu ai dispozitia necesara, dar ar fi bine daca le-ai face reclamatie celor de care nu esti multumita. Si nu il lasa pe tatal tau sa fie cu moralul la pamant!

In legatura cu biopsia... nu se intampla asta. Oricum, sa stii ca o tumora din interiorul colonului e tot timpul traumatizata de materiile fecale, tot timpul se desprind celule din ea, sangereaza.

Multumesc pentru aprecieri, incerc si eu sa fiu de ajutor! Nu am nicio specializare, nu am nici drept de libera practica inca. Asta vine dupa inca vreo 5 ani de rezidentiat (specializare).

#42
loredana26

loredana26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.07.2008
buna
incerc sa nu il las cu moralul la pamant dar e greu,cateodata e f ok si isi face planuri de viitor asa ma bucur dar cateodata nu are chef de nimik,probabil cand isi aduce aminte.
si asta pe doctorita din cluj nu a vrut sa stea de vorba numai cu pacinetul pt ca el stia ceva dar nu tot si nici nu era necesar sa stie.de atunci e cu moralul la pamant pana atunci avea chef sa faca de toate pe acasa avea pofta de mancare,dupa ce a aflat s-a schimbat la 180 de grade.
poate nu m-am exprimat corect atunci ce specializare ai vrea sa urmezi?
da stiu ca ar trebui sa existe unele sangrari in scaun dar l-am pus sa urmareasca si zice ca nu are,inafata de o durere in burta care e mai aceentuata decand stie,nu are nici un simptom.
oricum azi mergem la colonoscopie,si inca tot nu stim dc sa faca sau nu biopsie.Sincer nu inteleg la ce le trebuie dc oricum mi s-a spus ca urmeaza sa fie operat?exista posibilitatea sa nu se poata opera?dar dc e metastaza de la celalat inseamna ca e aceelasi tip de cancer nu?
multumesc mult de informatii

#43
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Sangerarile sunt foarte mici de obicei, nici nu sunt vizibile cu ochiul liber, si se depisteaza printr-o analiza a scaunului (testul se numeste Hemoccult). Poti sa crezi ca nu sangerezi deloc, dar sa te trezesti cu anemie.

Daca e o recidiva a cancerului, celulele sunt de acelasi tip, cum spui tu, dar pot sa fie mai mult sau mai putin diferentiate (mature), pot sa fie mai mult sau mai putin dezordonate decat prima data, si lucrurile astea conteaza (de exemplu, daca sunt slab diferentiate, prognosticul e mai prost). Asta se vede la biopsie.

In oncologie, mai mult decat in alte domenii, exista niste protocoale foarte bine stabilite, care trebuie urmate. Nu esti obligat sa le urmezi, bineinteles, dar s-au facut studii pe loturi mari de pacienti care au dovedit ca urmarea protocolului da cele mai bune rezultate.

Inca nu m-am hotarat ferm la o specializare... poate hematologie, poate pediatrie.

Succes!

Edited by antigen, 20 August 2008 - 12:01.


#44
loredana26

loredana26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.07.2008
PT ANTIGEN DC ESTE URGENT TE ROG FRUMOS SA MA LAMURESTI
TI-AM SPUS CA TATAL MEU E PROGRMAMT AZI LA COLONOSCOPIE SI I-AU DAT NISTE PRAFURI IN APA SA BEIE...LE-A BAUT,DAR SE SIMTE RAU IN SENSUL CA SE SIMTE BALONAT,A BAIE A FOST DI DE GOLIT S-A GOLIT ADICA NU MAI VINE NIMIK DE NATURA MATERIILOR FECALE,DAR NU STIU DE CE SE SIMTE ASA DE RAU
DC STII SA MA AJUTI CE SA FAC TE ROG MULT SPUNE CA SIMTE ACOLO UNSE INTESTINUL FACE BUCLA CA SI O FERMENTATIE...
TE ROG DC STII CE POT SA II DAU AJUTA-MA
MERSI
AST RASPUNS CAT MAI REPEDE

#45
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Fortrans? Daca da, e destul de normal ce se intampla. Stiu ca e inconfortabil, dar e normal sa fie balonat, sa simta "bolboroseli", iar scaunul sa fie lichid, curat, fara materii fecale. Colonul trebuie sa fie absolut curat pentru colonoscopie. E important sa bea destula apa, ca sa nu se deshidrateze.

#46
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
loredana, nu intra in panica, e normal sa simta asa ceva dupa fortans. Nu prea ai ce sa ii dai, eventual niste carbune medicinal, sa absoarba din gazele alea, dar nu cred ca va imbunatati situatia. E foarte posibil sa fie si pe fond psihic problema lui si nu il ajuti deloc daca te sperii si tu.

edit: te rog sa scrii normal, nu cu majuscule, e foarte greu de citit.

Edited by adadoi, 20 August 2008 - 13:05.


#47
loredana26

loredana26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.07.2008
Da scuze ca am scris cu majuscule am scris dupa ce am lucrat in programul de conta si de panicata nu am observat decat dupa ce l-am postat.
Intradevar si-a revenit, am fost la colonoscopie si totul e ok, nu are absolut nimik, nu stiu ce sa mai cred sau unde sa-l mai duc.
La szeghet ni s-a spus ca e recidiva pe colon si ca in maxim 2 saptamani trebuioe operat,ne-a recomandat sa facem colonoscopie cu biopsie,de unde biopsie ca nu are nimik nu a avut din ce lua biopsie.
Daca a-ti putea sa ma indrumati spre niste investigatii pentru pancreas sa vedem dc nu e acolo problema,pentru ca initial asa ni s-a spus ca e la pancreas si la plamani apoi ca e ca colon si la plamani,sincer eu mai cred nici un medic.
De 2 luni umblam si tot umblam si fara nici un rezultat.
Deci dc ma pueti indruma sper investigatii pt pancreas va rog mult.
multumesc mult pt celelalte raspunsuri.

#48
Cristina_Stanciu

Cristina_Stanciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.08.2008
Buna,

tatal meu (64 ani) a fost operat de colon la Spitalul Floreasca acum 3 saptamani. Au extirpat o tumoare destul de mare si au trimis-o la biopsie. De la laborator a venit rezultatul: adenocarcinom colonic moderat diferentiat G2, ulcerat, interesand, intreg peretele colonic si tesutul adipos adiacent (pT3); margini de rezectie colonica fara infiltrari tumorale, limfoganglioni pericolonici (4) cu aspect reactiv.
Poate cineva sa-mi explice un pic mai pe inteles cam ce inseamna acest diagnostic si cat este de grav.
Va multumesc anticipat.

#49
zambetel

zambetel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.08.2008

 Cristina_Stanciu, on Aug 27 2008, 15:27, said:

Buna,

tatal meu (64 ani) a fost operat de colon la Spitalul Floreasca acum 3 saptamani. Au extirpat o tumoare destul de mare si au trimis-o la biopsie. De la laborator a venit rezultatul: adenocarcinom colonic moderat diferentiat G2, ulcerat, interesand, intreg peretele colonic si tesutul adipos adiacent (pT3); margini de rezectie colonica fara infiltrari tumorale, limfoganglioni pericolonici (4) cu aspect reactiv.
Poate cineva sa-mi explice un pic mai pe inteles cam ce inseamna acest diagnostic si cat este de grav.
Va multumesc anticipat.


inseamna un cancer de colon destul de avansat. gradul de diferentiere e mediu, deci nici de bine, nici de rau. insa dimensiunea e destul de mare, si a trecut si la ganglionii din vecinatate. margini de rezectie fara infiltrari tumorale inseamna ca operatia s-a facut corect, asa cum trebuie, indepartandu-se tot ce era afectat, insa extensia la ganglioni nu-i un factor de prognostic bun.

ii urez multa sanatate tatalui tau, si sa urmeze cu strictete tratamentul care i se va indica, desi nu va fi lipsit de efecte adverse.

#50
Cristina_Stanciu

Cristina_Stanciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.08.2008

 zambetel, on Aug 27 2008, 15:58, said:

inseamna un cancer de colon destul de avansat. gradul de diferentiere e mediu, deci nici de bine, nici de rau. insa dimensiunea e destul de mare, si a trecut si la ganglionii din vecinatate. margini de rezectie fara infiltrari tumorale inseamna ca operatia s-a facut corect, asa cum trebuie, indepartandu-se tot ce era afectat, insa extensia la ganglioni nu-i un factor de prognostic bun.

ii urez multa sanatate tatalui tau, si sa urmeze cu strictete tratamentul care i se va indica, desi nu va fi lipsit de efecte adverse.

Apreciez foarte mult faptul ca mi-ati raspuns si va mutumesc din suflet pentru urari.

#51
c_cosma

c_cosma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.12.2008
Buna,
Tatal meu s-a operat pa Spitalul Militar de o tumora aflata la 21 cm pe colon.
Au extirpat o tumoare destul de mare si au trimis-o la biopsie. De la laborator a venit rezultatul:

adenocarcinom binediferentiant (G1) dezvoltat pe adenomul vascos al colonului, invadand peretele muscular pana la seroasa peritonala, margini de rezectie peritonala fara invazie tumorala,  limfodenita reactiva pe 6 limfoganglioni locoregionali examinati.

Poate cineva sa-mi explice un pic mai pe inteles cam ce inseamna acest diagnostic si cat este de grav?
Prognostic de viata?
Va multumesc anticipat.

#52
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Faptul ca e bine diferentiat e un lucru bun. Era destul de extins local, dar din cate vad, au scos tot. Ganglionii sunt OK...

Prognosticul e destul de bun.

Edited by antigen, 10 December 2008 - 10:58.


#53
c_cosma

c_cosma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.12.2008
Am vorbit personal cu medicul care a citit lamelele si a spus ca ganglioni sunt OK
Pe  buletinul histopatologic este scris mai sus.
Mai trebuie sa fac si al te teste?
Cam cat e speranta de viata?
Multumesc

#54
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Pai si eu am spus ca ganglionii sunt OK.

Trebuie urmarit, da. Examene clinice (in primul an o data la 3 luni), colonoscopii, antigenul carcinoembrionar... Mai exact iti va spune medicul oncolog care il supravegheaza.

Nu pot sa iti spun speranta de viata, nimeni nu poate. Statistic se da un interval, dar asta are putina importanta pentru cazul specific al tatalui tau. In principiu e OK.

Edited by antigen, 10 December 2008 - 11:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate